Реалізація методів виховання здійснюється через засоби, які можуть бути певним видом діяльності, явищем чи предметом, що впливає на особистість у виховному процесі. Здавна розрізняли природні і надприродні засоби виховання. До природних належали рідна мова, фольклор, народна міфологія, національне мистецтво, навколишня природа, домашній побут, традиції, звичаї, обряди, символи тощо. Надприродним засобом виховного виливу на особистість вважалась релігія.
Рідна мова вважається найбільш дієвим засобом виховного впливу, який без перебільшення можна назвати універсальним, оскільки він має найсильніший вплив на свідомість представників різних етносів. Рідна мова, звана у народі материнською, здійснює благотворну функцію особистішого зростання кожної людини.
Фольклор — нестаріючий засіб впливу на емоційний стан та духовний розвиток особистості. Він сприймається людьми різних вікових категорій та соціальних груп і тому студентство не залишається поза його впливом. Фольклорні джерела кожного народу є носіями його ідей, прагнень, переконань і тому завжди справляють враження, які впливають на формування думки, ставлення до чогось, оціночного судження та ін.
Народна міфологія допомагає усвідомити студентам національну самобутність свого народу, його особливості, цінності, різні надбання. Користуючись за потреби характеристикою міфічних образів, педагоги можуть формувати у молодих поколінь повагу до роду, суспільної діяльності, застерігати від поганих вчинків, звичок, правопорушень, породжувати впевненість у завтрашньому дні тощо.
Мистецтво — теж засіб виховного впливу, оскільки є виявом творчого генія свого народу, носієм його духовних надбань і численних виховних аспектів. У студентському колективі з виховною метою може бути використана інформація про миcтецтво танцю, співу, гри на музичних інструментах тощо з метою формування естетичної культури вихованців.
Навколишня природа-незмінний засіб виховання молоді. Вона є підґрунтям національної духовності, культури. Астрономічні, географічні та інші фактори природи зумовлюють специфіку характеру, психології, світогляду кожного народу. Природні явища виливають на спосіб мислення. Від них великою мірою залежить розвиток виробничої, культурної, побутової сфер. тому ВНЗ, готуючи майбутніх фахівців для різних галузей науки, мистецтва, промисловості, сільського господарства, мають враховувати і використовувати як засоби виховання цінності навколишньої природи.
Домашній побут виливає на рівень етновиховання молодого покоління. Він включає оформлення помешкання, садиби, наповнення кімнат необхідними для вжитку речами та відповідного оздоблення. Домашній побут доповнюється взаємостосунками у сім"ї: шанобливим ставленням до її старших членів, повагою до них, батьківською і материнською любов'ю до дітей, їх прив'язаністю до батьківської хати. Його характерною ознакою є підтримка бажання молоді мати затишок, захист, місце для ґрунтовного обмірковування своїх планів тощо.
Традиції у вихованні відіграють роль таких засобів, які втілюють народні філософські ідеї і стверджують найсуттєвіші духовні цінності: вааємостосунки між людьми, любов до рідного краю, землі.
Звичаї-ті прикмети, які вказують на етнічні ознаки народу.
Обряди - способи зовнішнього вияву приналежності до певної віри, релігійного культу.
Обряди і звичаї є засобами виховання представників конкретного етносу. Вони бувають родинні, регіональні, загальнолюдські. Аналізуючи народно-побутові календарні засоби виховання, варто звертати особливу увагу на зимові, осінні, літні, весняні свята, дотримання яких включає реалізацію цих засобів.
Символи є важливими засобами патріотичного виховання молоді. Державну, політичну, економічну, національну незалежність країни символізують герб(тризуб), прапор (жовто-блакитний), гімн, герби різноманітних географічних та історичних зон України.
Релігія як надприродний засіб виховного впливу на особистість сприяє плеканню національною духу, збереженню етнічних особливостей кожної людини. Під її впливом у багатьох людей розвивається віра в майбутнє, сформуються гуманні погляди на суспільство, оточення, природу, трудові відносини тощо.