Вимоги і рекомендації щодо підготовки реферату
Реферат є основною формою самостійної роботи студента, оскільки дозволяє перевірити вміння студентів працювати з джерелами, свідомо обирати тему дослідження, класифікувати матеріал, аналізувати його, а також забезпечує виконання змісту освіти, оскільки залучає до роботи із джерелами включеними до нормативної частини курсу. Реферат повинен відповідати наступним формальним та змістовим вимогам: 1) має бути надрукований (як виняток, він може бути написаний від руки, але так, щоб його можна було легко читати.
2) обсяг друкованого реферату – 10-12 стор. (і більше), формату А-4, кегль 14, через 1,5 інтервалу, а рукописного – 12 – 15 сторінок і більше та 3) містити логічні блоки (розділи), які демонструють аргументоване висвітлення та розкриття обраної студентом проблеми, а також 4) передбачає підготовку публічного захисту реферату перед студентською аудиторією. Також, реферат повинен мати:
1) титульний лист (встановленого зразку);
2) детальний план;
3) вступ (до 2 стор.);
4) текст самого реферату, розподілений відповідно до розділів та/чи параграфів плану;
5) висновки (до 2 стор.);
6) список використаної (саме використаної, а не існуючої взагалі) літератури.
Бажано, щоб реферат мав певні додатки (схеми, таблиці, копії документів, малюнки тощо), обсяг яких не лімітується, але і не зараховується до обсягу самого реферату.
При підготовці реферату слід скористатись не тільки першоджерелами та підручниками, але і монографіями, статтями, матеріалами актуальних досліджень та конференцій, що стосуються обраної проблематики. Кількість використаних джерел повинна бути не меншою, ніж кількість сторінок реферату.
Робота над темою реферату повинна носити не лише пошуковий та компілятивний, а й певною мірою науковий характер.
Відповідність реферату всім зазначеним вище формальним вимогам (пункти 1 – 6), наявність ознак наукового підходу, додатків та висловлена власна позиція автора щодо дослідницької проблематики суттєво впливають на загальну оцінку реферату.
Реферати, які не відповідають формальним та змістовим вимогам, підготовлені (механічно переписані, передруковані) з кількох підручників або монографій (статей), а також реферати, завантажені з Інтернету, вважаються неприпустимим порушенням авторського права і не можуть бути позитивно оцінені.
Реферат може бути представлений (озвучений) на семінарському занятті або переданий викладачеві. В обох випадках автор реферату повинен бути готовим захистити будь-яке положення, яке висловив у рефераті.
Вимоги та рекомендації до написання есе, словників, конспектів першоджерел, порівняльних таблиць, роботи з додатковими джерелами та інших видів робіт
Студентам пропонуються види роботи, що допоможуть закріпити нормативну частину курсу "Філософії", проявити творчі здібності, схильність до аналізу та здійснити спробу диференціювання навчальної діяльності. Таким чином, передбачається, що студенти уникнуть суто відтворювальної діяльності і зможуть більш якісно освоїти навчальний матеріал.
Презентація – обсяг: 10-15 слайдів. На кожному слайді можна використовувати не більше 500 знаків. Також презентація повинна мати:
1)титульний лист
2) план (бажано);
3) вступ (1 слайд.);
4) основна частина, розподілена відповідно до розділів та/чи параграфів плану;
5) висновки (1 слайд);
6) список використаної літератури
7) картинки, фотокартки, відео у співвідношенні приблизно 2:1 (кількість слайдів/кількість картинок)
Есе – короткий за змістом (в рамках даного курсу до двох сторінок А4, шрифт Times New Roman, кегль 14, через 1,5 інтервалу) твір із яскраво вираженою субєктивною позицією автора. Мета цього виду роботи полягає в демонстрації студентами власних рефлексивних здібностей з приводу проблематики курсу, або прочитаного першоджерела. Наприклад, студент може написати відгук про проблеми, які порушуються у першоджерелі, яке входить до переліку рекомендованої літератури та аргументовано висловити свою згоду, або незгоду з автором.
Словник термінів – для покращення рівня володіння філософською термінологією та систематизації істоико-філософської проблематики студент має можливість вести рукописний словник термінів, що має рубрикацію відповідну до тематичного плану курсу. Крім того, студент може використовувати різні словники і наводити різні визначення, демонструючи різноманіття поглядів, або відмінність аспектів різних дефініцій. Заохочуються власні спроби генерації дефініцій. Даний вид роботи передбачає, що на першій сторінці словника студент наводить список цитованих джерел і нумерує його, а потім після визначення ставить номер процитованого джерела. Таким чином, студент здобуває не тільки знання з предмету, але і вміння класифікації та навички роботи з оформлення бібліографічних списків.
Конспект першоджерел – невеликий за обсягом конспект основних ідей першоджерела, що входить до переліку рекомендованої літератури, або джерела, що проливає світло на зміст курсу. Обсяг конспекту може сягати 10 сторінок рукописно тексту, або 5 сторінок друкованого. Максимальна оцінка за даний вид роботи виставляється у тому випадку, коли цитовані фрагменти першоджерела пов’язані із проблематикою лекційних чи семінарських занять. Конспектоване першоджерело, також має бути відповідним чином оформлено.
Порівняльна таблиця (конспект) – студент має можливість порівняти (за допомогою кількох колонок, або гіперпосилань, або демонстрації у Power Point) погляди різних філософських систем, або окремих мислителів і продемонструвати розуміння контра версій та причини виникнення дискусії навколо найцікавіших питань філософського дискурсу. Будь-яке твердження, яке використовується у порівняльних (ілюстративних) таблицях, або конспекті повинно бути обґрунтоване (посиланням на першоджерело, критичних матеріал, або випливати із логіки аналізу проблематики). Також, студент може складати систематизуючи тематичні таблиці та каталоги, для впорядкування складних тем.
Робота із додатковими матеріалами – для кращого розуміння проблематики, яка розглядається в рамках курсу, студенту рекомендується використовувати додаткові матеріали. До додаткових матеріалів належать довідкові матеріали (довідники, словники, енциклопедії, електронні глосарії), статті у фахових виданням,збірки матеріалів конференцій, документальні та художні фільми, що ілюструють проблематику, або показують життя філософів, яких вивчають протягом курсу. Результати роботи із додатковими матеріалами також необхідно оформлювати у вигляді гіперпосилань у конспекті лекцій, зошиті підготовки до семінарських занять, або у словнику.
Генеалогічні таблиці – можуть використовуватися студентом для впорядкування складних тематичних блоків, які присвячені представникам філософських шкіл, або генеалогії божеств чи міфологічних створінь, якщо мова йтиме про стародавні світоглядні системи. Порядок складання генеалогічних таблиць довільний, однак вони повинні бути чіткими, зрозумілими та точними, тобто із посиланнями на відповідні джерела.
Наукова доповіді – студент до кожного семінарського заняття може готувати доповідь, що стосується тематичного блоку з плану семінарського заняття. Доповідь має бути написаною, або на друкованою із відповідно оформленими посиланнями на джерела, але крім ґрунтовної аргументації доповідь необхідно виголосити перед групою із елементами красномовності та дотриманням наукового стилю, а також відповісти на можливі запитання аудиторії. Таким чином, студент набуває навичок публічного виступу, аргументації та дискусії.
2. Самостійна робота:
Самостійна робота виконується письмово, оцінюється якість виконання кожного питання. Може бути подана у друкованому або написаному від руки вигляді. Обсяг відповіді на кожне питання у друкованому вигляді: до 1,5 сторінок (не більше), формату А-4, кегль 14, через 1,5 інтервалу.
У окремому випадку, самостійна робота може бути замінена на конспектування першоджерел або ведення термінологічного словника але лише при умові погодження з викладачем.
3. ІНДЗ може бути виконане у вигляді:
1. Реферату. 2.Презентації. 3.Есе. 4.Генеалогічних таблиць.