Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Задачі для самостійного розв’язування. 15.1. Визначити вільну енергію і ентропію системи з невзаємодіючих квантових лінійних осциляторів




15.1. Визначити вільну енергію і ентропію системи з невзаємодіючих квантових лінійних осциляторів.

15.2. Оцінити температуру Дебая твердого тіла і мінімальну довжину хвилі власних коливань кристала, якщо відомі швидкість звуку у кристалі та період гратки .

15.3. Двохатомний квантовий ідеальний газ містить молекул, частота коливань яких . Знайти коливальні частини вільної енергії та ентропії . Розглянути також граничні випадки:

а) ;

б) ,

де – характеристична температура для коливального руху молекул.

15.4. За даними умови попередньої задачі знайти коливальні частини внутрішньої енергії та ізохорної теплоємності . Розглянути також відповідні граничні випадки.

15.5. Обчислити коливальну частину молярної теплоємності азоту при 500 К. Частота нормальних коливань молекули с-1.

15.6. Двохатомний квантовий ідеальний газ містить молекул, моменти інерції яких . Знайти обертальні частини вільної енергії та ентропії при , де – характеристична температура для обертального руху молекул.

15.7. Обчислити обертальну частину молярної теплоємності газоподібного кисню при К. Момент інерції молекули кг·м2.

 

15.8. Отримати наближені значення для обертальних частин молярних теплоємностей орто- та параводню при К. Момент інерції молекули кг·м2.

15.9. За результатами попередньої задачі обчислити обертальну частину молярної теплоємності водню у рівноважному стані при К. Рівноважне співвідношення молекул орто- та параводнів у природному водні складає 3:1.


Розділ 16

СТАТИСТИЧНА ТЕОРІЯ РІВНОВАЖНОГО ВИПРОМІНЮВАННЯ

 

 

Теоретичні відомості

Вивчення властивостей електромагнітного випромінювання наприкінці ХІХ століття поклало початок нового – квантового погляду на усі мікроскопічні явища у природі. Саме розходження класичної теорії з експериментом у цій області фізики дозволило М. Планку у 1900 році увести фундаментальне поняття дискретності випромінювання і одержати формулу для спектральної густини енергії у стані рівноваги випромінювання з оточуючими його стінками. Втім виявилося, що випромінювання (або, інакше, газ фотонів) є завжди виродженою системою, тобто статистика випромінювання може бути тільки квантовою за будь-яких термодинамічних умов.

Отримаємо ключову формулу квантової статистики рівноважної системи фотонів для спектральної густини їх енергії. Будемо виходити з того, що імпульс фотона дорівнює , а останні є бозонами зі спіном , але лише з двома спостережувальними його проекціями на напрямок руху, тобто формулу (14.21) використовуватимемо далі як

. (16.1)

Отже, за основу беремо розподіл Бозе–Ейнштейна

, (16.2)

маючи на увазі, що для фотонів хімічний потенціал дорівнює нулю.

Переходячи у (16.1) до частоти фотонів, отримаємо

, (16.3)

звідки

. (16.4)

Формула (16.4) виражає середню кількість фотонів з частотами у проміжку . Помноживши (16.4) на енергію одного фотона , одержимо середню енергію газу фотонів у цьому проміжку частот:

. (16.5)

Спектральна густина енергії визначається як енергія фотонів в одиниці об’єму, і яка припадає на проміжок , тобто з (16.5) маємо

. (16.6)

Вираз (16.6) і є вищезгадуваною знаменитою формулою Планка – першою квантовою формулою фізичної науки. Елементарний аналіз показує, що розподіл густини енергії за частотами (16.6) є дзвонуватою кривою, яка має характерний максимум у деякій точці . Проінтегрувавши (16.6) за частотами (із заміною ), отримаємо густину енергії рівноважного випромінювання:

. (16.7)

З урахуванням того, що останній інтеграл дорівнює , маємо знайомий закон Стефана–Больцмана з – відповідною однойменною сталою.

З (16.7) зразу одержуємо калоричне рівняння стану газу фотонів

(16.8)

та деякі інші важливі термодинамічні характеристики:

– термічне рівняння стану

, (16.9)

– ентропію

, (16.10)

– енергію Гельмгольца

. (16.11)

Пропонуємо також самостійно довести, що потенціал Гіббса рівноважного випромінювання тотожно дорівнює нулю.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 372 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Наука — это организованные знания, мудрость — это организованная жизнь. © Иммануил Кант
==> читать все изречения...

2242 - | 2051 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.