Власне стандартизація є одним із атрибутів державності. З іншого боку, ця діяльність є нормативним засобом управління. Тому корінна зміна економічних відносин потребує не тільки створення відповідних правових основ, але й суттєвого перегляду ставлення до самої стандартизації. Реалізація оголошеної Президентом України програми радикальних економічних перетворень вимагає також відповідного удосконалення стандартизації (див.: Урядовий кур’єр. – № 158–159. – 1994 р.).
Основним результатом стандартизації є нормативні документи. Нормативним називають документ із стандартизації, який спрямований на досягнення найвищого ступеня впорядкування у визначеній галузі, встановлює конкретні положення для різних видів діяльності або процесів і їх результатів, розроблений переважно на засадах загальної згоди, прийнятий і набув чинності за рішенням визнаного органу для багаторазового і загального використання і доступний, як правило, для широкого кола користувачів.
На підприємствах мають бути розроблені свої стандарти підприємств для збереження та раціонального використання довкілля.
Заслуговує на увагу наукова стаття «Про вдосконалення системи нормування промислових викидів в атмосферу», яка надрукована в журналі «Економіка України» № 7 за 1995 рік. У ній дається ряд пропозицій щодо вдосконалення системи нормування шкідливих викидів в атмосферу.
Дійсно, одним з ключових елементів державної системи управління якістю навколишнього природного середовища та забезпечення екологічної безпеки є нормування викидів забруднюючих речовин в атмосферу. Нормування промислових викидів на території України здійснюється за методологією, розробленою держкомгідрометом колишнього СРСР [133]. При нормуванні викидів у атмосферу використовуються й ряд відомчих інструктивно-методичних матеріалів, у тому числі затверджених і узгоджених Міністерством охорони навколишнього природного середовища і атомної безпеки України.
Під нормуванням забруднення атмосфери розуміють не тільки процедуру встановлення нормативів гранично допустимих викидів (ГДВ) і розробку комплексу атмосфероохоронних заходів (тобто проектний етап), але й період реалізації цих заходів (технологічний етап). Лише після досягнення нормативів ГДВ процедура нормування може вважатися завершеною.
Загальна концепція нормування промислових викидів ґрунтується на виявленні розрахунковим шляхом граничної маси викиду забруднюючих речовин, яка при максимально несприятливих умовах розсіювання, присутності фонових концентрацій та з урахуванням фактору часу забезпечує якість приземного шару атмосфери населених місць на рівні, який відповідає встановленим стандартам. На підприємствах граничні нормативи викиду розраховуються практично для всіх забруднюючих речовин, по яких визначаються лімітуючі показники шкідливості. Встановивши величину ГДВ за кожним інгредієнтом, на підприємствах розробляється комплекс організаційних технічних і технологічних заходів для тих шкідливих речовин, потужність фактичного грам-секундного або річного викиду яких перевищує відповідний норматив ГДВ. У підсумку вся процедура нормування викидів виявляється надзвичайно трудомістким, дорогим, нераціонально розподіленим у часі процесом.
Справедливо зазначається у вищезгаданій роботі [209, с. 63–65] про те, що в існуючій системі визначення нормативів ГДВ є багато недоліків. У чому ж ці недоліки?
Багато спеціалістів на підприємстві визначають неспроможність згаданої методики розрахунку приземної концентрації забруднюючих речовин ОНД – 86. Численні зіставлення розрахункових концентрацій з результатами інструментальних замірів на стаціонарних постах свідчать про значні розбіжності розрахункових і фактичних рівнів забруднення. У зв’язку з цим у практиці природокористування досить поширені випадки, коли усі підприємства, розташовані у даному населеному пункті, формально дотримуються нормативів викидів, хоча фактичний рівень забруднення у населеному пункті перевищує санітарні норми.
Водночас належить підкреслити, що реальної альтернативи методиці ОНД – 86 на сьогодні не існує, і вона, певно, ще деякий час буде залишатися єдиним розрахунковим документом для визначення нормативів викидів.
У публікації [209, с. 63–66] підкреслюється непридатність нинішньої системи нормування викидів і її неадаптованість до нових господарсько-економічних умов. Теоретично можна допустити існування різних підходів до встановлення нормативів ГДВ. Однак усі вони мають бути підпорядковані єдиній меті, яка базується на трьох основних принципах раціонального природокористування: безумовному дотриманні екологічних стандартів; стимулюванні середовищезахисної діяльності; мінімізації забруднення навколишнього середовища. Ідеальна модель має передбачати оптимальну з погляду дотримання цих вимог абсолютну величину та структуру викидів у регіоні.
Сучасний механізм нормування забруднення навколишнього середовища скерований лише на забезпечення екологічної безпеки населення, тобто на досягнення санітарно-гігієнічних стандартів якості компонентів природного середовища. При такому підході принципи стимулювання не входять до числа факторів, які визначають величину дозволеного викиду для того або іншого підприємства.
Основною метою нормування викидів на підприємстві є досягнення виконання стандартів якості навколишнього середовища. Але така цільова настанова є практично нездійсненною. Кожне підприємство, якому встановлюють нормативи викидів, розв’язує свої природоохоронні завдання залежно від своїх матеріальних можливостей. А оскільки загальний рівень мети набагато перевищує наявні ресурси, той увесь комплекс природоохоронних заходів не може бути оптимальним з народногосподарської точки зору. На практиці це виливається у необґрунтоване збільшення термінів досягнення ГДВ, розпорошування та нераціональне використання матеріалів і фінансів, низьку результативність заходів.
Невипадково серед фахівців [209, с. 63–65] поширена думка, що екоінвестиції – це неминучі народногосподарські витрати, які лише погіршують результати виробничо-господарської діяльності, не дають економічного ефекту і виправдані лише у соціальному плані.
З переходом до переважно економічних мотиваційних методів управління та впровадження ринкових відносин у природокористування першочергової значущості набуває проблема забезпечення максимально можливої якості навколишнього середовища при обмежених ресурсах. Одним із важливих завдань у цьому напрямі саме і є удосконалення механізмів нормування викидів у атмосферу. В основі вирішення завдання мають лежати принципи програмно-цільового планування, системного аналізу та оптимізаційного моделювання. Треба зазначити, що не індивідуальний проект ГДВ повинен характеризувати природоохоронну роботу на підприємстві, а науково обґрунтована та економічно продумана цільова комплексна програма охорони навколишнього природного середовища у регіоні. Ключовими блоками такої програми є: аналіз існуючих і прогнозування перспективних проблемних екологічних ситуацій; ранжирування цілей та вибір пріоритетів природоохоронної політики на розрахунковий період; виявлення мінімального обсягу ресурсів, достатніх для досягнення поставлених цілей; визначення джерел фінансування та відшкодування витрат; розробка комплексу адресних середовищеохоронних заходів, які мають повне ресурсне забезпечення; оптимізація черговості капітальних вкладень та оцінка їх ефективності.
Простішим і надійнішим способом витрат на розробку нормативів ГДВ є зменшення номенклатури нормованих і контрольованих шкідливих речовин.
Якщо обґрунтувати це твердження, то у загальному вигляді критерієм оптимальності будь-якого природоохоронного рішення вважається максимум економічного ефекту, що дорівнює різниці між економічним результатом і витратами, які його спричинили за умови, що це рішення забезпечує додержання екологічних стандартів. Як економічний результат розглядається попереджена економічна шкода від забруднення навколишнього середовища. У формуванні негативних наслідків забруднення беруть участь усі домішки, що викидаються до атмосфери. Проте, згідно з спостереженнями, переважна частка економічної шкоди спричиняється обмеженим набором забруднюючих речовин на залежні від того, якою є повна поінгредієнтна структура викидів.
З практики досліджень соціально-економічних явищ методами математичної статистики випливає, що достатнім критерієм значимості кількісних моделей є 5-процентний рівень, що відповідає надійності вибірок (отже, й висновків) на 95 %. Це означає, що для забезпечення достовірності рішень, які стосуються встановлення нормативів ГДВ, мінімальне припустиме число розглядуваних домішок має забезпечувати не менш як 95 % економічної шкоди. Решта забруднюючих речовин можуть бути відкинуті як такі, що мають мале значення, тобто не впливають вирішальне на екологічну ситуацію в районі розташування підприємства і величину економічної шкоди, у тому числі й у зв’язку з шкодою для здоров’я населення.
Процедура попереднього відбору домішок, які підлягають нормуванню, може бути приблизно такою. На базі ЕОМ розраховується поінгредієнтна структура економічної шкоди від забруднення повітряного басейну викидами даного підприємства. Потім здійснюється ранжирування домішок у порядку убування економічної шкоди та визначається кумулятивний (тобто із зростаючим підсумком) процент вкладу кожного інгредієнта у сумарну оцінку шкоди. Після досягнення 95-процентної забезпеченості шкоди розрахунки припиняються. Така кількість домішок, яка дає в сумі вказаний інтервал шкоди, і є мінімально допустимою для нормування. У ряді випадків рівень забезпеченості шкоди може бути підвищеним до 97–98 %.
Виконані розрахунки [209] показують, що для будь-якого населеного пункту кількість інгредієнтів, які забезпечують 95 % економічної шкоди, коливається від 4 до 10 найменувань. Звичайно, що до них відносяться традиційні забруднювачі (пил, окисли сірки, азоту, вуглецю), деякі поширені специфічні домішки (сірководень, аміак, фтористі сполуки, фенол та ін.), а також речовини І-го класу небезпечності (бенз(а)пірен, свинець, ртуть та ін.). Для конкретного підприємства склад домішок може відрізнятися, однак їх кількісна характеристика звичайно є незмінною.
Що все це дає у практичному плані? Зменшення кількості домішок, які нормуються, насамперед підвищує економічну ефективність природоохоронної роботи у регіоні, скорочує строки досягнення нормативів викидів, зменшує фінансові витрати підприємств, не пов’язані з виробництвом, у тому числі й на розробку власного проекту ГДВ. При цьому якість навколишнього середовища порівняно з системою наскрізного нормування залишається на тому ж самому рівні. На користь вищесказаного говорить і той факт, що нині вартість одного інструментального відбору проби повітря та наступного лабораторного аналізу є порівняною з економічною шкодою, якої запобігли у результаті зниження викиду деяких домішок за увесь період досягнення норм ГДВ.
Правомірність запропонованого підходу підтверджується також досвідом розвинутих країн. Тут однією з підойм державного втручання у природоохоронну діяльність приватного бізнесу є лімітування викидів лише деяких забруднюючих речовин, зокрема тих, які контролюються у межах міжнародних договорів і конвенцій (сірчисті сполуки, окисли азоту і вуглецю, фреони).
Перші кроки у цьому напрямі здійснюються і в Україні. Так, відповідно до листа Міністерства охорони природи і атомної безпеки України № 17-6-177 від 16 березня 1994 р., з метою підвищення дієздатності та ефективності регулювання природоохоронної діяльності загальний для областей, Республіки Крим, міст Києва і Севастополя ліміт викидів забруднюючих речовин на 1995 рік був установлений за 6 інгредієнтами: завислими речовинами, сірчистим ангідридом, окислами азоту, окисом вуглецю, сполуками марганцю та свинцю. Оскільки первинною основою для лімітування викидів є відомчі проекти ГДВ, нові вимоги Міністерства екології і природних ресурсів України непрямо можуть розглядатись у руслі удосконалення загального механізму нормування забруднення атмосфери.
Для укрупнених оцінок шкоди за Тимчасовою типовою методикою рекомендується використовувати спрощену формулу, яка має такий вигляд [209]:
(3.13)
де – індекс зміни економічної шкоди від забруднення атмосфери для і -го населеного пункту;
ОФНі – балансова вартість невиробничих основних фондів, розрахункових на душу населення і -го міста (тис. грн/чол.);
ППі – обсяг реалізації платних послуг на душу населення і -го міста (тис. грн/чол.);
РСі – питома вага робітників і службовців у загальній кількості населення і -го міста, %;
ЗПі – середньомісячна заробітна плата робітників і службовців у і -му місті в гривнях.
Але треба визнати, що середньомісячна заробітна плата на непрацюючих підприємствах в Україні буде нульова або занадто низькою. Тому, на наш погляд, коефіцієнт 3,28 при значеннях середньомісячної заробітної плати в і-му місті може прийматись за стабільно працюючою економікою.
З того часу, як на Землі з’явилась вода, стало можливим життя, бо саме у водному середовищі народилася жива органічна речовина. Основні вимоги, які ставляться до господарчо-питної води такі: нешкідливість для організму людини, хороші органолептичні показники і придатність до господарчо-побутових потреб. Показниками якості, яким має задовольняти господарчо-питна вода, вказані в ГОСТ 2874 – 82 «Вода питьевая» і ГОСТ 17.1.3.03 – 77 «Охрана природы. Гидросфера. Правила выбора и оценка качества источников централизованного хозяйственно-питьевого водоснабжения» та відповідно до санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до питної води, призначеної для споживання людиною» ДСаніПІН 2.2.4 – 400-10. Згідно з вимогами до якості питної води остання повинна мати такі мікробіологічні показники:
- число мікроорганізмів в 1 см3 води не більше 100;
- число бактерій групи кишкових паличок в 1 л води (колі-індекс) не більше 3.
Токсичні показники якості води характеризуються нешкідливістю її хімічного складу і включає нормативи для речовин, що зустрічаються в природних водах і добавляються до них у процесі обробки у вигляді реагентів появляються в результаті промислового, сільськогосподарського, побутового та іншого забруднення джерел водопостачання. Концентрація хімічних речовин, які зустрічаються в природних водах або добавлених до води в процесі її обробки, не повинна перевищувати наступних нормативів:
Алюміній залишковий (Al3+) | мг/л | 0,05 | |
не більше | |||
Берилій (Be2+) | мг/л | 0,0002 | |
Молібден (Мо2+) | мг/л | 0,25 | |
Миш’як (As3+, As5+) | мг/л | 0,05 | |
Поліакриламід залишковий | мг/л | 2,00 | |
Нітрати ( ) | мг/л | 45,00 | |
Свинець (Pb2+) | мг/л | 0,03 | |
Селен (Se6+) | мг/л | 0,001 | |
Стронцій (Sr2+) | мг/л | 7,00 | |
Фтор (F–) | мг/л | для кліматичних районів: | |
І і ІІ | 1,5 | ||
ІІІ | 1,2 | ||
IV | 0,7 |
Органолептичні показники якості води включають нормативи для речовин, які зустрічаються у природних водах і доповнюють їх під час обробки у вигляді реагентів. Концентрація зазначених речовин не повинна перевищувати установлених нормативів:
Водневий показник (рН) | 6,0–9,0 | |
Залізо (Fe2+, Fe3+) | мг/л | 0,3 |
Жорсткість загальна | мг-екв./л | 7,0 |
Марганець (Mn2+) | мг/л | 0,1 |
Мідь (Cu2+) | мг/л | 1,0 |
Поліфосфати залишкові ( ) | мг/л | 3,5 |
Сульфати ( ) | мг/л | |
Сухий залишок | мг/л | 1 000 |
Хлориди (Cl–) | мг/л | |
Цинк (Zn2+) | мг/л | 5,0 |
Сума концентрацій сульфатів і хлоридів, виражених у долях гранично допустимих концентрацій кожної із цих речовин окремо, не повинна бути більше 1.
Органолептичні властивості води оцінюються за наступними показниками (не більше) [155, c. 51]:
- запах при 20 °С і при нагріванні до 60 °С, бал – 2;
- смак і присмак при 20 °С, бал – 2;
- забарвленість, градус – 20;
- каламутність на стандартній шкалі, мг/л – 1,5.
За узгодженням із органами санітарно-епідеміологічної служби допускається збільшення забарвленості до 35°, каламутності (в паводковий період) – до 2 мг/л. Вода не повинна утримувати мікроорганізми, котрі помічають неозброєним оком, і мати на поверхні плівку. Концентрація інших речовин, не вказаних в ГОСТ, не повинна перевищувати ГДК, затверджених Міністерством охорони здоров’я України для водоймищ, господарчо-питних і культурно-побутових водопроводів за органолептичною і санітарно-токсикологічною ознакою, а також нормами радіаційної безпеки. При наявності у воді таких хімічних речовин з однаковою лімітуючою ознакою шкідливості відношення суми знайдених концентрацій у воді і їх ГДК не повинна бути більше 1.
Якість води в об’єктах нормується залежно від вимог господарчо-питного, культурно-побутового і рибогосподарчого водокористування.
Природні води вважаються забрудненими, якщо їх склад і властивості, що визначаються за стандартними методиками, не відповідають нормам якості води.
До норм якості води відносяться:
- загальні вимоги до складу і властивостей води водних об’єктів господарчо-питного і культурно-побутового водовикористання;
- гранично допустимі концентрації (ГДК) шкідливих речовин у воді відповідних об’єктів господарчо-питного і культурно-побутового водовикористання;
- загальні вимоги до складу і властивостей води тих чи інших об’єктів, які використовуються для рибного господарства;
- гранично допустимі концентрації (ГДК) шкідливих речовин у воді водних об’єктів, які використовуються для рибного господарства.
У практиці охорони вод використовують звичайно рибогосподарчі нормативи. У додатку правил охорони поверхневих вод від забруднення стічними водами унормовано згідно з умовами рибогосподарчого водокористування.
Щоб керувати природою, необхідно її вивчити і поважати. Для цього необхідно насамперед відпрацювати механізм нормативного методу як одного із основних напрямків удосконалення всієї системи планування з охорони навколишнього природного середовища. Дана система повинна передбачити норми і нормативи, розробляти планові показники з усіх напрямків природоохоронної діяльності (охорона повітряного, водного басейнів, ґрунту і т. д.), а також показники, які характеризують різні сторони природоохоронної роботи і т. д.
Але нормування заходів по охороні і раціональному використанню земель до останнього часу систематично не проводилося. Окремі заходи по утворенню нормативів раціонального землекористування здійснювались без належної координації і узгодження із нормуванням охорони інших видів природних ресурсів (води, повітря), причому останні також не були узгоджені між собою. До цього часу не існує чіткої програми з організації комплексної розробки норм і нормативів, які мають використовуватись при плануванні заходів по охороні природного середовища. Як бачимо, методичні розробки зорієнтовані на показники плану охорони природи і раціонального використання природних ресурсів, а тому норми і нормативи, що подані в них, регламентують в основному технологічні параметри утворення, уловлення і утилізації відходів виробництва і, частково, витрати на охорону навколишнього середовища.
З метою узгодження і комплексної взаємоув’язки окремих елементів системи всі норми і нормативи, які використовуються в природоохоронному плануванні, можна класифікувати за кількома ознаками.
Природоохоронні норми і нормативи, які поділяють за напрямками охорони природи:
- норми і нормативи охорони водного басейну і раціонального використання водних ресурсів;
- норми і нормативи охорони повітряного басейну;
- норми і нормативи по охороні і раціональному використанню земель;
- норми і нормативи по охороні і раціональному використанню мінеральних ресурсів.
За рівнем планування норми і нормативи поділяють:
- на норми і нормативи, які використовуються на рівні галузі (групові);
- норми і нормативи, які використовуються на рівні підприємства (індивідуальні).
За методами визначення норми і нормативи можна поділити:
- на визначаючі розрахунково-теоретичними (за матеріальним балансом);
- на визначаючі розрахунково-аналітичними (замірами);
- визначаючі дослідно-статистичним методом.
За регламентуючим об’єктом:
- регламентуючі якість елементів навколишнього середовища;
- регламентуючі використання природних ресурсів і надходження відходів у навколишнє середовище;
- регламентуючі утворення, знешкодження і утилізацію відходів виробництва;
- регламентуючі витрати на охорону природи і раціональне використання природних ресурсів;
- регламентуючі негативні наслідки забруднення (збиток).
За видами показників плану охорони природи:
- соціальні, технічні та економічні.
Передусім природоохоронні норми і нормативи диференціюються за напрямками охорони природи і використовуються при плануванні охорони водного басейна, атмосфери, ґрунту, мінеральних ресурсів. Враховуючи наявні відмінності в технології виробництва, методах очистки, розташуванні окремих підприємств, більшість природоохоронних норм і нормативів здатні відноситись тільки до конкретного підприємства. У планових розрахунках на рівні галузі використовуються, як правило, середні визначення. Специфіка природоохоронного планування з використанням нормативного методу припускає застосування різних методів і нормативів. Так, технічні норми і нормативи, які регламентують утворення і утилізацію відходів, визначаються в основному розрахунково-теоретичним методом з використанням матеріальних балансів. Для розрахунку нормативів питомих показників капітальних і поточних витрат, збитків найбільш прийняті дослідно-статистичні методи нормування з використанням математичного апарату. Це пов’язано з великим числом факторів, які впливають на норматив, і неможливістю їх урахування при безпосередніх розрахунках.
Залежно від цільового призначення природоохоронні норми і нормативи можна поділити на п’ять груп, які регламентують якість елементів навколишнього середовища: використання природних ресурсів (забирання свіжої води, використання мінеральних ресурсів) і надходження відходів у навколишнє середовище (скиди стічної води, викиди шкідливих речовин в атмосферу); утворення, уловлення і утилізацію відходів виробництва; витрати на охорону природи і їх економічна ефективність; негативні соціально-економічні наслідки забруднення, а також їх ліквідація і попередження.
Подана класифікація відкриває можливість здійснити комплексний підхід до утворення єдиної системи норм і нормативів для використання її в природоохоронному плануванні.
[Вгору] [Вниз]