Документальна перевірка з питань дотримання законодавства з податку на прибуток проводиться не частіше одного разу на рік і здійснюється виключно фахівцями державного податкового органу безпосередньо за місцезнаходженням платника податку на прибуток.
Ефективність проведення документальної перевірки обліку доходів і витрат значною мірою залежить від роботи, яку виконують податкові органи з метою відбору платників податку на прибуток для включення їх у плани-графіки аудиторських перевірок.
Основна мета такої підготовчої роботи – це відбір для включення до плану проведення документальних перевірок, надалі – звітному періоді, підприємств, перевірка яких з максимальною ймовірністю забезпечить надходження до держбюджету значних сум податку на прибуток та інших платежів.
Центральним податковим органом України розроблені критерії відбору підприємств – платників податку на прибуток. Але першими до плану включаються підприємства, які підлягають перевірці згідно з чинними законодавчими і нормативними актами, завданнями Кабміну України, ДПА України, Генеральної прокуратури та інших державних контролюючих органів України.
Основні напрями роботи зображені на рисунку 10.3.
Рисунок 10.3 – Напрямки роботи податкових органів по відбору платників податку на прибуток для включення їх у плани-графіки документальних перевірок
Основним джерелом інформації для перевірки оподаткованого прибутку, доходів, витрат, суми амортизаційних відрахувань, нарахованих за основними фондами, матеріальними та нематеріальними активами, є Декларація з податку на прибуток і Додатки до неї.
Ця інформація повинна підтверджуватися первинними документами, даними бухгалтерського обліку, податкового обліку та фінансової звітності.
Податковий облік має свої особливості, які викликають певні труднощі в процесі документальної перевірки, тобто при здійсненні перевірки правильності визначення податку на прибуток фахівець податкового органу стикається з двома різними даними, що характеризують результати діяльності підприємства.
Розбіжності між даними бухгалтерського обліку й даними податкового обліку зумовлені різними методичними підходами.
У зв’язку з цим у ході перевірки у посадової особи податкового органу постійно виникає необхідність уточнювати момент виникнення доходів, правильність визначення платниками податку дати визнання доходу.
Метою ведення бухгалтерського обліку є саме надання користувачам для прийняття рішення повної, правдивої інформації про фінансовий стан, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства.
Згідно з нормативними документами Мінфіну України, підприємство має право самостійно встановлювати порядок накопичення даних про витрати і доходи з наступним використанням таких даних для складання податкової декларації та податкової звітності за допомогою записів у системі регістрів бухгалтерського обліку.
Враховуючи те, що підприємство одночасно повинно вести два види обліку, в ході перевірки посадова особа податкового органу зобов’язана з’ясувати питання про метод ведення податкового обліку доходів і витрат на підприємстві. При складанні акту перевірки повинно бути зазначено, який порядок накопичення даних про доходи і витрати, які використовує підприємство.
Основними документами для перевірки є первинні документи, на підставі яких робляться записи до регістрів бухгалтерського обліку та до накопичувальних податкових відомостей.
У процесі перевірки податковий службовець проходить шлях від податкових Декларацій і загальнодоступних даних фінансової звітності до первинних матеріалів бухгалтерського та податкового обліку на підприємстві.
Перевірка доходів за даними Декларації проводиться в такій послідовності:
¾ перевірка правильності визначення платником податку дати визнання доходу;
¾ перевірка правильності визначення доходу від продажу товарів (робіт, послуг); товарообмінних (бартерних операцій), від виконання довгострокових контрактів;
¾ перевірка правильності визначення доходів від операцій з пов’язаними особами;
¾ перевірка доходів від операцій з основними фондами, нематеріальними активами, а також доходу, пов’язаного із видобутком корисних копалин;
¾ перевірка правильності відбиття в Декларації доходів від операцій із цінними паперами, валютними цінностями та борговими зобов’язаннями;
¾ перевірка відбиття у складі доходів сум, отриманих у вигляді безповоротної фінансової допомоги й безкоштовно отриманих товарів;
¾ перевірка доходів від урегулювання сумнівної, безнадійної заборгованості;
¾ перевірка відбиття інших видів доходів, які входять до складу об’єкта оподаткування.
Перевірка правильності формування витрат у процесі здійснення документальної перевірки платника податку на прибуток повинна здійснюватись з урахуванням того, що для оподаткування товарів (робіт, послуг) має значення, що відбувається раніше: відвантаження товару чи одержання грошей, нарахування відсотків чи їхня сплата.
Витрати можна умовно поділити на такі основні групи:
¾ витрати, які включаться до складу витрат;
¾ витрати, які не включаються до складу витрат;
¾ витрати, які частково включаються до складу витрат.
Основними напрямками документальної перевірки правильності формування витрат можуть бути:
¾ перевірка витрат, які пов’язані з підготовкою, організацією, здійсненням виробництва, продажем товарів (робіт, послуг);
¾ перевірка сум безнадійної заборгованості;
¾ перевірка сум сплачених (нарахованих) податків, зборів, обов’язкових платежів;
¾ перевірка витрат, пов’язаних із поліпшенням основних фондів.
При здійсненні перевірки, наприклад, витрат, пов’язаних із підготовкою, організацією, здійсненням виробництва, продажем товарів (робіт, послуг), перевіряльники, як правило, звертають увагу на такі питання, як:
¾ перевірка витрат, пов’язаних з придбанням товарно- матеріальних цінностей;
¾ перевірка придбаних підприємством матеріалів у пов’язаних осіб;
¾ перевірка правильності переоцінки товарно-матеріальних цінностей;
¾ перевірка витрат, не врахованих у минулих податкових періодах, але виявлених у звітному податковому періоді.
Сума всіх вищевказаних витрат перевіряється в первинному бухгалтерському та податковому обліку та в рядках 04, 05, 06 Декларації.
Документальна перевірка правильності обліку доходів і витрат платника податку на прибуток оформлюється актом або довідкою відповідно до порядку та форми оформлення результатів документальних перевірок щодо дотримання вимог чинного законодавства суб’єктами підприємництва, затверджених Державною податковою службою України. Після підписання акта перевірки посадовими особами суб’єкта підприємництва та посадовими особами органу державної податкової служби донараховані до сплати суми податку на прибуток заносяться до особового рахунку платника податку на прибуток з метою здійснення контролю за сплатою до бюджету сум податку на прибуток та штрафних (фінансових) санкцій.
Враховуючи вищевикладене, вважаємо, що робота зі зближення податкового та бухгалтерського обліку повинна бути продовжена, оскільки зв’язок доходів і витрат у бухгалтерському обліку з доходами через врахування постійних та тимчасових різниць дозволить правильно складати декларацію з податку на прибуток і забезпечить відповідність бухгалтерського й податкового обліку.
Питання для самоконтролю
1. Які види доходів суб’єктів підприємництва, що враховуються при обчисленні об’єкта оподаткування з податку на прибуток передбачені діючим законодавством?
2. У чому полягає сутність поняття «об’єкт оподаткування податком на прибуток»?
3. Назвіть види витрат суб’єктів підприємництва, що враховуються при обчисленні об’єкта оподаткування з податку на прибуток.
4. Назвіть основні групи основних засобів ті інших необоротних активів, нематеріальних активів щодо нарахування амортизації протягом строку експлуатації.
5. Назвіть види перевірок, передбачених методикою перевірки нарахування та сплати до бюджету податку на прибуток.
6. Назвіть основні етапи камеральної перевірки Декларації про податок на прибуток підприємств.
7. Чи має право податковий орган на підставі акту камеральної перевірки Декларації про прибуток, оформити і вручити платнику податку повідомлення щодо сплати донарахованої суми податку на прибуток, фінансової санкції і пені?
8. Назвіть основні напрями роботи податкових органів по відбору платників податків для включення їх в план-графік документальних перевірок.