Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Зміни в системі управління




Нова королівська влада

До папської революції королівства Європи об’єднувало не стільки загальне право, скільки особистість самого короля. Королі постійно об'їжджали свої володіння, щоб придушувати повстання і здійснювати правосуддя. Великі феодали - васали королів були не їх чиновниками, а автономними правителями. Економічна й політична єдність в підвладних королю землях взагалі була відсутня.

Становлення нової королівської влади відбувалося за взірцем папської влади, визначеним у “Диктатах папи“ Григорія VII. Подібно до папи, який на чолі єдиної корпоративної церкви, став керувати через постійно діючий адміністративний апарат (канцелярію), так і королі почали утворювати власні канцелярії і прагнули об’єднати свої королівства на основі одноманітного по усій країні застосування і здійснення права. Подібно до пап, королі стали видавати закони й судити через посадових осіб, спеціально професійно підготовлених для цих цілей.

Королівські судді, у доповнення до законів королів, застосовували правові принципи, поняття й норми, що вважалися обов’язковими для всієї країни. Загальноєвропейське право, в якості якого слугувало оновлене канонічне право, виводилося, відповідно з нової правової науки, розуму й совісті.

Отже з кінця XI - початку XII сторіччя склався новий тип політичного утворення – світська держава, що мала такі важливі риси:

1. Король більше не був просто першим серед своїх соратників – вищих військових і духовних ієрархів народу-війска і головним сеньйором над своїми васалами: замість цього він набув повноваження безпосередньо керувати всіма підданими в межах свого територіального домену.

2. Король перестав вважатися вищим духовним лідером: він став світським (виключно мирським) правителем – у духовних питаннях, підпорядкованим Римській церкві на чолі з папою.

3. Головним завданням короля стало не лише і не стільки вдале ведення війни: як світський правитель усіх своїх підданих він ставав гарантом збереження миру й здійснення правосуддя, що на практиці означало придушення сваволі і регулювання відносин на правовій основі.

4. Ці й інші завдання король почав виконувати не як колись – через автономну феодальну аристократію і періодичні роз’їзди зі своїм військом, а через постійно діючі органи з професійними чиновниками, включаючи королівських суддів.

5. Уперше була інституціалізовані право і обов’язок короля законодавствувати, тобто більш-менш часто в міру потреби видавати закони.

6. Подібно церковній державі, що керувалася новим канонічним правом і вільним містам-республікам, що керувалися власними хартіями (новим міським правом), нова королівська держава також створила через судові прецеденти й законотворчість – власну систему королівського права.

7. Владу короля було вперше обмежено не випадковими силовими перевагами, а конституційно, тобто правовими нормами (прецедентного чи кодифікаційного характеру), що прозоро й зрозуміло мали окреслювати межі його юрисдикції.

8. У політичній і правовій практиці влада короля була обмежена впливом різних спільнот у межах королівства – баронів, духовенства, дрібного лицарства й купецького класу, а також міжнародними чинниками.

9. Королі складали міжнародну професійну еліту, будучи зв’язані династичними шлюбами. Монарх кожної європейської країни потребував свого визнання монаршими родинами інших країн.

Це був перший етап у розвитку нової європейської системи держав, у якій кожна з них визначала свій політичний характер як суверен на підставі своєї участі в геополітичній системі і системі міжнародного права, яка визнавала державний суверенітет. Ці загальні риси нового типу королівської влади виявилися перш за все в таких державах як Сицилія, Англія, Нормандія, Франція, деякі німецькі герцогства, Фландрія, північні іспанські королівства, Данія й Угорщина.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-26; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 297 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Сложнее всего начать действовать, все остальное зависит только от упорства. © Амелия Эрхарт
==> читать все изречения...

2221 - | 2094 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.