Серед медичних наук судова медицина посідає особливе місце. Це галузь науки, яка потребує знань як з медицини, так і з юриспруденції.
Виникнення судової медицини історично пов'язане з необхідністю використання медичних знань для потреб правосуддя, особливо при розслідуванні різних злочинів, спрямованих проти здоров'я чи життя людини. У певні історичні періоди в різних країнах ця наука дістала різні назви: правознавство, медичне правознавство, лікарське законодавство тощо. Вперше назву "судова медицина" цій дисципліні дав німецький вчений Й.Бонн у 1690 р. в монографії "Specimen medicinae forensis". Як назва, так і визначення судової медицини відрізняються не тільки в різних країнах, а й у сучасних вітчизняних підручниках з цієї дисципліни.
Найбільш правильним вважаємо таке визначення: судова медицина — це галузь медичної науки, яка вивчає питання медичного, біологічного, медико-криміналі-стичного характеру для потреб правосуддя, законодавства та охорони здоров 'я.
Судову медицину не слід ототожнювати із судово-медичною експертизою, хоча ці поняття дуже близькі.
Д~'"Д Судова медицина, її визначення, зміст, завдання "ТР^
Судово-медична експертиза — це галузь практичної медицини, яка використовує знання судової медицини в правовій і судовій практиці.
Основне завдання судової медицини і судово-медичної експертизи полягає в наданні допомоги правосуддю при розслідуванні злочинів проти життя і здоров 'я особи.
Судово-медична експертиза крім свого основного завдання передбачає надання допомоги органам охорони здоров'я в справі підвищення рівня лікувально-профілактичної роботи. Це може здійснюватися шляхом систематичного обговорення результатів судово-медичної експертизи на клініко-судово-медичних конференціях і своєчасного сповіщення керівництва органів охорони здоров'я про факти грубої розбіжності клінічного і патолого-апа і омічного діагнозу, про помилки під час надання медич неї допомоги хворим. Велику допомогу судово-медична експертиза надає органам охорони здоров'я в їх профілактичній роботі шляхом проведення аналізу випадків раптовоїсмерті, транспортного травматизму, побутових і промислових отруєнь, в заготовці трансплантаційного матеріалу.
Сучасна судова медицина поширилась далеко за межі прикладних знань тільки для потреб правосуддя і законодавства; Окремі її розділи, які опрацьовані відповідно до статей Кримінального' і Цивільного2 кодексі», к гоНжсчас надають важливу інформацію для інших медичних дисциплін, а її основні розділи — вчення про емері і., післяс-мертні зміни, пошкодження та їх правову оцінку, о грусння, раптову смерть та її причини, про права, відпонідилі.ііість та обов'язки медичного персоналу — містять оригіналь-
1. Кримінальний кодекс (КК)—збірник законів, які регламентують міру відповідальності за скоєний злочин.
2. Цивільний кодекс (ЦК) — збірник законів, які регламентують майнові відносини людей або організацій у державі.
д-^-д Судова медицина, її визначення, зміст, завдання "У*
ний науково-дослідний матеріал, без знання якого неможлива загальна підготовка лікаря. В зв'язку з цим судова медицина викладається на останніх курсах усіх факультетів медичних інститутів та університетів, а також на юридичних факультетах університетів, тому що юристи мають бути поінформовані про можливості сучасної медицини і вміло використовувати їх на користь правосудця.
Зміст судової медицини визначається потребами правової практики, яка висуває все нові і різноманітні питання, котрі потребують постійного глибокого вивчення та розробки таких основних об'єктів цієї науки, як дослідження трупів, обстеження потерпілих, обвинувачених та інших осіб, дослідження речових доказів, вивчення матеріалів різних справ, у тому числі і пов'язаних з обвинуваченням медичних працівників у разі порушення ними професійних обов'язків.
Судова медицина розвивається і вдосконалюється на основі досягнень морфологічних, клінічних, теоретичних та інших медичних дисциплін. На розвиток судової медицини впливають і правові науки, особливо криміналістика — правова наука про методи, техніку і тактику розкриття злочинів. Криміналістика настільки тісно пов'язана із судовою медициною, що іноді важко їх розмежувати. Так, багато криміналістичних методів дослідження останнім часом використовуються в судово-медичній практиці.
У процесі розвитку юриспруденції і медицини судова медицина сформувалась і відокремилася в самостійну галузь з певним обсягом знань, колом питань, специфічними методами досліджень, до яких належать спектральні, рент-гено-структурні, електрографічні, антропометричні, імунологічні, цитологічні тощо. Крім того, в судовій медицині для розв'язання різних питань широко використовують
Д ' Л Судова медицина, її визначення, зміст, завдання "у»
методи досліджень, які застосовуються в інших галузях медицини, — гістологічні, біохімічні, рентгенологічні.
Сучасна вітчизняна судова медицина як наука не визнає псевдонаукової теорії злочинності, яка досі має прихильників у деяких країнах. Це стосується, наприклад, теорії італійського психіатра-криміналіста Ч.Ломброзо (1835-1909) про природженого злочинця, який має характерний "дегенеративний" зовнішній вигляд і аморальний "статус". На думку Ломброзо, відносно таких людей слід застосовувати найрішучіші заходи аж до позбавлення волі, навіть у тих випадках, коли вони поки що й не скоїли злочину. Основним у теорії Ломброзо та його сучасних, послідовників (неоломброзіанство) є біологізація соціальних явищ, насамперед злочинів, та зменшення ролі соціальних чинників. Ця концепція не була підтримана сучасними вітчизняними судовими медиками.