Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Вплив транснаціональних корпорацій на динаміку економічного зростання приймаючих країн




Транснаціональна корпорація – це компанія, що здійснює міжнародне виробництво на основі прямих інвестицій та має прямий контроль над своїми зарубіжними філіями, з метою отримання найвигідніших умов господарської діяльності, що, в свою чергу, приводить до максимізації прибутку компанії та підвищення економічного впливу компанії на національні економічні системи світу [3]. Головним критерієм розрізнення транснаціональних компаній і національних фірм, що ведуть зовнішньоекономічну експортно-імпортну діяльність, є вивіз капіталу і створення підконтрольних підприємств у різних країнах світу.

За даними Конференції ООН з торгівлі й розвитку (ЮНКТАД), у всьому світі налічується близько 82 000 ТНК, що мають 810 000 зарубіжних філій. Згідно з оцінками аналітиків, експорт зарубіжних філій ТНК складає приблизно 1/3 від загальносвітового експорту товарів та послуг, ринкова капіталізація окремих ТНК перевищує 500 млрд дол., а щорічні обсяги продажів становлять 150-200 млрд дол. Основним засобом впливу ТНК на економіку приймаючих країн є прямі іноземні інвестиції (ПІІ). За даними ООН, ТНК володіють майже 90 % ПІІ світу, що збільшує економічний потенціал країн, у яких діють дочірні підприємства чи філії ТНК, їхній платіжний баланс, сприяє модернізації економіки та передачі інновацій.[4]

Вплив іноземних інвестицій на економіку приймаючих країн є неоднозначним. Він виявляється в тому, що приймаючі країни відчувають колосальний позитивний економічний вплив ТНК. Приймаюча країна в цілому виграє від надходження інвестицій: працівники і постачальники, що обслуговують нові підприємства, місцева влада, яка отримує податкові надходження, виграють більше, ніж втрачають конкуруючі місцеві інвестори.

Широке залучення іноземного капіталу за допомогою ТНК сприяє зменшенню безробіття у приймаючій країні. З організацією виробництва в країні тих виробів, які ввозилися, відпадає необхідність в їх імпорті. Компанії, що випускають конкурентоспроможну на світовому ринку продукцію і орієнтовані переважно на експорт, сприяють зміцненню зовнішньоторговельних позицій країни.

Приплив іноземних капіталовкладень сприяє розвитку внутрішньорегіональної торгівлі, оскільки значну частину своїх потреб у комплектуючих виробах і обладнанні філії іноземних компаній задовольняють за рахунок імпорту з країни-інвестора.

ТНК підривають позиції місцевих монополій і нерідко підвищують ступінь конкурентності національних ринків.[1,2]

Крім позитивних сторін функціонування ТНК в системі світового господарства і міжнародних економічних відносин, спостерігається і їх негативний вплив на економіку країн, у яких вони функціонують. Іноземні фірми захоплюють найбільш розвинуті й перспективні сегменти промислового виробництва і науково-дослідних структур приймаючої країни. ТНК. Міжнародні корпорації можуть здійснювати тиск на уряд приймаючої країни. ТНК, діючи в багатьох країнах, мають змогу впливати на всі сфери суспільного життя, а найбільші й наймогутніші – ухилятися від економічного та політичного контролю з боку приймаючих країн.[2]

Отже, говорячи про роль ТНК у світовому розвитку, зокрема, на динаміку економічного зростання приймаючих країн, слід визнати, що розширення сфери їхньої діяльності сприяє росту світової економіки, поширенню досягнень науки і техніки, зменшенню розбіжностей між країнами в рівні організації й ефективності суспільного виробництва. Проте, не слід забувати, що вони є зовсім не благодійними організаціями і часто демонструють хижацьку поведінку в експлуатації ресурсів слаборозвинених держав.

 

1. Рогач О., Шнирков О. Транснаціоналізація світового господарства та перехідні економіки: навчальний посібник. - К.: ВЦ «Київський Університет» - 1998. −140с.

2. Рокоча В.В., Плотніков О.В., Новицький В.Є., Кудирко Л.П. Транснаціональні корпорації: Навч. посібн. - К.: Таксон, 2001. – 131 с.

3. Терехов Є.М., Прокопенко О.В. Вплив транснаціональних корпорацій на розвиток національних економічних систем // Вісник СумДУ. – 2010. – №1. – С.103-113.

4. Шабаліна Л., Корнейченко М. Аналіз впливу транснаціональних корпорацій на економіку України.- https://www.library.univ.kiev.ua

УДК 339.745

Урбан О.А., к.е.н., доцент

Систалюк І.А., ст. гр. МЕ-41

Луцький національний технічний університет

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 613 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Ваше время ограничено, не тратьте его, живя чужой жизнью © Стив Джобс
==> читать все изречения...

2229 - | 2177 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.