Конфлікт (від лат. conflictus - зіткнення) - явний чи прихований стан протиборства інтересів, цілей та тенденцій розвитку соціальних об'єктів, що об'єктивно розходяться, пряма чи опосередкована сутичка соціальних суб'єктів на ґрунті протидії існуючому суспільному порядку, особлива форма історичного руху до нової соціальної єдності.
Н. Іришина визначає конфлікт як біполярне явище, як протистояння двох начал, що виявляють себе в активності сторін, спрямованої на подолання суперечності, причому сторони конфлікту представлені активним суб'єктом (суб'єктами).
Загалом можна визначити як позитивні, так і негативні функції конфлікту (див рис. 10.2.).
Рис. 10.2. Функції конфліктів
До позитивних функцій конфлікту належать:
- соціально-діагностична - виникнення конфліктів свідчить про недоліки у функціонуванні соціальних організацій, поглиблення суспільних протиріч, поляризацію інтересів різних соціальних груп;
- регулююча - конфлікти створюють і підтримують у суспільстві соціальну рівновагу, забезпечують баланс сил у структурах влади й управління;
- інтегративна - участь у конфлікті сприяє консолідації людей, які захищають спільні інтереси, формуванню їхньої зацікавленості у співпраці, узгодженні та об'єднанні своїх зусиль;
- інноваційна - конфлікти сприяють оновленню соціальних відносин, утвердженню нових форм та цінностей, дозволяють уникнути застою, є джерелом нововведень та прогресивних тенденцій;
- комунікативна - пошук шляхів розв'язання конфліктів активізує соціальну взаємодію, забезпечує взаємне пристосування його учасників, спільне вироблення взаємоприйнятних рішень;
- соціально-психологічна - конфлікти сприяють зняттю психологічної напруги, викиду негативних емоцій і поступовому зниженню їхньої інтенсивності.
Водночас конфлікти можуть нести і деструктивні тенденції, посилювати нестабільність соціальної системи, порушувати її нормальне функціонування. У такому випадку говорять про негативні функції конфліктів, до яких відносять:
- дестабілізуючу - деструктивні конфлікти призводять до порушення соціальної рівноваги, громадського порядку, застосуванню насильницьких методів розв'язання існуючих проблем;
- надлишково-витратну - конфлікти, як правило, вимагають використання додаткових матеріальних, часових, моральних, зокрема, емоційних ресурсів для вирішення проблем, навколо яких вони виникають;
- дезорганізуючу - конфлікти уповільнюють та ускладнюють процеси прийняття рішень, відволікають від виконання поточних планових завдань, порушують ритм та ефективність діяльності.
Дослідження функціональних можливостей конфліктів дає можливість окреслити позитивні та негативні соціальні наслідки конфліктів (див. табл. 10.3).
Таблиця 10.3. Наслідки конфліктів
|
Негативні наслідки конфлікту полягають, зазвичай, у загальній напруженості міжособистісних стосунків, погіршенні психологічного мікроклімату між конфліктуючими сторонами, що часто призводять до безладу, нестабільності, насильства, великих витрат часових і емоційних ресурсів, уповільнення і ускладнення прийняття управлінських рішень.
Конфліктом прийнято називати зіткнення сторін, в основі якого лежить загострення реальних або ілюзорних суперечностей. Якщо зіткнення зумовлене об'єктивною розбіжністю інтересів і сторони адекватно сприймають ситуацію, то ми говоримо про справжній, або істинний, конфлікт. Коли об'єктивні засади конфлікту відсутні і він розпочався через викривлення інформації, хибне розуміння сторонами інтересів, намірів, цінностей іншої сторони розглядають як хибний конфлікт.
Аналізуючи різні типи соціальних конфліктів, слід зауважити, що конфлікт робить соціальні відносини мобільнішими; звичні норми поведінки та діяльності, що роками задовольняють людей, відкидаються з дивовижною рішучістю і без жодного жалю: за всієї різноманітності конфліктних ситуацій поведінка людей у них відрізняється від звичайних обставин надмірною емоційністю.
Величезне розмаїття конфліктів, що виникають у суспільстві, актуалізує проблему їх класифікації та групування. Класифікація конфліктів у систематизованому вигляді включає такі види:
- за способом розв'язання - насильницькі та ненасильницькі;
- за сферою розгортання - політичні, соціальні, економічні, організаційні, ділові, юридичні, сімейно-побутові, ідеологічні, соціокультурні, освітні тощо;
- за напрямком впливу - вертикальні та горизонтальні;
- за ступенем виявлення - відкриті та приховані;
- за суб'єктами - внутрішньо особистісні, міжособистісні, між-групові, між малими та великими соціальними спільнотами, міжетнічні та міждержавні;
- залежно від ролі учасників конфлікту у конкретній сфері - конфлікти у сім'ї (батьки-діти), конфлікти у сфері освіти (студент-студент, студент-викладач тощо), конфлікти в армії (офіцер-солдат, солдат-солдат тощо), конфлікти в сфері виробництва (інженер-робітник), конфлікти у фаховій сфері (між фахівцями однакових або відмінних спеціальностей);
- за функціями або наслідками - конструктивні та деструктивні (або функціональні та дисфункціональні);
- за мотивацією - конфлікти з приводу розподілу владних повноважень і позицій, з приводу цінностей та життєвих установок;
- за провідною причиною - ділові (інструментальні) та емоційні (особистісні);
- за тривалістю - короткочасні, тривалі, затяжні;
- за характером перебігу - гострі й хронічні та латентні й відкриті;
- за характером виникнення - стихійні та заплановані;
- за рівнем регулювання - керовані, слабо керовані та некеровані;
- за реальністю та об'єктивністю існування відкритий (справжній), прихований (латентний), «сліпий», «невідомий», випадковий, зміщений (зсунений), неправильно приписаний, «хибний»;
- з погляду доцільності - закономірні (неминучі), необхідні, вимушені, функціонально невиправдані. При вивченні конфліктів важливим питанням постає аналіз його структурних характеристик, визначення меж конфлікту, аналіз основних причин його виникнення тощо.
Структурні характеристики конфлікту є складовими елементами конфлікту. Без цих складових неможливо охарактеризувати конфлікт як соціальне явище.
До структурних складових конфлікту відносять:
1. Сторони (учасники) конфлікту - це люди, які не задоволені спілкуванням чи певним станом речей. У спеціальній літературі їх можуть позначати як конкуренти, суперники, інколи як супротивники, коли перебіг конфлікту відбувається у гострій формі. Учасники конфлікту можуть посідати (обирати) різні позиції: активні позиції (активні учасники конфлікту) або ж пасивні позиції (пасивні учасники конфлікту).
Дуже важливо не обмежуватись очевидними учасниками і декларованими суперечностями, а виявити усі залучені до конфлікту сторони.
2. Умови конфлікту - обставини або чинники, які вважаються суттєвими щодо виникнення конфлікту та його супроводжують. Умови конфлікту формують ситуацію конфлікту. Конфлікт розгортається у певному просторі, що створює для учасників можливості маневрування, маскування, зміни дистанції взаємодії, сковування або ускладнення дій супротивника, прихованої концентрації сил для удару на вразливе місце опонента з метою змінити баланс сил на свою користь.
3. Предмет конфлікту - це саме те, через що ведуться суперечки, що стає об'єктом переговорів або боротьби учасників взаємодії. Предмет конфлікту - це проблема, яка розглядається як перешкода для реалізації цілі, або дисонанс особистості з її оточенням. Предметом конфлікту може бути:
- конкретний об'єкт (матеріальний предмет - одна книга на двох);
- конкретна можливість (одна посада, на яку претендує кілька осіб);
- конкретне судження, яке виключає думку іншого тощо.
4. Дії учасників конфлікту - у сукупності утворюють те, що називається конфліктною взаємодією. Дії учасників у конфлікті або конфліктна взаємодія є основним змістом процесу конфлікту.
5. Результат конфлікту або його фінал - це те, що отримують учасники внаслідок конфліктної взаємодії (досягнення своєї мети, поразку намірів тощо).
Причинами виникнення конфлікту є явища, події, факти, ситуації, які передують конфлікту і, за визначених умов діяльності суб'єктів соціальної взаємодії, спричинюють його. Серед великої кількості причин конфліктів передусім виділяють загальні причини, які так чи інакше проявляються практично в усіх виникаючих конфліктах. До них відносяться такі:
- соціально-політичні та економічні (пов'язані із соціально-політичною ситуацією в країні);
- соціально-демографічні (відмінності в установках і мотивах людей, зумовлені їх статтю, віком, приналежністю до етнічних труп);
- соціально-психологічні (соціально-психологічні явища у групах: взаємовідносини, лідерство, групові мотиви тощо);
- індивідуально-психологічні (відображають індивідуально-психологічні особливості особистості здібності, темперамент, характер, потреби тощо). Часткові причини безпосередньо пов'язані з конкретним видом конфлікту (порушення трудового законодавства, службової етики, незадоволеність умовами діяльності тощо).
Конфлікти споконвічно виникають внаслідок порушення балансу інтересів двох і більше сторін. У зв'язку з цим виділяють об'єктивні і суб'єктивні причини конфліктів.
Об'єктивні причини конфліктів існують незалежно від волі і бажання учасників взаємодії (обмеженість у ресурсах, погані комунікації тощо). Основні з них:
- обмеженість ресурсів, які треба ділити;
- взаємозалежність завдань;
- розбіжності у меті;
- розбіжності в уявленнях і цінностях;
- розбіжності у манері поведінки і життєвому досвіді;
- незадовільні комунікації.
Суб'єктивні причини зумовлені передусім конкретною поведінкою індивіда та психологічною структурою особистості - характером, темпераментом, спрямованістю, ціннісними орієнтаціями, потребами тощо. Оскільки кожна людина як особистість багатогранна, суб'єктивні причини набувають різноманітних форм і видів. Вони проявляються як невідповідність цих факторів конкретній життєвій ситуації.
До динамічних характеристик конфлікту відносять стадії або фази розвитку конфлікту, а також процеси, що виникають на різних його стадіях. Динаміка конфлікту - це раптова або послідовна зміна відношень, яка залежить від специфіки міжособистісних стосунків, характерологічних особливостей учасників і значимості цілей, які вони переслідують, з врахуванням факторів дійсності, які впливають на них, хід розвитку конфлікту за його етапами і фазами.
Динаміка етапів конфлікту включає такі складові:
- виникнення і розвиток спірної ситуації;
- сприйняття спірної ситуації як конфліктної хоч б однією із сторін та емоційне переживання цього факту;
- початок відкритої конфліктної взаємодії;
- розвиток відкритого конфлікту;
- розв'язання конфлікту.
Фази конфлікту безпосередньо пов'язані з його етапами і відображають динаміку конфлікту насамперед з точки зору реальних можливостей його вирішення. В. Нагаєв визначає такі основні фази конфлікту:
1 Початкова фаза включає виникнення, розвиток і усвідомлення конфліктної ситуації. Можливість вирішення конфлікту на даній фазі становить 90%.
2. Фаза підйому визначає початок відкритої конфліктної взаємодії. Можливість вирішення конфлікту становить 50%.
3. Пік конфлікту передбачає розвиток відкритого конфлікту. Можливість вирішенім конфлікту становить 5%.
4. Спад конфлікту передбачає вирішення конфлікту. Можливість вирішення конфлікту становить 20%.
Фази конфлікту можуть циклічно повторюватися, наприклад, після фази спаду у першому циклі може початися фаза підйому другого циклу з проходженням фаз піку і спаду. При цьому можливості вирішення конфлікту у наступному циклі звужуються.
З'ясувати причину конфлікту - це значить зрозуміти, що саме у діях або поведінці учасників призвело до переходу їх взаємодії у конфліктну форму. У зв'язку з цим звертає на себе увагу теорема В. Томаса, одного з авторів відомої соціологічної праці «Польський селянин в Європі та Америці», який зазначив: «якщо ситуації визначаються як реальні, вони стають реальними за своїми наслідками».
Стосовно конфлікту, це означає, що якщо людина визначила ситуацію як конфліктну, то вона стає конфліктом, так як у своїх подальших діях у даній ситуації людина спирається на свою оцінку ситуації, відповідно добираючи стратегії поведінки тощо.
Суб'єктивні уяви людей мають дуже часто сильніший вплив, ніж об'єктивні чинники. Тут має місце вплив установки на сприйняття ситуації.
У значенні основної ознаки, на підґрунті якої людина визначає ситуацію як конфліктну, зазвичай, розглядається оцінювана несумісність власної мети і мети іншої сторони. Несумісність цілей багатьма авторами пов'язується з виникненням у людини почуття загрози. Сюди відноситься: суперечливість (несумісність) дій, мотивів, інтересів.
У процесі управління освітніми організаціями найчастіше виникань такі види конфліктів:
- внутріособистісні (інтраперсональні) — на рівні однієї особистості (наприклад, на рівні безпосередньо директора школи або конкретного учителя);
- міжособистісні (інтерперсональні), які виникають між двома особистостями (наприклад, між двома вчителями, між директором та його заступником);
- внутрігрупові — всередині групи, зокрема між конкретною особою і групою (наприклад, між новим директором школи і «старим» педагогічним колективом);
- міжгрупові (інтергрупові) — між соціальними групами, причому як усередині певної організації, так і за її взаємодії з оточенням (наприклад, конфлікт між двома неформальними групами вчителів в одній школі або конфлікт між гімназією та «звичайною» школою в мікрорайоні).
Усі зазначені конфлікти, які виникають в освітніх організаціях зазвичай мають об'єктивно-суб'єктивну природу. Це означає, що, з одного боку, вони спричиняються зовнішніми об'єктивними чинниками (соціально-політичною та економічною ситуацією у суспільстві, станом розвитку та матеріального забезпечення системи освіти, особливостями функціонування конкретної освітньої організації тощо), а з іншого - внутрішніми, суб'єктивними чинниками (психологічними характеристиками учасників конфлікту, їхніми потребами, інтересами, мірою значущості для них конфліктної ситуації, особливостями характеру, мірою толерантності у спілкуванні тощо).
Управління конфліктами можна розглядати у двох аспектах: внутрішньому і зовнішньому. Перший з них полягає в управлінні власною поведінкою у конфліктній взаємодії. Цей аспект носить психологічний характер. Зовнішній аспект управління конфліктами відображає організаційно-технологічні сторони цього складного процесу, у якому суб'єктом управління може виступати керівник, лідер або посередник.
Управління конфліктом - це цілеспрямований, зумовлений об’єктивними законами вплив на динаміку конфлікту в інтересах розвитку або руйнування тієї соціальної системи, до якої має відношення конфлікт. Головна мета управління конфліктами полягає у попередженні дисфункціональних конфліктів і адекватному вирішенні функціональних.
Управлінню конфліктом повинна передувати стадія його діагностики, тобто визначення основних складових конфлікту, його причин. Діагностика допомагає визначити:
- корінні причини конфлікту;
- учасників конфліктного протиборства;
-. динаміку розвитку конфлікту;
- позиції конфліктуючих сторін (мета, потреби, сподівання тощо);
- методи, засоби та форми розв'язання конфлікту.
Управління конфліктами як складний процес включає такі види діяльності:
- прогнозування конфліктів - це один із найважливіших видів діяльності суб'єкта управління, воно спрямоване на виявлення причин даного конфлікту у потенційному розвитку. Основними джерелами прогнозування конфлікту є вивчення об'єктивних і суб'єктивних умов і факторів взаємодії між людьми, а також їх індивідуально-психологічних особливостей;
- попередження конфлікту - це вид діяльності суб'єкта управління, спрямований на недопущення виникнення конфлікту. Попередження конфліктів базується на їх прогнозуванні. У цьому випадку на підґрунті отриманої інформації про причини назріваючого небажаного конфлікту починається активна діяльність по нейтралізації дії всього комплексу детермінуючих його факторів.;
- стимулювання конфлікту - це вид діяльності суб'єкта управління, спрямований на провокацію, спричинювання конфлікту. Стимулювання виправдане відносно до конструктивних конфліктів;
- регулювання конфлікту - це вид діяльності суб'єкта управління, спрямований на послаблення і обмеження конфлікту, забезпечення його розвитку у напрямку розв'язання;
- вирішення конфлікту - це вид діяльності суб'єкта управління, пов'язаний із завершенням конфлікту. Це заключний етап управління конфліктом. Розв'язання конфлікту може бути повним і неповним. Повне розв'язання конфлікту досягається у разі усунення причин, предмета конфлікту і конфліктних ситуацій. Неповне розв'язання конфлікту здійснюється тоді, коли усуваються не усі причини або конфліктні ситуації. Існує багато ефективних методів управління конфліктною ситуацією Основні з них:
1. Структурні методи - це методи з профілактики і усунення організаційних конфліктів, які виникають через неправильний розподіл повноважень, низький рівень організації праці, недостатню систему мотивації. У рамках цих методів виділяють такі форми управління конфліктами:
- пояснення вимог до роботи;
- використання координаційних та інтегруючих механізмів;
- встановлення загальної організаційної і комплексно мети;
- використання системи винагород.
2. Міжособистісні методи (стилі) управління конфліктами. Для вирішення конфлікту людина змушена враховувати своєрідність конфліктної ситуації, особливості власної поведінки та реакції, дії суперників. Однією з поширених концепцій вибору стилю поведінки у конфлікті є системний підхід, розроблений Томасом і Кілменном. Ця система дає можливість кожній людині оцінити власну стратегію поведінки у конфліктній ситуації, зрозуміти, який стилю поведінки є найбільш доцільним з урахуванням своїх інтересів та інтересів опонента, особливостей ситуації та власних можливостей. Існує п'ять стилів поведінки особи в конфлікті, що визначаються активністю чи пасивністю та задоволенням власних інтересів чи інтересів інших.
Основні стилі поведінки особистості у конфлікті
- Ухиляння - засвідчує пасивність людини, її намагання вийти з конфлікту і передати відповідальність за вирішення проблеми іншим. Вона не відстоює свої права та інтереси, що є не дуже важливими для неї, не готова співпрацювати з іншими. Така поведінка можлива, коли результат конфлікту є не надто важливим для індивіда, ситуація занадто складна і вирішення конфлікту потребує багато зусиль його учасників та коли у індивіда не вистачає влади для вирішення конфлікту на свою користь.
- Пристосування означає, що людина є пасивною у конфлікті, не відстоює власних інтересів, а тому дозволяє партнеру приймати рішення. Інша назва даного стилю - поступливість. При даному типі поведінки перемога віддається опоненту без опору та з явним програшем з свого боку. Цей стиль поведінки людини є негативним, якщо вона відмовляється від важливих для неї інтересів та розв'язання проблеми що є суттєвим для справи, тим самим створюючи сприятливі умови іншій стороні. Позитивне значення даного стилю полягає у тому, що учасник конфлікту, діючи на користь інтересів опонента, пом'якшує конфліктну ситуацію, покращує стосунки з партнером, сприяє досягненню гармонії.
- Суперництво - тип поведінки, шли кожен з учасників конфлікту прагне перемогти за умови обов'язкового програшу іншого. Єдиним варіантом розв'язання конфлікту розглядається повне задоволення власних інтересів, будь-які інші варіанти трактуються як програш. Даний метод характеризується активною боротьбою індивіда за свої інтереси, відсутністю співробітництва для пошуку рішень. Цей спосіб поведінки рекомендується, коли людина має владу і вірить в успішне розв'язання проблеми. Цей стиль є небажаним, якщо важливо зберегти стосунки з іншими.
- Компроміс - даний тип поведінки у конфліктній ситуації часто розцінюють як найефективніший, що веде до взаємної перемоги сторін, які конфліктують. Однак насправді компроміс - це розтягнутий у часі конфлікт, який закінчується програшем обох сторін. Не задовольнивши повною мірою власні інтереси обоє опонентів залишаються у програші. Розташування компромісу посередині сітки стилів поведінки вказує на те, що обидві сторони одночасно є активними у вирішенні конфлікту, певною мірою задовольняють власні інтереси та частково враховують інтереси опонента. Використання даного методу на ранній стадії конфлікту може завадити діагнозу проблеми і скоротити час пошуку альтернатив. Даний стиль варто застосовувати, коли опоненти володіють однаковою владою, мають взаємовиключні інтереси, не мають достатньо ресурсів (часу) для пошуку кращого рішення тобто їх влаштовує проміжне рішення.
- Співробітництво - особа бере активну участь у розв'язанні конфлікту, відстоює свої інтереси та враховує інтереси суперника, співпрацює з ним. Таким чином опоненти розкривають свої власні інтереси, потреби, домагання, які певною мірою є прихованими, обговорюють їх та спільно шукають шляхи вирішення конфлікту на користь обох сторін. Цей стиль поведінки дає можливість обом сторонам конфлікту задовольнити власні інтереси. Натомість такий тип поведінки вимагає від учасників конфлікту вміння вести переговори, виявляти свої бажання, потреби, уважно слухати і розуміти один одного, виробляти альтернативні рішення та приймати взаємокорисний і узгоджений варіант розв'язання проблем.
3. Внутріособистісні методи полягають в умінні правильно організувати свою власну поведінку і висловлювати свою точку зору, не спричинюючи при цьому психологічної захисної реакції збоку опонента. Для вирішення внутріособистісних конфліктів важливо:
1) встановити факт цього конфлікту;
2) визначити його тип і причини;
3) застосувати відповідний спосіб вирішення.
У цьому разі слід пам'ятати, що часто для вирішення внутріособистісних конфліктів їх носії потребують психологічної, а іноді й психотерапевтичної допомоги.
4. Персональні методи управління конфліктами акцентують увагу на можливостях суб'єкта (керівника) активно протистояти конфліктам і використовувати особистісні (персональні) стилі керівництва (адміністративні, соціально-психологічні та ін.) залежно від стилю керівництва (авторитарного, демократичного, ліберального):
- використання влади, позитивних і негативних санкцій, заохочення і покарання учасників конфлікту;
- зміна конфліктної мотивації співробітників за допомогою впливу через адміністративні методи;
- переконання учасників конфлікту, проведення роз'яснювальної бесіди про значимість безконфліктної поведінки;
- зміна складу учасників конфлікту і системи їх взаємодії переміщенням людей всередині організації, звільнення;
- входження керівника в конфлікт у якості експерта або арбітра і пошук згоди шляхом спільних переговорів та ін. Внаслідок застосування будь-якого з розглянутих методів розробляється рішення, а також прораховуються затрати на його реалізацію. Оскільки вирішення конфлікту пов'язане з подоланням значних емоційних переживань, то будь-яке рішення, окрім витрат традиційних ресурсів (інформаційних, матеріальних) передбачає прорахунок затрат необхідної кількості емоційних ресурсів (психологічних, фізичних) для пропонованого виходу з конфлікту.
5. С. Пікард визначає альтернативні підходи щодо розв'язання конфліктів.
Переговори є важливою формою розв'язання конфлікту сторонами самостійно. У процесі переговорів вони мають змогу не тільки досягти домовленості, а й розглянути приховані аспекти їхніх взаємин, розкрити один одному свої почуття, побоювання. Дотримуючись правил ведення переговорів, вони спільно вирішують, що змінити у власній поведінці, ставленні один до одного з метою удосконалення взаємин.
Переговори - процес, за допомогою якого сторони намагаються подолати розбіжності або спланувати спільні дії шляхом обговорення і наведення обґрунтованої аргументації. Така дискусія може проводитися як між самими сторонами, так і через їхніх представників.
Переговори представляють широкий аспект спілкування, що охоплює різноманітні сфери діяльності індивіду. Як метод розв'язання конфліктів переговори являють собою набір тактичних прийомів, спрямованих на пошук взаємоприйнятних рішень для конфліктуючих сторін. Щоб переговори стали можливими, необхідне існування взаємозалежності сторін, які беруть участь у конфлікті; відсутність значних відмінностей по силі у суб'єктів конфлікту; відповідність стадії розвитку конфлікту можливостям переговорів; участь сторін, які реально можуть приймати рішення у ситуації, що склалася.
Загалом усунення наслідків конфліктів потребує значної кількості засобів, сил і енергії. У зв'язку з цим у практичній діяльності щодо управління організаціями здійснюється робота спрямована на профілактику конфліктів.
Профілактика конфліктів (від грец. prophylaktikos - запобіжний) це є сукупність напрямів, методів управління організацією, які зменшують вірогідність виникнення конфліктів. У зв'язку з існуванням об’єктивних і суб'єктивних причин виникнення конфліктів передбачається два підходи до профілактики їх: усунення об'єктивних причин та управління поведінкою співробітників відповідно з прийнятими нормами поведінки.
Отож управління конфліктами у освітніх організаціях передбачає подолання керівником вже існуючих конфліктів та вживання заходів щодо запобігання виникненню нових конфліктів.
Резюме
1. Заклади освіти - це цілісне соціальне утворення, що має спеціальну структуру та виконує специфічні функції у суспільстві (навчання, виховання та розвиток підростаючого покоління). Основною метою діяльності освітніх організацій є забезпечення виховання, навчання і розвитку особистості.
2. Менеджмент освітніх організацій можна визначити як специфічний вид діяльності у освітніх організаціях, який безпосередньо несе відповідальність за досягнення поставлених перед організаціями цілей шляхом ефективного та продуктивного використання ресурсів.
3. Управління у системі освіти має взаємопов'язані внутрішню та зовнішню структури. Аналіз внутрішньої структури передбачає висвітлення суті та природи процесу управління. Зовнішня структура управління передбачає аналіз рівня управління та конкретного напряму управлінської діяльності.
4. Важливою складовою процесу управління є прийняття управлінського рішення, що передбачає вибір керівником найоптимальнішого, адекватного конкретній ситуації способу розв'язання управлінської проблеми з кількох можливих варіантів, з його аргументацією як для себе, так і для оточуючих.
5. Конфлікт - це явний чи прихований стан протиборства інтересів, цілей та тенденцій розвитку соціальних об'єктів, що об'єктивно розходяться, пряма чи опосередкована сутичка соціальних суб'єктів на ґрунті протидії існуючому суспільному порядку, особлива форма історичного руху до нової соціальної єдності. Визначають позитивні (соціально-діагностична, регулююча, інтегративну, інноваційна, комунікативна, соціально-психологічна) та негативні (дестабілізуюча, надлишково-витратна, дезорганізуюча) функції конфлікту.
6. В освітніх організаціях найчастіше виникають внутріособистісні (інтраперсональні), між особистісні (інтерперсональні), внутрішньо групові та між групові (інтергрупові) конфлікти. Конфлікти, які виникають у освітніх організаціях зазвичай мають об'єктивно-суб'єктивну природу. Вони, з одного боку, зумовлюються зовнішніми об'єктивними чинниками, а з іншого - внутрішніми, суб'єктивними чинниками.
7. Управління конфліктом — це цілеспрямований, зумовлений об'єктивними законами вплив на динаміку конфлікту в інтересах розвитку або руйнування тієї соціальної системи, до якої має відношення конфлікт. Головна мета управління конфліктами полягає у попередженні дисфункціональних конфліктів і адекватному вирішенні функціональних. Управління конфліктами включає такі види діяльності: прогнозування конфліктів, попередження конфлікту, стимулювання конфлікту, регулювання конфлікту, вирішення конфлікту.
Профілактика конфліктів охоплює сукупність напрямів, методів управління організацією, які зменшують вірогідність виникнення конфліктів. У зв'язку з існуванням об'єктивних і суб'єктивних причин виникнення конфліктів передбачається два підходи до профілактики їх: усунення об'єктивних причин та управління поведінкою співробітників відповідно з прийнятими нормами поведінки.
? Запитання для самоконтролю
1. Що таке управління?
2. Чого досягають в результаті планування діяльності освітніх організацій?
3. Як взаємодіють внутрішня та зовнішня структури управління?
4. Що таке педагогічний менеджмент?
5. Як співвідносяться між собою принципи гуманізації та демократизації управління середньою освітою?
6. Як впливає психологічний клімат на оптимізацію професійної діяльності освітніх колективів?
7. Дайте визначення поняття «конфлікт».
8. Проаналізуйте основні причини виникнення конфліктів в освітніх організаціях.
9. Проаналізуйте позитивні і негативні наслідки конфлікту.
10. Дайте визначення функціонального і дисфункціонального конфлікту.
11. Дайте визначення основних структурних елементів конфлікту «суб'єкти конфлікту», «предмет конфлікту», «образ конфліктної ситуації», «мотиви конфлікту», «позиції конфліктуючих сторін»
12. Які основні напрямки включає управління конфліктами у освітніх організаціях?
13. Які стилі поведінки можуть використовувати учасники конфліктів у освітніх організаціях?
Теми ІНДЗ
1. Стиль поведінки як соціальне явище.
2. Менеджмент освітніх організацій.
3. Специфіка типів управління у освітньому середовищі.
4. Управління конфліктом у освітньому середовищі.
5. Характеристики внутрішньої в зовнішньої структур управління.
& Використана і рекомендована література
1. Гірник А. Конфлікти: структура, ескалація, залагодження. / А. Гірник, А. Бобро - К: Основи, 2004. - 172с.
2. Гришина Н.В. Психология конфликта. / Н.В. Гришина - СПб.: Пи- тер, 2000. - 464 с.
3. Здравомыслов А.Г. Социология конфликта. / А Г. Здравомыслов – М.: Аспект-пресс, 1995. – 345 с.
4. Ішмуратов А.Т. Конфлікт і згода. Основи когнітивної теорії конфліктів. / А.Т. Ішмуратов - К.: Наукова думка, 1996. - 190с.
5. Карамушка Л.М. Психологія управління закладами середньої освіти / Л.М. Карамушка - К.: Ніка-Центр, 2000. - 332 с.
6. Карамушка Л.М. Психологія управління / Л.М. Карамушка - К: Мі- леніум, 2003. - 344с.
7. Карасьова Н.І. Психологічна підготовка керівників сучасних закладів освіти до управлінського спілкування / Н.І. Карасьова // Психологічна підготовка педагогічних кадрів. - Запоріжжя, 1994. - С. 32-33.
8. Коломінський Н.Л. Психологія менеджменту в освіті (соціально- психологічнии аспект)/Н.Л. Коломінський-К.: МАУП, 2000.-280с.
9. Крушельницька О.В. Управління персоналом: Навчальний посібник. Видання друге, перероблене й доповнене. / О.В Крушельницька, Д.П. Мельничук К., «Кондор». - 2005. - 308 с.
10. Кулик С. М. Дослідження психологічних особливостей професійної адаптації вчителів //Актуальні проблеми психології. Том І.: Соціальна психологія. Психологія управління. Організаційна психлогія: 36. наукових праць Інституту психології ім. Г. С. Костюшка АПН України / За ред. Максименка С. Д., Карамушки Л. М - Міленіум, 2003,-4.9. - 156с.-С. 108- 110.
11. Ложкин Г.В. Практическая психология конфликта. / Г.В. Ложкин. Н.И. Повякель - К.: МАУП, 2002. - 256с.
12 Нагаев В.М. Конфліктологія: курс лекцій (модульний варіант). / В.М. Нагаев- К.: Центр навчальної літератури, 2004. - 198с.
13. Осовська Г.В. Основи менеджменту: Навч. посібник для студентів вищих навчальних накладів. / Г.В. Осовська - К: «Кондор», 2003. -556 с.
14. Педагогическая диагностика в школе / А. И. Кочетов, Я. Л. Коло- минский, И. И. Прокофьев и др.; Под ред. А.И.Кочетова. - Мн.: Нар. ас-вета, 1987. - 223 с.
15. Пірен М. Деонтологія конфліктів та управління. / М. Пірен - К.: УАДУ, 2001.-378с.
16. Педагогическая диагностика в школе / А. И. Кочетов, Я. Л. Коло- минский, И. И. Прокофьев и др.; Под ред. А.И.Кочетова. - Мн.: Нар. асвета, 1987. - 223 с.
17. Психология конфликта / Сост. и общая редакция Н.В. Гришиной. - СПб.: Питер, 2001.-448с.
18. Русинка І.І. Конфліктологія. Психотехнології запобігання і управління конфліктами. / І.І. Русинка - К.: Професіонал, 2007. - 332с.
19. Чепцов В.А. Переговоры: психология, воздействие, практика. / В.А. Чепцов М.: Изд-во «Институт Психологии РАН», 1996 - 136 с.
20. Шереги Ф.Э. Социология образования: прикладной аспект. / Ф.Э. Шереги, В.Г. Харчева, В В. Сериков - М.: Юристь, 1997. - 304с.