Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Проанализирован второй том «Год 1918» исторических хроник «Украина в революционную епоху» проф. В. Ф. Солдатенка




Ключевые слова: Центральная Рада, советская власть, Гетьманат, Директория.

Analysis second volume «Year 1918» historical chronicle «Ukraine in revolution epoch» prof. V. F. Soldatenko.

Key words: Central Rada, soviet authority, Hetmanat, Directory.

Вихід у світ нової наукової праці знаного професійного вітчизняного історика В. Ф. Солдатенка слід розглядати як важливу подію в історичній науці, що значною мірою розширює наші переважно усталені погляди на події в Україні революційної доби 1917–1920 рр. Тим більше цікаво знати у досить складному історіографічному процесі думку провідного вченого, доктора історичних наук, професора, член-кореспондента Національної академії наук України, голову Українського інституту національної пам’яті, автора близько 600 публікацій з проблем соціально-політичних, національно-визвольних рухів ХХ ст. Ціла низка монографічних досліджень В. Ф. Солдатенка присвячена різним аспектам Української революції, зокрема проблемам історіографії, генезису української ідеї та досвіду створення держави у різних її формах і моделях, військових чинників у боротьбі за політичну владу, соборництва і регіоналізму в українському державотворенні, пошуку соціальної й національної гармонії тощо.

Значний доробок автора і в науково-біографічному жанрі. Мається на увазі історичні нариси, політичні портрети активних учасників суспільно-політичного життя України революційної доби – М. Грушевського, В. Винниченка, С. Петлюри, Д. Дорошенка, Б. Мартоса, Є. Бош, Г. Пятакова, Х. Раковського, Г. Петровського, М. Скрипника, П. Христюка та багатьох інших. Тож публікацію рецензованої книги В. Ф. Солдатенка можна розцінити як вагомий внесок автора фундаментального видання «Україна в революційну добу» у справі дослідження суспільно-політичного життя країни на одному з надзвичайно суперечливих етапів історичного поступу. «Рік 1918» є другою книжкою цього видання, його невід’ємною складовою.

У вступній частині книги зазначається, що «рік 1918 виявився особливо «щедрим» на карколомні зміни, «плідним» на запропоновані й апробовані варіанти соціального поступу, моделі державницької організації» (с. 3). Дійсно, 1918 р. охопив завершальні місяці існування Української Народної Республіки доби Центральної Ради, історію зародження, розвитку й загибелі гетьманської Української Держави, відродження під проводом Директорії Української Народної Республіки, створення Західно-Української Народної Республіки, встановлення майже на всіх теренах України радянської влади, тріумф Української Соціалістичної Радянської Республіки, й нарешті, прояви сепаратизму та регіоналізму на Півдні України, зародження анархістської стихії, не кажучи вже про широку палітру партійного життя.

Калейдоскопічність подій цього бурхливого етапу в історії України просто вражає. Не кожен дослідник здатний всебічно проаналізувати цей надзвичайно складний історичний процес. Тому нам імпонує підхід досвідченого дослідника до об’єктивного відтворення картини суспільних зрушень, висловлений ним у вступі: «Змалювати в уяві, скільки-небудь наочно відтворити відразу, в цілісності, в синтетичній оцінці тогочасну архіскладну, надсуперечливу мозаїчну картину просто неможливо. І знову найоптимальнішим підходом видається спроба хронологічного слідування за подіями у всій їх взаємозумовленості й взаємодоповнюваності, якомога щирого й об’єктивного аналізу всіх суспільних процесів» (с. 4).

Достоїнством цієї книги є те, що автор на основі широкого кола джерел та літератури різного політичного спрямування на сторінках шести розділів, які логічно вписані в структуру дослідження, глибоко й переконливо аналізує документи, виступи, публікації та спогади активних учасників суспільних рухів і лише на підставі документального аналізу робить певні висновки щодо етапів історичного розвитку.

Цікавими представлені в книзі, за висловом автора, «історіографічні міркування-вкраплення», які відіграють важливу роль у плані історіографічного відтворення цілісної картини того, що сталося з Україною в рік стрімких змін та суспільних зрушень. У цьому сенсі органічно постає і полеміка, яку веде автор у спокійній манері відносно окремих проблем з історії Української революції з вітчизняними істориками (С. Литвин, О. Бойко). В. Ф. Солдатенко у цій полеміці аргументує свої висновки, використовуючи лише докази на підставі документальних джерел, що дозволяють повніше висвітлювати ту чи іншу проблему, а не загальні міркування.

Не обминув дослідник і найбільш гострі та заплутані сюжети вітчизняної історії революційного 1918 р. Зокрема, чіткіше постають перед читачем події, що пов’язані з трагедією під Крутами 16 січня 1918 р., коли невелика група патріотично налаштованої молоді спромоглася відстоювати Українську Народну Республіку від наступу радянських військ. Навколо цього епізоду сьогодні в історичній літературі, публіцистиці зустрічаються очевидні перебільшення. Так, в українській історіографії подія під Крутами обросла міфами, і набула гіпертрофічних оцінок. Найчастіше всього називають загиблими 300 юнаків, з них – 250 студентів і гімназистів, хоча насправді загинуло 18 юнаків (с. 40). Мова не йде про якесь приниження героїзму цих юних захисників молодої УНР. Історіографічний аналіз та перебіг січневих подій у Києві, а саме криваве зіткнення сил Центральної Ради та більшовицьких радянських військ, розкриває автор в окремому сюжеті, уточнюючи жертви з обох сторін.

Саме проти явної фальсифікації і виступає В. Ф. Солдатенко, закликаючи дослідників до «застосування оцінок і висновків, вільних від кон’юнктурних збочень і невиправданих політичних маніпулювань, штучного виривання окремих подій із загального контексту й довільного їх препарування» (с. 46).

Ретельно досліджує автор і непростий суспільний феномен виникнення й нетривалий досвід існування Донецько-Криворізької Радянської Республіки, навколо якого й до сьогодні не вщухають суперечки. Примітно, що звертаються до цієї сторінки вітчизняної історії не лише історики, а й політики. Спроба повторити варіант регіональної республіки була здійснена під час «помаранчевої революції» у 2004 р., коли у Северодонецьку лунали думки про можливість створення Південно-Східної української республіки. Це був своєрідний «замах на єдність держави», «реанімація сепаратистських замірів» (с. 79). Не випадково автор, використовуючи публікації професора П. Варгатюка, власні дослідження, твори більшовицьких діячів, а також архівні документи зупиняється на з’ясуванні процесу утворення, функціонування і зваженої оцінки результатів існування Донецько-Криворізької Радянської Республіки і принципово підходить до виявлення політичних передумов і чинників оформлення самої ідеї виокремлення Донецько-Криворізької області, можливості її відриву від України. Автор вважає, що «утворення незалежної від України Донецько-Криворізької Республіки було теоретичною і практичною помилкою, породженою не лише нерозумінням шляхів національно-державного будівництва, а й амбіційністю організаторів республіки» (с. 91).

Не залишилися поза увагою дослідника й інші суперечливі в історіографії питання, серед яких слід назвати Брестську угоду, укладену між УНР та країнами Четверного союзу у січні 1918 р., взаємостосунки між Радянською Росією і Радянською Україною та їх керівниками, внутрішній розлад влади періоду Директорії, ставлення Антанти до України наприкінці 1918 р. тощо.

Після знайомства з книгою В. Ф. Солдатенка складається враження, що динаміку подій буремного 1918 р., строкатість політичних партій, різноголосицю державних і політичних діячів, гостру боротьбу різноспрямованих сил за встановлення своєї влади в Україні, ставлення інших країн до державних утворень на українських землях та інші проблеми неможливо скласти у якусь певну схему, дати чітку відповідь щодо причин всього того, що відбулося у досліджуваний період. Дехто може закинути автору докір у тому, що він не дав цілісної комплексної оцінки подіям революції у 1918 р. На наш погляд, це не під силу жодному досліднику, тому що ціла низка чинників, як зовнішніх, так і внутрішніх, спричинених Першою світовою війною та поваленням царської монархії в Російській імперії у 1917 р., породили розкол українського суспільства, різноманітні варіанти суспільного розвитку, різні моделі державності в Україні. Крім того, сам жанр історичних есе-хронік передбачає застосування історико-хронологічного методу викладення історичного матеріалу. В одному з інтерв’ю В. Ф. Солдатенко зазначив, що «ми повинні, умовно кажучи, «хронологічно» поглиблювати свій інтерес до досвіду минулого».

У стислому висновку наприкінці книги автор переконливо доводить, що розшматована була не лише земля України як територія, але й сам народ виявився роз’єднаним, розшматованим. «Одна його частина орієнтувалася на національно-визвольну перспективу, інша пов’язувала долю з торжеством соціальної революції, а були й ті, хто вбачали вихід у поверненні до дореволюційних порядків, у підтримці білогвардійських єдинонеділимців, хоча у планах останніх взагалі не було місця Україні як феномену. А ще – внутрішні, однак далеко не другорядні, менш значимі, болючіші та криваві фронти, битви, випробування» (с. 400).

Безумовно, книга професора В. Ф. Солдатенка є глибокою за змістом, новаторською науковою працею із яскраво авторським розповідним стилем. Це дослідження наштовхує уважного читача, студента чи професора, краєзнавця чи пересічного громадянина замислитися, поміркувати та врешті-решт зрозуміти своєрідність та складність революційної доби в Україні.

Надійшла до редколегії: 17.12.2010

 

 

УДК 94 (477) «1914/1918»





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-10-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 316 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Лаской почти всегда добьешься больше, чем грубой силой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2419 - | 2290 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.