Збори — це зібрання членів якого-небудь колективу, організацій, установи з метою обговорення певних проблем. Це досить поширена форма колективного обговорення.
За складом їх учасників збори поділяються на:
відкриті — зібрання членів якої-небудь організації із запрошенням сторонніх осіб;
закриті — зібрання членів якого-небудь колективу чи організації без сторонніх осіб.
Виділяють окремо ще урочисті збори — зібрання з нагоди відзначення певних урочистостей чи історичних дат.
Оскільки техніка проведення зборів багато в чому схожа з проведенням наради (збори ретельно готуємо, на зборах є голова, який керує їх проведенням), то ми не будемо детально описувати її, а обмежимося лише загальними рекомендаціями для промовця:
1 Виступ треба ретельно готувати.
2 Усе, про що буде йти мова у виступі, треба поділити на три частини: вступ, основну частину й закінчення.
3 Під час виступу пам'ятати про регламент: 10-12 відсотків загального часу присвячувати вступові, 4-5 відсотків — закінченню, решту часу — основній частині. У вступі краще висвітлювати одну тему.
4 Постійно дбати про слухачів, утримуючи їх увагу.
ІНТЕРВ'Ю
Інтерв'ю —призначена для опублікування в пресі, передачі по радіо, телебаченню розмова журналіста з політичним, громадським або іншим діячем.
«Все, що ви скажете, може бути використано проти вас», — ця знаменита фраза повинна бути для вас певним попередженням під час інтерв'ю. Передумовою для нормального, приємного для обох сторін інтерв'ю є заздалегідь обумовлені правила гри, яких дотримуються упродовж усієї розмови.
Особа, в якої беруть інтерв'ю, повинна усвідомлювати, що розмовляє з журналістом-професіоналом, який може зробити надбанням гласності все, що почує.
Перед тим, як відповідати на запитання, виріште для себе, чи хотіли б ви бачити свою відповідь, надрукованою в газеті чи журналі або озвученою на радіо, телебаченні.
Звичайно ж, прес-контакти — це не ваша повсякденна робота, тому журналіст майже завжди має певну перевагу в цій грі. Він зазвичай має значно більший досвід у проведенні інтерв 'ю і може знатао сильніше впливати на розмову з допомогою своїх запитань і зауважень. Але ви не повинні розглядати інтерв'ю як заздалегідь програшну ситуацію: як би там не було, ви значно краще володієте темою обговорення і тому можете вдягнути маску «самовпевненості». Окрім того, ви маєте змогу ґрунтовно підготуватися до інтерв'ю і створити умови, що дозволять вам досягти позитивного результату.
Підготовка до інтерв'ю
Коли ви даєте інтерв'ю на радіо, телебаченні чи у друкованих засобах масової інформації, завжди є взаємний інтерес як для вас, так і для журналіста: для журналіста він полягає у висвітленні цікавих новин, для вас — у переданні свого повідомлення громадськості.
Одним з найважливіших чинників інтерв 'ю і запорукою вашого успіху є чіткість і зрозумілість. Ваше завдання побудувати інтерв'ю так, щоб, порушуючи певне питання, передати якомога більше цікавої ґрунтовної інформації. Щоб досягти цього, треба ретельно готуватися до інтерв'ю, перечитуючи статті, що містять потрібну вам інформацію, запам'ятовувати важливий фактичний матеріал. Ви можете підготувати пакет матеріалів для журналіста: це може бути загальна інформація про установу, організацію, наприклад, річний звіт, брошури, вирізки опублікованих статей, або інформація, яку ви хочете висвітлити під час інтерв'ю, наприклад, статистичні дані або певна хронологія подій. Передання такої інформації у письмовій формі зменшить ризик того, що фактичні відомості можуть бути відтворені неправильно, а також додасть і вам упевненості в тому, що журналіст отримав необхідну інформацію, незалежно від того, як розвиватиметься ваша розмова.