Методом дослідження називається основний спосіб збору, обробки і аналізу даних. Метод виступає способом «про нення» у предмет, способом осягнення та освоєння пред мета. Вибір методу дослідження визначається в кінцевому рахун ті самою специфікою досліджуваного предмета. Вченням про принципи і процедури формування та застосування нання методів дослідження, про систему принципів і способів організації та побудови теоретичної і практичної діяль ності є методологія.
Використовуються різні методи, враховую щие специфіку предмета та об'єкта вивчення. Найважливіші з них наступні:
-Системний підхід - розгляд об'єктів як взаємо пов'язаної сукупності елементів, що вносять свій вклад і впли яющіх на підсумковий результат функціонування та використання ня об'єкта. Системний підхід базується на використанні системного аналізу, на якомога повнішому, всебічному пізнанні та облік зв'язків, впливів, взаємодій, змін. У разі паблік рілейшнз сукупність елементів включає в себе організації і групи громадськості, з якими орга нізація встановлює зв'язки; точно так само і сама організація може бути представлена як система;
-Ситуаційний підхід - комплексне вивчення параметрами трів керованого об'єкта, виробничо-комерційної си туації станом на конкретний період, момент часу. Це засіб докладного вивчення подій, що ілюструють загальні принципи і індуктивний метод пізнання;
-Абстрактно-логічний метод - розчленування досліджуваного мого явища на складові частини, синтетичне восхожде ня від відстороненого першоджерела суті до складної та багатосторонньої конкретній формі явища. Абстрактно-логічний метод дослідження використовує різноманітні наукові прийоми: індукція і дедукція, аналіз і синтез, ана логія, зіставлення, сходження від абстрактного до конкрет ному, формалізація, програмування, прогнозування та ін;
- Ймовірнісно-статистичний метод - метод, дозволяю щий перенести властивості, встановлені за результатами аналізу конкретної вибірки, на інші вибірки, а також на всю так на зване генеральну сукупність. У теорії зв'язків з громадськістю використовується також Це лий ряд методів, які застосовуються при емпіричному дослідженні. Так, первинна інформація, необхідна РК-фахівцям, може бути отримана безпосередньо у цільової громадськості за допомогою таких методів, як опитування, спостереження, експеримент.
Опитування - метод дослідження, який передбачає усне або письмове звернення до досліджуваної сукупності людей із запитаннями, зміст яких становить проблему іс проходження на емпіричному рівні, а також статистичну обробку отриманих відповідей.
Спостереження - метод збору первинних емпіричних даних, який полягає у безпосередньому сприйнятті тії (візуальному, слуховому) і реєстрації значущих процес сов, явищ, подій, що піддаються контролю та перевірці. Близьким методом є етнографічний. Етно графічні дослідження, зазвичай широко використовуються в со циологии і антропології, засновані на участі незалежного спостерігача - дослідника, який занурюється в середу Це лівої аудиторії. З плином часу спостерігаються забувають про присутність дослідника, дозволяючи йому використовувати пріе ми «прихованої камери» і фіксувати дані, не використовуючи при цьому традиційні анкети або інтерв'ю. Експеримент - метод збору й аналізу емпіричних даних, за допомогою якого шляхом планомірного управління умовами науково перевіряються гіпотези про причинних зв'язках явищ.
У піарологіі застосовуються як кількісні, так і якісні дослідження. Кількісні дослідження призначені для вивчення об'єктивних, кількісно вимірюваних характеристик поведінки людей, це переважно описові дослідження. Обробка інформації в таких дослідженнях здійснюється за допомогою упорядкованих процедур, кількісних за своєю природою. Кількісні та якісні дослідження взаємопов'язані і доповнюють один одного - тільки при такому підході до їх застосування можливе отримання достовірної інформації.
В PR затребуваний весь спектр методів емпіричного дослідження: аналіз документів, спостереження, суцільні та вибіркові опитування, експертні опитування, метод фокус-груп, тестування, експеримент і т. д. Один з найбільш поширених видів неформального дослідження - комунікаційний аудит, кото рий допомагає РR-спеціалісту співвіднести між собою дії і цілі керівників компанії, з одного боку, і вико мі ними методи комунікації - з іншого, оцінити читає тість основних засобів комунікації, виявити противоречи-с-наявною у громадськості інформації про компанію. Для проведення ефективного комунікаційного аудиту необ хідно, щоб дослідник був знайомий з цільовою аудиторією суб'єкта РR і розумів її ставлення до компанії.
Зміст науки про зв'язки з громадськістю розкривається через її функції. Найважливішими функціями є по пізнавальних, прогностична, методологічна, практична, управлінська, соціальна, виховно-освітня. • Пізнавальна функція пов'язана з вивченням закономірно стей РR-діяльності і передбачає опис досліджуваного об'єк єкта, накопичення отриманого дослідного матеріалу, його систематизацію. Зазначені процедури дозволяють вос-справити досліджуваний об'єкт, визначити його межі, зв'язку, елементи, виробити концептуальні парадигми, пояснюю щие механізми РR-діяльності, провести аналіз РR-практик, виявити тенденції розвитку цієї сфери людської діяч ності. Прогностична функція дозволяє виробити науково обо тованого прогнози про тенденції розвитку РR-діяльності в майбутньому. Вона припускає моделювання РR-діяльності. Виховно-освітня функція піарологіі связа на з підтриманням певних професійно-етичних норм в професійному співтоваристві, з формуванням кор корпоративному духу.