Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Етапізований процес анексії українських земель




Перший етап стартував 1349 року і тривав до 1387 року. Це був час протистояння Королівства Польського і Литви за володіння землями Галичини і Волині, які перестали існувати як одне ціле (Галицько-Волинське князівство) 1340 року.

Восени 1349 року об’єднані військові сили Королівства Польського і Орди здійснили напад на роз’єднані Галичину і Волинь. Наслідки нападу: завойовано Львів, Белз, Берестя, Володимир. Любарт невдовзі поверне під свою владу Волинь, а от Галичину було приєднано до Королівства Польського, та пануванню поляків в цих землях час ще не настав. Стабільності у заволодінні Галичиною для Королівства Польського не було з двох причин:

· ярий опір населення завойовникам,

· польсько-литовське протистояння.

Подолати обидві причини, на погляд Казимира ІІІ, могла союзна угода з угорським королем Людовиком, який відмовився від претензій на землі Галичини (Руського королівства) за наступних умов: якщо у польського короля не буде сина-нащадка, то Галичину у складі Королівства Польського успадкує Людовик; якщо ж у Казимира ІІІ буде прямий спадкоємець, - то угорський король та його наступники заволодівають правом викупу Галичини. Угодою встановлено і рівень плати - 100 тисяч флоринів. Саме ця угода перетворила Королівство Угорське на союзника Королівства Польського у війні проти Литви, що тривала упродовж 1351-1352 років. Наслідком означеної війни стало заключене сторонами перемир’я, зміст якого у наступному: Галичина залишалась у владі Королівства Польського, а Волинь і Берестейська земля – Литви.

Та 1353 року Любарт порушив перемир’я: вдерся до Галичини, заволодів Львовом, Галичем. Казимир ІІІ, активно підтримуваний папою, заручається вкотре ще й підтримкою ординців і в 1366 р. наносить Литві вирішальний удар. Результат цієї перемоги – закріплення за Королівством Польським всієї Галичини і частини Волині. 1370 року вмирає Казимир ІІІ. Кейстус з Любартом, скориставшись цією обставиною, повертають під свою владу Волинь. Галичина ж, у відповідності до угоди польського короля Казимира ІІІ і угорського короля Людовика, перейшла у володіння Королівства Угорського. У 1387 р. Королівство Польське відновило свої права на володіння Галичиною.

Висновок. Декількадесятилітня боротьба польських і литовських можновладців за Галицьку і Волинську землі завершилася тим, що Галичина опинилась у владі Королівства Польського, а Волинь – Литви.

Другий етап анексії українських земель може бути датований 1362 - 1379 рр., коли у протистоянні за землі Київщини, Поділля, Переяславщини зіштовхнулися литовські правителі з золотоординцями, а за землі Чернігівщини у двобої постали Литва і Московія.

В першому конфлікті ініціатива була за литовцями, які вдало обрали момент для вторгнення на Подніпров’я: послаблення Золотої Орди, що потерпала від внутрішнього протистояння (упродовж 1359-1381 рр. в Орді змінилось більше 25 ханів) литовці у 1362 р. йдуть походом на Подніпров’я. Час наступу литовців на інтереси золотоординців в українських землях визначає зміст Густинського літопису, в якому йдеться про експансивну завойовницьку ініціативу литовського князя Ольгерда, котрий розгромив на Синіх Водах «трьох царків татарських» і відтоді литовські феодали володіють землею Київщини, Поділля, Переяславщини.

В боротьбі за Чернігівщину Ольгерд та його наступники зіштовхнулися з можновладцем Московії – князем Дмитром (після подій 1380 р. – Дмитро Донський). 1379 року князь Дмитро споряджає військо для походу на Чернігівщину, де заволодіває містами Трубчевськ, Стародуб та утримує їх у своїй владі недовго. Змагання між литовськими і московськими правителями за землі Чернігівщини триватиме до ХVстоліття.

Наслідки і результати анексії українських земель. Переважна більшість історичних досліджень, концентрованих своєю увагою на даній проблемі, сходиться на тому, що Литва доволі легко завойовує українські землі. В такий засіб, слід акцентувати увагу на причинах порівняно легкого завоювання і підкорення. Вдамося до їх переліку.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 363 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Вы никогда не пересечете океан, если не наберетесь мужества потерять берег из виду. © Христофор Колумб
==> читать все изречения...

2358 - | 2156 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.