Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема 2: Мета і загальні принципи аудиту




Згідно із ст. З Закону України "Про аудиторську діяльність", поняття "аудиторська діяльність" містить у собі організаційне і методичне забезпечення аудиту, практичне виконання аудиторсь­ких перевірок (аудит) та надання інших аудиторських послуг. Аудиторські послуги можуть надаватися у формі аудиторських перевірок (аудиту) та пов'язаних з ним експертиз, консультацій з питань бухгалтерського обліку, звітності, оподаткування, аналі­зу Фінансово-господарської діяльності та інших видів економіко-правового забезпечення підприємницької діяльності фізичних і юридичних осіб.

Разом з цими видами послуг аудиторські підприємства в України провадять роботи з приватизації майна державних підприємств, комерціалізації торгівлі, акціонування підприємств, готують матеріали для розгляду справ клієнтів у господарських судах. Зав­дяки аудиту здійснюються посередницькі контакти.

Особливу увагу треба зосередити на понятті "аудит". Аудит — це незалежна перевірка публічної бухгалтерської звітності, об­ліку, первинних документів та іншої інформації щодо фінансово-господарської діяльності суб'єкта господарювання з метою визна­чення достовірності звітності, обліку, його повноти і відповідності чинному законодавству та встановленим нормативам.

Метою аудиту фінансової звітності є висвітлення аудито­ром висновку про те, чи відповідає фінансова звітність в усіх сут­тєвих аспектах інструкціям, які регламентують порядок підготов­ки і подання фінансових звітів. За результатами аудиту складаєть­ся аудиторський висновок про реальний фінансовий стан суб'єк­та господарювання. Отже, метою проведення аудиту є складання аудиторського висновку про фінансовий стан суб'єкта, що пере­віряється.

Національні нормативи аудиту в Україні і Кодекс професійної аудиторів України, затверджений рішенням Аудиторської палати України від 18 грудня 1998 р. № 73 [129], встановлюють основні принципи аудиту, правила надання аудиторських послуг, фундаментальні засади аудиторської етики. Відповідно до цих до­кументів принципи аудиту можна поділити на дві групи: методо­логічні та принципи професійної етики.

До методологічних принципів належать:

- планування аудиту;

- обґрунтованість оцінки значущості аудиторських свідчень, а також системи внутрішнього контролю;

- визначення критеріїв суттєвості та достовірності;

- дотримання методики та техніки аудиту, оцінки ризиків та

- аналіз інформації та формування висновків;

- відповідальність за результати аудиту;

- повне інформування клієнта.

Починаючи з 1 січня 1999 р. введено обов'язковість дотриман­ня Національних нормативів аудиту.

Необов'язковими для виконання є такі нормативи:

№ 12 "Оцінка системи внутрішнього контролю підприємства 1 та ризику, пов'язаного з ефективністю її функціонування";

№ 13 "Аудит в умовах електронної обробки даних";

№ 17 "Вибіркова перевірка";

№ 24 "Врахування роботи спеціалістів внутрішнього аудиту";

№ 31 "Вплив системи електронної обробки даних на оцінку си­стеми бухгалтерського обліку і внутрішнього контролю";

№ 32 "Оцінки властивого ризику і ризику невідповідності вну­трішнього контролю, їх вплив на незалежні процедури аудитор­ської перевірки".

Нормативи використовуються аудиторами залежно від обсягу операцій клієнта та наявності у нього системи внутрішнього кон­тролю, служби внутрішнього аудиту або системи електронної об­робки даних.

Кодекс професійної етики аудиторів України передбачає правила надання аудиторських послуг та фундаментальні принципи етики аудитора. Вони є обов'язковими для виконання всіма аудитора­ми при наданні ними аудиторських послуг. До них належать такі.

Неупередженість. Аудитор повинен виконувати свої функції неупереджено, бути незалежним, чесним і об'єктивним.

Чесність. Чесність та об'єктивність суджень аудитора мають особливе значення за умови оцінки результатів фінансового звіту. Аудитор не може уникнути тиску на нього в процесі своєї професій­ної діяльності, але повинен протистояти йому.

Він має уникати відносин з клієнтами, не пов'язаних з ауди­торською перевіркою. Аудитор повинен зберігати чесність та об'єк­тивність на всіх етапах роботи і, висловлюючи думку про фінан­совий звіт, уникати ситуацій, які вплинули б на незалежність його висновків.

Об'єктивність. Аудитор повинен бути об'єктивним, щоб упередженість та інші чинники не впливали на достовірність його висновків.

Професійна незалежність. Аудитор повинен бути професій­но незалежним, фахово бездоганним. Рівень фахової підготовки аудиторів має відповідати єдиним професійним вимогам. Допус­каються до аудиторської діяльності тільки ті фахівці, які склали іспит і одержали сертифікат.

Конфіденційність. Аудитор має зберігати в таємниці всю інформацію, яка стосується стану справ клієнта. Всі документи, пов'язані з аудитом, слід повертати клієнту. Аудитор повинен до­держувати конфіденційності всієї без винятку інформації, отри­маної в процесі проведення аудиту. Єдиним винятком з цього пра­вила є обов'язок аудитора (аудиторської фірми) надати за рішен­ням судових органів або за санкцією прокурора конкретну інфор­мацію. Аудитор не має права використовувати інформацію та фак­ти, взяті з аудиторських перевірок, для своєї вигоди, вигоди третіх осіб або на шкоду клієнтові.

Професійна поведінка. Аудитор повинен сприяти підвищен­ню авторитетності своєї професії в суспільстві. Він повинен бути чесним і не здійснювати вчинків, які можуть похитнути довіру і прихильність громади до аудиторської професії в цілому. Ауди­тор не має права залучати клієнтів шляхом обдурювання, хибних уявлень і помилкових дій. Аудитор має бути доброзичливим, сприя­ти встановленню добрих стосунків між колегами і представника­ми інших аудиторських фірм. Найважливіша характеристика професіонала – це всіляка підтримка професії та прагнення об’єднати колег. Аудитор не може відбивати клієнтів у своїх колег з метою розширення своєї практики засобами, які можуть призвести до зниження якості роботи або порушення прав третіх осіб на отримання достовірної інформації. Аудитору забороняється займатися саморекламою, яка створює хибне уявлення в клієнтів і зачіпає інтереси колег.

Професійні норми. Аудитори зобов'язані виконувати з належною турботою і увагою вказівки та побажання клієнта тією мірою, якій вони не суперечать вимогам чинного законодавства.

Аудитор завжди має бути вільним від будь-якої зацікавленості, несумісної з чесністю, об'єктивністю та незалежністю.

Кожен аудитор, що отримав сертифікат аудитора України, виголошує і підписує клятву, текст якої наводимо повністю:

"Я (прізвище, ім'я) виголошую клятву аудитора й урочисто обіцяю виконувати свої професійні обов'язки з честю і гідністю, дотримувати­ся законів України, Національних нормативів аудиту, Кодексу профес­ійної етики аудиторів України і вимагати дотримання їх іншими".

Дата Підпис

 

Відповідно до рішення Аудиторської Палати України від 18 квітня 2003 р., протокол № 122 як Національні стандарти ауди­ту в Україні прийнято Стандарти аудиту та етики Міжнародної федерації бухгалтерів (САЕ) [130].

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 514 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Победа - это еще не все, все - это постоянное желание побеждать. © Винс Ломбарди
==> читать все изречения...

2279 - | 2111 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.