Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Розділ VIII. Гормони загальна характеристика гормонів




Гормони — біологічно активні речовини різної хімічної природи, які продукуються спеціалізованими клітинами залоз внутрішньої секреції безпосередньо в кров, лімфу або ліквор і виявляють дистантку регулюючу дію на обмін речовин та фізіологічні функції організму. Назва «гормони» походить від грецького hormanino — приводити в дію, збуджувати. її було запропоновано в 1902 р. В. Бейлісом і Е. Стар-лінгом на основі дослідження властивостей секретину, який виділяється в дванадцятипалій кишці і стимулює секрецію панкреатичного соку та жовчі у людини і тварин.

Тепер відомо близько 60 біологічно активних секретів, які продукуються ендокринними залозами і мають гормональну активність. Найважливішими залозами внутрішньої секреції, які становлять ендокринну систему вищих тварин і людини, є гіпофіз, епіфіз (шишкоподібна залоза), тимус (вилочкова залоза), щитовидна та паращитовидна залози, підшлункова, надниркові та статеві залози. Встановлено, що гормони синтезуються не лише спеціалізованими клітинами залоз внутрішньої секреції, а й деякими органами, які містять у своєму складі клітини, що продукують біологічно активні секрети з гормональною активністю. Зокрема, в гіпоталамічній ділянці мозку утворюються рилізинг-фак-тори, які впливають на синтез і секрецію тропних гормонів гіпофізу. Слизова оболонка кишок продукує гастрин, секретин, панкреозимін, які мають гормональну дію. Деякі внутрішні органи — печінка, селезінка, нирки — містять клітини, які продукують гормони, зокрема юкстагломерулярний апарат нирок синтезує ренін і ангіотензин —


важливі регулятори кров'яного тиску. Відомі також тканинні гормони, або гормоноїди,— гістамін, серотонін, ацетилхолін, які утворюються і діють у певних тканинах. Виділено простагландини — групу біологічно активних речовин, які мають гормональну дію і визначають проникність клітинних мембран та транспорт крізь них різних речовин та іонів.

Діапазон дії гормонів на метаболічні процеси досить різноманітний — від транспорту іонів крізь плазматичні мембрани до транскрипції геному. Гормони мають здатність змінювати структуру і функцію клітин, тканин і органів, їх фізіологію і морфологію, впливають на формування клітинного фенотипу, ріст, розвиток, адаптацію організму. В організмі немає жодної фізіологічної функції, яка б не перебувала в сфері гормонального впливу. Гормонам належать головна роль у забезпеченні механізмів саморегуляції біологічних процесів та підтриманні фізіологічної сталості внутрішнього середовища — гомеостазу. За участю цих механізмів, які сформувались у процесі еволюційного розвитку, забезпечується координований перебіг численних метаболічних реакцій, здійснюється регуляція процесів життєдіяльності не лише на органному, а й на клітинному та субклітинному рівнях. Гормони забезпечують спряженість і взаємозумовленість усіх біохімічних процесів, регулюють інтенсивність обміну, речовин залежно від умов зовнішнього середовища. В цьому плані гормони займають проміжне місце між нервовою системою і ферментами.

Оскільки регуляція інтенсивності обмінних реакцій в організмі значною мірою визначається каталітичною активністю ферментів, а активність їх самовільно не змінюється, вважають, що гормони виявляють свій вплив на біохімічні процеси кількома шляхами: забезпечують проникність клітинних мембран, стимулюють активність ферментів утворенням зворотних алостеричних зв'язків, а також впливають на синтез ферментів de novo. Відомо, зокрема, що стероїдні гормони впливають на генетични" апарат клітини, забезпечуючи синтез мРНК, які є матрицею під «■ 'нтезу окремих ферментів.

Гормони • Аеякі характерні специфічні особливості. Це на-

к

самперед»".а біологічна активність, зумовлена підвищеною чут-

ливістю.-мішеней до дії певного гормону. Біологічну дію гормо-

ни в-,ь у мізерних кількостях — від 10-9 до 10-1-2 г. Для гормо-

.^герною є сувора специфічність дії. л гормонів у цілісному організмі контролюється центральною •^вовою системою. Під впливом різних внутрішніх і зовнішніх под-. >*алників виникають імпульси в чутливих рецепторах, які передаються РДо центральної нервової системи, а звідти — в гіпоталамічну ділянку ; мозку. В гіпоталамусі синтезуються біологічно активні речовини, так звані рилізинг-фактори (від англ. release —звільняю). Рилізинг-фак-тори через портальну систему судин потрапляють до гіпофізу, де залеж-I но від потреб організму стимулюють або гальмують синтез тропних


гормонів, які регулюють функціональну активність окремих зало? внутрішньої секреції, гормони яких діють на різні органи і тканини, викликаючи відповідні фізіологічні і хімічні зміни в організмі, що сприяє відновленню фізіологічної рівноваги.

Вважають, що в тканинах, в яких реалізується дія гормону (тка-нинах-мішенях), є високоспецифічиі гормональні рецептори, які служать місцем зв'язування гормонів. У відповідь на дію гормону в тка-нинах-мішенях здійснюється ініціація специфічних біохімічних реакцій, що забезпечують реалізацію кінцевого ефекту дії гормону.

Дослідженнями встановлено, що рецептори гормонів білкової природи розміщені на зовнішній поверхні плазматичної мембрани, а рецептори стероїдних гормонів локалізовані в цитошіазі і ядрі. Природа зв'язків між центральною нервовою системою і залозами внутрішньої секреції добре ілюстрована на схемі:


Гормони в переважній більшості (крім гормону росту) не мають високої видової специфічності. Вони виявляють короткочасну дію і дуже швидко руйнуються. Для більшості гормонів розшифровано будову, багато гормонів добуто в чистому вигляді, здійснено їх хімічний синтез (інсулін, адреналін, кортизон та ін.). Добуто також синтетичні аналоги гормонів (синестрол, преднізолон), які мають високу біологічну дію і не викликають небажаних побічних явищ при їх застосуванні.

В організмі гормони перебувають у вільному і зв'язаному стані. Синтезуються вони переважно у вигляді неактивних попередників, які далі перетворюються на активні ({юрми. Між дією різних гормонів існує певний взаємозв'язок — вони можуть виявляти синергічну або антагоністичну дію. Прикладом гормонів синергістів є соматотропні і тироксин, а антагоністів — інсулін і глюкагон. Порушення функціонування ендокринних залоз по тину гіпо- і гіперфункції призводить до розвитку різних захворювань. Причиною таких захворювань є як пошкодження самих залоз внутрішньої секреції, так і порушення їх регуляції.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 730 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Два самых важных дня в твоей жизни: день, когда ты появился на свет, и день, когда понял, зачем. © Марк Твен
==> читать все изречения...

2217 - | 2047 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.