Позичати, позичити. 1. (що, кого в кого). Брати щось, когось для тимчасового користування, в борг у кого-небудь. До його приходили позичати грошей (Б.Грінченко); Мене пани з Кракова позичали у мого пана, щоб я їм руду шукав (Н.Рибак).
2. (що, чого, кого кому). Давати щось, когось у борг, для тимчасового користування кому-небудь. Я йому позичав осі (Ганна Барвінок).
Запозичати / запозичувати, -ую, -уєш, запозичити. Переймаючи щось, засвоювати, робити своїм надбанням. Добрі приклади варто запозичати (В.Собко); Епічна поема запозичує композиційні форми у лірики, причому форми ці дуже різноманітні (А.Малишко); / зараз, перечитуючи книжки, які написав Олесь Васильович за час нашого знайомства, я не знайшов жодного оповідання, жодної фрази або сюжету, який би він хоч частково запозичив у мене (О.Донченко). В значенні "позичати" невживане, наприклад: Сьогодні ось запозичила гривню й купила хліба.
ПОЗНАЙОМИТИСЯ - ОЗНАЙОМИТИСЯ
Познайомитися, -млюся, -мишся. 1. (з ким). Завести, почати знайомство з кимсь. — Познайомимось ближче. Зовуть мене Валерій Іванович, я — директор школи (О.Гончар).
2. (з ким-чим). Те саме, що ознайомитися.
Ознайомитися (з ким-чим). Дістати відомості про когось, щось, набути знань у чомусь. З світовими класиками я ознайомився ще в часи, коли був за стипендіата при двокласовій школі (С.Васильченко); — Ви дозволите мені ознайомитися з вашими документами? (Ю.Смолич).
позов див. позив.
покажчик див. показник.
ПОКАЗНИЙ - ПОКАЗбВИЙ
Показний. 1. Який привертає увагу певними позитивними якостями; помітний, привабливий: показна людина, показна зовнішність.
2. Розрахований на ефект, навмисно підкреслений: показна веселість, показне геройство.
Показовий. 1. Який указує на щось, характеризує що-небудь: показовий приклад, показова ознака.
2. Прилюдний: показові змагання, показовий суд.
3. Який є взірцем: показовий урок, показова школа, показове господарство.
ПОКАЗНИК - ПОКАЖЧИК Показник, -а. Свідчення, доказ, ознака чогось; переважно в мн. — результати, дані про досягнення чогось тощо: показник зрілості, показник культури, показники про роботу, економічні показники.
пол
Покажчик, -а. Знак, що вказує на напрям руху, розташування чогось; контрольно-вимірний прилад; довідкова книжка або довідковий список: покажчик дороги, покажчик температури води, алфавітний покажчик літератури.
показовий див. показний.
ПОКОРА - ПОКІРНІСТЬ, ПОКІРЛИВІСТЬ
Покора (кому, чому, перед ким-чим і без додатка). Беззаперечна готовність виконувати чужі накази, розпорядження, вимоги тощо: покора ба-тькові, рабська покора, тримати в покорі.
Покірність, -ності, ор. -ністю, покірливість, -вості, ор. -вістю (кому, чому і без додатка). Властивість покірного: безсловесна покірність (покірливість), покірність (покірливість) долі.
ПОКРАЩАТИ - ПОКРАЩИТИ -ПОЛІПШИТИ - ПОЛІПШАТИ
Покращати, неперех. Стати кращим; поліпшитися.
Покращити, перех. Те саме, що поліпшити.
Поліпшити, перех. Зробити кращим, досконалішим за якістю, властивістю тощо.
Поліпшати, неперех. Те саме, що покращати.
полив'яний див. половий.
ПОЛИШАТИ1, недок. розм. У значенні "залишати" вживається тільки тоді, коли йдеться про багатьох осіб або про ряд предметів чи явищ. Й звірі, як відомо, полишають сліди. Німий же був безслідний (П.Загре-бельний).
ПОЛИШАТИ2, док. Залишити всіх або багатьох, все або багато чогось;
позалишати. Пастухи, що недалеко пасли, полишали худібку і стали підходити до веселих співаків (Н.Коб-ринська).
ПОЛІ... Перша частина складних слів, що відповідає поняттям "численний", "багато"; пишеться разом: полівітаміни, поліекран. Пор. моно...
полігамія див. бігамія.
ПОЛІЙ1, -я, ор. -єм, розм. Полільник. Полії пололи буряки.
ПОЛІЙ2, полою, ор. полбєм. Вода, що виступила поверх льоду. Не можна річку переїхать: полій пішов по льоду (Словник Б.Грінченка).
поліпшити — поліпшати див. покращати.
ПОЛІТ... Перша частина складних слів, що відповідає слову політичний; пишеться разом: політемігрант, політосвіта.
політура див. палітурка.
ПОЛІЦЕЙСЬКИЙ. 1. Який стосується поліції; у знач. ім. — особа, яка перебуває на службі в поліції: поліцейський наглядач, поліцейський чиновник. Коли чую, мене тягне за руку поліцейський (І.Нечуй-Левицький).
2. Який спирається на владу поліції; який характеризується грубим насильством і сваволею: поліцейські заходи, поліцейські репресії.
ПОЛОВИЙ - ПОЛОВ'ЯНИЙ -ПОЛИВ'ЯНИЙ
Половий. Блідо-жовтий; про масть тварин — світло-рудий. Скільки оком скинеш — нив'я... там полові, там чорні, там зелені, аж голубі, там білі, як молоко (Панас Мирний); Попереду ішла полова корова із зіркою на лобі (Г.Косинка).
Полов'яний. Виготовлений з полови. Полов'яний хліб — не голод (приказка).
пол
Полив'яний. Покритий склоподібним сплавом — поливою (про керамічні вироби): полив'яні миски, поли-в 'яні глечики.
ПОЛОВИНА. Одна з двох рівних частин чогось; якась частина або певна кількість чогось. Дощана перегородка ділила на дві рівні половини засторонок (М.Стельмах); Половина саду квітне, половина в'яне (пісня); Рідна хата на дві половини, Тихий спокій дитячого сну. Перед вами не маю провини, А завжди відчуваю вину (Г.Чу- бач). Однак у розмовній мові це слово може означати також одну з двох нерівних, нерівноцінних частин. Миша більшу половину екзаменів видержав (Леся Українка); Продав Чіпка більшу половину соломи (Панас Мирний); — Адже у нас у полку без зброї добра половина, чоловік до півтисячі (А. Головко).
ПОЛОВИННИЙ - ПОЛОВИНЧАСТИЙ
Половинний. Який дорівнює половині чогось, становить половину тощо: половинна цегла, половинний заробіток, половинна доза.
Половинчастий. Який складається із стулок, стулковий; переносно — позбавлений цілісності, послідовності, компромісний: половинчасті двері, половинчасті заходи, половинчасті рішення.
полов'яний див. половий.
положення див. стан.
полу... див. напів...
ПОЛУНИЦІ, ПОЛУНИЦЯ - СУНИЦІ, СУНИЦЯ
Полуниці, -ниць, мн. Переважно городні, культурні ягоди; полуниця — одна ягода, один кущ, рідше — збірне. Уже полуменіли полуниці На грядці,
що торік я засадив (М.Рильський); Спілі полуниці найсолодші в липні: Від них руки пахнуть, губенята липнуть (Г.Чубач); Я дві червоні полуниці приніс тобі (В.Сосюра); — Яке ж я маю право їсти тепличну полуницю, коли в людей і чорного хліба нема? (М.Стельмах).
Суниці, -нйць, мн. Переважно дикі, лісові ягоди; суниця — одна ягода, один кущ, рідше — збірне. — Піду ж я, мамо, назбираю вам суниць (Г.Квіт-ка-Основ'яненко); В траві зоріли достиглі суниці (Є.Гуцало); Навколо цих пеньків літо щороку кораловим намистом розсипає запашну суницю (М.Стель- мах).
помешкання див. приміщення.
ПОМІДбР - ТОМАТ
Помідор, -а. Городня рослина родини пасльонових; плід цієї рослини: посадити помідори, мариновані помідори, нарізати помідорів.
Томат. 1. р. -а. Те саме, що помідор, але вживається рідше: солоні томати.
2. р. -у. Соус, паста з помідорів.
ПОМІТНИЙ - ПОМІТЛИВИЙ
Помітний. Який можна побачити, помітити; відчутний; важливий тощо: помітна стежка, помітний рум янець, помітне місце в мистецтві, помітний вітерець, помітна людина, помітний слід в історії. Пох.: помітність, помітно.
Помітливий, розм. Спостережливий. Пох. помітливість.
ПОМОРИ, ПОМОРЦІ - ПОМОРЯНИ - ПОМОРНИК
Помори, -ів, поморці, мн. (одн. помор, -а, помбрець, -рця). Етнографічна група росіян, що живе на узбережжі Білого та Баренцового морів.
поп
Поморяни, -ян, мн. {оди. поморянин, -а). Одна з груп західнослов'янських племен, що населяла прибалтійську частину Польщі — Помор'я.
Поморник, -а. Водоплавний птах.
ПО-НАШОМУ - ПО НАШОМУ
По-нашому, присл. Як у нас, як ми бажаємо тощо. Невтесом всі його дражнили, По-нашому ж то звавсь Охрім (І. Котляревський).
По нашому, займ. з прийм. її я вимріяв собі в нонах глухих безсонних... Але не можна полюбить по нашому закону (В.Сосюра).
...ПИШКА. Кінцева частина складних слів, що відповідає поняттям "робота", "спорудження": гідропоніка.
поодинокий див. одинокий.
попелястий див. попільний.
ПО-ПЕРШЕ - ПО ПЕРШЕ
По-перше, присл. Вживається як вставне слово при переліку на позначення першого пункту, а також у значенні "перш за все". Галі, своєї старшої сестри, Вустимко, по-перше, не боїться, а по-друге, — їй нема коли шукати його (І.Багмут); — По-перше, хай встане (Є.Гуцало); — Поговорим, нарешті, як мужчини. По-перше. Ти знаєш мою підпільну кличку? (М.Стельмах).
По перше, займ. з прийм. З 20 березня по перше квітня я буду у відрядженні.
ПОПІЛЬНИЙ - ПОПЕЛЯСТИЙ
Попільний, 1. Який стосується попелу: попільні частинки, попільний блиск.
2. Те саме, що попелястий.
Попелястий. Кольору попелу; сірий: попеляста курка, попелясте волосся. Із-за обрію стали накочуватися
хмари, що громадилися все більше і більше, з білих робилися попелястими, потім стали бузиновими (Григорій Тютюнник).
ПОПО... преф. складний. Створюваним за його допомогою словам надає додаткового значення тривалості, достатності й повторюваності дії: попобити, поповозити, поповчитися, попогуляти, попоносити, попосміятися, попошукати. [Вустя:] Мало батько попоробили на своїм віку? Нехай тепер вволю відпочинуть (М.Кропивниць-кий); Сіножать далеко — аж на панському. Косили копиці. Вісім верстов — попоїдь (І.Микитенко); Ото попоходиш за плугом, попотягаєш чепіги, то й, зрозуміло, втома бере своє (О.Ковінька). Тільки в утвореннях з дієсловом їсти (попоїсти) переважно відсутнє значення тривалості дії. Орлу схотілось попоїсти (Є.Гребінка); На, попоїж із медком паляниці (І.Манжура); — Може б, ти чого попоїла? — спитала Марія (І.Нечуй-Левицький). З відтінком достатності дії ці утворення зустрічаються зрідка. Іди ти в Січ. Як Бог поможе, Там наїсися всіх хлібів, Я їх чимало попоїв. І досі нудно, як згадаю! (Т.Шевченко); І заробітчани раді такі! Думка: хоч тиждень усмак поживляться, попоїдять м'яса (Панас Мирний).
ПОПОЛОВИНІ - ПО ПОЛОВИНІ
Пополовині, присл. На дві рівні частини; з однаковою домішкою чогось іншого. — Значить, все треба поділити пополовині!(М. Стельмах); Очі., горіли, налиті сльозами пополовині з кров'ю (Панас Мирний); Його довга, тонка, закутана в укривала постать неначе переломилась і зігнулась пополовині (І.Нечуй-Левицький).
По половині, ім. з прийм.
поп
ПОПУЛЯРНИЙ - ПОПУЛЯРИЗАТОРСЬКИЙ - ПОПУЛІСТСЬКИЙ
Популярний. Нескладний змістом і формою викладу, легкий для розуміння, доступний, дохідливий; який став загальновідомим, визнаним: популярна брошура, популярна лекція, популярна енциклопедія, популярний письменник, популярні пісні.
Популяризаторський. Спрямований на популяризацію; властивий популяризаторові: популяризаторські твори, популяризаторська робота.
Популістський. Пов'язаний з популізмом — демагогічними заявами та обіцянками чи з необгрунтованими діями, розрахованими на здобуття якнайширшої популярності.
...ПОР. Кінцева частина складних слів, що відповідає поняттям "отвір", "прохід": бластопор, гастропор.
ПОРЕЙ - ПИРІЙ
Порей, -ю, ор. -єм. Дворічна овочева рослина родини лілійних, один з видів цибулі.
Пирій, -ю. Трав'яниста багаторічна рослина родини злакових (бур'ян).
ПОРІВНЯНИЙ - ПОРІВНЯННИЙ - ПОРІВНЯЛЬНИЙ
Порівняний. Дієприкм. від порівняти; у знач, прикм. — відносний: порівняний у правах, порівняна тугоплавкість.
Порівнянний. Якого можна порівняти з іншими; спільномірний: порівнянні величини, порівнянні поняття.
Порівняльний. Який грунтується на порівнянні; одержаний внаслідок порівняння: порівняльне вивчення мов, порівняльна анатомія, порівняльні дані, порівняльне підрядне речення.
поріднений див. споріднений, поріднитися див. зріднитися. ПОРОЖНИННИЙ - ПОРОЖНИСТИЙ
Порожнинний. В анатомії — пов'язаний з порожниною: порожнинна операція.
Порожнистий. Який має всередині порожнину; виготовлений з порожниною всередині: порожнисті роги, порожнисте стебло, порожниста куля.