Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Організація виробничих процесів у рослинництві




1. Зерновиробництво. Це найбільш механізована галузь рослинництва. При цьому 60 – 70 % затрат праці відбувається на збиранні врожаю.

Кінцеві результати значною мірою залежать від якісного та своєчасного проведення підготовки грунту і посіву зернових. Найкращі результати на цих процесах можна отримати за потоково–групового методу використання техніки, що забезпечує ритмічність роботи.

Основним способом збирання продукції зернових культур є комбайновий. Жнива проводяться як роздільним збиранням, так і прямим комбайнуванням. Роздільним способом слід збирати перш за все ті культури, які мають схильність до осипання та полягання (високостеблеві і нерівномірно дозріваючі, а також високозабур’янені). При цьому спочатку хліба скошуються у валки, а потім здійснюється їх підбирання та обмолот.

За збирання прямим комбайнуванням агрегат виконує одночасно такі операції: скошування стебел, обмолот зерна, збирання соломи. Вологість зерна має бути 14-17%, а основна його маса (95%) — у фазі повної стиглості. Пряме комбайнування завжди використовується на низькорослих та зріджених, але е куль’янених хлібах.

Цикл післязбиральних робіт – це зважування і розвантаження зерна, що призводиться від комбайнів, очищення, сушіння зерна з підвищеною вологістю, навантаження і транспортування на заготівельні пункти або до місць зберігання. Для післязбиральної обробки зерна широко використовують зерноочисні агрегати ЗАВ – 10, ЗАВ – 20, а також сушильні комплекси КЗС – 5, КЗС – 10, КЗС – 20.

2. Цукрове буряківництво. Урожайність цукрових буряків значною мірою залежить від якості посівного матеріалу. Для посіву використовують каліброване і дражоване насіння районованих сортів і гібридів. У подальшому завданням догляду за посівами полягає в підтриманні поверхневого шару грунту в розпушеному і чистому від бур’янів стані, збереженні в грунті вологи, формуванні необхідної густоти посівів, а також виконанні заходів боротьби із шкідниками і хворобами цукрових буряків.

Дуже важливу роль відіграє формування густоти посівів. Його слід проводити у стислі терміни – за 5–6 днів, бо запізнення веде до «стікання» рослин і зниження врожаю. Оптимальним терміном формуванням густоти насаджень є період появи першої і другої пари листочків. Ця робота проводиться культиваторами (поперек посівів) або боронами – скребницями і проріджувачами.

На практиці використовують різні способи збирання цукрових буряків: звичайний, потоковий, перевалочний і потоково-перевалочний. За звичайного способу зібрання комбайнами корені вивантажують на поле і доочищають вручну, після цього відвозять до пунктів переробки. За потокового — корені від комбайна безпосередньо подаються в транспортні засоби і відвозяться до пунктів переробки без ручного доочищення. За перевалочного способу зібрані комбайнами корені перевозять на перевалочний пункт у кінці гонів і розвантажують у великі купи або польові кагати. Звідти буряконавантажувачами корені подають у транспортні засоби і поступово відвозять до пунктів переробки.

Потоково–перевалочний спосіб є комбінацією двох попередніх. Перевалочний і потоково–перевалочний способи допускають вибіркове ручне доочищення коренів. Застосування того чи іншого способу залежить від технічного стану комбайнів, наявності в господарстві транспортних засобів і трудових ресурсів, відстані перевезень тощо.

3. Овочівництво. Це дуже трудомістка галузь, що розподіляється на овочівництво відкритого і закритого (незахищеного і захищеного) грунту. Основними виробничими процесами в овочівництві відкритого грунту є: основний обробіток грунту, удобрення, підготовка грунту і сівба (садіння), догляд за посівами, збирання врожаю. При цьому дуже важливу роль відіграють використання високоякісного насіння і садильного матеріалу.

Найбільш трудомістким процесом при вирощуванні овочевих культур відкритого грунту є збирання урожаю. При цьому використовуються такі технічні засоби: платформи (на збиранні томатів, капусти, огірків та е.), підкопувачі (буряків і моркви), збиральні машини (цибулі, капусти, деяких сортів помідорів).

До закритого грунту відносяться різні культиваційні споруди та утеплений грунт. Споруди поділяються на: зимові та весняні теплиці; парники; утеплений грунт; допоміжні господарські будівлі. Із них культиваційні споруди – це капітальні будівлі зі штучним мікрокліматом для вирощування рослин у несезонний період (за допомогою спеціального обладнання і апаратури). На відміну від утепленого грунту, який використовують від кількох тижнів до 2-х —3-х місяців, у культиваційних спорудах овочі вирощують протягом 5-12 місяців.

Основними типами культиваційних споруд є теплиці і парники. Теплиці бувають зимові (в них вирощують овочі протягом року і з 1 м2 збирають 25-40 кг) та весняні (використовуються з квітня до жовтня і з 1 м2 збирають 15-25 кг овочів).

Ранні овочі вирощують також у парниках та у відкритому утепленому грунті (захищеному від приморозків), одержуючи продукцію на 20-25 днів раніше, ніж в умовах відкритого грунту. В утепленому грунті в основному вирощують огірки й помідори.

Одним із напрямів організації овочівництва закритого грунту є запровадження гідропонного способу вирощування овочевих культур. При цьому їх вирощують не на грунті, а на субстратах, які регулярно в автоматизованому режимі зволожують розчином мінеральних солей відповідної концентрації.

Запровадження раціональної культурозміни у тепличному господарстві (агрономічне обґрунтоване чередування культур у кожному виді культиваційних споруд) дає можливість одержувати 3-5 урожаїв. Овочі збирають за допомогою платформ, а по доріжках продукцію перевозять електрокарами або тракторами Т–25 А з вилоподібними навантажувачами.

4. Садівництво та виноградарство. Виробництво продукції в цих галузях пов’язане з використанням багаторічних насаджень, що належать до основних його засобів, мають певну специфіку і потребують затрат коштів при їх формуванні. Вони добре поєднуються з розвитком інших галузей (молочним і молочно-м’ясним скотарством, бджільництвом та е.) та підсобних виробництв (переробкою продукції, виготовленням тари, пакувальних матеріалів та е.). Основними виробничими типами підприємств є: плодові, плодово-ягідні, плодоконсервні, плодово-розсадницькі, садівничо-виноградарські, виногра-дарсько-садівничі, виноградарські, виноградарсько-плодово-виноробні.

Породний і сортовий склад плодово-ягідних насаджень та винограду добирають відповідно до зональних умов, виробничого напряму галузі, способу використання продукції (у свіжому вигляді чи для переробки), забезпеченості трудовими ресурсами та можливостей реалізації продукції. Правильний добір порід і сортів насаджень має забезпечити: виконання планових завдань щодо обсягу і складу продукції; рівномірність завантаження робочої сили і засобів виробництва в період масових робіт; тривалий період використання продукції; перехресне запилення сортів; високу економічну ефективність кожної породи, сорту і галузі в цілому (урожайність, якість продукції, прибутковість, окупність вкладених коштів).

Для закладання використовують, як правило, районовані, стійкі до шкідників і хвороб сорти. Їх кількість слід оптимально обмежувати підбором сортів з різними періодами достигання. Крім того, відібрані сорти повинні відповідати сучасним вимогам промислової технології (бути взаємозапильними, придатними для інтенсивного вирощування із застосуванням механізованого догляду за насадженнями). Забезпечення садівництва і виноградарства необхідними сортами залежить від організації плодо-і виноградорозсадництва, яке є складним інтенсивним господарством і вимагає великої уваги та капітальних вкладень.

Основними виробничими процесами в садівництві й виноградарстві є вирощування саджанців, садіння, догляд за рослинами, збирання, зберігання і переробка продукції. Одна з дуже відповідальних робіт під час садіння - організація території насаджень, це — вибір земельних ділянок; правильне розміщення порід і сортів на території; поділ насаджень на квартали, розміщення захисних насаджень і шляхової мережі, а також господарських центрів, пакувальних приміщень, сховищ і підприємств, що переробляють продукцію. Оптимальні розміри кварталів: від 8-10 до 20 га в садах, 4-5 га – в ягідниках, 15-20 га – на виноградниках.

Дерева і кущі залежно від сорту і технології садять за різними схемами. Наприклад, у виноградарстві найбільш поширеним є садіння за шириною міжрядь 2-2,5 м і відстанню в рядках 1,25-1,5 м (2600 – 4000 кущів на гектар). Висаджують виноградники із міжряддям і 3-4 м.

Найбільш трудомісткий процес у садівництві й виноградарстві – збирання продукції, який виконують переважно вручну. Нині є збиральні машини, що працюють, як правило, за принципом вібрації але для виробництва якісної кінцевої продукції виноград, зібраний комбайнами, не завжди відповідає вимогам.

Основними формами організації праці в садівництві й виноградарстві є постійні виробничі бригади, ланки, окремі орендарі.

 

Контрольні питання

1. Які ви знаєте галузі рослинництва? Задачі їх розвитку.

2. У які групи об’єднуються сільськогосподарські культури?

3. Сутність інтенсивних технологій.

4. Сутність, типи і види сівозмін.

5. Основи організації зерновиробництва.

6. Відмінність роздільного збирання зернових і збирання прямим комбайнуванням.

7. Основи організації і виробництва цукрових буряків.

8. Способи збирання цукрових буряків.

9. Організація овочівництва відкритого (незахищеного)грунту.

10. Організація овочівництва закритого (захищеного) грунту.

11. Основи організації садівництва і виноградарства.

12. Які вимоги ставляться до підбору пород і сортів багаторічних насаджень?

13. Вимоги до організації території в садівництві та виноградарстві.

14. Основні виробничі процеси в садівництві й виноградарстві.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 660 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Слабые люди всю жизнь стараются быть не хуже других. Сильным во что бы то ни стало нужно стать лучше всех. © Борис Акунин
==> читать все изречения...

2211 - | 2136 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.