Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Формування станово-представницьких інститутів




В часи феодальної роздрібненості владу короля контролювали зібрання феодалів-соратників. Подібні інституції походили від часів військової демократії і надовго збереглися в німецьких землях, в Угорщині, у Великому Князівстві Литовському та Речі Посполитій. Король часом ставав заручником подібних інституцій. Структуризація суспільства (розділення кліриків і лицарства, піднесенням міст) та різниця в інтересах різних верств робить короля законним арбітром між всіма станами і зміцнює його позиції.

Королю важливо було обмежити владу феодалів. Інтереси королів і міст все більше співпадають, передовсім у прагненні до єдності країни. Безпека доріг, широкі ринковий обмін, єдина повноцінна монета, тощо. На основі цього виникла звичаєва норма: міста дають королю гроші і солдат, а королі забезпечують містам захист від феодальних утисків.

Представницькі заклади (у Франції - Генеральні штати, в Німеччині – Рейхстаг і ландтаги, в Іспанії – Кортеси, у Англії – Парламент) мали головну відмінність від феодальних з’їздів: в них були присутні і отримали можливість клопотатися про свої станові інтереси представники податного стану.

Таким чином, в той час як феодальні з’їзди і збори князів періоду феодальної роздрібненості були знаряддям знаті проти централізованої влади королів, станово-представницькі заклади стали знаряддям політики централізації й головною передумовою появи абсолютних монархій.

Франція. Приводом для скликання Генеральних штатів у Франції послужило зіткнення короля Філіпа ІV Красивого з римським папою. Потребуючи грошей для придушення фландрійського повстання, той наказав французькому духовенству сплатити все те, що призначалося для папської курії, в казну держави. Папа викликав короля до Риму, де заявив, що він стоїть над правителями. Король звернувся до юристів (легістів), які вирішили питання на користь короля, засудили папу і приговорили його до усунення. Вперше після папської революції суд проголосив королівську волю вище папської: "Воля короля – закон і вище нього нема на землі нікого". Отримавши підтримку Генеральних штатів, Філіп полонив папу (Боніфація VІІІ) і влаштував обрання нового - французького папи Клімента V з допомогою якого знищив іншу силу що заважала його владі - тамплієрів.

Генеральні штати скликались по-різному, в залежності від суб’єктів представництва. На особисте запрошення Філіпа ІV Красивого графи, герцоги й вищі служителі церкви повинні були прибути особисто чи вислати представника, видавши йому посвідчення про доручення – мандат. Інша частина дворянства вибирала депутатів. Городяни частково присилали виборних депутатів, частково призначалися королівськими чиновниками. Селяни представлені не були. Кожен з трьох станів засідав окремо і голосував окремо – за встановленим королем регламентом. В спільному рішенні кожен стан мав один голос.

Головною функцією ГШ стає дозвіл на нові податки. Впродовж певного часу його роль була досить скромною. Він збирався час від часу, ініціатива і порядок денний надходили від короля.

Поразка Франції в Столітній війні сприяла розширенню прав податного населення, зокрема через представницький орган генеральні штати. У 1357 році дофін Карл був примушений видати Великий березневий ордонанс, за яким ГШ отримали змогу збиратися двічі в рік, призначати королівських радників,і по своїй волі ухвалювати чи не ухвалювати податки. Карл втік з Парижу, відмінив ордонанс і став збирати сили для розправи з парижанами. Але тим допомогла Жакерія, що з особливою силою спалахнула в 1358 році. Міські багатії не були зацікавлені в союзі з селянами і не підтримали їх. Після розправи з селянами Карл вступив в Париж, і стратив багато заколотників. З перемогою над Англією і введенням прямого постійного податку Карлом VII у 1439 р. починається новий етап зміцнення (абсолютизації) королівської влад у Франції.

Англія: В 1265 році коаліція городян і лицарів під проводом Симона де Монфора здобула перемогу на королем і баронами, створивши первинний парламент. Після загибелі графа у 1295 р. створено зразковий парламент. Структура парламенту визначилася не зразу. Але і тут найбільш знатні запрошувалися поіменно, а всі інші (лицарі, городяни) - обиралися. Деякий час всі вони засідали спільно. У ХIV ст. Парламент залишає духовенство - для подальшого возз’єднання з лордами у єдиній верхній палаті, яка отримує назву палата лордів. Лицарі і городяни утворюють палату общин. Той факт, що на відміну від французьких Генеральних штатів в англійському парламенті лицарі і городяни засідали спільно, відіграв важливу роль вподальшій історії Англії. Компетенція англійського парламенту також з самого початку була значно ширша і серйозніша (ніж ГШ): в 1297 році король Едуард, щоб уникнути новий заворушень, згодився надати вирішальне і остаточне слово парламенту в питаннях встановлення нових податків. Відтоді питання податків і взагалі бюджетні питання вважається найважливішою функцією парламенту (особливо його нижньої палати). В наступному ХІV ст. до компетенції англійського парламенту відійшло і право контролювати витрати податків, у Франції це також було декларовано у відміненому пізніше ВБО. Було також встановлено право парламенту при черговій вимозі грошей з боку короля, в якості попередній умов для згоди роздивлятися скарги на дії уряду. І найголовніше парламент мав крім законодавчих і судові функції виступаючи як вищий апеляційний орган.

Паралельно в Англії міцніє й місцеве самоуправління – предмет особливої самоповаги англійців. В графствах виникають місцеві збори в містах ради міст. Керівництво там здійснювали значні власники – як лицарського і духовного, так і міщанського стану. Дуже важливим елементом стає в ХІV ст. «мирова юстиція». Мирові судді, здійснюють суд з кримінальних справ і ефективний контроль за діями місцевої поліції на чолі з шерифом.

В Німецьких землях (Священній римській імперії) формування нації було загальмовано, зокрема феодальна роздрібненість була закріплена "Золотою буллою", що перешкоджала виникненню впливових органів представництва. На рейстаги – імперські з"їзди стали запрошувати представників міст, але в основному для того, щоб князі й імператори вимагали грошей з міщани та інших представників податного стану. Три курії рейхстагу складались як і в генеральних штатах дворянами духовенством і міщанами. Але курії неподатних верств були відповідно курією курфюрстів і курією імперської знаті. В удільних князівствах, з яких складалася Німеччина, засідали місцеві збори з дорадчими повноваженнями – ландтаги, які теж складались з трьох курій.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-26; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 594 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Если президенты не могут делать этого со своими женами, они делают это со своими странами © Иосиф Бродский
==> читать все изречения...

2507 - | 2380 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.