Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Дослідження екстремальних властивостей




Задача 5.5.1. У прямокутний трикутник з гострим кутом та прямим кутом вписано правильний трикутник так, що його вершини лежать на різних сторонах даного трикутника. При якій умові сторона правильного трикутника буде найменшою?

Розв’язання. Нехай – правильний трикутник, вписаний у даний трикутник (рис. 26). Вважатимемо . Тоді . Точку можна розглядати, як результат повороту точки навколо точки на кут проти годинникової стрілки. Тоді точку можна одержати внаслідок перетину відрізків та , де - це образ відрізка при повороті на проти годинникової стрілки навколо центра повороту . Оскільки кут , то точка . Очевидно, що правильний і . Знайдемо висоту у : . Із прямокутного трикутника сторона вписаного трикутника дорівнює . Розглянемо функцію . Вона набуває свого найменшого значення при = .

Отже, якщо , тобто , то вписаний правильний трикутник буде шуканий.

Задача 5.5.2. Всередині трикутника знайти точку , для якої сума квадратів відстаней від неї до сторін трикутника мінімальна.

Розв’язання. Нехай відстані від точки до сторін , будуть відповідно (рис. 27). Тоді

,

де - площа даного трикутника. Сума квадратів відстаней від точки до сторін трикутника буде дорівнювати . В силу нерівності Коші - Буняковського виконується співвідношення

,

причому знак рівності виконується при умові . Одержуємо, що

.

Права частина є сталим числом. Тому ліва частина прийматиме найменше значення, коли виконується знак рівності, тобто при умові . Із цих співвідношень та рівності остаточно дістаємо

.

Задача 5.5.3. Дано дві паралельні прямі та точка між ними. Побудувати прямокутний трикутник з вершиною прямого кута в точці та вершинами на заданих паралельних прямих, площа якого мінімальна.

Розв’язання. Проведемо через точку перпендикуляр до паралельних прямих (рис. 28). Нехай . Трикутники і подібні. Тому або , звідки . Оскільки і , то . Отже, площа буде найменшою, коли найменшою буде сума . Добуток є сталим числом , тому сума буде найменшою при , тобто при . Але якщо , то . Тепер трикутник легко будується.

Задача 5.5.4. Знайти найкоротший відрізок, який ділить рівносторонній трикутник із стороною на дві рівновеликі фігури.

Розв’язання. Нехай трикутник рівносторонній із стороною . Позначимо шуканий відрізок . Нехай , (рис. 29). Тоді площа . Оскільки площа всього трикутника дорівнює , то з умови отримуємо, що або . За теоремою косинусів або . Очевидно, що відрізок буде найменшим, коли найменшим буде значення виразу . Добуток обох доданків є сталим і , тому найменше значення суми буде при , тобто при . При цьому значенні і .

Застосування похідної

Задача 5.6.1. У правильну чотирикутну піраміду з ребром основи і висотою вписана правильна чотирикутна призма так, що її нижня основа лежить всередині основи піраміди, а вершини верхньої основи – на бічних ребрах піраміди. Знайдіть найбільшу площу бічної поверхні таких призм.

Розв’язання. Нехай правильна чотирикутна призма вписана в піраміду так, як показано на рисунку 30. Нехай сторона основи призми дорівнює , а її висота .З подібності трикутників та отримуємо , а з подібності трикутників та випливає співвідношення . З пропорції знаходимо . Оскільки площа бічної поверхні призми дорівнює , то маємо .

Одержаний квадратний відносно тричлен з від’ємним старшим коефіцієнтом досягає свого найбільшого значення в точці . При цьому максимальна площа бічної поверхні буде .

Задача 5.6.2. Навколо правильної трикутної призми з об’ємом описаний циліндр. Знайдіть найменшу площу повної поверхні таких циліндрів.

Розв’язання. Нехай висота призми , сторона основи , радіус кола, описаного навколо основи (рис. 31). Оскільки радіус кола, описаного навколо правильного трикутника, дорівнює , то, відповідно до умови, , звідки . Тоді площа поверхні циліндра . Розглянемо функцію , . Оскільки її похідна перетворюється в 0 при і у цій точці функціяприймає, як легко встановити, найменше значення, то є найменшим значенням площі поверхні циліндра.

У деяких випадках для знаходження найбільшого і найменшого значення при розв’язанні геометричних задач не завжди зрозуміло, в яких межах змінюється значення величини, яка нас цікавить. Тоді зручно цю величину виразити через інші величини.

Задача 5.6.3. Плоска фігура складається з прямокутника і рівностороннього трикутника. Визначити її розміри так, щоб при даному периметрі площа була найбільшою (у величину периметра не враховується спільна сторона прямокутника і трикутника).

Розв’язання. Нехай – сторона трикутника, – сторона прямокутника (рис. 32). Тоді периметр , звідки .Очевидно, що площа всієї фігури буде

= =

= .

Значення , при якому площа буде найбільшою, визначаємо за допомогою похідної у виді . Тоді . Це і є розміри фігури, при яких при заданому периметрі площа буде найбільшою.

Задача 5.6.4. Який із всіх рівнобедрених трикутників, вписаних у дане півколо так, щоб одна із рівних сторін лежала на діаметрі, а друга була б хордою, має найбільшу основу?

Розв’язання. Нехай шуканим є трикутник і , , (рис. 33), - радіус заданого півкола з діаметром .Проведемо . Нехай . Тоді і . Тепер знаходимо, що . З прямокутного трикутника отримуємо , а із рівнобедреного трикутника за теоремою косинусів маємо .

Розглянемо функцію , визначену на інтервалі . Оскільки її похідна перетворюється в 0 при і у цій точці приймає найбільше значення, то знайдене значення є шуканим та вказує, як побудувати трикутник.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 678 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Победа - это еще не все, все - это постоянное желание побеждать. © Винс Ломбарди
==> читать все изречения...

2239 - | 2072 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.