Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Короткий виклад теоретичних питань. Дихальний апарат це комплекс органів, які виконують функцію газообміну між зовнішнім середовищем і організмом




Дихальний апарат це комплекс органів, які виконують функцію газообміну між зовнішнім середовищем і організмом. Органи дихання виконують також інші функції: звукоутворення, виділення, нюху. В дихальному апараті розрізняють повітроносні шляхи, що побудовані з трубок і проводять повітря (носова порожнина, горло, гортань, трахея, бронхи). І парні органи — легені, в яких відбувається газообмін. Усі повітроносні шляхи побудовані з кісткової та хрящової тканини, що захищає ці органи від спадання їх стінок і дає змогу повітрю безперервно надходити в легені і виходити назад. Слизова оболонка повітроносних шляхів має утворення, що зігрівають, зволожують та очищають повітря від пилу і мікроорганізмів.

Носова порожнина — початкова частина дихального апарату. Носовою перегородкою поділяється на дві частини — праву і ліву. В порожнині виділяють присінок і власне порожнину носа. Присінок носа вистелений багатошаровим миготливим епітелієм, з численними слизовими залозами. У власне порожнині виділяють дві частини – дихальну і нюхову. Три носові раковини збільшують загальну поверхню порожнини носу і поділяють кожну половини(ліву і праву) на три носові ходи: верхній, середній та нижній. У верхній хід відкривається клиноподібна пазуха. решітчаста пазуха. В середній – лобова, верхньощелепна та решітчаста пазухи, а в нижній —носослізний канал. Слизова оболонка верхніх носових ходів має нюхові цибулини з рецепторами нюху. Повітря з порожнини носа потрапляє через хоани в носову частину глотки, а потім в ротову частину глотки і в гортань.

Гортань розташована на рівні4-6шийниххребців і зверху з'єднується зв'язками з під'язиковою кісткою. Скелет гортані утворюють хрящі. Найбільшим хрящем є щитоподібний хрящ. Він складається з двох пластинок, які з'єднані між собою. Кожна пластинка має верхній і нижній роги Верхні роги спрямовані в бік великих рогів під'язикової кістки. а нижні — з'єднуються з перснеподібним хрящем.Перснеподібний хрящ розташований у нижньому відділі гортані, має вигляд кільця, на якому є поширення у вигляді пластинки, обернута назад. На верхньому краї пластинки перснеподібного хряща е дві суглобові поверхні,якими він з'єднується з черпакуватими хрящами. Черпакуватий хрящ парний, розташований уздовж верхньо заднього краю пластинки перснеподібного хряща, має вигляд піраміди з основою і верхівкою. Ріжкуватий хрящ парний, прикріплений до верхівки черпакуватого хряща. Клиноподібний хрящ парний, непостійної форми, міститься у товщі черпакувато-надгортанної складки. Надгортанник має форму листка дерева,складається з еластичного хряща, прикріплюється до щитоподібного хряща і під'язикової кістки, закриває вхід до гортані в момент ковтання..

Трахея починається на рівні7шийного і закінчується на рівні5грудногохребця, де поділяється на два бронхи. Довжина її 8-15 см. Стінка трахеї складається із слизової оболонки, підслизової основи,волокнисто-м'язово-хрящової та адвентиціальної оболонок. Волокнисто-м'язово-хрящова оболонка трахеї утворена 16-20 гіаліновими хрящами, які мають форму дуги, відкритої ззаду. Завдяки наявності в стінці хрящів трахея дуже пружна і еластична. Задня стінка трахеї(перетинчаста) складається зі сполучної тканини і пучків міоцитів. До неї прилягає стравохід. Ця стінка трохи вгинається всередину трахеї під час пересування їжі в шлунок.

Бронхи — правий і лівий, утворюються на рівні 5 грудного хребця внаслідок біфуркації трахеї. Будова головних бронхів така сама, як і трахеї. Правий бронх має довжину3см., скелет його складається з6-8неповниххрящових кілець. Лівий бронх має довжину 4-5 см. і скелет його складається з 9-12 неповних хрящових кілець. Бронхи йдуть убік і донизу,заглиблюючись у легені через їх ворота. Ці бронхи звуться первинними. У воротах легень вони поділяються на бронхи другого, третього й вищих порядків. Поступово їх діаметр зменшується. Таке розгалуження бронхів має назву бронхіального дерева. Найтонші бронхіальні гілочки називаються бронхіолами. В їх стінках відсутні хрящі Кінцеві бронхіоли перетворюються в дихальні бронхіоли, а останні перетворюються в альвеолярні ходи, на стінках яких є випини – легеневі пухирці (альвеоли).

Легені — права і ліва, розташовані у грудній порожнині. Легеня має три поверхні: реберну, присередню і діафрагмальну. На присередній розміщені ворота легень — місце, через яке бронх і легенева артерія проникають у легеню, а дві легеневі вени виходять з неї.

Кожна легеня щілинами поділяється на частки. У правій легені три частки:верхня, середня і нижня. У лівій — дві частки: верхня і нижня. Частка легені складається із сегментів. Права легеня має 10-11 бронхолегеневих сегментів, ліва - 9-10 сегментів. Бронхолегеневі сегменти утворені легеневими часточками.

Плевра — сполучнотканинна пластинка, покрита мезотелієм. Утворюєдва листки: вісцеральний (легеневий) та парієтальний (пристінковий).Вісцеральний листок тісно приростає до легені, заходить у вирізки між частками легені. Між парієтальною і вісцеральною плеврою є щілина — плевральна порожнина, яка містить невелику кількість рідини для зменшення тертя між двома листками плеври під час дихальних рухів.

 

II. Творчо-фахові завдання.

1. Заповніть таблицю «Зв'язок між будовою та функціями органів дихання»

 

Органи Функції Відповідність будови функціям
Носова порожнина    
Гортань    
Надгортанник    
Трахея    
Бронхи    
Легені    

 

2.Опишіть онтогенетичні зміни органів дихання в процесі життєдіяльності враховуючи вік, стать, тренованість і не тренованість. Вкажіть особливості розвитку органів дихання та зміни частоти дихання під час занять спортом.

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 431 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Неосмысленная жизнь не стоит того, чтобы жить. © Сократ
==> читать все изречения...

2280 - | 1986 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.