Юридична відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на державні податкові органи, відповідно до Податкового кодексу України, застосовується в таких видах, як: фінансова, адміністративна, кримінальна (рис. 9.3).
Рисунок 9.3 – Юридична відповідальність за порушення податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС України
Стосовно фінансової відповідальності слід зазначити, що вона застосовується у вигляді фінансових штрафів і пені до платників податків – юридичних та фізичних осіб за порушення податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого Податковим кодексом покладено на податкові органи.
Порядок нарахування пені та фінансових штрафів на суму податкового боргу в міжнародних відносинах, згідно зі статтею 108 Податкового кодексу України, має низку особливостей. Напркилад, пеня не нараховується на суму податкового боргу в міжнародних правовідносинах при виконанні документа іноземної держави, за яким здійснюється стягнення суми податкового боргу.
Штрафні санкції на суму податкового боргу в міжнародних правовідносинах також не накладаються при виконанні документа іноземної держави, за яким здійснюється стягнення суми податкового боргу.
Таким чином, вимоги статті 108 Податкового кодексу щодо звільнення платника податку від нарахування штрафу та пені стосується виконання або неналежного виконання документа іноземної держави, за яким здійснюється стягнення суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах, а не можливих штрафів та пені, що не можуть бути нараховані у відповідній державі за порушення її податкового законодавства.
Пеня і штраф є специфічними інститутами публічного права кожної окремої країни. Отже, вирішити це питання на рівні міжнародного договору практично неможливо, а застосовувати заходи адміністративного примусу, до яких відносяться і пеня і штраф у податкових відносинах, до зобов’язань, які виникли в іншій країні, не вбачається можливим.
Питання для самоконтролю
1. У чому полягає сутність поняття «уникнення подвійного оподаткування»?
2. Які існують види подвійного оподаткування?
3. У чому полягає сутність внутрішнього подвійного оподаткування?
4. Які методи усунення подвійного оподаткування найчастіше застосовуються в практиці оподаткування?
5. У чому полягає сутність міжнародних договорів про усунення подвійного оподаткування доходів і капіталу?
6. З якими країнами Україною укладені договори про усунення подвійного оподаткування?
7. У чому полягає сутність поняття «податковий борг в міжнародних правовідносинах»?
8. У чому полягає сутність поняття «податкове повідомлення в міжнародних правовідносинах»?
9. Визначить сутність поняття «грошове зобов’язання в міжнародних правовідносинах».
10. Назвіть основні документи, що додаються до документа іноземної держави, за яким здійснюється стягнення суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах.
11. В яких випадках платник податків має право на подання скарги щодо перегляду суми податкового боргу, визначеного податковим органом на підставі відповідних документів іноземної держави?
12. Який існує порядок надання допомоги у стягненні податкового боргу в міжнародних правовідносинах?
13. Назвіть особливості нарахування пені та штрафних санкцій на суму податкового боргу в міжнародних правовідносинах.