Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Екологічні права та обов'язки громадян




Екологічні права й обов'язки громадян України становлять сис­тему юридично закріплених за громадянами прав та обов'язків в екологічній сфері.

Стаття 50 Конституції України проголошує: «Кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

Кожному гарантується право вільного доступу до інформа­ції про стан довкілля, про якість харчових продуктів і предметів побуту, а також право на їх поширення. Така інформація ніким не може бути засекречена».

Правовою основою екологічних прав та обов'язків громадян є припис Конституції України, в якому закріплено, що комплекс таких прав передбачено Законом України «Про охорону навко­лишнього природного середовища» (статті 9-12). Відповідно до цього закону громадяни України мають право на безпечне для життя і здоров'я довкілля; об'єднання в громадські природо­охоронні формування, одержання у встановленому порядку пов­ної й достовірної екологічної інформації тощо.

Сутність екологічних прав громадян полягає в юридичній можливості, спрямованій на задоволення потреб громадян у га­лузі використання природних ресурсів, охорони навколишнього природного середовища й забезпечення екологічної безпеки. Ці права характеризуються певними особливостями: вони являють собою комплексну правову категорію; формування системи цих прав знаходиться у стані становлення й розвитку, причому її підґрунтя - це докорінні, загальнолюдські і природні права лю­дини. Обумовленість екологічних прав, які характеризуються належністю до конституційних прав людини, визначається її соціальною цінністю.

Серед екологічних прав громадян можна розрізняти ті, що реалізуються переважно на галузевому, а також на міжгалузево­му рівнях. У першому випадку йдеться про право громадян на безпечне для життя і здоров'я довкілля, участь у проведенні гро­мадської екологічної експертизи, здійснення загального й спе­ціального використання природних ресурсів, на одержання по­вної й достовірної інформації про стан навколишнього природ­ного середовища та його вплив на здоров'я людей тощо. До дру­гого різновиду екологічних прав належить право на отримання екологічної освіти, об'єднання в громадські природоохоронні фо­рмування, подання до суду позовів про відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю громадян, їхньому майну в результаті нега­тивного впливу на довкілля.

Реалізація екологічних прав громадян забезпечена юридич­ними гарантіями, що становлять систему юридичних засобів за­безпечення здійснення екологічних прав у сфері екологічної безпеки, раціонального природокористування й охорони навко­лишнього природного середовища.

Чинним законодавством визначено, що узагальнена компле­ксна інформація про екологічну, радіаційну ситуацію і стан за­хворюваності населення повинна оприлюднюватися на терито­рії України за поданням Міністерства екології та природних ресурсів, МОЗ України через Укрінформ двічі на рік: за перше півріччя - до 15 вересня, за весь рік - до першого квітня наступ­ного року.

Екологічні права громадян охороняються законом. Поруше­ні права підлягають відновленню. Поновлення в правах здійс­нюється місцевими радами згідно з їх компетенцією, а також судами. Форми захисту екологічних прав громадян різноманіт­ні і застосовуються залежно від конкретних обставин.

Поряд із правами Закон України «Про охорону навколиш­нього природного середовища» покладає на громадян і певні обов'язки. Так, громадяни зобов'язані берегти, охороняти й ра­ціонально використовувати природні багатства; не порушувати екологічних прав інших суб'єктів; компенсувати завдані ними збитки і т.д. Серед обов'язків громадян у сфері екології розріз­няються і спеціальні екологічні обов'язки, передбачені цим За­коном, системою екологічного законодавства, обумовлені правом природокористування, власності на природні ресурси, а також ті, що випливають із реалізації громадянами екологічно небезпеч­ної діяльності.

Останні, у свою чергу, можуть поділятися на обов'язки майно­вого і немайнового характеру. Майновими обов'язками є, напри­клад, внесення плати за забруднення довкілля і понадлімітне ви­користання природних ресурсів, ефективне використання природ­них ресурсів, здійснення комплексу заходів щодо відтворення природних ресурсів та ін. До немайнових належать: дотримання висновків державної екологічної експертизи, передача екологіч­но небезпечних об'єктів на екологічну експертизу тощо.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 937 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Если вы думаете, что на что-то способны, вы правы; если думаете, что у вас ничего не получится - вы тоже правы. © Генри Форд
==> читать все изречения...

2214 - | 2158 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.