Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Фінансовий результат як об’єкт обліку




 

Фінансовий результат діяльності підприємства існує об'єктивно і його природа обумовлена реальним процесом функціонування підприємства. Він визначається за даними бухгалтерського обліку господарюючими суб'єктами будь-якої організаційно-правової форми, форми власності і виду діяльності залежно від стратегії або тактики підприємства.

Питання обліку фінансових результатів знайшли віддзеркалення в роботах знаменитих учених, таких як Ф.Ф.Бутинець, М.В.Кужельний, В. Г. Лінник, Н.М.Малюга, М. С. Пушкар В. В. Сопко, Я.В.Соколов, Н.М.Ткаченко, Р. Л. Хом'як, В. Г. Кравець, І.Й.Яремко і інших.

Фінансовий результат як окремий об'єкт бухгалтерського обліку підлягає дослідженню в процесі створення, розподілу і використання ресурсів в масштабах кожного окремо взятого підприємства. Об'єкти бухгалтерського обліку по економічному змісту і призначенню об'єднують в дві групи: об'єкти, які забезпечують господарську діяльність підприємства і об'єкти, які складають господарську діяльність підприємства [1, c.87]. До першої групи, окрім інших об'єктів відноситься нерозподілений прибуток як джерело господарських засобів, до другої - прибуток (збиток) як фінансовий результат здійснення господарських процесів на підприємстві. Прибуток як джерело господарських засобів є складовою частиною власного капіталу підприємства, який інвестований в подальшу діяльність. Нерозподілений прибуток може перебувати в двох формах: власне нерозподілений прибуток і створення спеціальних фондів [2, с. 414]. З економічної точки зору, на думку І.Й.Яремка, власний і позиковий капітал для підприємства в сучасній економіці є повністю рівноцінним, власний капітал виражає відношення підприємства до засновників, і тому є різновидом зобов'язань. Підприємство в однаковій мірі за рахунок власного або позикового капіталу, які і так платні, може здійснювати діяльність, спрямовану на отримання прибутку [3, c.37]. Прибуток, що належить підприємству за принципом автономності, фактично належить власникам (засновникам) підприємства, а тому і розподіляється між ними, не завжди залишаючись на підприємстві. Непокритий збиток не входить до складу власного капіталу підприємства, оскільки є втратою в результаті діяльності, тому тільки коригує розмір власного капіталу.

Як джерело господарських засобів, прибуток або збиток виникає не відразу при створенні підприємства, а в результаті здійснення господарських процесів: постачання, виробництва і збуту. Процес формування прибутку неможливий без майна підприємства і позикового капіталу. До того ж, "приріст майна викликає рівновеликий приріст.. прибуткового капіталу" [3, c.39]. Виникнення прибутку (збитку) як результату господарських процесів пов'язано з прибутками і витратами в результаті вольових дій фізичних і юридичних осіб, або в результаті явищ реальної дійсності, незалежних від волі людини, тоді як розподіл прибутку є вольовою дією власників підприємства. Крім того, прибуток (збиток) як результат діяльності у кінці звітного періоду трансформується в нерозподілений прибуток як джерело господарських засобів, що і завершує процес кругообігу капіталу.

Відображення об'єктів, в т.ч. і прибутку (збитку) в обліку здійснюється за допомогою методичних прийомів, які взаємозв'язані і відбивають процес формування фінансових результатів. Сукупність первинних документів, оформлених за звітний період, підтверджує або факт збільшення економічних вигод підприємства у вигляді вступу активів (зменшення зобов'язань) або факт зменшення економічних вигод у вигляді вибуття активів (збільшення зобов'язань), що призводить до визнання прибутків і витрат, їх порівняння і визначення фінансового результату. За допомогою інвентаризації документально підтверджуються наявність, стан і оцінка активів і зобов'язань, таким чином, фінансовий результат коригується з урахуванням подій об'єктивного і суб'єктивного характеру.

Вимір фінансових результатів в грошовому вимірнику має на увазі їх оцінку, що є передумовою правдивого вартісного виміру активів і зобов'язань, а це впливає на величину прибутків і витрат, фінансовий результат, який у свою чергу коригує власний капітал підприємства. Оцінка тісно пов'язана з калькуляцією. Саме за допомогою калькуляції правильно визначається вартість майна і зобов'язань підприємства, а значить результат його діяльності. Крім того, реальність оцінки впливає на об'єктивність визначення в калькуляції собівартості і продажної вартості продукції, а значить на величину прибутків, витрат і фінансового результату.

Рахунки як спосіб накопичення облікових даних містять статичну і динамічну інформацію про зміни в активах і зобов'язаннях, що припускає виникнення прибутків, витрат і визначення фінансового результату. Відображення інформації на рахунках здійснюється математико-технічним методом подвійного запису. Значення подвійного запису при формуванні фінансового результату вичерпно розкрите І.Й.Яремко: "вартісний результат не є візуальним, процедурно не виникають ні прибуток, ні збиток. Зміни форми і структури ресурсного потенціалу не призводять до візуального перетворення вартості, але насправді кожна зміна виду майна є причиною зміни вартості. Цю різницю визначають сумарно на фінансово-результатному рахунку" [3, с. 120].

Використання вище описаних елементів методу бухгалтерського обліку дає можливість провести узагальнення в грошовому вимірнику показників фінансового стану підприємства. Звітність як система взаємозв'язаних економічних показників дає користувачам для ухвалення рішень різноманітну інформацію, у тому числі і про вартість майна підприємства, корпоративні права на це майно, прибуток (збиток) від діяльності за звітний період і тому подібне. Відображення нерозподіленого прибутку в балансі як джерела господарських засобів не є головною дією при складанні балансу, нерозподілений прибуток потрібний для рівності активу і пасиву. А ось визначення різних видів прибутку (збитку) як фінансового результату є основною метою складання Звіту про фінансові результати.

Таким чином, фінансовий результат діяльності підприємства є досить складним за змістом об'єктом бухгалтерського обліку. Уточнення його місця серед інших об'єктів обліку повинне припускати виділення прибутку власника і підприємства, обгрунтування методик їх розрахунку і відображення у внутрішній і зовнішній звітності.

 

1. Бутинець Ф.Ф. Теорія бухгалтерського обліку: Підручник для студентів вузів / Вид.2-і, доп. і перероб.-.Житомир: ЖІТІ, 2000.-640с.

2. Сопко В. В. Бухгалтерський облік: Навчальний посібник.-3 - тє вид., перероб. і Доп.-К.: КНЕУ, 2000.-578с.

3. Яремко І.Й. Економічні категорії в методології обліку: Монографія.-Львів: Каменяр, 2002.-192с.

 

 

УДК 657

Хітрош В.О., ст гр. ОА-31

Науковий керівник: Сидоренко Р.В., к.е.н, доцент

Луцький національний технічний університет

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 460 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Ваше время ограничено, не тратьте его, живя чужой жизнью © Стив Джобс
==> читать все изречения...

2225 - | 2173 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.