Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Теорема про декомпозицію багатовимірних систем




Дві динамічні системи

= f1 (x) (1.9)

і

= f2 (x) (1.10)

 

(f1, f2: Rn → Rn) з нульовою стаціонарної точкою називаються локально топологічно еквівалентними, якщо знайдеться такий певний в деякому околі нуля фазового простору гомеоморфізм h, що

h [ gt1 (x) ] = gt2 [ h (x) ]

при всіх t і x, при яких обидві частини тотожності мають сенс; тут gt1 і gt2 – відповідні оператори зсуву. Таким чином, гомеоморфізм h переводить траєкторії першої системи в траєкторії другої, причому, узгоджено (див. рис. 1.7). Якщо h визначений на всьому фазовому просторі, то слово "локально" у визначенні локальної топологічної еквівалентності опускають.

 

Рис. 1.7. Переведення траєкторії системи (1.9) у траєкторії системи (1.10) за допомогою гомеоморфізму

 

 

Нехай А – лінійний оператор, А: Rn → Rn, що задає лінійне рівняння

= Ax.

Припустимо, що власні значення оператора А попарно різні, серед них є деяке число дійсних чисел і деяке число комплексно спряжених пар, причому , та, що парність кількості дійсних власних чисел дорівнює парності . Тоді справедлива

Теорема [2]: Простір Rn розпадається в пряму суму інваріантних відносно А одновимірних і інваріантних відносно А двовимірних підпросторів.

 

Тобто у випадку, коли всі власні значення оператора А: Rn → Rn прості, лінійне диференціальне рівняння = Ax розпадається в прямий добуток рівнянь з одновимірними і двовимірними фазовими просторами.

 

Лінійна система = Ax називається гіперболічною, якщо матриця A не має власних значень на уявній осі. Справедлива

Теорема. Дві гіперболічні системи = A1x і = A2x топологічно еквівалентні, якщо і тільки якщо кількість n (A1) і n (A2) власних значень з від’ємною дійсною частиною з урахуванням кратності (а отже, і кількість n +(A1) і n +(A2) власних значень з додатною дійсною частиною) матриць A1 і A2 збігається: n (A1) = n (A2), n+ (A1) = n +(A2).

З теореми, наприклад, випливає, що двовимірні гіперболічні системи розбиваються на три топологічно не еквівалентні класи: а) стійкі вузли і фокуси, б) сідла; в) нестійкі вузли і фокуси.

 

Рис. 1.8. Топологічно еквівалентні і нееквівалентні системи

 

Перейдемо до питання про структуру околу стаціонарної точки нелінійної динамічної системи. Обмежимося випадком динамічної системи з диференційовною правою частиною

= f (x) (1.11)

(f ∈ C1 (Rn, Rn), f (0) = 0), причому будемо припускати, що лінеаризована в нульовій точці стаціонарна система

= Ax (1.12)

(A = f' (0)) – гіперболічна. У цьому випадку відповідь на питання про поведінку траєкторій в околиці нульової стаціонарної точки дає фундаментальна

Теорема Гробмана - Хартмана. Динамічна система (1.11) локально топологічно еквівалентна своєї лінійній частині (1.12).

 

Повний аналіз питання про стійкість розв’язку рівняння (1.12) можна виконати безпосередньо аналізуючи поведінку матричної експоненти .

Нехай - повний набір коренів характеристичного рівняння матриці А.

Якщо всі власні значення матриці А мають від’ємні дійсні частини, то тривіальний розв’язок рівняння (1.12) асимптотично стійкий.

Якщо хоча б один з коренів характеристичного рівняння матриці А має додатну дійсну частину, то тривіальний розв’язок рівняння (1.12) нестійкий.

Нехай серед коренів характеристичного рівняння матриці А є декілька коренів з нульовою дійсною частиною, в той час коли решта коренів мають від’ємні дійсні частини. Тоді:

а) якщо всім кореням з нульовою дійсною частиною відповідають прості елементарні дільники, то тривіальний розв’язок рівняння (1.12) стійкий, але не асимптотично;

б) якщо хоча б одному з коренів із нульовою дійсною частиною відповідає кратний елементарний дільник, то тривіальний розв’язок системи (1.12) нестійкий.

Доведення цих умов стійкості тривіального розв’язку системи (1.12) див. у [15].

 

Нехай А – лінійний оператор, А: Rn → Rn, що задає лінійне рівняння

= Ax.

Припустимо, що власні значення оператора А попарно різні, серед них є деяке число дійсних чисел і деяке число комплексно спряжених пар, причому , так, що парність кількості дійсних власних чисел дорівнює парності . Тоді справедлива

Теорема [2]: Простір Rn розпадається в пряму суму інваріантних відносно А одновимірних і інваріантних відносно А двовимірних підпросторів.

 

Тобто у випадку, коли всі власні значення оператора А: Rn → Rn прості, лінійне диференціальне рівняння = Ax розпадається в прямий добуток рівнянь з одновимірними і двовимірними фазовими просторами. І тому дослідження стійкості особливих точок довільної системи виду (1.11) зводиться до дослідження особливих точок одновимірних і (або) двовимірних динамічних систем.

 

 






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-10-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 611 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Наука — это организованные знания, мудрость — это организованная жизнь. © Иммануил Кант
==> читать все изречения...

2282 - | 2081 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.