Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Глава 11. Поняття та види заходів процесуального примусу в адміністративному процесі




Належне здійснення правосуддя в адміністративних справах судовими органами забезпечується застосуванням у судовому засіданні заходів державного примусу, який характеризується тим, що цей метод здійснення державної влади є допоміжним, застосовується на основі переконання і лише після переконан­ня. Це значить, по-перше, що примус завжди базується на ви­користанні різноманітних заходів виховання, роз'яснення і стимулювання. По-друге, його застосовують лише тоді, коли виявляються неефективними відповідні засоби переконання. По-третє, переконання і примус використовуют, як правило, комплексно'.

Оскільки державний примус виступає у двох формах — як судовий та адміністративний (позасудовий) примус^, більш ре­тельно розглянемо першу форму такого примусу, оскільки са­ме за його допомогою забезпечується дотримання учасниками адміністративної справи встановлених у суді правил поведін­ки, забезпечується нормальне здійснення адміністративного судочинства (ст. 268 КАС України).

В адміністративному процесі судовий примус отримав на­зву процесуального, оскільки його застосовують виключно під час розгляду та вирішення адміністративним судом публіч­но-правового спору по суті.

Процесуальний примус у адміністративному процесі засто­совується з потрійною метою:

1) охорона та попередження процесуальних правовідносин, які виникають під час розгляду та вирішення публічно-право­вого спору;

2) припинення порушень встановлених правил поведінки у за­лі судового засідання;

3) забезпечення встановленого порядку розгляду та вирішення публічно-правового спору та постановлення законного, об­ґрунтованого та повного рішення по справі.

Чинним процесуальним законодавством закріплено порядок застосування заходів прог{есуального примусу (ч. 1 ст. 268 КАС України).

Так, відповідно до мети процесуального примусу, до осіб, які порушують встановлені у суді правила або протиправно перешкоджають здійсненню адміністративного судочинства, адміністративним судом можуть бути застосовані заходи про­цесуального примусу. Такі заходи застосовуються судом не­гайно після вчинення порушення шляхом постановлення ухва­ли (ч. 2 ст. 268 КАС України).

До однієї особи не може бути застосовано кілька заходів процесуального примусу за одне й те саме порушення. Засто­сування до особи заходів процесуального примусу не звільняє її від виконання обов'язків, встановлених КАС України (ч.ч. 2, З ст. 269 КАС України).

Виходячи із положень ч. 2 ст. 268 КАС України підстава­ми застосування заходів процесуального примусу слід вважати:

1) порушення учасниками адміністративної справи встановле­них у суді правил;

2) протиправне перешкоджання здійсненню адміністративного судочинства.

За наявності принаймні однієї із підстав, враховуючи тяж­кість проступку, до особи правопорушника адміністративним судом може бути застосований один із таких заходів процесу­ального примусу (ч. 1 ст. 269 КАС України):

1) попередження;

2) видалення із залу судового засідання;

3) тимчасове вилучення доказів для дослідження судом;

4) привід.

Розглянемо ЗМІСТ та процедуру застосування кожного на­званого заходу процесуального примусу.

У ст. 270 КАС України одночасно наводиться характерис­тика перших двох заходів процесуального примусу: 1) попере­дження і 2) видалення із залу судового засідання.

До учасників адміністративного процесу та інших осіб, при­сутніх у судовому засіданні, за порушення порядку під час су­дового засідання або невиконання ними розпоряджень голо­вуючого застосовується попередження. У разі повторного вчи­нення особою таких дій її видаляють із залу судового за­сідання.

Отже, крім підстав застосування заходів процесуального примусу, обов'язковою умовою видалення особи порушника із залу судового засідання є повторне вчинення нею у тому са­мому судовому засіданні дій, за які їй вже було зроблено по­передження адміністративним судом.

Так, само у разі повторного вчинення перекладачем пору­шення порядку під час судового засідання або невиконання ним розпоряджень головуючого, суд оголошує перерву і надає час для заміни перекладача (ч. 2 ст. 270 КАС України).

Вказані заходи процесуального примусу однаково застосо­вуються адміністративним судом до усіх осіб, які присутні під час розгляду та вирішення публічно-правового спору та в діях яких містяться підстави для застосування таких заходів.

Наступним засобом процесуального примусу в адміністра­тивному процесі є тимчасове вилучення доказів для дослі­дження судом (ст. 271 КАС України), застосування якого обумовлене потребою подолати протиправне перешкоджання здійсненню адміністративного судочинства.

Тимчасове вилучення доказів для дослідження судом як засіб процесуального примусу застосовується адміністратив­ним судом у разі: а) неподання без поважних причин письмо­вих чи речових доказів, шо витребувані судом, та б) непо­відомлення про причини їх неподання.

В ухвалі про тимчасове вішучення доказів для дослідження судом зазначаються: 1) ім'я (найменування) особи, в якої зна­ходиться доказ, 2) її місце проживання (перебування, знахо­дження), 3) назва або опис письмового чи речового доказу, 4) підстави проведення його тимчасового вилучення, 5) кому доручається вилучення.

Оскільки тимчасове вилучення доказів для дослідження су­дом пов'язане із примусовим вилученням цих доказів, то ухва­ла надсилається державному виконавцю, який власне і органі­зовує таке вилучення, виконуючи ухвалу суду.

Як визначено ч. 1 ст. 272 КАС України до належно викли­каних особи, особисту участь якої визнано судом обов'яз­ковою, свідка, які без поважних причин не прибули у судове засідання або не повідомили причин неприбуття, може бути застосовано привід до суду через органи внутрішніх справ з відшкодуванням у дохід держави витрат на його здійснення.

Привід до суду представляє собою реакцію на невиконання законної вимоги адміністративного суду, який розглядає та ви­рішує публічно-правовий спір, виступає засобом забезпечення виконання цієї вимоги. Крім того, привід становить примусове доставлення особи до суду. Його можна визначити як вилу­чення особи з місця перебування і супроводження її до суду, із застосуванням психічного або фізичного спонукання. При­від, залежно від конкретних обставин (відстань, час, фізичний стан особи, яка підлягає приводу), може бути здійснено транс­портним засобом або пішим порядком'.

Тому привід можна визначити як примусове доставлення особи до суду з метою забезпечення її присутності при роз­гляді справи^.

Однак, як закріплено процесуальним законом, привід не може застосовуватись до окремих осіб (ч. 2 ст. 272 КАС Ук­раїни).

Так, приводу до суду не підлягають такі категорії осіб: • — малолітні та неповнолітні особи,

— вагітні жінки,

— інваліди першої і другої груп,

— жінки, які мають дітей віком до шести років або дітей інвалідів,

— особи, які згідно із КАС України не можуть бути допитані як свідки.

Згідно із ч. 2 ст. 65 КАС України в якості свідків не допи-

П^недієздатні фізичні особи, а також особи, які перебувають на обліку чи на лікуванні у психіатричному лікувштьному закладі та не здатні через свої фізичні або психічні вади правильно сприймати обставини, що мають значення для справи, або давати з цього приводу показання;

2) представники в судовому процесі, захисники у криміналь­них справах — про обставини, які стали їм відомі у зв'язку з виконанням функцій представника чи захисника;

3) священнослужителі — про відомості, одержані ними на спо­віді віруючих;

4) професійні судді, народні засідателі та присяжні — про об­ставини обговорення в нарадчій кімнаті питань, що виник­ли під час ухвалення судового рішення;

5) інші особи, які не можуть бути допитані як свідки, згідно із законом чи міжнародним договором, згода на обов'язко­вість якого надана Верховною Радою України, без їхньої згоди.

З метою належного процесуального оформлення рішення про застосування приводу суд постановляє ухвалу, в якій за­значає: а) ім'я фізичної особи, яка підлягає приводу, б) місце проживання (перебування), роботи, служби чи навчання, в) підстави застосування приводу, г) коли і куди ця особа по­винна бути доставлена, д) якому органу внутрішніх справ до­ручається здійснення приводу (ч. з ст. 272 КАС України).

Після прийняття адміністративним судом рішення про не­обхідність застосування приводу у визначеній процесуальним законом послідовності здійснюється виконання постановленої судом ухвали.

Отже, розглянемо порядок виконання ухвали суду про за­стосування приводу до осіб, які без поважних причин не при­були у судове засідання або не повідомили причини неприбуття.

По-перше, ухвала про привід до суду передається для ви­конання до органу внутрішніх справ за місцем провадження у справі або за місцем проживання (перебування), роботи, служи чи навчання особи, яку належить привести. Якщо ж привід здійснити неможливо (хвороба, відрядження, постійне перебу­вання особи за кордоном), то особа, яка виконує ухвалу про привід до суду, через начальника органу внутрішніх справ не гайно повертає її суду з письмовим поясненням причин неви­конання.

По-друге, ухвала про привід до суду оголошується учасни­ку адміністративного процесу, до якого застосовується привід, особою, яка її виконує.

Завершуючи аналіз змісту процесуального примусу в адмі­ністративному процесі, відзначимо деякі особливості його за­кріплення у Кодексі адміністративного судочинства України.

Так, враховуючи мету застосування адміністративним су­дом заходів процесуального примусу, вважаємо невиправда­ним, по-перше, виокремлення у КАС України окремого роз­ділу, присвяченого цим заходам. По-друге, необгрунтованим є розміщення цього розділу наприкінці вказаного кодексу.

Як було проаналізовано, процесуальний примус застосовує­ться з метою упорядкування та охорони процесуально-право­вих відносин, які виникають під час розгляду та вирішення адміністративним судом публічно-правових спорів. Бачимо, що процесуальний примус безпосередньо пов'язаний із питан­нями організації адміністративного судочинства.

Тому логічнішим, на нашу думку, було б включення Роз­ділу VI "Заходи процесуального примусу" КАС України у Розділ II "Організація адміністративного судочинства" цього ж кодексу лише в якості його окремої глави.

Крім того, інститут процесуального примусу у КАС Украї­ни має міститися саме у Розділі II "Організація адміністратив­ного судочинства" і з огляду на те, що він має загальний ха­рактер, тобто процесуальний примус однаковою мірою може застосовуватись у провадженні у суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції, під час провадження за винятковими об­ставинами чи у провадженні за нововиявленими обставинами'.

Рекомендована література





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 569 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Даже страх смягчается привычкой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2486 - | 2179 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.