Завдання до самостійної роботи
Час – 6 годин
Опорні поняття: процесуальні строки, зупинення та відновлення розслідування, розшук обвинуваченого
Тема № 15 не є складною, але досить важливою у кримінально-процесуальній науці. Під час самостійної підготовки необхідно відповісти на наведені нижче запитання та закріпити свої знання шляхом вирішення задач і завдань.
Теоретичні питання
1. Розкрийте зміст поняття «зупинення досудового слідства у кримінальній справі»?
2. Якими є кримінально-правові та кримінально-процесуальні наслідки зупинення досудового слідства?
3. Як впливає зупинення досудового слідства у кримінальній справі на строки слідства і тримання під вартою?
4. Які є підстави для зупинення слідства?
5. Чи можна зупинити слідство без винесення постанови про притягнення особи як обвинуваченого?
6. Які умови зупинення слідства на тій підставі, що місцезнаходження обвинуваченого невідоме?
7. Яким є порядок оголошення розшуку обвинуваченого, коли його місцезнаходження невідоме?
8. Якими є умови зупинення слідства за такою підставою, як психічне або інше тяжке захворювання обвинуваченого, яке перешкоджає закінченню провадження у справі?
9. Чи можна зупинити провадження у справі у зв'язку з хворобою підозрюваного?
10.Як слід вчинити слідчому, якщо непсихічне захворювання обвинуваченого є хронічним?
11.Як слід діяти слідчому, якщо психічне захворювання обвинуваченого є хронічним і потребує періодичного лікування?
12.Якими є умови зупинення слідства на тій підставі, що не встановлено особу, яка вчинила злочин?
13.Яким є процесуальний порядок зупинення досудового слідства?
14.Як необхідно діяти у випадках, коли у справі є два і більше обвинувачених, а підстава для зупинення стосується лише окремих із них?
15.Якими є підстави для відновлення досудового слідства?
16.Яким є процесуальний порядок відновлення досудового слідства?
17.Чи може зупинятися провадження в одній і тій самій справі кілька разів?
18.Які заходи і якими органами можуть проводитися у зупиненій кримінальній справі?
19.Чи можливо зупинити дізнання у кримінальній справі?
Задачі та завдання.
1. 18 жовтня 2006 р. слідчий прокуратури виніс постанову про зупинення досудового слідства у кримінальній справі, що була порушена 22 серпня цього ж року за фактом вчинення нападу з метою заволодіння майном — грошима у філії ощадного банку.
Досудовим розслідуванням було встановлено: 21 серпня 2006 р., біля 19 год. 40 хв., до філії ощадного банку зайшло двоє чоловіків. У приміщенні філії в цей час перебували дві працівниці банку та два його клієнти — Петрунько В. С. і Сербулова С. В. Один із чоловіків став біля входу у філію, а другий, погрожуючи пістолетом, наказав скласти у мішок всю наявну готівку і передати йому. Під загрозою застосування зброї касир Ткачук Л. П. виконала вимоги нападника. Проходячи повз стіл у залі філії, за яким сиділи клієнти, один із нападників взяв у Петрунько Міжнародну платіжну картку «MasterCard Maestro», що лежала біля неї. Після цього нападники вийшли з приміщення і зникли.
Всі чотири жінки, які були допитані як свідки, змогли повідомити лише про загальні прикмети нападників: обоє високого зросту; один був одягнений у пальто сірого кольору, інший — у спортивну темно-синього кольору куртку; в одного з них, що погрожував пістолетом, були вуса. Виготовлення фотографій нападників за даними словесного портрета успіху у їх розшуку також не принесло через серйозні суперечності у показаннях свідків щодо їхніх прикмет. Все це загальмувало розшук нападників. Станом на 18 жовтня злочин розкрити не вдалося, і слідчий, керуючись ст. 209 КПК України, виніс постанову про зупинення досудового слідства у справі. Копію постанови надіслав прокуророві району.
Перевіряючи законність постанови, прокурор дійшов висновку, що під час проведення слідства не були виконані вимоги ч. 3 ст. 206 КПК, а саме: не проведено відтворення обстановки й обставин події злочину, що дало б змогу перевірити та уточнити показання свідків; громадянку Петрунько В.С., у якої нападник забрав платіжну картку, не визнано потерпілою; не опитані мешканці будинку, що проживають навпроти філії банку, хоча, можливо, хтось із них випадково бачив нападників; не виявлено, чи знімалися в банку або його філіях гроші з депозитного рахунку за номером, що відповідає номеру платіжної картки; не дано вказівок відділу карного розшуку райвідділу внутрішніх справ вжити заходів до встановлення осіб, які вчинили злочин.
На підставі цього прокурор скасував постанову слідчого.
У яких випадках досудове слідство в кримінальній справі зупиняється?
За яких умов слідство може бути зупинено, коли не встановлено особи, яка вчинила злочин?
Чи зобов'язаний слідчий безпосередньо вживати заходів до встановлення особи, що вчинила злочин?
Як має діяти слідчий, коли виникає потреба провести слідчі дії в кримінальній справі, досудове слідство в якій зупинено?
Дайте висновок щодо законності дій слідчого і прокурора.
2. У кримінальній справі, порушеній за фактом виявлення трупа громадянина Зайчука Г. В. на проїжджій частині дороги з ознаками наїзду на нього автотранспорту, дізнавач ДАІ виніс таку постанову:
Постанова
м. Львів
Дізнавач відділення дізнання ДАІ м. Львова, лейтенант міліції Захаров В. К., розглянувши матеріали кримінальної справи №76,
встановив:
26 червня 2002 р., біля 19год30хв, на вул. Зеленій ум. Львові, біля будинку № 69, невідомою автомашиною був здійснений наїзд на громадянина Зайчука Григорія Володимировича, який від одержаних ушкоджень помер на місці події.
Враховуючи, що всі необхідні і можливі дії у справі виконані, але автомашина й особа, яка нею керувала, не встановлені, керуючись статтями 104, 108, 138, 209 КПК України,
постановив:
1. Дізнання у кримінальній справі № 76, порушеній за ознаками ч. 2 ст. 286 КК України, зупинити до встановлення особи, яка вчинила злочин.
2. Оголосити розшук особи, яка вчинила злочин.
3. Копію цієї постанови направити прокуророві м. Львова.
Дізнавач,
лейтенант міліції Захаров В. К.
«З постановою згодний»
Начальник ДАІ м. Львова,
підполковник міліції Цибулько В. І.
Зробіть аналіз наведеної постанови.
Чи відповідає вона вимогам кримінально-процесуального закону?
Складіть Ваш варіант постанови.
3. 20 березня 2006 р. була порушена кримінальна справа № 47 за фактом вчинення Бондарчуком В. С. злочину, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України. Досудовим слідством було встановлено: Бондарчук В. С, раніше судимий за ч. 1 ст. 185 КК України, працюючи заготувачем ТОВ «Заготівельник» з березня
2002 р. по лютий 2006 р., шляхом привласнення ввірених йому коштів вчинив крадіжку грошей на суму 50 000 гривень.
10 травня цього ж року слідчий виніс постанову про притягнення Бондарчука В.С. як обвинуваченого і по телефону викликав його до себе для пред'явлення обвинувачення. Однак Бондарчук на виклик не з'явився, а через день слідчому стало відомо, що він перебуває на стаціонарному лікуванні з діагнозом «хронічний тонзиліт, ускладнений ревмокардитом».
Витребувавши з лікарні відповідну довідку, слідчий виніс 15 травня постанову про зупинення досудового слідства у справі. 26 червня Бондарчук В. С. був виписаний з лікарні у зв'язку з суттєвим поліпшенням стану здоров'я.
Дайте висновок щодо законності дій слідчого, при цьому з'ясуйте:
Яке за характером захворювання обвинуваченого є підставою для зупинення кримінальної справи?
Чим посвідчується захворювання?
Яких заходів має вжити слідчий, перш ніж зупинити провадження у справі на підставі захворювання обвинуваченого?
За даними, що містяться у фабулі завдання (характер захворювання до уваги не береться), складіть відповідний процесуальний документ про відновлення досудового слідства.
Методичні рекомендації
Для успішного вирішення завдань та задач студенти повинні засвоїти те, що зупинення досудового слідства — це тимчасова вимушена перерва у провадженні досудового слідства, зумовлена обставинами, що унеможливлюють його подальше провадження.
Згідно зі ст. 206 КПК досудове слідство в кримінальній справі зупиняють за такими підставами:
1. Якщо місце перебування обвинуваченого невідоме (п. 1 ч. 1 ст. 206, ст. 207 КПК).
Досудове слідство за цією підставою зупиняють, якщо виконано такі процесуальні умови:
1) у справі зібрано достатні та неспростовні докази, які вказують на те, що злочин вчинено певною особою;
2) щодо такої особи винесено постанову про притягнення як обвинуваченого;
3) виконано всі слідчі дії, провадження яких можливе за відсутності обвинуваченого, вжито всіх можливих заходів до знайдення, отримання та збереження всіх доказів у справі;
4) обвинувачений сховався від слідства, а вжитими заходами встановити його місце перебування не вдалося.
2. Якщо психічне або інше тяжке захворювання обвинуваченого перешкоджає закінченню провадження в справі (п. 2 ч. 1 ст. 208 КПК).
Провадження у справі може бути зупинено за наявності таких умов:
1) хвороба обвинуваченого є тяжкою. Закон не містить переліку психічних чи інших захворювань, а вказує лише, що хвороба має бути тяжкою. В практиці діяльності слідчих органів таким визнають захворювання, за якого стан здоров'я обвинуваченого не дозволить допитати його як обвинуваченого або залучити до участі в інших слідчих діях;
2) хвороба має тимчасовий, а не хронічний характер. Це означає, що вона є виліковною, а тому можна очікувати одужання обвинуваченого. Якщо захворювання є хронічним, то слід розглянути питання про закриття кримінальної справи за ч. 2 ст. 7 КПК у зв'язку зі зміною обставин (особа внаслідок тяжкого захворювання уже не є суспільно небезпечною);
3) захворювання обвинуваченого має засвідчити лікар, який працює в лікувальній установі, або своїм висновком судово-медична чи судово-психіатрична експертиза;
4) виконано всі слідчі дії, провадження яких можливе за відсутності хворого обвинуваченого, вжито всіх можливих заходів до знайдення, отримання та збереження всіх доказів у справі.
3. Якщо не встановлено особу, яка вчинила злочин (п. 3 ч. 1 ст. 206, ст. 209 КПК).
Прийняти таке рішення можна за умови, що під час розслідування справи вжито всіх заходів до виявлення, закріплення та збереження всіх доказів у справі та встановлення особи, яка вчинила злочин, але встановити її так і не вдалося.
Перелік підстав, за якими зупиняють досудове слідство (ст. 206 КПК), є вичерпним і поширеному тлумаченню не підлягає.
Правові наслідки рішення про зупинення досудового слідства:
1) кримінально-процесуальні:
• припинення провадження слідчих та інших процесуальних дій;
• переривання перебігу строку досудового слідства.
2) кримінально-правові:
• зупинення перебігу строків давності притягнення до кримінальної відповідальності особи, яка ухиляється від слідства (ч. 2 ст. 49 КК).
За наявності однієї із визначених законом (статті 206—209 КПК) підстав досудове слідство зупиняється мотивованою постановою слідчого, яка не потребує затвердження прокурором. Останньому направляють її копію.
Якщо в справі притягнуто двох або декількох обвинувачених, а підстави для зупинення справи стосуються не всіх обвинувачених, слідчий вправі виділити і зупинити справу щодо окремих обвинувачених (часткове зупинення слідства) або зупинити провадження в усій справі (повне зупинення слідства).
Кримінально-процесуальний закон доволі стисло регламентує підстави відновлення зупиненого досудового слідства. В ст. 210 КПК зазначено: "у разі потреби відновити досудове слідство слідчий складає постанову...". Така потреба виникає у разі, якщо:
1) немає підстав до зупинення слідства:
• обвинуваченого, що ухилявся від слідства, знайдено і його участь у справі забезпечено;
• обвинувачений видужав і може брати участь у слідчих діях;
• особу, яка підлягає притягненню як обвинувачений, встановлено;
2) необхідно і можливо провести слідчі дії за відсутності обвинуваченого.
Процесуальний порядок відновлення досудового слідства:
1. Слідчий складає постанову про відновлення досудового слідства.
2. Копію цієї постанови направляє прокуророві.
3. Виконує необхідні слідчі дії.
4. Якщо після цього не зникли підстави до зупинення слідства, то знову зупиняє його.
ОСНОВНА ЛІТЕРАТУРА
1. Кримінально-процесуальний кодекс України: статті б, 7, 71, 72, 73, 8, 9, 10, 12, 13, 53, 531, ч. 1 ст. 108, 138—139, 206— 216, 226, 2365, 2366.
2. Кримінальний кодекс України: статті 45—49, ч. 1 ст. 97.
3. Постанова Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності» від 23 грудня 2005 р.
4. Коваленко Є.Г. Маляренко В.Т. Кримінальний процес України: Підручник / 2-е вид., перероб. і допов. – К.: Юрінком Інтер, 2008. – С. 411-438.
5. Коваленко Є.Г. Кримінальний процес України: Навч. посіб. – К.: Юрінком Інтер, 2003. – С. 393-400.
6. Назаров В.В., Омельяненко Г.М. Кримінальний процес України: Навчальний посібник. – Вид. 2-ге, доп. і переробл. – К.: Атіка, 2007. – С. 326-348.
7. Тертишник В.М. Кримінально-процесуальне право України: Підручник. 5-е вид., доп. і перероб. – К.: А.С.К., 2007. – С. 533-539.
8. Лобойко Л.Н. Уголовно-процессуальное право: Учебное пособие: курс лекций. – Х.: Одиссей. – 2007. – С. 322-330.
9. Кримінальний процес України: Підруч. для студентів юрид. спец. вищ. закладів освіти / Ю.М. Грошевий, Т.М. Мірошниченко, Ю.В. Хоматов та ін.; За ред. Ю.М. Грошевого та В.М. Хотенця. – Харків: Право, 2000. – С. 283-286.
10. Нор В.Т. Кримінальний процес України: Практикум: Навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / В.Т. Нор, Н.Р. Бобечко, В.П. Бойко та ін. / За ред. В.Т. Нора. – К.: Видавничий Дім „Ін Юре”, 2008. – С. 122-132.
11. Лукашина Т.В., Н.И. Пашковский Уголовный процесс: Практикум. – Х.: «Одиссей». – 2005. – С. 135-141.
ДОДАТКОВА ЛІТЕРАТУРА
1. Баулін Ю. В. Звільнення від кримінальної відповідальності. — К.: Атіка.
2. Быков В. Н., Ломовский В. Д. Приостановление производства по уголовному делу. — М., 1978.
3. Боголюбская Т. В. Деятельность следователя органов внутренних дел по розыску скрывшихся обвиняемых. — М., 1986.
4. Дубинский А. Я. Прекращение уголовного дела в стадии предварительного расследования. — К., 1975.
5. Лобойко А. М. Кримінально-процесуальне право: Курс лекцій. — К.: Істина, 2005. —Лекції 11, 12.
6. Малютін І. А. Підстави та процесуальний порядок зупинення досудового розслідування. — К., 2000.
7. Малютін І. А. Зупинення досудового розслідування. — К., 2003.
8. Нове у кримінально-процесуальному законодавстві України: Навч. посіб. для студентів юрид. спеціальностей вищих закладів освіти / За ред. Ю. М. Грошевого. — X.: Право, 2002.
9. Про практику застосування судами законодавства, що регулює закриття кримінальних справ: Узагальнення Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України // Вісник Верховного Суду України. — 2004. — № 2.
10. Хруслова А. Закриття кримінальної справи: деякі теоретичні та практичні проблеми // Прокуратура. Людина. Держава. — 2004. — № 1.
11. Шевченко Т. Деякі питання застосування давності в кримінальному судочинстві // Право України. — 2002. — № 10.
12. Шимановский В. В. Законность и обоснованность приостановления следователем уголовного дела. — Л., 1985.
13. Окупов Р. X. Возобновление предварительного следствия. — Волгоград, 1976.