Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Характеристика технології виробництва борошна




Основні етапи переробки зерна: підготовка зерна до помелу, розмелювання зерна на борошно, зберігання й упакування, борошна в тару.

У зерноочисному відділенні зерно піддається ретельному очищенню від усіляких часток органічного, мінерального або промислово-побутового характеру на спеціальних машинах за допомогою набору сит і повітряних потоків. Частки, рівні розміру зерна, що складаються з металу або металевих руд, відокремлюються на магнітних сепараторах.

Практично чисте зерно інтенсивно замочується й інтенсивно перемішується в машинах мокрого лущіння, де відбувається часткове відділення плодової оболонки.

Після того як зерно відлежить, воно знову направляється на другий щабель очищення, де відокремлюються оболонки зерна й інші частки, що залишилися випадково. Після вторинного очищення зерно знову рясно замочується й направляється в бункери для другої відлежки на 2-3 години. Пройшовши після цього ще через пневмосепарируючі машини, чисте зерно подається в відділення помолу. Додамо при цьому, що замочується зерно в процесі очищення гарячою водою температурою 30-40°, що не тільки підвищує ефект відділення плодової оболонки, але зміцнює клейковину зерна. При гідротермічній обробці вологість зерна збільшується на 3-5%. Технологічна оптимальна вологість зерна, що надходить на розмел, повинна бути 15-15,5%.

У виробництві борошна процес подрібнення зерна (Рис. 2) і проміжних продуктів є одним із головних, оскільки він впливає на вихід і якість готової продукції. Подрібнення зерна — одна з найбільш енергомістких операцій. Вона полягає у руйнуванні твердих тіл під дією ударних або стираючих зовнішніх сил. Розрізняють два види подрібнення: просте, за якого всі складові частини зерна подрібнюються рівномірно для одержання однорідної суміші, і вибіркове, коли тверді тіла, неоднорідні за складом, руйнуються для одержання часточок певних розмірів. Вибіркове подрібнення при цьому спрямоване на більш повне виділення твердих часточок.

При простих помелах зерна пшениці і жита, наприклад на оббивне борошно, використовують метод простого подрібнення, при складних помелах для одержання сортового борошна високої якості — метод вибіркового подрібнення.

Рисунок 2. Процес подрібнення зерна

Основні вимоги до процесу подрібнення зерна пшениці і жита при сортових помелах зводяться до одержання максимальної кількості проміжних продуктів у вигляді крупок і дунстів високої якості, їх шліфування та повного подрібнення на борошно. Тому цей процес складається з трьох етапів: крупоутворення з вилученням оболонок (драний процес), збагачення проміжних продуктів (шліфувальний процес); тонке подрібнення збагачених проміжних продуктів з вилученням оболонок, що залишилися (розмелювальний процес).

У відділенні помолу головне устаткування для одержання борошна - це вальцьові верстати, у цих верстатах зерно, потрапляючи між двох валків, притиснутих один до одного й обертових так, щоб зерно, потрапляючи між них, перероблялось, але не в борошно, а в проміжні продукти. Це основна вимога технології виробництва борошна.

У відділенні помолу головне устаткування для одержання борошна - це вальцьові верстати, у цих верстатах зерно, потрапляючи між двох валків, притиснутих один до одного й обертових так, щоб зерно, потрапляючи між них, перероблялось, але не в борошно, а в проміжні продукти. Це основна вимога технології виробництва борошна.

А після вальцьового верстата суміш дробленого продукту повітряним потоком знімається з машини й піднімається на верхній поверх, де, відокремлюючись від повітря, продукт надходить на розсів. Розсів улаштований так, щоб продукт, що поступає на нього розділявся за крупністю на 3-5 фракцій. Далі після розсіву крупки потоками надходять на розсіювачі машини, де, проходячи по ситах за допомогою повітряного потоку, від крупок відокремлюються частки оболонок.

Кожний етап, у свою чергу, складається із систем, кількість яких визначається видом помелу. Системи, на яких подрібнюють зерно і його часточки, називаються драними, або крупо утворювальними. Системи, на яких подрібнюють проміжні продукти (крупки і дунсти), мають назву розмельних.

Драний процес спрямований на добування з ендосперму на перших драних системах максимальної кількості проміжних продуктів у вигляді крупок з часточками різних розмірів і дунстів (це середня фракція продукту між дрібною крупою і борошном) з мінімальною зольністю та невеликою кількістю борошна, а на наступних системах — відокремити від оболонок часточки, які залишились. Драний процес здійснюють на вальцьових верстатах. Крупні, середні і дрібні крупки, а також дунсти значно відрізняються між собою не тільки за розмірами (розмір часточок від 0,35 до 3,25 мм, а дунстів від 0,2 до 0,35 мм), а й за добротністю, тобто відносним вмістом ендосперму та оболонок. Якщо ці суміші подрібнити у вальцьових станках, то якість виробленого борошна буде низькою через потрапляння в нього оболонок. Тому основне призначення процесу сортування крупок і дунстів за добротністю — розділення їх за якістю. Відділення часточок, якість яких близька до якості ендосперму, необхідне для того, щоб одержати максимальну кількість високоякісного борошна з мінімальним вмістом у ньому подрібнених часточок оболонок зерна. Процес сор­тування крупок і дунстів за добротністю називається процесом збагачення.

Шліфуванням у борошномельному виробництві називається звільнення крупок (крупних, середніх, дрібних) від оболонок, що зрослися з ними, пропусканням через вальцьові станки. При сортових помелах пшениці залежно від продуктивності заводу використовують 5 шліфувальних систем. Після шліфування великі крупинки стають середніми, середні — дрібними, а дрібні — дунстами. Режим роботи шліфувальних систем має забезпечувати якнайповніше відокремлення оболонок від крупок з найменшим подрібненням останніх та мінімальним утворенням борошна (не більше 12 — 15 %).

Завершальним етапом у технологічному процесі виробництва борошна є розмельний процес — подрібнення на борошно крупок та дунстів, одержаних у драному і шліфувальному процесах і звільнених від оболонок при збагаченні. У відділенні помолу головне устаткування для одержання борошна - це вальцьові верстати, у цих верстатах зерно, потрапляючи між двох валків, притиснутих один до одного й обертових так, щоб зерно, потрапляючи між них, перероблялось, але не в борошно, а в проміжні продукти. Це основна вимога технології виробництва борошна.

А після вальцьового верстата суміш дробленого продукту повітряним потоком знімається з машини й піднімається на верхній поверх, де, відокремлюючись від повітря, продукт надходить на розсів. Розсів улаштований так, щоб продукт, що поступає на нього розділявся за крупністю на 3-5 фракцій. Далі після розсіву крупки потоками надходять на розсіювачі машини, де, проходячи по ситах за допомогою повітряного потоку, від крупок відокремлюються частки оболонок.

З кожної розмельної системи намагаються одержати максимальну кількість борошна з мінімальним вмістом золи. Вибір кількості розмельних систем залежить від виду помелу, міцності подрібнених продуктів, стану розвитку драного і шліфувального процесів. При сортових помелах пшениці необхідно 8—14 розмельних систем.

Чиста біла крупа далі надходить на шліфувальні вальцьові верстати, де дробиться, перетворюючись у дрібну крупу й дунст (найдрібнішу). Ці дрібні крупки, проходячи ще раз через очисні системи, надходять на верстати систем помолу. Таких систем помолу у млині 8-11. Щоб остаточно відокремити борошнисту частину від оболонки і отримати готове борошно(Рис. 3), продукт помолу повинен пройти всі ці 11 систем помолу.

Рисунок 3. Готове борошно





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1345 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

80% успеха - это появиться в нужном месте в нужное время. © Вуди Аллен
==> читать все изречения...

2294 - | 2147 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.