Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Автономна (вегетативна) нервова система




Усі функції організму можна умовно поділити на дві групи: соматичні (анімальні, тваринні) і вегетативні (вісцеральні, рослинні) (від лат. vegetativus-рослинний). Такий поділ запропонував у 1801 р. М.Біша.

До соматичних відносять сприймання зовнішніх подразнень і рухові реакції поперечно-смугастих м'язів, а до вегетативних - процеси, що за­безпечують обмін речовин, травлення, дихання, кровообіг, виділення, розм­ноження тощо.Відповідно до розподілу функцій нервову систему також поділяють на соматичну і вегетативну.У 1903 році Д.Ленглі ввів поняття «автономна нервова система», підкреслюючи, що її функціонування майже не залежить від нашої свідомості, і запропонував поділ на симпатичну і парасимпатичну частини (в останній час виділяють ще метасимпатичну частину).У 1916 році Гаскел запропонував термін «мимовільна».Згідно міжнародній анатомічній номенклатурі, термін автономна замінив усі раніше існуючі -рослинна, вісцеральна, вегетативна, хоча насправді цей відділ нервової системи не є повністю автономним.В поняття автономна нервова система (АНС) включається комп­лекс центральних і периферичних нервових клітинних структур, котрі регулюють функціональний рівень внутрішнього середовища, необхідний для адекватних реакцій всіх систем. Досягається це шляхом іннервації гладеньких м'язів усіх органів, серця і залоз.

13.1. Структурно-функціональні особливості автономної (ве­гетативної) нервової системиАНС має слідуючі відмінності порівняно з соматичною.

1. Еферентний відділ рефлекторної дуги АНС має два нейрони - ефек-торний і вставний (рис. 13.1).

Ефекторний нейрон розташований поза межами ЦНС і входить до складу одного з вузлів АНС. Вставний нейрон міститься в середині мозку, внаслідок чого зветься центральним. Саме ця властивість вважається принциповою ознакою вегетативної нервової системи на відміну від соматичної.

2. Еферентні волокна, які виходять з центрів АНС, на шляху до органа перериваються в тих чи інших вузлах і відповідно називаються преганглі-онарпими і постгангліонарними.

Прегангліонарні волокна належать до типу В; еони володіють тон­кою мієліновою оболонкою, швидкість розповсюдження збудження по них 3-18 м/с.

Постгангліонарні волокна АНС належать до типу С; вони не мають мієлінової оболонки, тонкі (діаметр їх не перебільшує 7 мкм), збудження по них розповсюджується повільно (1-3 м/с), у них триваліші рефрактерний період та хронаксія.

3. Центральні й периферичні відділи АНС розміщені нерівномірно, осе­редками. Центральні відділи локалізуються в спинному й головному мозкч, а периферичні мають багато нервів, нервових сплетень і вузлів.

Центре сямпатичної частини АНС розташовані в торако-люмбально-му (грудно-поперековому) відділі спинного мозку. Центри парасимпатич­ної частини АНС розташовані в сакральному (крижовому) відділі спинного мозку, в середньому (в ядрі Ш черепного нерва) та довгастому (ядраУП, ІХ. X пар) мозку (рис. 13.2 див. додаток на стор. 208).

Симпатичний відділ АНС іннервує все тіло.

Парасимпатичний відділ не іннервує скелетні м'язи, потові залози, більшість кровоносних судин (за виключенням зовнішніх статевих органів і слинних залоз), мозковий шар надниркових залоз, сечоводи, матку, ЦНС.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 515 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинайте делать все, что вы можете сделать – и даже то, о чем можете хотя бы мечтать. В смелости гений, сила и магия. © Иоганн Вольфганг Гете
==> читать все изречения...

2282 - | 2063 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.