Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема 1.2. Держава і право Стародавнього Сходу




 

Виникнення держави в країнах Стародавнього Сходу. Загальне і особливе в процесі становлення державності в Єгипті, Вавилоні, Китаї, Індії та ін. Дискусія про азіатський спосіб виробництва і суспільний лад.

Державний лад. Поняття східної деспотії, її основні риси і особливості: обожнювання правителя, двірцево-бюрократична система управління, роль жерців, общинне самоврядування. Військо. Судоустрій. Спільне і особливе у формах держав.

Виникнення права та його джерела. Характеристика найважливіших пам’яток древньосхідного права: Закони Хаммурапі, Закони Ману. Зв’язок права з релігією і мораллю. Спільне й особливе в праві власності та договірному праві. Шлюбно-сімейне право. Злочини та покарання. Судочинство.

Тема 1.3. Античні держави Греції і Риму.

 

Виникнення античних держав, їх суспільна структуризація та особливості в порівнянні з древньосхідними державами. Афіни, Спарта і Рим – класичні античні держави. Аристократія (евпатриди, геронти, патриції) і народ (демос, плебеї). Громадяни, особисто вільні не громадяни (метеки, періеки, плебеї, латини, перегріни, дедітіції), раби. Набуття та втрата громадянства.

Царський період античних держав ХІІ-VІ ст.ст. до нашої ери і проблема їх форми. Реформи Тезея, Лікурга, Ромула. Військова демократія, рабовласницька демократія, аристократична монархія. Механізм держав царського періоду: народні збори (агора, апела, куріатні коміції), царі (басилеї, архагети, рекси), ради старійшин (буле, герусія, сенат). Особливості спартанської держави: дуалістична монархія, сиситтії, криптії. Мілітаризм.

Період античної демократії VІ-ІІ ст.ст. до нашої ери. Боргове рабство і причини його скасування. Реформи Солона в Афінах. Тімократія як перехід до демократії. Тиранія Пісістрата. Реформи Клісфена, Ефіальта, Перікла і формування механізму демократичної держави, демократичного режиму. Аристократична демократія в Спарті. Олігархія ефорів. Реформи Агіса IV, Клеомена ІІІ, тиранія Набіса. Реформи Сервія Туллія і формування демократичного механізму римської республіки. Народні збори і магістрати. Сенат. Народні трибуни. Реформи і закони Петелія і Овінія, Ліцинія і Секстія, Гортензія, братів Гракхів. Війни та формування імперій як фактор загибелі античних демократій. Імперія О. Македонського. Формування Римської імперії. Реформи Гая Марія та їх наслідки.

Перехід від античної демократії до монархії у І ст. до нашої ери – ІІ ст. нашої ери. Диктатури Сулли і Цезаря. Тріумвірати. Принципат Августа. Механізм принципату: збереження республіканських органів і створення нових. Принцепс-імператор, преторіанська гвардія та імператорські магістрати, таємна поліція, скарбниця і провінції принцепса. Реформи Адріана: консіліум (прибічна рада) і канцелярія. Епоха гвардійських імператорів 192-284 рр.

Реформи Діоклетіана і Домінат 284-476 рр. Механізм монархії. Територіальний устрій імперії. Реформи Константина Великого і Феодосія І. Зміни в суспільному ладі і формування основ феодалізму. Загибель західної римської імперії.

Тема 1.4. Античне право.

 

Полісне право Греції. Джерела права: звичаї, Закони Драконта і Лікурга. Позитивне право і законодавство. Право власності, його ознаки, об’єкти, види, форми, способи регулювання. Розвиток зобов’язального права і види договорів. Способи забезпечення договорів. Види зобов’язань. Шлюбно-сімейне право. Кримінальне право: поняття, ознаки злочину. Види злочинів і покарань. Судочинство.

Римське право. Проблема періодизації. Перехід від сакрального до позитвного права, його багатоджерельність. Право і закон. Закони ХІІ таблиць, законодавство. Сенатус-консульти. Едикти магістратів. Право квіритське, преторське (зародження прецедентного права), „право народів”, право юристів. Конституції імператорів (едикти, декрети, рескрипти, мандати). Проблема систематизації законів та права. Кодифікація римського права. Кодекс Юстиніана.

Публічне і приватне право. Суб’єкти права: поняття і види. Право приватної власності: поняття і захист (манципація, віндикація). Класифікація об’єктів. Інститути сервітуту, суперфіції, емфітевзису. Види договорів (контрактів) і зобов’язань. Шлюбно-сімейне право. Кримінальне право: склад злочину, види злочинів і покарань в їх історичному розвитку. Судочинство: легісакційний, формулярний і екстраординарний процеси. Поява слідства та інквізиції.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-28; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 360 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студент может не знать в двух случаях: не знал, или забыл. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2754 - | 2314 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.