Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Українські землі у складі Великого Литовського Князівства, Королівства Польського, Речі Посполитої




Землі Галицько-Волинського князівства у ХІV ст. були остаточно анексовані двома сусідніми державами: Королівством Польським і Великим Литовським Князівством. Якщо перше з названих державних утворень асоціюється у нас з сучасною Польщею, то друге – з Литвою в Прибалтії і ця асоціація вимагає пояснень, бо землі сучасної Литви (Прибалтійської) не відігравали ролі ядра, навколо якого формувалась геополітична реальність Велике Литовське Князівство. Саме з цієї причини постає необхідність надання короткої історичної довідки про Литву чи Велике Литовське Князівство.

 

Литва. У ХІІІ ст. в Понєманні виникла держава Литва з центром в місті Новогрудок (територія сучасної держави Білорусь), яка і стала ядром Великого Литовського князівства. Означена геополітична реальність являла собою федерацію земель. Вперше Литва згадується в Кведлінбурзьких анналах, з 1253 року вона стала королівством. Територіальні претензії орденців (тевтонців, лівонців) спровокували політичне зближення Великого Литовського князівства і Королівства Польського. Процес і процедура їх зближення «прочитуються» зі змісту Кревської унії (1385 р.), а об’єднання в одну державу – Речі Посполиту – через зміст і характер Люблінської унії (1569 р.). Термін «Литва», що виступає на означення геополітичної реальності, походить від лексеми «літи», яка була задіяна, ймовірніше, в VІІІ ст. н.е. на означення характеру залежності племен дислокованих на північно-східних окраїнах імперії Карла Великого. В дослівному перекладі з мови франків лексема «літи» означає «напівзалежні». Отже, перебувати в літській залежності, означає бути напівзалежними. Саме на такому рівні залежності від імперського центру були землі Понємання, що в переважаючій своїй більшості є землями сучасної держави Білорусь. Зазначимо, що Мендовг – князь керновський. Керновське і Кривоградське князівства, заселені кривичами і дреговичами, називалися Литвою (П.Г. Чигринов «История Беларуси» Минск.- 2004 с. 64-66). Отже, Мендовг із кривицько – дреговицького етносередовища – значить слов’янин.  

З історії відомо, що Данило Романович, князь галицький, на початковому етапі свого правління підтримував ініціативу Мендовга (30-ті роки ХІІІ ст.) направлену на об’єднання розрізнених племен в єдину державу. Напрошується питання: «чому?». Причини, що спонукали до об’єднання:

· тевтонці поступово відрізали землі сучасної Білорусі від Балтійського моря, що означало економічну блокаду не лише литовців (літів), а й Галицько-Волинського князівства;

· об’єднані в єдину державу племена, дислоковані на північ від Галицько-Волинського князівства, мали стати надійним щитом захищаючим галичан і волинян від тевтонців.

Таким чином, у витоках своїх стосунки між Галицько-Волинським князівством і Великим Литовським Князівством можна визначити як добросусідські. Та вже через десятиліття (в кінці 40-х рр. ХІІІ ст.) їх взаємовідносини загострюються і набувають характеристик тривалої війни.

Після смерті Мендовга у Великому Литовському Князівстві почалась міжусобна боротьба, в якій рокову роль зіграв одним із нащадків Данила Романовича – Лев Данилович (помер 1301 р.), який вбиває сина Мендовга - Войшелка. За такої розв’язки великим князем у Литві стає Тройден. Від цього часу настає нова хвиля протистояння, коли Галицько-Волинські князі в союзі з феодалами Орди здійснюють два походи на Литву: 1275, 1277. За участі ординських ханів Ногая і Телебуги Лев Данилович воює з Королівством Польським: 1288 року він споряджає сина Юрія в похід.

Наступним етапом протистояння Галицько-Волинського князівства з Литвою можна вважати початок ХІV ст.: 1316 рік, коли великим князем Литви став Гедимін. Від цього часу вже Литва проявляє відверті претензії на землі Галицько-Волинського князівства, правителями в яких були Лев і Андрій.

Вони активно використовують сили ордену у боротьбі з литовцями. Та цей союз не завадив Гедимінові у 1321 році захопити Берестейську і Дорогочинську землі приналежні до Волині. З іншого боку, у цьому ж часі Королівство Польське випрацьовує план захоплення Галичини. З цією метою польський король Владислав Локетек добивається від папи проголошення походу на «схизматиків» (так називали на католицькому Заході православних), тобто на Галицько-Волинську Русь. Але похід не відбувся.

По смерті Андрія і Лева, які не мали прямих нащадків, галицько-волинські олігархи постають перед необхідністю обрання князя. Вибір припав на мазовецького княжича Болеслава, сина литовського князя Тройдена і Марії, сестри Андрія і Лева. Як бачимо, Болеслав – представник правлячих династій у Великому Литовському Князівстві і Галицько-Волинському.

Католик Болеслав переходить у православ’я. Перехід передбачав для нього процедуру перейменування: від 1325 року він Юрій. Зовнішньополітичний курс Юрія ІІ.

· Підтримує союзницькі стосунки з Ордою.

· Налагоджує мир з Лівонським орденом, але, при цьому, веде довготривалі війни з Королівством Польським.

· Методом шлюбної дипломатії упорядковує стосунки з Литвою: 1331 року одружується з донькою литовського князя Гедиміна – Офкою. В свою чергу, литовський князь Любарт Гедимінович вступає у шлюб з дочкою Юрія-Болеслава від попереднього шлюбу. Важливістю відзначається той факт, що у Юрія-Болеслава не було синів, тому Любарт ставав, фактично, правителем об’єднаних земель Литви і Галицько-Волинського князівства.

Кроком у відповідь на зближення Литви і Галицько-Волинського князівства стає ініціатива польських і угорських феодалів, які об’єднались через свої претензії на українські землі. 1339 року у Вишгороді польський король Казимир ІІІ укладає, спрямовану проти Галичини і Волині, угоду зі своїм зятем – угорським королем Карлом-Робертом (був одружений з сестрою Казимира ІІІ Єлизаветою). Зміст угоди: якщо у Казимира ІІІ не буде синів, то після його смерті польська корона перейде до угорського королевича Людовика – сина Карла-Роберта і сестри Казимира ІІІ Єлизавети.

Слід зазначити, що саме на цьому часі Королівство Польське несе територіальні втрати. По-перше, за згоду чеського короля відмовитися від прав на польські землі Казимир ІІІ «заплатив» тим, що віддав Чехії у 1336 р. Сілезію. По-друге, Казимир ІІІ вимушений був поступитися Тевтонському ордену Помор’ям. Означені територіальні втрати король вирішує компенсувати за рахунок володінь Галицько-Волинського князівства. На 1340 р. для Казимира ІІІ склалися вигідні для реалізації цих планів умови, адже саме на цьому часі конфлікт між Юрієм-Болеславом та галицько-волинським боярством досяг апогею. Олігархів не влаштовувала прозахідна орієнтація князя. Заколот проти останнього очолив галицький феодал Дмитро Детько. Смерть Юрія, як результат заколоту, призвела до анархії,що і посприяло Казимирові ІІІ в квітні 1340 р. здійснити напад на Галичину. Польські війська захопили Львів та значну кількість замків, пограбували населення. Галицьке боярство, для організації відсічі полякам, вступає в союз з ординцями. Союзні сили гнали поляків аж до Вісли. Дякуючи цій акції, Галичина залишалася незалежною до 1349 року. Казимир ІІІ і Дмитро Детько підписали угоду про нейтралітет.

Якщо в Галичині порядкував Дмитро Детько, то на Волині боярська верхівка прикликала до влади Любарта, якого сам Юрій-Болеслав бачив своїм нащадком. Так Волинь відійшла до Литви. Отже, 1340 р. став часом зникнення у світовому геополітикумі державного утворення Галицько-Волинське князівство. Саме від цього часу Польща і Литва вступають у відкрите довготривале протистояння за володіння землями Галичини і Волині.

На означення процесів, які відбувалися у відношенні українських земель в оцінюваний період, маємо вживати термін «анексія».

 

Анексія – від латинського «annexio», що перекладається дослівно як «приєднання», але несе в собі чи собою ще й значення «захоплення». На наш погляд, цей термін повноцінно відбиває характеризовані процеси.  

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 641 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Бутерброд по-студенчески - кусок черного хлеба, а на него кусок белого. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2464 - | 2389 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.