Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


The author considers in comparative aspect peculiarities quantity changes in the Mensheviks party in Ukraine in 1917–1924




Key words: Mensheviks, quantity, RSDLP(m), Soviet power, national democracy revolution, social parties.

Останніми роками, в умовах принципово нових можливостей розвитку історичних досліджень, активізувалася суспільна увага на найважливіших віхах 90-річної давності. Серед інших незаперечних історіографічних надбань особливої уваги заслуговує проблема діяльності та ліквідації РСДРП(м) в Україні. Питання ж про чисельність меншовиків в період національно-демократичної революції та громадянської війни в Україні є дуже важливим як в науково-теоретичному, так і в історико-політичному значенні.

Актуальність проблеми посилюється ще й тим, що в різні історичні епохи дослідники вказували різну чисельність членів РСДРП(м) в Україні. Так, радянська історіографія завжди значно зменшувала чисельність меншовиків, щоб показати безумовну перевагу впливу і кількості більшовиків [6; 13].

Сучасна українська історіографія намагається дати більш-менш об’єктивну картину цього питання. Так, у роботах безпосередньо присвячених діяльності меншовиків в Україні в добу революції, питання про їх чисельність або зовсім не висвітлюється [5], або дається лише часткова картина їх чисельності – тільки на 1917 р. [1; 2] Докладного аналізу питання про чисельність меншовиків в Україні протягом всієї революції 1917–1920-х рр. поки що не має. Ось чому цьому питанню і присвячена дана робота.

Треба підкреслити, що керівний орган меншовицької партії – Організаційний Комітет (ОК) – вважав меншовицькі організації в Україні, зокрема Харкова, Катеринослава, Донбасу і Києва, одним із найважливіших центрів меншовизму усієї країни [12]. Тому ОК приділяв велику увагу розвитку меншовиків в Україні. Але до революції місцеві організації меншовиків навіть у великих центрах практично не існували, наприклад в Катеринославі, Полтаві, Одесі тощо. Майже всі вони стали знову виникати тільки після революції. У зв’язку з тим, що до політики потягнулися найширші кола населення, значну більшість якого складали дрібнобуржуазні верстви, їхні погляди стали тоді переважати. А це супроводжувалося швидким зростанням рядів російських соціалістичних партій, в тому числі і меншовиків в Україні. Тому вже на кінець квітня – початок травня 1917 р. меншовицькі організації були досить чисельними. Так, у Донецько-Криворізькому регіоні меншовицькі організації налічували майже 10 тис. осіб, у тому числі у Харкові – 2 тис., Макіївці – 2 тис., Олександрівську – 1500, Катеринославі – 800, Луганську – 540. В Південно-Західному районі було біля 4 тис. осіб, у тому числі у Києві – 2500. На Півдні Україні в об’єднаних організаціях налічувалось майже 2 тис. меншовиків, а всього по Україні понад 15–16 тис. осіб [14, арк. 13]. У той же час на кінець квітня 1917 р. більшовиків в Україні нараховувалося всього майже 14 тис. осіб [1, с. 54].

Якщо в кількісному відношенні організації меншовиків були досить численними, то в ідейному відношенні вони залишалися політично хиткими. У всіх їхніх організаціях були представники різних ідейно-політичних течій: оборонці, які підтримували війну до переможного кінця, і меншовики-інтернаціоналісти, які засуджували війну лише на словах. Важливим центром оборонців була меншовицька організація у Києві на чолі з місцевими лідерами М. Балабановим і В. Дрелінгом. Проте у Харкові значно переважали меншовики-інтернаціоналісти на чолі С. Саном та І. Бером [14, арк. 25].

Треба сказати, що делегати меншовицьких організацій Києва, Харкова, Катеринослава, Луганська, Макіївки та інших міст брали активну участь у роботі Всеросійської конференції меншовицьких і об’єднаних організацій, яка відбулася 6–12 травня 1917 р. у Петрограді [14, арк. 29]. З такого важливого для України питання, як національне, конференція не змогла прийняти ніякого рішення, хоча національна секція на конференції складалася майже наполовину з представників від меншовицьких організацій України [14, арк. 30].

Разом з тим відомо, що меншовики Києва, Катеринослава, Харкова та інших міст на шпальтах газет та в публічних виступах неодноразово висловлювалися проти тих головних вимог і гасел, які висувалися Центральною Радою; перш за все, вимоги надання політичної автономії Україні. Типовим у цьому плані є рішення обласного з’їзду меншовиків Південно-Західного краю, який відбувся 21–23 квітня 1917 р. у Києві. У доповіді з національного питання, з яким виступив В. Дрелінг, а також в прийнятій резолюції, меншовики рішуче заперечували проти автономії України та федеративного устрою Росії що, на їхню думку, «суперечить історичному розвитку і загрожує державним роздробленням». Разом із тим меншовики не заперечували проти культурно-національної автономії України [14, арк. 29–31]. Однак це було вже досягнуто самим життям після Лютневої революції. Таким чином, меншовики зараз же зайняли українофобські позиції відносно Центральної Ради, національно-визвольного руху.

Тому цілком зрозуміло, що коли 10 червня 1917 р. Центральна Рада прийняла свій І Універсал, в якому говорилося про самостійне введення автономії України, меншовики зараз же виступили проти цього. Але коли Тимчасовий Уряд змушений був досягнути домовленості з Центральною Радою (ЦР) про визнання ЦР крайовою владою в Україні, що було оприлюднене 3 липня 1917 р. у ІІ-му Універсалі ЦР, меншовики тепер вітали цю згоду і навіть, увійшли до складу ЦР [1, с. 70–71].

Після липневих подій, у зв’язку з тим, що новий коаліційний уряд на чолі з соціалістом есером О. Керенським обіцяв, що незабаром вирішить всі пекучі соціально-економічні та політичні вимоги, які вимагали найширші верстви народних мас і які ще вірили меншовикам, лави меншовиків поки-що зростали. Так, згідно з матеріалами мандатної комісії «Об’єднавчого з’їзду» партії меншовиків, який відбувся 16–29 серпня 1917 р. в Петрограді, в меншовицьких організаціях України на середину серпня налічувалося близько 40 тис. осіб. У Донецько-Криворізькому басейні налічувалося майже 22 тис. осіб: в Харкові – 3100, Макіївці – 3000, Катеринославі – 2500, Луганську – 1200, Юзівці – 700. У Південно-Західному краї налічувалося 10600 осіб: у Києві – 5044 осіб, Кременчуці – 1200, Житомирі – 750, Полтаві – 600 осіб. На Півдні України було більш 5 тис. меншовиків, у тому числі в Одесі – 2100, Миколаєві – 1200 (об’єднана) [14, арк. 29–32]. Але самі меншовики визнавали принципову різницю між обліковим складом і фактичними справами, тому що значна частина меншовиків – майже третина – вже фактично порвала з партією [10, с. 9–12; 14, арк. 31–32]. Тобто чисельність меншовиків України зросла з весни до серпня 1917 р. майже у 2,5 рази, а то й у 3 рази. Здавалося, що чисельність партії буде зростати і надалі.

Але незабаром, наприкінці серпня в країні відбувся так званий Корніловський заколот, коли реакційні сили намагалися встановити воєнну диктатуру і знищити майже всіх революціонерів. До підготовки Корніловського заколоту були причетні і лідери меншовиків та есерів. Після розгрому заколоту вплив, а разом і чисельність меншовиків почали зменшуватися. Також у середовищі самих меншовицьких організацій в Україні вплив оборонців тепер значно зменшувався, а меншовиків-інтернаціоналістів значно зростав. Тепер «ліві» меншовики перевищували в кількості не тільки в Харкові, Катеринославі, а також в Одесі, Полтаві, Кременчуці, Юзівці [1, с. 76–77].

25–26 жовтня 1917 р. в Петрограді швидко перемогло збройне повстання, яке стало початком соціалістичної революції в країні. Було проголошено встановлення Радянської влади, влади більшовиків, створено РНК на чолі з В. Леніним. Ураховуючи анархію та безвладдя в центрі, Центральна Рада 1 листопада взяла всю повноту влади на себе. 7 листопада 1917 р. було прийнято ІІІ Універсал ЦР, який оголосив про створення Української народної республіки – суто української народної держави, що мало велике історичне значення.

Зрозуміло, що меншовики вороже зустріли Жовтневу революцію, проти якої почали боротьбу. З іншого боку, вони цілком визнали в Україні владу УНР [1, с. 100]. Боротьба меншовиків проти Радянської влади обумовила подальше зменшення впливу і чисельності меншовиків в Україні. Так, 7 грудня 1917 р. в Петрограді завершив роботу Надзвичайний з’їзд партії меншовиків, який повинен був розробити нову тактику в умовах Радянської влади. Уперше в історії на з’їзді значно переважали меншовики-інтернаціоналісти, тобто ліві, резолюція яких і була прийнята. Рішення з’їзду мали велике значення для меншовиків України, де також посилився вплив лівих і значно послабилася довіра до правих меншовиків. Згідно з даними мандатної комісії з’їзду, чисельність меншовицьких організацій в губерніях і містах України скоротилася з серпня до грудня майже вдвічі, а у великих пролетарських центрах Донецько-Криворізького регіону – майже втричі.

Так, наприклад, Катеринославська губернська організація меншовиків у серпні нараховувала біля 15 тис. членів, в грудні 1917 р. вже – 9071 осіб, Київська губернська організація меншовиків – відповідно – 7 тис. і 3 тис. осіб, Таврійська губернська організація – 5 тис. і 3 тис. осіб. Місцеві організації: Київська – відповідно – 5044 і близько 3 тис., Одеська – 2100 і 1800, Харківська – 3100 і 1325, Макіївська – 3 тис. і 1 тис. осіб. Якщо в серпні меншовицькі організації України нараховували близько 42 тис. осіб, то тепер, у грудні 1917 р. – 27–28 тис. осіб [14, арк. 14–18, 31–32].

Відомо, що наприкінці січня 1918 р. Центральна Рада отримала свою першу тимчасову поразку і в Україні встановилася Радянська влада більшовиків. А з середини лютого по квітень 1918 р. вся Україна була захоплена німецькими окупантами. На короткий час була відновлена влада Центральної Ради УНР, але вже 29 квітня 1918 р. стався державний переворот – була розігнана Центральна Рада, а до влади прийшов затверджений німцями генерал П. Скоропадський. З’їзд заможних землевласників проголосив його гетьманом України.

Німці і Гетьманат почали переслідувати представників усіх соціалістичних партій, чинити політичні репресії, кидати за грати. Тому в цих умовах значна частина рядових меншовиків відмовилася від відкритої політичної діяльності, залишали лави меншовицької партії заради збереження свого життя. Тому і чисельність меншовиків в Україні значно скоротилася.

Так, порівнюючи з серпнем 1917 р., коли партія меншовиків нараховувала більше 40 тис. членів, їхні лави скоротилися майже в 10 раз. Меншовицькі організації Донецько-Криворізького басейну нараховували більше 22 тис. осіб., а на серпень 1918 р. – біля 3 тис., серед них у Харкові – майже 1000, Луганську – 700, Єнакієві – 400, Слав’янську – 200, Бахмуті – 150. Усе це було свідченням безупинного відходу мас з-під впливу меншовиків. На Всеукраїнській конференції меншовицьких організацій в червні 1918 р. більшістю у дві треті голосів була прийнята резолюція «лівих» меншовиків, в якій підкреслювалося, що гетьманський режим «хиткий та нестійкий», що він залежить від іноземного капіталу і «загрожує знищенням усіх досягнень революції в Україні» [9]. Таким чином, ми бачимо, що влітку 1918 р. в лавах меншовиків зосталися найбільш стійкі партфункціонери – всього 5 тис. осіб. Але тепер серед них значно перевищували так звані ліві, меншовики-інтернаціоналісти.

Приблизно така сама чисельність (5 тис. осіб) була у меншовиків у добу Директорії, другого приходу Радянської влади в Україну навесні – влітку 1919 р., а також в період збройної боротьби проти денікінців влітку–восени 1919 р. Але в цей період меншовики майже роз’єдналися на дві частини.

Праві меншовики Києва, Харкова, Катеринослава, Одеси та інших міст з радістю вітали прихід білогвардійців, активно співпрацювали з ними, боролися проти Радянської влади. Ліві, меншовики-інтернаціоналісти, навпаки, рішуче виступали проти денікінщини, боролися за збереження Радянської влади і, навіть, співпрацювали з більшовиками. Ще 19–20 квітня 1919 р. Всеукраїнська партійна конференція меншовиків, яка відбулася у Харкові, прийняла переважною більшістю голосів резолюцію лівих меншовиків, в якій говорилося про необхідність розгорнути збройний опір білій контрреволюції Денікіна і за необхідність вступу до лав Червоної армії [8].

Багато лівих меншовиків воювали потім у лавах Червоної армії. Разом з тим треба підкреслити, що, перебуваючи в лавах Червоної армії, багато лівих остаточно порвали з меншовизмом і переходили до лав партії більшовиків. Так, згідно з проведеним у 1922 р. Всеросійським переписом членів РКП(б) в Україні в лавах КП(б)У було тоді 2579 осіб колишніх меншовиків і бундівців, які вказували в анкетах, «що розірвали з меншовиками і перейшли до лав більшовицької партії в роки революції, особливо в період громадянської війни з білими» – десь близько 2 тис. меншовиків [4, с. ХІ].

Таким чином на початок 1920 р. в Україні було всього десь близько 2 тис. меншовиків, які діяли поки що легально. Але більшовики, виконуючи настанови В. Леніна про необхідність знищити всіх меншовиків як активних посібників білої контрреволюції, почали шалений наступ на меншовиків. Уже в березні 1920 р. більшовики швидко провели судовий процес над київськими меншовиками., а потім почали застосовувати широкомасштабні арешти меншовиків у 1920–1922 рр. Так, 17 серпня 1920 р. українська НК заарештувала всіх делегатів Всеукраїнської конференції РСДРП у Харкові, а потім і в інших містах України, коли сотні меншовиків були кинуті за грати [7, с. 251].

На початку березня 1921 р. організації меншовиків зазнали нового, ще більш сильного удару з боку ВУНК, коли у Харкові, Катеринославі, Києві, Одесі та інших містах були заарештовані майже всі меншовики. Згідно з даними, наведеними самими меншовиками, було заарештовано 1440 осіб, в тому числі у Катеринославі – 200 осіб, Харкові – 100, Одесі – 80, Києві – 75, Донбасі – 350 меншовиків [14, арк. 6–8].

Ще масштабніша хвиля масових арештів прокотилася на початку 1922 р. Арешти, зрозуміло, дуже послабили організації меншовиків, посилювали внутріпартійну кризу, коли так звані нові ліві меншовики почали виступати за припинення політичної діяльності і ліквідацію меншовицьких організацій. Так, першими наприкінці травня 1923 р. заявили про ліквідацію своєї організації меншовики Катеринослава, потім Кривого Рогу і Кам’янського. У серпні – Олександрівська, Бердянська, і в жовтні – Києва, Одеси, Харкова та інших міст України [1, 204].

Заключним актом політичної драми по ліквідації меншовицьких організацій був так званий «Всеукраїнський з’їзд колишніх меншовиків», який відбувся в Харкові 1–3 лютого 1924 р. «45 посланців від Київської, Харківської, Катеринославської, Одеської губерній, а також Донбасу представляли біля 700 колишніх меншовиків з партстажем від 10 до 25 років», у тому числі від Катеринослава – 165 осіб, Донбасу – 147, Одеси – 98, Києва – 90 осіб.

У зв’язку з цим слід відмітити, що наведена цифра 700 осіб – це лише частина й при цьому значно менша частина всіх меншовиків України. Справа полягає в тому, що це були лише так звані «організовані» меншовики, які об’єдналися на місцях, як вони самі називали, в «ліквідаторські групи» по розпуску своїх організацій і, разом з тим, прохали про «колективний вступ до партії більшовиків». Так, наприклад, київський делегат повідомляв, що і у них, у Києві, як і в інших містах, «прийом до групи ліквідаторів відбувався дуже обережно і багато хто з тих, котрі подали заяви, не були прийняті». Тому інша, друга, значно більша частина меншовиків, які зосталися поза цими організованими групами, при ліквідації організації просто виходили з партії і припиняли будь-яку активну партійно-політичну діяльність взагалі.

У доповідях делегатів та рішеннях з’їзду говорилося, що «рух за ліквідацію партії меншовиків виник повністю самостійно, без будь-якого тиску згори». У рішенні з’їзду вказувалося, що «як не важко ліквідовувати партію, але треба поховати те, що давно вже вмерло само» і «гробарем всього меншовизму став пролетаріат, який пішов за більшовиками». Тому «РСДРП в Україні розвалилася не тільки ідейно, але і фізично». З’їзд постановив «розпустити всі організації меншовиків в Україні, ліквідувати Головний комітет України, а колишнім членам РСДРП вступати до Компартії» [11]. Праві меншовики, які нараховували 200–300 осіб і які були незгодні з рішенням з’їзду, були незабаром, протягом 1924–1925 рр., остаточно ліквідовані ВНК. Так, з політичної арени зник меншовизм в Україні [2, с. 278–279].

Бібліографічні посилання

1. Вєтров Р. Політичні партії України в першій чверті ХХ століття (1900–1925 рр.) / Р. Вєтров, С.Донченко. – Д.; Дніпродзержинськ, 2001. – 245 с.

2. Вєтров Р. Ліквідація багатопартійності в Україні (1920–1925 рр.) / Р. Вєтров. – Дніпродзержинськ: Вид-во ДДТУ, 2007. – 344 с.

3. Всероссийская конференция меньшевистских и объединенных организаций РСДРП. – Пг. – 1917. – 30 с.

4. Всероссийская перепись членов РКП. Итоги переписи 1922 г. на Украине. – X.: Изд-во ЦК РКП(б), 1922. – 162 с.

5. Голікова М. Меншовики в Україні у роки революції і громадянської війни (1917–1920 рр.): автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. іст. наук: спец. 07.00.01 «історія України» / М. Голікова – Харків, 2000. – 20 с.

6. Курас И. Торжество пролетарского интернационализма и крах мелкобуржуазных партий на Украине / И. Курас. – К.: Наук. думка, 1978. – 315с.

7. На защите революции.Из истории Всеукраинской Чрезвычайной Комиссии (1917–1922 гг.): сб. док. и материалов. – К., 1971. – 305 с.

8. Наш голос (орган ГК меньшевиков Украины). – Х. – 1919. – 24 мая.

9. Наш Юг (орган Харьковского обкома меньшевиков). – 1918. – 7 июня.

10. Партийные известия(ОК меньшевиков). – Пг. – 1917. – № 6–7. – С. 9–12.

11. Правда(орган ЦК РКП(б)). – М., 1924. – 3–5 февраля.

12. Рабочая газета (орган ОК меньшевиков). – Пг., 1917. – 22 марта.

13. Рубан Н. Октябрьская революция и крах меньшевизма / Н. Рубан. – М.: Политиздат, 1968. – 399 с.

14. РДАСПІ(Російський державний архів соціально-політичної історії). Ф. 275, оп. 1, спр. 7, арк. 6–13, 25, 29–32.

Надійшла до редколегії: 24.11.2010

УДК 94 (477. 63) «1933/1936»

Н. Р. Романець

Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-10-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 326 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Надо любить жизнь больше, чем смысл жизни. © Федор Достоевский
==> читать все изречения...

2357 - | 2039 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.