За чинним земельним, водним, екологічним законодавством України при використанні земельних ділянок водного фонду має забезпечуватися виконання вимог законодавства щодо охорони як земель, так і водних об'єктів з метою усунення можливого шкідливого впливу антропогенної діяльності та природних факторів на такі об'єкти, а також попередження шкідливої дії вод.
Охорона земель водного фонду є частиною більш загального поняття - "охорона земель", а тому здійснюється відповідно до норм ЗК України, Закону України "Про охорону земель" та інших актів у даній сфері.
У земельному праві заходи правової охорони земель водного фонду поділяються на такі, що мають обмежувальний характер (полягають у встановленні певних територій, у межах яких забороняється або обмежується господарська діяльність, яка може негативно вплинути на стан водного об'єкта та пов'язані із ним земельні ділянки) або ж забороняють здійснення певних видів господарської діяльності на землях цієї категорії.
Відповідно до ст. 42 Закону "Про охорону земель" при веденні водного господарства охорона земель водного фонду здійснюється шляхом обмеження антропогенного впливу на них і додержання особливого режиму їх використання. Власники та користувачі таких земель повинні запобігати негативному впливові на стан продуктивних земель, погіршенню якості ґрунтів. Забороняється скидання стічних вод та вод, що забираються із забруднених джерел, якщо внаслідок цього може відбутися деградація і забруднення ґрунтів небезпечними речовинами.
Охорона земель водного фонду, наданих для рибогосподарських цілей, відповідно до ст. 43 Закону "Про охорону земель" здійснюється шляхом вжиття заходів щодо запобігання погіршенню водних живих ресурсів, а також затопленню, підтопленню та заболоченню продуктивних земель, що прилягають до водних об'єктів.
Для попередження забруднення, засмічення і вичерпання водних об'єктів, знищення флори та фауни, інших шкідливих впливів господарської діяльності встановлюються водоохоронні зони.
Порядок визначення розмірів і меж водоохоронних зон і режим ведення господарської діяльності в них визначений постановою КМ України № 486 від 8 травня 1996 р. На території водоохоронних зон забороняється: застосування стійких і сильнодіючих пестицидів; влаштування кладовищ, скотомогильників, звалищ, полів фільтрації; скидання неочищених стічних вод, використовуючи при цьому рельєф місцевості.
У межах водоохоронних зон відповідно до статей 88-91 ВК України виділяються землі прибережних захисних смуг і смуги відведення з особливим режимом їхнього використання, розмір яких є меншим за розмір водоохоронних зон, оскільки останні не вичерпуються землями водного фонду.
Прибережні захисні смуги в межах водоохоронної зони можуть використовуватися для провадження господарської діяльності за умови обов'язкового виконання вимог, передбачених ст. 89, 90 ВК України, ст. 61, 62 ЗК України, Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон і режиму ведення господарської діяльності в них.
Так, у прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм і на островах забороняється: розорювання земель (крім підготовки ґрунту для залуження і залісення), а також садівництво та городництво; зберігання та застосування пестицидів і добрив; влаштування літніх таборів для худоби; будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, гідрометричних і лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів і стоянок автомобілів; миття та обслуговування транспортних засобів і техніки; влаштування звалищ сміття, гноєсховищ, накопичувачів рідких і твердих відходів виробництва, кладовищ, скотомогильників, полів фільтрації тощо.
Об'єкти, розташовані в прибережній захисній смузі, можуть експлуатуватися, якщо при цьому не порушується її режим. Не придатні для експлуатації споруди, а також ті, що не відповідають установленим режимам господарювання, підлягають винесенню за межі прибережних захисних смуг.
Обмеження господарської діяльності в прибережних захисних смугах уздовж морів, морських заток і лиманів і на островах у внутрішніх морських водах передбачені ст. 62 ЗК, ст. 90 ВК. Прибережна захисна смуга вздовж морів, морських заток і лиманів входить до зони санітарної охорони моря і може використовуватися лише для будівництва санаторіїв та інших лікувально-оздоровчих закладів з обов'язковим централізованим водопостачанням і каналізацією.
У прибережних захисних смугах уздовж морів, морських заток і лиманів і на островах у внутрішніх морських водах забороняється: застосування стійких і сильнодіючих пестицидів; влаштування полігонів побутових та промислових відходів і накопичувачів стічних вод; влаштування вигребів для накопичення господарсько-побутових стічних вод обсягом більше 1 куб. м на добу; влаштування полів фільтрації та створення інших споруд для приймання і знезаражування рідких відходів.
На берегових смугах водних шляхів забороняється діяльність, що суперечить їхньому цільовому призначенню, а обмеження господарської діяльності встановлюються як для прибережних захисних смуг уздовж річок, навколо водойм і на островах (п. 8 "Порядку установлення берегових смуг водних шляхів і користування ними" постановою КМ України № 347, затвердженою від 14 квітня 1997 р.).
З метою охорони водних об'єктів у районах забору води для централізованого водопостачання населення, лікувальних і оздоровчих потреб установлюються зони санітарної охорони, які поділяються на пояси особливого режиму (ст. 93 ВК).
Режим зон санітарної охорони водних об'єктів установлюється постановою КМ України "Про правовий режим зон санітарної охорони водних об'єктів" № 2024 від 18 грудня 1998 р.
Зони санітарної охорони водних об'єктів створюються на всіх гос- подарськопитних водопроводах незалежно від їхньої підпорядкованості або типу джерела водопостачання.
Залежно від типу джерела водопостачання (поверхневий, підземний), ступеня його захищеності й ризику мікробного та хімічного забруднення, особливостей санітарних, гідрогеологічних і гідрологічних умов, а також характеру забруднювальних речовин установлюються межі зон санітарної охорони та їхніх окремих поясів.
Зони санітарної охорони поверхневих і підземних водних об'єктів входять до складу водоохоронних зон і поділяються на три пояси особливого режиму: перший пояс (суворого режиму) включає територію розміщення водозабору, майданчика водопровідних споруд і водопід- відного каналу; другий і третій пояси (обмежень і спостережень) включають територію, що призначається для охорони джерел водопостачання від забруднення.
У межах першого поясу зони санітарної охорони забороняється перебування сторонніх осіб, розміщення житлових і громадських будівель, організація причалів плаваючих засобів, застосування пестицидів, органічних і мінеральних добрив, прокладення трубопроводів, видобування гравію чи піску, проведення днопоглиблювальних та інших будівельно-монтажних робіт.
У межах другого поясу зони санітарної охорони забороняється перебування сторонніх осіб, розміщення житлових і громадських будівель, організація причалів плаваючих засобів, застосування пестицидів, органічних і мінеральних добрив, прокладення трубопроводів, видобування гравію чи піску, проведення днопоглиблювальних та інших будівельно-монтажних робіт. У межах третього поясу зони санітарної охорони здійснюється регулювання, а в разі потреби й обмеження відведення території для забудови населених пунктів.
РОЗДІЛ 4 ПРАВОВИЙ РЕЖИМ ЗЕМЕЛЬ СІЛ, СЕЛИЩ, МІСТ