Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Оформлення дат у документах




ДОКУМЕНТИ У ПРОФЕСІЙНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ

 

Поняття про документ

У низці державних стандартів України (ДСТУ) зафіксовано три значення слова „документ”[1]:

ДСТУ 2392-94. Документ І. Записана інформація, яка може розглядатися як одиниця у процесі здійснення інформаційної діяльності.

ДСТУ 3017-95. Документ ІІ. Матеріальний об’єкт з інформацією, закріпленою людиною для її передачі в часі і просторі.

ДСТУ 2732-94. Документ ІІІ. Матеріальний об’єкт, що містить у собі в закріпленому вигляді інформацію, оформлений установленим порядком і має відповідно до чинного законодавства правове значення.

У професійній діяльності людина найчастіше використовує слово „документ” у третьому значенні, а саме: документ − це зафіксована на матеріальному носієві інформація, яка має правове значення.

Від терміна „документ” походять інші нині поширені поняття:

документний − який складається з документів (документні ресурси, фонди, масиви, потоки);

документальний − такий, що базується на документах, містить документ як один з елементів своєї структури (документальний фільм);

документаційний − такий, що стосується документації як сукупності документів службового призначення (документаційний ресурс);

документований − такий, що підтверджений документами, має посилання на документи (документована стаття).

Реквізит (лат. requisitum – необхідне, потрібне) – обов’язкові вихідні дані як елемент правильного оформлення офіційного документа. Сукупність реквізитів і схема їх розташування на документі складають його формуляр. Формуляр установлюється державним стандартом [11], тому для правильного оформлення документа потрібно знати не лише реквізити, але і схему їх розташування.

Стандартизація документів – це встановлення загальних зразків оформлення документів, а також висловів, які найповніше охоплюють схожі ситуації. з вересня 2003 р. в Україні набув чинності ДСТУ 4163-2003 „Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів” [11], за яким регулюються правила оформлення документів і розташування реквізитів документів.

Оформлення сторінки. Документ укладається на папері А4, А5.

Відступи для А4: ліве поле – 30 мм, праве – 10 мм, верхнє і нижнє – по 20 мм [1, с. 8].

Відступи для А5: ліве поле – 20 мм, праве, верхнє, нижнє – по 1 мм.

Нумерація. Документ, укладений на одній сторінці, не нумерується. У документах, укладених на двох і більше аркушах (з одного боку), нумерація починається з другого аркуша арабською цифрою 2 посередині верхнього берега на відстані не менше 10 мм від краю. Біля цифр не проставляються жодні позначки чи символи. Якщо документ укладено з обох боків аркуша, то непарні сторінки позначаються у верхньому правому куті, а парні – у верхньому лівому.

 

Оформлення дат у документах

У документах і наукових текстах застосовуються два способи оформлення дат – цифровий і словесно-цифровий. Цифровий спосіб є найбільш економним, оскільки скорочує довжину написання дати й одночасно може бути кодом під час обробки документів. Елементи дати подаються у вигляді рядка арабськими цифрами, розділеними між собою крапками без інтервалів. Рік зазначається лише двома останніми цифрами без крапки після них, без слова „рік” і без скороченої позначки „р.” 25.06.99, але 10.01. 2001, 12.04. 2000.

У документах фінансового характеру, у заявах дата зазначається словесно-цифровим способом, наприклад: 24 вересня 1999 р., 24 березня 2005 р. Словесно-цифровим способом зазначається також дата народження укладача в автобіографії.

Проставляючи в документах дату будь-яким із названих способів, потрібно керуватися принципом парності, тому якщо день місяця або порядок місяця позначається цифрою до 10, то перед нею слід написати 0 (нуль), наприклад: 02.06.08 або 02 липня 2008 р.

У заповітах, службових дорученнях, інших особливо важливих документах дата може зазначатися суто словесним способом, наприклад: двадцять дев’ятого грудня тисяча дев’ятсот дев’яносто дев’ятого року.

Якщо час у тексті позначено тільки роком, то слово рік пишеться повністю: кошторис на 2002 рік, план на 2004 рік. Якщо дата складається з місяця і року, кварталу і року, півріччя і року, то її написання має наступну форму: у квітні 2004 р., у і кварталі 2004 р., у першому півріччі 2002 р., у ІІІ − ІV кварталах 2003 р., – тобто слово рік скорочується.

Слово півріччя в документах завжди записується повністю.

Позначаючи часовий проміжок, слід використовувати прийменник до, наприклад: з 05.06.09 до 05.07.09.

Усі види некалендарних років (навчальний, бюджетний, звітний) тобто ті, що розпочинаються в одному році, а закінчуються в іншому, пишуться через правобіжну скісну лінію (слеш, дріб): у 2001/2002 навчальному році, звітний 2000/2001 рік. У решті випадків між роками ставиться тире: звільнити від податку в 2001 – 2002 рр. Тире між цифрами проставляється і при записуванні певних числових меж чи передаванні значення приблизності: 20 – 25 грн, студенти 3 – 4 курсів.

Римські цифри в документах використовуються тільки для позначення квартáлів, при цьому закінчення не нарощуються: в ІІ кварталі (а не в ІІ-му кварталі).

Для зручності пошуку документів у великих архівах дата може бути зазначена у зворотній послідовності: 2002.09.01.

У зв’язку з упровадженням інформаційних технологій Міжнародна організація із стандартизації (ISO) рекомендує універсальне цифрове позначення дат. Наприклад, дата 01 вересня 2017 р. виглядатиме таким чином:

20170901 (основний формат)

2017-09-01 (розширений формат)

17-09-01 (скорочений формат)





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-09-03; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 831 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Сложнее всего начать действовать, все остальное зависит только от упорства. © Амелия Эрхарт
==> читать все изречения...

2154 - | 2045 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.