Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Поняття «зв’язки з громадськістю (паблік рілейшенз)». Основні групи визначень паблік рілейшенз




Поняття «зв'язки з громадськістю» існує вже понад 200 років. Вперше термін public relations вжив президент США Джефферсон у своєму зверненні до Конгресу.

У значенні «дія на благо суспільства» паблік рилейшнз активно використовувалося в 1830-х рр.. Сучасне розуміння з'явилося наприкінці XIX ст. Проте до теперішнього часу поняття «зв'язки з громадськістю» не отримало однозначного трактування. У сучасній літературі налічується близько 1000 дефініцій поняття. Визначення паблік рілейшнз можна класифікувати таким чином, виділяючи чотири основні групи визначень.

1. Визначення, що мають офіційний статус (представлені в професійних хартіях, кодексах; визначення, прийняті різними професійними асоціаціями). Визначення Мексиканської декларації паблік рілейшнз, прийняте в 1978 р. в Мехіко представниками 30 національних і регіональних PR-асоціацій: «Практика паблік рилейшнз - це творчий і соціально-науковий підхід до аналізу тенденцій, передбачення їх наслідків, надання консультацій керівникам організацій і виконання запланованих програм дій, которие__послужат як інтересам організацій, так і громадським інтересам».

2. Канонічні лексикографічні визначення (словники, енциклопедії та інша довідкова література, в основному іншомовна): «Паблік рілейшнз - це відносини, які підтримуються організацією з громадськістю за допомогою пабліситі, які мають на меті вплив на громадську думку» (Webster's New World Dictionar for Young Adults, 1994).

3. Визначення, що мали в 1990-х рр.. - Період становлення PR-діяльності в пострадянському просторі і її наукового осмислення-високий науковий чи професійний статус. В Україні та Росії великий вплив на розуміння PR зробило визначення, дане в з'явилася в 1990 р. першої перекладної книзі англійського PR-фахівця Сема Блека: «PR - це мистецтво і наука досягнення гармонії за допомогою взаєморозуміння, заснованого на правді і повній інформованості».

4. Інші визначення, що дають різні трактування PR. Як функція менеджменту (І. Альошина, Т. Хант, Дж. Грюнігена та ін): «Паблік рілейшнз - самостійна функція менеджменту по встановленню і підтримці комунікацій між організацією та її громадськістю» (І. Альошина). Як область, або сфера, діяльності (комунікативна, організаторська і т. д.): «Діяльністю в галузі паблік рілейшнз є плановані і здійснювані зусилля, спрямовані на встановлення і підтримку доброзичливих відносин між організацією і її громадськістю» (визначення Британського інституту свя зей з суспільно стю - IPR).

Як сукупний ряд непрямих, родинних або сполучених понять. Основоположник європейської школи паблік рілейшнз Люсьєн Матра давав таке визначення: «Паблік рілейшнз є, по-перше, манерою поведінки, а по-друге, способом інформування та комунікації, спрямованим на встановлення і підтримання довірчих взаємин, заснованих на взаємній знанні і взаєморозуміння між групою, розглядається в її різних функціях і видах діяльності, і аудиторіями, які вона зачіпає».

Всю сукупність дефініцій паблік рілейшнз можна поділити на п'ять основних груп. Трак товка даного поняття в рамках кожної з них ма ет те чи інше ключове слово, за яким приховуючи ється специфічне розуміння онтологічного статусу PR.

У першу групу ми віднесли всі визначення, які розглядають паблік рілейшнз як науку і мистецтво (або окремо науку чи мистецтво) рішення певних, необхідних для соціальної-організації завдань. Цієї точки зору притримуючи ються Е. Бернейз, С. Блек, Н. Арнольд і почасти Г. Почепцов.

Друга група об'єднує дефініції PR як де ності особливого роду (управлінської, комунік ційний, організаторської і т.п.). У цю групу вхо дять цитовані вище визначення, що містяться у виданнях Британського інституту зв'язків з громадськістю ністю (IPR); в словнику «Політологія», роботах А. Зверінцева, Г. Тульчинського, І. Яковлєва та ін

Третю, мабуть, саму численну груп пу складають визначення зв'язків з громадськістю тью як специфічної функції управління або функції менеджменту. У такій експлікації рас сматрівать PR Р. Харлоу, І. Альошина, М. Менчер, А. Ужанов, автори «Словника нових іноземних слів» МДУ і ін..

Четверта група визначень (дефініції Т. Ханта і Дж.Грюніга, А. Векслер, Г. Почепцова) трак тует паблік рилейшнз не як функцію менеджменту, а як власне управління або менеджмент (менед жмент комунікацій).






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-10-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 757 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Настоящая ответственность бывает только личной. © Фазиль Искандер
==> читать все изречения...

2313 - | 2041 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.