Філософське розуміння істини недосяжне першокласнику, підлітку і навіть юнаку. Але чекати, поки людина сама досягне високого рівня інтелектуального культурного розвитку - означає допускати серйозну, навіть непоправну педагогічну помилку. Отже, завдання педагога стосовно екологічної освіти полягає в тому, щоб уже з перших кроків навчання привернути увагу студентів до явищ природи і популярно пояснювати їх взаємозв'язки. Водночас необхідно формувати у студентів прагнення зрозуміти характер зв'язків і відносин між Людиною та Природою. Знання про такі взаємозв'язки і відносини розкриваються в практичній діяльності, складають початки наукового світогляду і потребу поглибленого пізнання властивостей природи, потяг студентів до екологічних знань як стержневої частини духовного становлення особистості. Надання пріоритету екологічному вихованню обґрунтовується такими причинами:
1. Змістовна сторона екологічного виховання певною мірою розкривається в процесі вивчення основ наук, а процесуальна сторона - краще в процесі всієї навчально-трудової діяльності дітей та молоді.
2. В основу змісту екологічної освіти покладена концепція біосфери, що є науковою основою планування стійкого розвитку, визначеною Програмою ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП) як глобальною проблемою світового співтовариства.
3. Актуальність екологічної освіти в глобальному масштабі спонукає викладацький корпус в усьому світі оволодівати біосферним мисленням і примушує переглянути економічні, соціальні, політичні критерії та гасла. Це об'єднує навчальні та виховні заклади будь-якої країни до дії на паритетних партнерських засадах.
4. Мотиваційною основою природоохоронної діяльності як результату екологічного виховання є гуманістичні, патріотичні, естетичні, економічні, еколого-валеологічні та пізнавальні мотиви.
Таким чином, екологічне виховання виступає стержневим засобом духовного формування особистості. Поштовхом до розвитку екологічної освіти в Україні, як і в усьому колишньому Радянському Союзі, стала Міжурядова конференція з просвітництва стосовно навколишнього середовища, що відбулась у Тбілісі в 1977 р. Вона визначила сутність екологічної освіти в сучасних умовах. У Декларації конференції записано: «Правильно зрозуміла освіта в галузі навколишнього середовища повинна являти собою всебічний, триваючий впродовж усього життя процес освіти, який враховує переміни у світі, що швидко змінюється. Вона має підготувати людину до життя, озброївши її розумінням основних проблем сучасного світу і давши їй навички і засоби, необхідні для того, щоб вона могла відігравати за належної поваги до етичних цінностей плодотворну роль у поліпшенні життя і захисті навколишнього середовища».
Разом з тим були визначені основні принципи і провідні напрями просвітництва в галузі охорони навколишнього середовища.
Екологічна освіта повинна:
- розглядати навколишнє середовище в усій його повноті - природним і створеним людиною, технологічним і соціально-екологічним, політичним, культурно-історичним, моральним, естетичним;
- бути тривалим процесом, тобто починатися в дошкільному віці і продовжуватися на всіх стадіях формальної і неформальної освіти;
- бути міждисциплінарною за своєю суттю, включати спеціальний зміст у кожний навчальний предмет, створюючи можливість цілісної збалансованої перспективи;
- вивчати головні проблеми навколишнього середовища з урахуванням місцевих, національних, регіональних і міжнародних точок зору, щоб отримати знання про умови навколишнього середовища в інших географічних регіонах;
- зосередитися на поточних і можливих ситуаціях навколишнього середовища, одночасно беручи до уваги історичну перспективу;
- роз'яснювати значення та необхідність місцевого, національного і міжнародного співробітництва в запобіганні і вирішенні проблем довкілля;
- докладно висвітлювати різні аспекти навколишнього середовища в процесі соціально-економічного планування і розвитку;
- надати можливість населенню застосовувати свої знання і досвід у плануванні, прийнятті рішень і визначенні наслідків;
- надавати знання про аспекти вразливості навколишнього середовища, формувати навички вирішення проблем і роз'яснювати ціннісні пріоритети відповідно до вікових особливостей, але найбільшого значення надавати вихованню відчуття вразливості довкілля в молодших учнів, використовуючи місцеві приклади;
- допомагати учням визначати ознаки виникнення проблем навколишнього середовища, а також вивчати окремі реальні проблеми довкілля;
- надавати особливого значення умінню оцінювати гостроту проблем навколишнього середовища і в цьому зв'язку – необхідності розвитку критичного мислення і набуття навичок розв'язання проблем, що з'являються;
- використовувати різноманітність навколишнього середовища, що вивчається, і широкий набір методичних прийомів для навчання, засвоєння знань про довкілля, приділяючи належну увагу практичній діяльності і вивченню досвіду з перших рук.
На основі провідних принципів екологічної освіти визначено її цілі. Це, передусім, – дати можливість людині зрозуміти складний характер навколишнього середовища, яке є результатом взаємодії біологічних, фізичних, соціальних, економічних і культурних чинників, сприяти усвідомленню важливості навколишнього середовища для економічного, соціального і культурного розвитку.
Роль освіти в забезпеченні стійкого розвитку була обґрунтована у двох основних доповідях ООН – матеріалах ЮНЕП «Перспективи навколишнього середовища на період до 2000 р. і надалі» (травень 1987 р.) і матеріалах Брундландської комісії «Наше спільне майбутнє» (квітень 1987 р.). У цих документах підкреслюється, що для досягнення стійкого розвитку освіта в галузі навколишнього середовища потребує здійснення довготривалих заходів, оскільки проблеми та якість навколишнього середовища не належать до тих, які можна раз і назавжди вирішити: вони викликають постійну турботу і тривогу.
Екологічна освіта здійснюється в межах формальної і неформальної освіти. Формальна освіта охоплює своїм впливом вихованців дошкільних закладів, учнів загальноосвітніх шкіл усіх типів, студентів середніх спеціальних і вищих навчальних закладів, а також слухачів різних курсів підвищення кваліфікації, спеціалістів. Неформальна освіта передбачає надання природоохоронних відомостей індивідуально, через джерела масової інформації чи в процесі масових заходів молоді і дорослим з усіх верств населення. Екологічний аспект повинен органічно включатись у процес освіти населення всіх вікових категорій, що відповідає концепції «неперервної освіти».
Питання екологічної освіти активно розробляються сучасними філософами (О. Галєєва, В. Липицький, М. Кисельов, В. Крисаченко, М. Курок, Г. Платонов, О. Салтовський та ін.) і спеціалістами з педагогіки (А. Захлєбний, І. Звєрев, О. Плахотник, Є. Сластеніна, І. Суравегіна, Н. Пустовіт, А. Степанюк, Г. Тарасенко та ін.).
З метою удосконалення екологічної освіти часто звертаються до концепції «виховання на природі» як джерела натхнення, пізнання і майстерності (Демокріт, Арістотель, А. Дюрер, Л. Альберті, А. Баумгартен, І. Вінкельман, Й. Гердер), до педагогічних шкіл «натуралістичного виховання» (Я. Коменського, Ж. Руссо, Й. Песталоцці, А. Дістервега, К. Ушинського, В. Сухомлинського).
Розуміння суті екологічного виховання учнів шкільного віку залежить значною мірою від підходу до визначення поняття «екологічна культура». Ми дотримуємось погляду, що екологічна культура - це міра і спосіб розвитку, реалізація соціальних сил у процесі матеріально-практичного і духовно-теоретичного засвоєння природи. З'ясування суті екологічної культури дозволяє нам розглядати виховання як систему управління формуванням тих якостей особистості, що виступають основними складовими і рівнями виховання екологічної культури. Тому процес екологічного виховання визначається нами як послідовність етапів навчально-виховної діяльності, направлених на засвоєння особистістю знань про наукові основи природокористування, формування певних якостей, напрацювання ціннісних орієнтацій, практичних навичок та готовності до охорони природи. У загальному плані ці етапи умовно можна визначити так:
Інтелектуальний (екологічні потреби) - формування потреб у глибоких і міцних знаннях екологічного змісту як важливої якості особистості, тобто вибір певної екологічної позиції (погляди, ідеї).
Операційний (екологічні інтереси) - виховання інтересу до високоефективної трудової діяльності на об'єктах природи, формування умінь і навичок з охорони природи. Установка на трудову (пошукову) діяльність екологічного змісту. Виховання ціннісних орієнтацій (системи цінностей).
Мотиваційний (готовність до екологічної діяльності) - вияв та закріплення домінуючих мотивів серед сукупності збуджуючих почуттів, формування навичок творчої екологічної діяльності і на цій основі - готовності до екологічно значущої поведінки в природі.
Кожний з етапів передбачає певні рівні формування якостей екологічно вихованої особистості: екологічні потреби, екологічні інтереси, готовність до екологічно значущої поведінки в довкіллі. Зміст реалізації екологічно значущої поведінки в природі залежить від характеру дій учнів: активні дії, спрямовані на досягнення певних результатів, чи пасивне утримання від дій за власним бажанням. Утримання від дій, що засуджуються моральною етикою чи забороняються екологічним законодавством, тобто пасивна форма реалізації, називається дотриманням еколого-етичних норм. Активні ж дії учнів по виконанню покладених на них обов'язків екологічно вихованої особистості складають активну форму реалізації, що називається виконанням. Учень зобов'язаний виконувати вимоги еколого-етичних норм незалежно від внутрішнього ставлення до них. У разі реалізації екологічно значущої поведінки у формі використання здійснюється прояв сформованих якостей екологічно вихованої особистості. Особливою, специфічною формою реалізації екологічно значущої поведінки є застосування, тобто примусова форма діяльності, що організується за потребою педагогічним колективом.
Таким чином, дієвість і ефективність екологічно значущої поведінки в першу чергу залежить від вибору форм виховання якостей екологічно вихованої особи.
Не менш важливим чинником при цьому є умови реалізації формування якостей екологічно вихованої особистості.
Формування цінностей екологічної культури особистості забезпечується поєднанням екологічної освіти, практичної діяльності і спілкуванням у процесі такої діяльності. Але першочергове значення має саме те, яка концепція лежить в основі екологічної освіти. Концепція біосфери не є альтернативною, але виступає науковою основою концепції стійкого розвитку. Ось чому обов'язково запроваджувати обидві концепції в зміст екологічної освіти. Це перша методологічна умова успішного вирішення проблеми формування цінностей екологічної культури. Друга, не менш важлива, - які якості екологічно вихованої особистості будуть взяті за основу виховання. На наш погляд, головними якостями мають бути екологічні потреби, екологічні інтереси і готовність до екологічно значущої діяльності та поведінки в навколишньому природному середовищі.
Тому однією з найважливіших умов забезпечення реалізації цінностей екологічної культури є високий рівень екологічної свідомості, зміст екологічних знань та постійний і безперервний процес формування зазначених якостей екологічно вихованої особистості.
Екологізація громадської свідомості – одна з характерних рис духовного життя сучасного суспільства. Цей процес розгортається в усіх сферах суспільної свідомості і на всіх рівнях. Найважливішою умовою успішної його реалізації є неперервність екологічної освіти і виховання - від дитячого садка до вузу і далі на виробництві. Знання творів літератури, музики і мистецтва, у змісті яких є екологічний напрямок, також стануть умовою реалізації формування цінностей екологічної культури особистості. Вони забезпечують можливість вибору правильної екологічної позиції, правильної екологічної орієнтації в різних обставинах при спілкуванні з природою, у прийнятті рішень з урахуванням передумов і наслідків екологічно значущої поведінки, оцінювання і реакції на свої вчинки з боку громадськості.
При підготовці кадрів у середніх спеціальних та вищих освітніх закладах слід виходити з того, що молоді спеціалісти мають свідомо оцінювати всі багатосторонні зв'язки між природою і суспільством, враховувати і прогнозувати віддалені наслідки порушення цих зв'язків. Робота з підготовки спеціаліста також має спрямовуватись на те, щоб набуті природоохоронні і екологічні знання переростали в переконання і стали невід'ємною частиною його світогляду та майбутньої професійної діяльності.
Істотною особливістю вузівського етапу екологічної і природоохоронної підготовки є професійна спрямованість. Оскільки екологічно значущі характеристики спеціальностей вищої школи варіюють в широкому діапазоні, то здійснюється диференційований підхід з урахуванням профілю конкретного вузу, факультету, спеціальності.
Процес екологічної освіти і виховання студентської молоді
- комплексний і має охоплювати різноманітні аспекти: науковий, техніко-виробничий, економічний, соціально-політичний, правовий та ін. Структурно-логічна схема цього процесу будується на принципах неперервності, міждисциплінарності, професійної спрямованості, єдності теоретичної підготовки і практичної діяльності.
Необхідною складовою екологічної освіти і виховання є оволодіння екологічною етикою, об'єктом дослідження якої є екологічна мораль як форма суспільної свідомості, яка регулює поведінку людей. В основу екологічної етики покладено принцип великого гуманіста і філософа XX століття Альберта Швейцера:
«Принцип благоговіння перед життям, центральною думкою якого є постулат «все живе достойне жити», який недостатньо засвоєний, як ми вже говорили, сучасним суспільством. Великий гуманіст писав: «Чим більше ми вдивляємося в природу, тим більше усвідомлюємо.., що ми зв'язані з усім живим у природі. Людина не може жити тільки для себе - ми повинні усвідомити, що будь-яке життя - цінність».
У культурному спадку українців є своєрідний пласт - народна екологічна культура, глибоко гуманістична за своєю сутністю. Тому при формуванні екологічної культури важливим є оволодіння гуманістичною народною екологічною культурою, національними традиціями дбайливого ставлення до природи рідного краю.
Для підвищення загального рівня екологічної культури важливим є збирання, аналіз і поширення екологічної інформації про вплив факторів навколишнього природного середовища та рекомендацій щодо виживання в зонах екологічного лиха.
Таким чином, становлення екологічно культурної особистості можна досягти шляхом екологізації і гуманізації освіти. Екологізація і гуманізація освіти - не тільки насичення освіти екологічними, гуманітарними і соціальними предметами, а глибоке усвідомлення взаємозв'язку і взаємозалежності людини, суспільства і природи (коеволюції суспільства, людини, техносфери і природи).
Гуманізація освіти - це не просто відмова від авторитарності і оволодіння знаннями, а й апеляція до глибинних горизонтів свідомості особистості, установка її на вільне самовираження, на розкриття її творчого потенціалу.
В екологічній педагогіці може використовуватися мінімальний виховний принцип у вигляді вироблення цільової мотивації такої поведінки, яка б дозволяла зберегти цілісність суспільного устрою при максимальному розкритті властивостей особистості. Цей принцип отримав назву «не руйнуючої поведінки» (Самсонов, 2001). «Не руйнуюча поведінка» - це один із підходів до того, щоб навчитися створювати сталість в душі людини, надавши їй змогу жити, не руйнуючи природу, а отже, не руйнуючи й суспільство.
Виховання екологічно культурної особистості в контексті нової екологічної парадигми ґрунтується на створенні умов для розвитку особистості вільної і відповідальної за своє існування у світі. Свобода і відповідальність - це ті два регулятиви, які мають бути покладені в основу еколого-освітньої педагогічної системи, здатної допомогти в становленні особистості, готової втілювати в життя ідеї сталого розвитку.
Екологічна етика
Учені вважають, що сучасне людське суспільство змушене змінювати психологію світогляду індивідуума та сприйняття ним довкілля шляхом:
дослідження екологічної свідомості, з'ясування особливостей сприйняття людиною навколишнього середовища та визначення чинників, які мають суттєве значення для його негативного розвитку;
з'ясування мотивації екологічної поведінки, яка розкриває причини вчинків, що завдають збитків природі, а також дає можливість убезпечитись від них;
аналізу закономірностей наслідків екологічної кризи;
розробки психолого-педагогічних засобів пропаганди, які відповідали б суті екологічного процесу та формували про нього адекватне уявлення, дії та поведінку.
Отже, у процесі виховання та навчання необхідно формувати екологічну культуру особистості, характерною рисою якої є екологічна етика, яку Альберт Швейцер визначив як "безмежну відповідальність людини за все живе". Об'єктивний показник екологічної культури людини – це рівень її спілкування з природою. А рівень сучасного спілкування з природою дуже низький. За висловом видатного вченого Льва Канторовича, "низька культура природокористування не є наслідком низького рівня науково-технічної думки, а є наслідком відсутності у нас етики". Неетичне ставлення до природи та самого себе є показником бездуховності людини.
Екологічне виховання
Питання екологічного виховання поки що не сприймаються більшістю людей як особисті, що перехрещуються безпосередньо з життєвим шляхом окремої людини, і часто навіть визначають її долю. Причиною цього є, перш за все, відсутність елементарної екологічної культури у вихователів – батьків та педагогів. Переконання людей формуються з дитинства. Одним із базових моральних завдань, що стоять перед вихователями та викладачами всіх рівнів, є виховання любові дитини до Вітчизни, та, як наслідок, бережливого ставлення до рідної природи. Сприйняття природи допомагає розвивати такі якості людини, як життєрадісність, емоціональність, чуйність та поважне ставлення до всього живого. Якщо дитину привчати милуватися яскравими барвами неба, просторами ланів, формою сніжинки, польотом ластівки, у неї розвинеться художній смак, потяг до творчості та одночасно глибше сприйняття навколишнього світу.
Дитина полюбить природу, себе у природі та, можливо, ніколи не завдасть їй шкоди та збитків. Дуже гарно сказав російський письменник Леонід Леонов: "Створювати творців та захисників лісу більш важливо, ніж вирощувати сам ліс". Цими рядками він не хотів принизити практичний аспект справи, а підкреслив велику провідну роль екологічної культури та екологічного виховання для охорони природи.
Еколого-правове виховання
Право відіграє провідну роль у забезпеченні сприятливого навколишнього середовища для людини. В умовах правової держави воно надає відносинам у системі «природа - суспільство» обов'язкового нормативного характеру. У регулюванні еколого-економічних суспільних відносин право є дійовим засобом співіснування науково-технічного прогресу з одного боку та реалізації природоохоронної політики - з іншого.
Розгалужена система екологічної освіти включає невід'ємну підсистему - правову. Охорона навколишнього природного середовища є однією з функцій держави. Право закріплює норми поведінки людей стосовно природи, визначає сукупність еколого-правових норм, установлює відповідальність за порушення екологічного законодавства.
Саме така специфічна риса правових норм, як їх загальна обов'язковість, означає необхідність їх дотримання всіма: і спеціалістами, які в силу своєї професійної діяльності впливають на природу і охорона природи входить до їхніх службових обов'язків, і громадянами, обов'язок яких охороняти природу та її багатства закріплений конституційно.
Ефективність дії еколого-правових норм залежить від рівня еколого-правової культури виконавців. Остання визначається рівнем знання норм екологічного законодавства, їх усвідомленням, перетворенням в особистісні установки і переконання, готовністю дотримуватися в повсякденній діяльності.
Еколого-правове виховання передбачає еколого-правове навчання та пропаганду екологічного законодавства.
У школі еколого-правова освіта і виховання здійснюється при вивченні екологічної проблематики в курсах біології, географії, хімії, фізики та курсу «Основи правознавства». Еколого-правова освіта у вищих закладах освіти може здійснюватися як шляхом включення тем з правової охорони природи у викладання базового курсу «Основи екології», так і шляхом розроби окремих програм еколого-правових курсів та спецкурсів.
Ступінь інформованості про вимоги екологічного законодавства, зміст і обсяг професійних знань з екологічного права можуть бути різними і мають враховувати особливості підготовки спеціалістів різного фаху та профілю. Спеціалісти, зайняті безпосередньо вивченням проблем довкілля (біологи, географи, геологи, спеціалісти сільськогосподарських вузів, інженерно-технічних вузів, пов'язані з використанням лісових ресурсів і корисних копалин), повинні мати чітке уявлення про систему екологічного законодавства і більш поглиблені знання його підгалузевих структур, які мають безпосереднє відношення до даної спеціальності (наприклад, інженерні спеціальності лісотехнічних вузів - лісове законодавство, спеціалісти сільського господарств» – земельне законодавство).
Студенти інженерних спеціальностей, пов'язані зі шкідливими для навколишнього природного середовища виробництвом (хімічні, металургійні, енергетичні, будівельні, технологічні), повинні отримувати знання про правове регулювання суспільних відносин щодо викидів забруднюючих речовин, про встановлені законом гранично допустимі концентрації шкідливих речовин і гранично допустимі викиди, заборону діяльності, яка завдає шкоди навколишньому природному середовищу та здоров'ю населення, моніторинг навколишнього середовища. Вони повинні добре знати про заходи та порядок притягнення до юридичної відповідальності за подібні екологічні правопорушення.
Студенти гуманітарних і соціальних спеціальностей (філологи, історики, журналісти, педагоги, філософи, соціологи) повинні отримувати загальні еколого-правові знання з метою їх подальшого поширення серед населення, особливо підростаючого покоління, для забезпечення виховання бережного, заснованого на законі ставлення до природи.
Окремий правознавчий курс «Екологічне право» разом із базовим курсом «Основи екології» складає основу екологічної освіти студентів юридичних спеціальностей, їх еколого-правового мислення, закріплення необхідних юридичних знань з метою вирішення конкретних питань захисту екологічних прав людини, забезпечення правопорядку в процесі реалізації екологічної політики держави.
Екологічна культура
Екологічна культура характеризується такими базовими показниками:
знанням загальних закономірностей розвитку природи та суспільства;
розумінням взаємозв'язку їх існування і того, що природа є першоосновою виникнення еволюції людини;
визначенням соціальної обумовленості взаємовідносин лю дини і природи;
подоланням споживацького ставлення до природи як до джерела матеріальних благ;
вмінням передбачати вплив діяльності людини на біосферу Землі;
підпорядкуванням своєї діяльності умовам раціонального природокористування і турботи про довкілля;
умінням зберігати сприятливі природні умови та максимальну допустиму норму вилучення біологічної продукції з природного фонду для задоволення потреб людини.
Сучасне людство переживає етап розуміння своєї залежності від відповідних чи неадекватних форм використання природних ресурсів. Таким чином, зростає соціальна роль екологічних знань.
Завдання екології як науки про можливості збереження середовища існування людей та всього, без чого неможливим стає подальше існування цивілізації на Землі, не тільки біолого-географічні й природно-технічні, а й педагогічні. Вони мають поповнюватися й освітянськими питаннями. Збереження географічного і біологічного середовища, підтримання певного клімату значною мірою залежить від рівня індивідуальної, особистої культури. Культура поведінки, побуту та спілкування, культура праці, як і будь якого іншого аспекту існування окремого індивідуума, – це Результат навчання, освіти та виховання. Оскільки фундамент екологічної культури закладається з раннього віку, тут першорядну роль відіграє родина, хоч особливе місце у формуванні цього Фундаменту відводиться загальноосвітній школі та вищим навальним закладам.
Екологічна освіта
Нині великого значення набуває екологічна освіта. З одного боку, ми бачимо, що на базі вже набутих екологічних знань людина створює та підтримує стійкі високопродуктивні екосистеми (біогеоценози), які ефективно функціонують за вітру, посухи, зливи та інших чинників. Але разом з тим, з іншого боку, людство вже усвідомлює особливу значущість негативних наслідків хижацького використання природних ресурсів та порушень екологічних законів у своїй господарській діяльності. Це явище, як бумеранг, завдає відповідні удари по сучасному та майбутньому поколіннях. Таким чином, необхідно підняти екологічну освіту до нової висоти, домогтися поліпшення якості екологічної освіти, щоб зробити все можливе з метою запобігання екологічній катастрофі на Землі. Відповідно до "Концепції безперервної екологічної освіти та виховання в Україні" зміст екологічної освіти передбачає засвоєння системи наукових знань, які відображають філософські, природничо-наукові, соціально-економічні, технічні, правові та морально-етичні аспекти екології як комплексної науки.
Важливим елементом будь-якого навчання є формування вміння думати, здійснювати такі розумові операції, як аналіз, синтез, абстрагування, класифікація даних, наукове прогнозування. На цій основі виробляється вміння приймати екологічно доцільні рішення, формувати дослідницькі навики.
Практичні вміння спрямовані передусім на додержання норм екологічно грамотної поведінки людей під час їх перебування "на природі" та виконання практичних дій, спрямованих на захист довкілля й особистого здоров'я.
Загальноосвітні вміння спрямовані на формування здібностей вчитися, підвищення екологічної компетентності, роботу з літературними джерелами, аудіовізуальними засобами, складанням планів, програм, проектів, здійснення самоосвіти, роботу як індивідуально, так і в колективі, створюючи мікроклімат взаєморозуміння, взаємоповаги, терпимість (толерантність) у колективі.
Екологічна освіта у ВНЗ є продовженням попередніх етапів екологічної освіти (дитячий садок, середня школа, родина) і наступним, вищим рівнем у системі безперервної багатоступневої екологічної освіти. Вища екологічна освіта має бути організована так, щоб задовольняти потреби України в екологічних кадрах.
Спеціалісти-екологи повинні вміти самостійно аналізувати та моделювати типові екологічні ситуації з орієнтацією на їх управління, якісно використовувати нескладні комплексні екологічні експертизи, приймати рішення на майбутнє, виконувати екологічну паспортизацію об'єктів та ін.
Необхідно врахувати, що екологічна освіта не може орієнтуватися тільки на розум, потрібно впливати також на емоції та почуття людей. При цьому слід використовувати такі засоби, як кіно- та телевізійні передачі, виставки картин і фотографій, літературу, музеї та інші засоби. Першоджерелами для студентів, які вивчають екологічну педагогіку, екологію людини, валеологію та інші екологічні дисципліни, мають бути такі книги про зв'язок людини з Космосом, як "Самопізнання" М. Бердяєва, "Умови абсолютного добра" М. Лосського та інші цікаві й оригінальні матеріали. Вивчивши ці джерела, студенти краще сприйматимуть педагогічну концепцію, в основу якої покладена біблійна істина про те, що ставитися до іншої людини треба так, як ти хочеш, щоб ставилися до тебе, а природа, яка є колискою людини, потребує теж її турботи. У цій концепції поєднується вивчення зв'язків між людиною і природою, а також є взаємозалежність між окремими особами і суспільством, між суспільством і природою. Виховання у людини гідного ставлення до природи і довкілля має включати не тільки знання та почуття, а й ідеї. А це потребує екологізації професійного мислення на різних рівнях виробничої та побутової діяльності особистості, наслідком чого є формування нового типу екологічної свідомості. Екологічна свідомість, що базується на теоретичному усвідомленні всієї сукупності взаємодій у системі "нооценоз – природа та середовище навколо людини" та спирається на експериментальні дані, дає змогу проаналізувати екологічну ситуацію, що склалася на конкретному підприємстві, ділянці землі, у місті, окремому географічному регіоні, державі та, врешті-решт, у цілому на планеті Земля. Це дає можливість визначити екологічну стратегію в господарській діяльності людини.
Що може дати екологічна освіта всіх людей, які мешкають на Землі, для яких "навчальним класом" є весь світ? По-перше, люди Навчаються на практиці зберігати середовище, в якому вони мешкають в умовах сучасної напруженої екологічної ситуації, зберігаючи природні основи життєдіяльності сучасної людини та її Нащадків. По-друге, людина, що має екологічну освіту та виховання, буде сформована як гармонійно розвинена особистість із гуманістичним світовідчуванням природного середовища, нообіогеоценозів та планети в цілому. По-третє, кожен школяр, студент, а з часом узагалі кожний громадянин буде переконаний у необхідності зберігати, відновлювати та розширювати земні простори, що збагачують киснем повітря, охороняти тварин. По-четверте, промислові підприємства перейдуть на технології з більщ м'яким екологічним впливом на довкілля, всюди, де є необхідність, будуть встановлені очисні споруди та обладнання для шкідливих газонебезпечних та рідких відходів. Ресурси, що використовуються при виробництві товарної продукції, будуть використовуватись комплексно, за постійного вдосконалення технологій, спрямованих на зменшення введення шкідливих речовин у біологічний кругообіг. При плануванні будівництва підприємств, їх функціонуванні, розширенні та реконструкції враховуватимуться баланс природних ресурсів, порушення та забруднення природного середовища, а також можливі наслідки цього шкідливого впливу.
Коли можна визнавати особистість сформованою в екологічному аспекті?
Екологічна підготовка, що має на увазі здатність людини займати активну життєву позицію у сфері поліпшення екологічної ситуації на Землі та охорони природного середовища й довкілля, раціонального природокористування, може вважатися завершеною у разі набуття та розвитку людиною таких складних компонентів:
оволодіння науковою системою знань у галузі екології, чітке теоретичне усвідомлення взаємодії в системі "ноотропне (психоемоційне) середовище – природне середовище та довкілля", причин наслідків порушень та забруднень природного середовища та довкілля, негативний вплив різних чинників та їх сукупності на організм і здоров'я людини;
гуманістичне світовідчування, широкий діапазон емоційно- чутливого світу з любов'ю до природного середовища і людини як частини природи, що є необхідними компонентами самовдосконалення духовного світу людини;
вольовий чинник, без якого неможливе реалізування знань та почуттів людини при практичних діях, як у побуті, так і у виробничій сфері.
Екологічна підготовка, що включає всі три названі компоненти, утворює з цих основних частин у процесі виховання особистості одне ціле, що безперервно розвивається та збагачується новими міждисциплінарними знаннями, які здобуває студент, а також новими фактами, що безперервно осмислюються за їх значущістю та раціональністю використання у своїй діяльності. ВНЗ має виховувати у студентів відчуття високої відповідальності за збереження та примноження природних багатств, бережливе їх використання, охорону природного середовища та довкілля, що є основою повноцінного харчування, гідних умов життя та праці, культурних та духовних потреб, здоров'я і довголіття людини.
Основне завдання екологічної освіти та виховання – необхідність закріпити в суспільстві усвідомлення того, що природні багатства не безмежні. Сучасне суспільство не має права жити за рахунок майбутніх поколінь. Антуан де Сент-Екзюпері казав: "Ми не отримуємо у спадщину Землю від пращурів, ми отримуємо її в борг від наших дітей!".
"Екологізація" суспільної свідомості засобами виховання та освіти створює сприятливі передумови для успішної програми стійкого розвитку людства.
Література
1. Конституція України // Відомості Верховної ради України. –1996. – №30.
2. Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 26.06.91, зі змінами і доповненнями, N 1268-ХІІ // Відомості Верховної ради України. –1991. – № 41.
3. Закон України «Про екологічну експертизу» від 09.02.95, зі змінами і доповненнями, N 254-IV // Відомості Верховної ради України. – 1995. –N 8.
4. Закон України «Про відходи» від 23.12.2004, зі змінами і доповненнями, N 2290-IV // Відомості Верховної ради України. – 2002. – № 31.
5. Закон України «Про цивільну оборону України» від 03.02.2004, зі змінами і доповненнями, N 1419-IV // Відомості Верховної ради України. – 2004. – № 19.
6. Закон України «Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру» від 03.02.2004, зі змінами і доповненнями, N 1419-IV // Відомості Верховної ради України. – 2000. – № 40.
7. Закон України «Про захист людини від впливу іонізуючого випромінювання» від 26.04.2001, зі змінами і доповненнями, N 2397-ІІІ // Відомості Верховної ради України. – 2001. – № 30.
8. Екологічне законодавство України: Зб. нормативних актів та судової практики / Погрібний О.О. – Харків: ТОВ «Одисей», 2002. – 467 с.
9. Екологічна експертиза: право і практика / Адрейцев В.І., Пустовойт М.А. – К.: Урожай, 1992.
10. Екологічне право України / Попов В.К., Гетьман А.П. – Харків: Право, 2001.
11. Экологическое законодательство Украины: Сб. законов и нормативно-правовых актов экологического законодательства / Шульга М.В. – Харьков: Консум, 2000.
12. Акимова Т.А., Хаскин В.В. Экология. – М.: ЮНИТИ, 1996. – 455 с.
13. Алексеенко И.Р., Кейсевич И.Р. Последняя цивилизация. – К.: Наук. думка, 1997. – 409 с.
14. Бедрій Я.І., Джигирій В.С., Кидисюк А.І. та ін. Основи екології та охорона навколишнього середовища. – Л., 1999. – 238 с.
15. Білявський Г.О., Фурдуй Р.С., Костіков І.В. Основи екології. – 2-ге вид. – К.: Либідь, 2005. – 408 с.
16. Бобра Т.В. Экологический аудит. – Симферополь: Тавр. нац. ун-т, 2004. – 100 с.
17. Бондар О.І., Горох М.П., Корінько І.В., Ткач В.М., Федоренко О.І. Утилізація і рекуперація. – К.; X.: Планета-Прінт, 2005. – 460 с.
18. Бондар О.І., Коваленко О.М., Пономарьова С.В., Ткач В.М., Федоренко О.І. Основи антропогенезу. – К.; X.: Планета-Прінт, 2005. – 86 с.
19. Бондар О.І., Коваленко О.М., Ткач В.М., Федоренко О.І. Вплив довкілля на людину і імунологія. – К.; X.: Планета-Прінт, 2005. – 95 с.
20. Бондар О.І., Корінько І.В., Ткач В.М., Федоренко О.І. Екологія людини. – К., X.: Планета-Прінт, 2005. – 116 с.
21. Бондар О.І., Корінько І.В., Ткач В.М., Федоренко О.І. Моніторинг навколишнього середовища. – К.; X.: Планета-Прінт, 2005. – 1216 с.
22. Бондар О.І., Корінько І.В., Ткач В.М., Федоренко О.І. Основи екології. – К.; X.: Планета-Прінт, 2005. – 235 с.
23. Вернадский В.И. Биосфера. – М.: Наука, 1967.
24. Вернадский В.И. Живое вещество биосферы. – М.: Наука, 1994. – 672с.
25. Відтворення родючості ґрунтів у ґрунтозахисному землеробстві / За ред. М.К. Шикули. – К.: Оранта, 1998. – 680 с.
26. Вороновский Г.К., Переверзев Н.П. Экология и знергетика. – X.: Курсор, 1998. – 274 с.
27. Городний Н.М., Городняя М.И., Быкин А.В., Олийниченко В.Г. Биологически ценная овощная продукция на страже здоровья. – К.: Нац. агр. ун-т, 1997. – 388 с.
28. Джигирей В.С., Сторожук В.М., Яцюк Р.А. Основи екології та охорона навколишнього природного середовища. – Л.: Афіша, 2004. – 272 с.
29. Добровольський В.В. Екологічні знання. – К.: ВД "Професіонал", 2005. – 304 с.
30. Дорогунцов С.І., Коценко К.Ф., Хвесик МД. та ін. Екологія. – К.: КНЕУ, 2005. – 371 с.
31. Екологічна енциклопедія: У 3 т. – К.: ТОВ "Центр екологічної
освіти та інформації", 2006. – Т. 1: А – ЕК. – 432 с.
32. Залеський І.І., Клименко М.О. Екологія людини. – К.: Академія, 2005. – 288 с.
33. Запольський А.К., Салюк А.І. Основи екології. – К.: Вища шк., 2005. – 382 с.
34. Зербіно Д.Д., Гжегоцький М.В. Екологічні катастрофи у світі та в Україні. – Л.: БАК, 2005. – 280 с.
35. Канило П.М., Бей И.С., Ровенский А.И. Автомобиль и окружающая среда. – Харьков: Прапор, 2000. – 304 с.
36. Кисіль В.І. Біологічне землеробство в Україні: проблеми і перспективи. – X.: Штрих, 2000. – 161 с.
37. Клименко М.О., Прищепа А.М., Вознюк Н.М. Моніторинг довкілля. – К.: Академія, 2006. – 360 с.
38. Козуля Т.В., Романовський О.О. Стандартизація. Екологічна стандартизація і метрологія. – X.: НТУ "ХПІ", 2005. – 228 с.
39. Конюхов В.Ю. Экология. Глобальные проблеми окружающей среды и природопользования. – М.: СГУ, 2001. – 92 с.
40. Кузовкин ТЛ. Основы экологии. – М.: СГУ, 2001. – 68 с.
41. Лычак А.И., Бобра Т.В. Новые компьютерные технологии в экологии. – Симферополь: Таврия, 2004. – 156 с.
42. Мамедов Н.М., Суравегина И.Т., Глазачев С.Н. Основы общей экологии. – М.: Устойчивый мир, 2000. – 272 с.
43. Микитюк О.М., Злотін О.З., Брондій В.М. та ін. Екологія людини. – X.: Оригінал, 1997. – 224 с.
44. Міщенко В., Горлицький Б. Еколого-економічні пріоритети у вирішенні проблеми відходів // Економічна Україна. – 1995. – № 3. – С. 55–61.
45. Некос В.Ю. Вступ до фаху "Екологія та охорона навколишнього середовища". – X.: ХНУ, 2000. – 133 с.
46. Некос В.Ю. Основи загальної екології та неоекології. – Ч. 2: Основи загальної екології та неоекології. – 2-ге вид. – X.: Прапор, 2001. – 287 с.
47. Некос В.Ю. Основи общей экологии и неоэкологии. – Ч. 1: Основи общей и глобальной традиционной экологии. – 2-е изд. – Харьков: Торнадо, 1999. – 192 с.
48. Некос В.Ю., Максименко Н.В., Владимирова О.Г. Нормування антропогенного навантаження на навколишнє середовище. – X.: ХНУ, 2005. – 184 с.
49. Новая угроза. Потепление климата. – М.: РР9Ц, 2003. – 19 с.
50. Одум Ю. Экология: В 2 т. – М.: Мир, 1986.
51. Полищук Ю.М. Экология. Биосфера и человек. – М.: СГУ, 2004. –Юс.
52. Реймерс Н.Ф. Охрана природы и окружающей человека среды: Словарь-справочник. – М., 1992.
53. Реймерс Н.Ф. Экология (теория, закони, правила, принципы и гипотезы). – М.: Россия молодая, 1994. – 272 с.
54. Сетенов В.Ф., Михайлюк О.Л., Галушкіна Т.П. та ін. Екологічний менеджмент. – К.: Центр навч. літ., 2004. – 407 с.
55. Стадницкий Г.В., Радионова А.И. Экология. – СПБ.: Химия, 1997. – 272с.
56. Толстоухов А.В., Хилько М.І. Екобезпечний розвиток. Пошук стратегії. – К.: Знання України, 2001. – 322 с.
57. Федоренко О.І. Екоменеджмент – важлива компонента сталого та екологічно безпечного розвитку в Україні // Екол. вісн. – К., 2004.
58. Федоров Л., Яблоков А. Пестициди – токсический удар по биосфере и человеку. – М., 2003.
59. Циганенко О.І., Матпасар І.Ф., Торбін В.Ф. Основи загальної, екологічної та харчової токсикології. – К.: Чорнобиль-інтерінформ, 1998. – 172с.
60. Цыбанов А.В. Экологические основи мониторинга. – М., 1999. – 440 с.
61. Шевчук В.Я., Іваненко Н.П., Кублаков С.Х. та ін. Глобальні зміни клімату: економіко-правові механізми імплементації Кіотського протоколу в Україні. – К.: Геопринт, 2005. – 150 с.
62. Шевчук ВЛ., Саталкін Ю.М., Білявський Г.О. та ін. Екологічне управління. – К.: Либідь, 2004. – 432 с.
63. Шевчук В.Я., Саталкін Ю.М., Навроцький В.М. та ін. Екологічний аудит: Підручник. – К.: Вища школа., 2000. – 344 с.
64. Экология города / Под ред. Ф.В. Стольберга. – К.: Лібра, 2000. – 468 с.
Навчальне видання
Кобилянська Ірина Миколаївна
Кобилянський Олександр Володимирович
Яблочніков Сергій Леонтійович
ЕКОЛОГІЯ
Навчальний посібник
Оригінал-макет підготовлено авторами
Підписано до друку 24.03.08 Гарнітура Times New Roman
Формат 29,7 Папір офсетний
Друк різографічний Ум. друк. арк. 7,5
Тираж 300 прим.
Видруковано з оригіналів
замовника