П Л А Н
1 Предмет економічної і соціальної географії світу.
2 Історико-географічні регіони світу.
3 Сучасна політична карта світу.
4 Відмінність понять “країна ”, “держава ”, “територія ”, “колонія ”.
5 Класифікація країн за формою правління і формою державного устрою.
1. Економічна і соціальна географія світу вивчає розвиток і розміщення населення та господарства нашої планети. Вона виявляє різноманітність соціально-економічних зв'язків на певних територіях і у світі в цілому. Основними територіальними одиницями дослідження є вся Земля, окремі її регіони, держави та їх частини.
Безпосереднім об'єктом вивчення може бути транспорт світу або населення, наприклад, Південно-Східної Азії, Економічна і соціальна географія світу комплексно досліджує географічне положення, природні умови й ресурси, населення і господарство якоїсь країни, наприклад Франції. При цьомуосновна увага приділяється територіальній організації об'єктів і явищ, тобто їх зв'язкам між собою і з територією, на якій вони розташовані, а також геополітичним аспектам взаємодії різних країн і регіонів, значення яких залишається донині надзвичайно важливим.
Оскільки ми вивчаємо економічну і соціальну географію світу, живучи в Україні, нас насамперед цікавлять економічні зв'язки різних країн світу з нашою державою. Які їх обсяги, динаміка, перспективи? Для чого Україні потрібно розвивати соціально-економічне співробітництво з окремими регіонами й державами Європи і світу? Тому в підручнику і цим питанням приділено певну увагу.
Нині швидко розвиваються і поглиблюються джерела географічних знань про країни і регіони світу. Незалежна Україна встановила дипломатичні відносини з усіма провідними державами світу. Звідти до нас ринув бурхливий потік інформації, у тому числі й географічної. Українці стали набагатомобільнішою нацією. В країні видається багато наукових і навчальних книжок з географії. Для вас джерелами географічних знань з економічної і соціальної географії світу можуть бути також матеріали газет і журналів, радіо і телебачення, енциклопедії, словники, довідники, географічні карти й атласи. Дедалі більше людей в Україні має доступ до величезного обсягу інформації, що її накопичило людство в мережі Інтернет. Як самостійна галузь знань економічна і соціальна географія світу в Україні почала інтенсивно розвиватися після проголошення незалежності нашої держави. Це зумовлено швидким розвитком дипломатичних, зовнішньополітичних, гуманітарних зв'язків України з іншими державами світу. Україну почали вивчати у світі, і Україна почала пізнавати світ. З'явилися монографії, навчальні посібники і підручники. Виникли нові наукові школи, започатковані вченими Києва, Львова, Харкова. Наприклад, на географічному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка засновано кафедру країнознавства і туризму. Розширилося коло вчених, до сфери наукових інтересів яких увіходять дослідження в галузі економічної і соціальної географії світу.
Ви вже знаєте, що об'єкти вивчення даного курсу — природа, люди, господарство — складні, різноманітні, неповторні і перебувають у стані постійної взаємодії, тобто весь час змінюються.
Більшість подій і явищ нашого швидкоплинного світу просто неможливо зафіксувати на сторінках, наприклад, шкільного підручника. Тому вам стануть у пригоді інші джерела — засоби масової інформації: газети і журнали, радіо і телебачення, електронні носії інформації, Інтернет тощо. Вони допоможуть вам наблизити далеке і дізнатися про нього детальніше, оскільки в сучасному глобальному світі ніщо не може існувати відокремлено.
2. Живучи на своїй планеті, людство завжди поділяло її на певні частини, регіони. їхній склад, площі, назви змінювалися з розвитком цивілізації. Відкривши Америку, європейці поділили світ на два величезні регіони — Старий Світ і Новий Світ. До першого вони відносили відомі з давнини Європу, Африку та Азію. Новим Світом стала щойно відкрита Америка. Так називають цю частину світу й досі.
Оскільки в сучасному світі існує понад 200 країн, кожна з яких індивідуальна і неповторна, для зручності вивчення за низкою об'єднуючих ознак (рівень економічного розвитку, особливості ЕГП і ПГП, природні умови і ресурси) виділяють історико-географічні регіони. Найбільшими історико-географічними регіонами є материки.
Завдання.
Перелічіть найбільші історико-географічні регіони світу.(материки)
Розповідь викладача.
Історико-географічні регіони відрізняються мірою внутрішньої єдності. Регіон Західна Європа є найбільш цілісним у політичному, культурному, економічному відношенні регіоном, тоді як в Африці Республіка Південна Африка набагато перевершує інші країни регіону за всіма показниками розвитку. Від чого залежить міра внутрішньої єдності регіонів? Можна виділити кілька чинників:
1) історія розвитку регіону (освоєння і заселення земель тощо);
2) етнічні процеси;
3) господарські зв'язки регіону;
4)транспорт;
5) природні умови (рельєф, клімат, ґрунти тощо).
Важливою ознакою єдності регіону є наявність внутрішнього ринку: його відсутність свідчить про роз'єднаність країн, що входять до складу регіону.
Багато історико-географічних регіонів відрізняються складною внутрішньою структурою, тобто в їхніх межах виділяють дрібніші одиниці — субрегіони. Наприклад, в межах Азії виділяють такі субрегіони: Центральна Азія, Південно-Східна Азія, Південно-Західна Азія, Південна Азія, Північна Азія, Східна Азія — кожний з яких відрізняється спільністю певного набору ознак.
Детальніше із субрегіонами ми познайомимося при вивченні регіональної географії.
Нині у світі можна виділити такі історико-географічні регіони:
Європа — Західна, Центральна і Східна Європа іноді виділяють Північну і Середземноморську:
Тут знаходиться 43 незалежних держави, включаючи Росію, і 2 колонії-
Гібралтар (БРИТ), Фарерські о-ви (ДАНІЯ).
Азія — Центральна, Південно-Західна, Південна, Південно-Східна та Східна Азія;
Тут знаходиться 47 незалежних держав, і 2 колонії
Америка — Північна, Центральна і Південна Америка;
Тут знаходиться 35 незалежних держав, і 16 колоній.
Африка — Північна, Центральна і Південна Африка;
Тут знаходиться 53 незалежних держав і 4 колонії.
Австралія-- об'єднується в один регіон з Океанією.
Тут знаходиться 14 незалежних держав, і 10 залежних територій
Існують також інші підходи до виділення історико-географічних регіонів. Так, в Америці виділяють Латинську Америку або ділять Росію на європейську й азійську частини. Не є остаточно усталеним і виокремлення історико-географічних регіонів у Європі, де геополітичні зміни відбуваються особливо швидко.
Країни, які знаходяться на межі материків, частин світу, політичних, економічних, історичних, національних регіонів, можуть бути віднесені до різних територіальних підрозділів. Так, Єгипет є одночасно країною Арабського Сходу, Північної Африки, Близького Сходу і навіть Середнього Сходу. Росію,Казахстан і Туреччину вчені США повністю відносять до азійських країн. Справді, більша частина території цих євразійських держав знаходиться не в Європі, а в Азії.
Ми з вами живемо в цікавий час швидкоплинних змін, але Україна завжди належала до Європи, а українці — до європейської спільноти людства. Ми — діти Атлантики: кожна краплина води з території України виноситься її ріками лише в Атлантичний океан; над нашою країною проносяться атлантичні циклони. Тому, до якого б історико-географічного регіону не відносили нашу державу — до Центральної чи Східної Європи, це завжди буде Європейський регіон.
3. Отож не важко підрахувати, що сьогодні на земній кулі знаходиться 192 незалежних держави і 34 залежних території. Політична карта світу містить у собі інформацію про місце країни в сучасному світі та її політико-адміністративну структуру. Однак при детальному вивченні окремої країни інформація політичної карти світу не завжди достатня: ми не дізнаємося, як управляється країна, від яких країн вона залежить більше, від яких — менше, як і коли вона виникла і багато іншого. Ці відомості нам нададуть інші джерела інформації — текстові. Але інформацію треба розуміти, а для цього необхідне знання певних термінів, до яких ми і звернемося на сьогоднішньому уроці.
П'ять тисяч років тому на Землі почали з'являтися перші держави — Китай, Індія, Вавилон, Єгипет, Іудея. Ви знаєте, наскільки вони були несхожі на те, що називають державою зараз, і це природно: за п'ять тисяч років розвитку цивілізації жодне людське уявлення про навколишній світ і суспільство не залишилося незмінним. Змінилися самі держави та їхня кількість.
4. Кількість і різноманітність територій вимагають виділення найбільш загальних ознак, за якими їх можна згрупувати для зручності вивчення і можливості виявити деякі загальні закономірності. Почнемо з найбільш загального визначення.
Країна — територія, що має певні кордони, користується державним суверенітетом або перебуває під владою іншої держави (колонія, підопічна територія).
Зверніть увагу на ключове слово визначення — територія. Що це таке? Міжнародне право визначає це поняття таким чином:
Територією є різні простори земної кулі з її сухопутною і водною поверхнями, надрами і повітряним простором, а також тілами, що знаходяться у ньому.
Територія є державною, якщо вона перебуває під суверенітетом певної держави і відокремлена від сусідніх територій державними кордонами. Якщо територія перебуває під суверенітетом іншої держави, мова йде про колонію (повна політична залежність) або протекторат — підопічну територію (часткова політична залежність, терміни та умови якої визначаються міжнародними організаціями, насамперед ООН).
Держава — це країна, яка здійснює внутрішню і зовнішню політику на основі суверенної волі своїх громадян і здатна проводити свою національну політику та відстоювати національні інтереси у полі різновекторних впливів інших держав і міжнародних організацій. Тобто держава – це суверенне незалежне політичне утворення
Для здійснення власної суверенної влади над певною територією держава створює органи управління. Це — законодавча, виконавча і судова влади, прикордонна і митна служби, національна гвардія і збройні сили, валютно-грошова система, інформаційна служба та ін. Вони діють на окремій території, обмеженій з усіх боків сухопутними та морськими кордонами. У межах цих кордонів державі належать суходіл, внутрішні води, надра, повітряний простір. Якщо країна має вихід до океану, їй належать і територіальні води —морська смуга завширшки 12 морських миль, що безпосередньо прилягає до берега. Крім того, за міжнародними угодами деякі морські держави мають на морі економічні зони (200 морських миль від берега). В їх межах цим державам належить виключне право на розвідування і розробку будь-яких природних ресурсів (риба, водорості, корисні копалини на дні і в надрах тощо).
Крім незалежних держав, на нашій планеті все ще є залежні території і країни. Це група територій і країн, які перебувають під політичним або військовим контролем незалежних держав-загарбників.
Колонії управляються державою-метрополією беззастережно.
Протекторати мають більше прав і надають якійсь іншій — суверенній — державі можливість здійснювати свою зовнішньополітичну діяльність.
Підопічні території тимчасово передаються за рішенням Організації Об'єднаних Націй (ООН) певній країні для здійснення нею управління внутрішньою і зовнішньою політикою цих територій.
У сучасному світі простежується чітка тенденція до створення саме незалежних держав. Кожна нація для реалізації власного потенціалу прагне створити свою державу. Не завжди цей процес проходить мирно. Особливо багато проблем в Африці, де колонізатори створювали колонії без урахування етнічних меж.
Більшу частину нашої планети, як відомо, займає Світовий океан. Води відкритих морів і океанів перебувають у спільному користуванні всіх країн, навіть якщо якісь із них не мають виходу до моря. Тут кожна держава може ловити рибу, перевозити вантажі й людей, проводити військово-морськіманеври. Вільно літають над Світовим океаном і літаки.
Згідно з укладеним у 1959 р. міжнародним договором жодній державі не належить Антарктида. Будь-яка країна може проводити в ній наукові дослідження. Тут не можна будувати військові бази, розробляти родовища корисних копалин тощо.
. Питання.
У курсах історії та основ правознавства ви вивчали форми державного правління. Якими вони бувають?
5. Форми державного правління — це республіка і монархія.
Республіка — це форма правління, при якій глава держави (наприклад президент) обирається населенням або спеціальною виборчою колегією. Законодавча влада в республіці належить виборному представницькому органу (парламенту). Більшість сучасних держав є республіками.
Розрізняють президентські й парламентські республіки. У перших президент очолює уряд і має значні повноваження (США, деякі країни Південної Америки, які взяли собі за взірець форму правління США). У парламентських республіках роль президента менша; уряд очолює прем'єр-міністр (Італія, Німеччина, Індія та ін.). Суто парламентськими республіками можна назвати Канаду та Австралію.
Монархія — це форма правління, при якій глава держави володіє одноосібною владою, яка, як правило, успадковується. Якщо влада монарха не обмежена, монархія називається абсолютною (Саудівська Аравія),
якщо обмежена — конституційною (більшість сучасних монархій).
У конституційних монархіях законодавча влада належить парламенту, виконавча — уряду, тобто здійснюється принцип «монарх царює, але не править» (Велика Британія, Норвегія, Швеція). Якщо монарх одночасно є главою церкви, то форма правління в державі називається теократичноюмонархією.
Питання.
Як ви вважаєте, скільки монархій існує в сучасному світі?
У сучасному світі нараховується всього ЗО монархій, причому майже половина — 14 — знаходиться в Азії. В Америці монархій немає зовсім, в Європі їх 12, в Африці — 3, в Океанії — 1. (якщо враховувати СОЮЗ БРИТАНСЬКИХ НАЦІЙ то монархій багато більше. Для прикладу на картосхемі відсутні Австралія, Нова Зеландія, Ямайка, Багами, Канада) Про те, наскільки унікальна форма правління в конкретній країні, свідчить різноманітність виявів монархій: королівство, султанат, емірат, князівство, герцогство.
Наступною важливою характеристикою держави є форма її державного устрою. їх також дві унітарна і федеративна.
Унітарним називається суцільне державне утворення, що складається з адміністративно-територіальних одиниць, які підлеглі центральним органам влади і не мають ознак суверенітету. Законодавча і виконавча влада в унітарних державах єдина (Франція, Україна, Ізраїль).
Федеративною називається держава, що складається з федеральних одиниць — штатів, земель тощо. Федеративні держави мають у своєму складі самоврядні території (штати, республіки, землі, області, провінції тощо). Ці території хоча і входять до складу єдиної союзної держави, проте мають більшу або меншу автономію. їм притаманні ознаки незалежних держав — власна конституція, парламент, президент і т. д. До них належать великі, здебільшого багатонаціональні держави — Росія, Індія, США, Бразилія, Нігерія, Німеччина, Канада та ін.
Федерація може мати тимчасовий характер, якщо вона створюється з метою досягнення спільних інтересів федеральних одиниць. Це об'єднання називається конфедерацією (наприклад, Швейцарія з 1291 р. до 1818 р.).
Інтенсивні процеси територіального розчленування наприкінці XX ст. породили своєрідні форми державного устрою та особливості взаємодії між країнами. Так виникли протодержави. Це державні утворення, які набули майже всіх рис самостійної держави, формально залишаючись у складі іншої.Так, до складу Російської Федерації входить протодержава Татарстан. Вона навіть має право зносин з іншими країнами. Не скрізь є органи державної влади Росії на території Чечні-Ічкерії. Шотландія, перебуваючи у складі Великобританії, нині вже має не лише власний парламент, а й свою валюту.
ЦИФРАМИПОЗНАЧЕНІ: 1 Норвегія 2 Швеція 3 Данія 4 Великобританія 5 Нідерланди 6 Бельгія 7 Люксембург 8 Андорра 9 Іспанія 10Монако 11Ватикан 12Ліхтенштейн 13Марокко 14Лесото 15Свазіленд 16Йорданія 17СаудівськаАравія 18Кувейт 19 Бахрейн 2 0 Катар 21 Оман 2 2 Непал 2 3 Бутан 2 4 Таїланд 2 5 Камбоджа 2 6 Малайзія 2 7 Бруней 2 8 Японія 2 9 Тонга |
Отже, на сучасній політичній карті світу нараховується понад 200 країн, 192 з яких є суверенними державами
МОНАРХІЇ СВІТУ
Запитання і завдання
1. Що вивчає економічна і соціальна географія світу?
2.Назвіть безпосередні об'єкти дослідження цієї науки.
3.На підставі чого виділяють історико-географічні регіони?
4.Які історико-географічні регіони можна виділити на політичній карті світу?
5.Чому Україна належить до євроатлантичних держав?
6.Які джерела географічних знань вам відомі?
7. Чому, на вашу думку, в Україні розширилися дослідження в галузі економічної і соціальної географії світу?
8. Яка форма правління — республіканська чи монархічна ефективніша?
9. Яку мету можуть мати держави, що об'єднуються у конфедерацію?
10. Чому, на ваш погляд, на Землі досі існують колонії?
11. Якою державою легше керувати — унітарною чи федеративною?
ВИСНОВКИ
Економічна і соціальна географія світу вивчає розвиток і розміщення населення та господарства нашої планети. В Україні нас найбільше цікавлять економічні та інші зв'язки різних країн світу з нашою державою. Вся територія Землі, яка заселена людьми, поділяється на певні історико-географічні регіони. Вони не є усталеними і змінюються з плином часу.
—на території планети виділяються такі історико-географічні регіони: Європа, Азія, Африка, Австралія, Океанія, Англо-Америка, Латинська Америка, Центральна Америка:
—історико-географічні регіони світу виділяються за такими ознаками: історія розвитку (освоєння і заселення земель тощо), етнічні процеси, господарські зв'язки, транспорт, природні умови (рельєф, клімат, ґрунти тощо).
— за політико-територіальними ознаками на Землі розрізняють суверенні держави, колонії і протекторати;
Політична карта світу містить інформацію про країни сучасного світу, їх політико-адміністративну структуру. Але карта, якою ми користуємося зараз, стала такою нещодавно, особливо якщо порівнювати цей термін з тривалістю існування людства. Оскільки політична карта відображає зміну статусу окремих територій, колоній, країн, історія її формування має інтерес для всіх, хто цікавиться історією цивілізації на Землі, — політологів, географів, культурологів, істориків і багатьох інших.
— за політико-територіальними ознаками на Землі розрізняють суверенні держави, колонії і протекторати;
— за формою державного правління країни світу поділяються на республіки (переважна більшість) і монархії:
— адміністративно-територіальному відношенні країна може бути унітарною, федеративною або конфедеративною;