Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Мануфактурний період в Англії




У класичному вигляді процес первісного нагромадження капіталу відбувався в Англії. Ще в XIII—XIV ст. Англія вивозила сиру вовну на переробку за кордон, зокрема до Голландії. У XV ст. в Англії починають будуватися мануфактури для виробництва сукна з власної сировини, попит на яку з кожним роком зростав. У XVI ст. виготовленням вовняних тканин займалося близько половини робочого населення Англії, а на початок XVII ст. 90% англійського експорту складала продукція суконного виробництва.Зростання попиту на якісне англійське сукно дало поштовх до розведення овець, що стало більш вигідним, ніж землеробство. Високі прибутки англійських феодалів — лендлордів — від продажу вовни сприяли росту аграрного сектору та зумовили насильницький згін селян із землі, захоплення общинних та церковних земель, перетворення їх на пасовища. Під час процесу обгороджування тисячі селян примусово втрачали засоби до існування — землю — і були змушені йти в міста шукати роботу, де працевлаштовувалася лише їх невелика частка. Значна решта селян перетворювалися на жебраків та злодіїв. У зв’язку з цим в Англії в XVI—XVII ст. приймаються проти жебраків дуже жорсткі закони, які одержали назву «криваве законодавство».

Отже, унаслідок проведення процесу обгороджування насильницьким шляхом, мануфактури в Англії одержали сировину та дешеву робочу силу, що сприяло їх розвитку та забезпечувало їх власникам накопичення капіталів.

Другою стороною первісного нагромадження капіталу було накопичення значних сум грошей у руках окремих людей. Тут для Англії були характерні такі джерела, як: використання державних боргів та високих відсотків від них, здійснення політики протекціонізму (покровительства), що давало можливість державі встановлювати високі митні тарифи, які захищали від конкуренції власного виробника.

29.Розвиток капіталізму в Голландії (XVI – XVIIIст)

З кінця XV в. починається піднесення Голландії й XVII в. вона перетворюється, з визначення К.Маркса, в " зразкову капіталістичну країну ".

Економічному розвитку Голландії сприяли передусім географічні умови. Бідні грунту, близькість моря, багато островів і зручних гаваней, низов'я великих річок — Рейну, Маасу, Шельды — неминуче підштовхували голландців б шукати кошти існування на море. Тоді, коли багато інших народів Європи ще залишалися хліборобами, і деякі навіть пастухами, голландці раніше від інших стали моряками. Після великих географічних відкриттів, коли торгові шляхи виходу з Середземного моря перемістилися у Атлантичний океан, Голландія виявилася з кінця шляхів світової торгівлі, і стала торговим посередником між заходом і сходом, північчю і югом.

З іншого боку, економічному підйому Голландії сприяло й більш раннє розвиток капіталізму. Кріпосне право не одержало значного розвитку, і зберегли особисту свободу. Багато міст, відомі своїм суднобудуванням, сукноделием, мануфактурами, укорінення капіталізму в сільському господарстві його товаризация зробили Голландію однією з найбільш розвинених країн Західної Европы.

Проте найважливішою причиною економічного підйому Голландії стала буржуазна революція Нідерланди у другій половині XVI в. До^ цього Нідерланди знаходилися під пануванням іспанської корони. У першій половині XVI в. склалося глибоке протиріччя між буржуазним розвитком Нідерландів і політичною режимом феодальної Іспанії, яка надала буржуазної революції" у Нідерландах національно-визвольний оттенок.

Грабіжництво іспанських королів, одержували з Нідерландів 2 млн дукатів в рік, що становило 40 доходів іспанської корони, викликало революційне рух. У відповідь цього іспанської король Філіп II направив 18-тисячну армію на чолі з католицьким фанатиком герцогом Альба. Він став фізично знищувати учасників революційного руху, звинувачуючи в єресі. Майно єретиків поповнювало королівську скарбницю, оскільки герцог шукав єретиків лише з боку заможних нідерландців. Коли ж у 1571 р. Альба почав стягувати 1 % податку з нерухомості, 5 % — з продажу нерухомості, 10 % — з продажу рухомості, так звану " алькабалу ", економічна життя завмерла. 1 квітня 1572 р. ^почалося загальне повстання населення північних провинций.

Нідерландська буржуазна революція, головною двигуном якого було міським населенням північних провінцій, завершилася перемогою лише наполовину. У 1579 р. укладено Утрехтская унія, яка започаткувала існуванню республіки семи Сполучених провінцій Нідерландів. Так виникла перша група у Європи буржуазна республіка, ядром якої стала Голландія. Південні Нідерланди ще багато років живе були 87 під пануванням Іспанії у майбутньому стали називатися Бельгией.

Які ж галузі господарства набули найбільшого розвиток у Голландії, що вже XVII в. стала " зразковою капіталістичної країною "?

1. Першорядне значення для економіки Голландії XVII в. мала зовнішня торгівля. Революционно-освободительные війни Голландії поступово перетворилися на звані торгові війни на ліквідацію монополії іспанців і португальців на експлуатацію колоній й у незабаром панування португальців сході і іспанців і в Америці було покладено конец.

Загальний торговий оборот Голландії у середині XVII в. досяг 75—100 млн флоринів в год1. Переважала торгівля із Індією, Китаєм, Японією, Америкою. У 1602 р. було створено Ост-Індська компанія, що потім стала зразком й інших торгових компаній. Вона мала права від імені уряду укладати торгові й мирні договору, вести війни, будувати фортеці, утримувати армію, судити своїх чиновників, тобто. була державою державі. Торгівля Ост-Індської компанії приносила їй астрономічні бариші, оскільки гвоздика перепродавалась усемеро, перець — в 8—10, чай — в 3—4 разу дороже.

Великим попитом у голландських купців користувалися й товари з Білорусі. Через порт Рига голландці купували віск, зерно, хутра, льон, коноплю, поташ, м'ясо тощо. Крім Білорусі Голландія торгувала у Європі з Росією, Англією, Францією і і з Іспанією, що була з Голландією може війни. З цієї нагоди голландські купці вважали, що бариші можна шукати і в аду.

Отже, зовнішня торгівля Голландії охоплювала усі країни Європи і їх колонії, що дозволило їй стати на XVII в. світовим торговим гегемоном. У що свідчить це визначалося тим, що на відміну від Англії, де капітал вкладався переважно у промисловість, головними сферами застосування голландського капіталу були торгівля і морські перевезення. Колоніальна торгівля приносила такі великі бариші, що особливого бажання вкладати значні кошти на промислового виробництва у голландських капіталістів не было.

Флорін — золота монета Флоренції XIII—XVII ст., яка, як і дукат, отримала стала вельми поширеною у Європі (3,5 р золота).

2. Крім зовнішньої торгівлі Голландія XVII в. надавала велике значення рибальством. У галузі працювали 100—120 тис. чоловік і до 2 тис. кораблів. Голландці отримали спадщину від ганзейцев дуже прибуткову торгівлю оселедцем і забезпечували " благочестивої " оселедцем всю католицьку Європу, яка й у XVII в. продовжувала страждати від надмірних постов.

Добре розвинене рибальство було надзвичайно дохідним справою для купців і судновласників, справжнім золотим дном, що у своє чергу стимулювало розвиток торгівлі, суднобудування, виробництво парусини і т.д.

3. Однією з особливостей становлення капіталістичної економіки Голландії XVII в. було розвиток суднобудування. Ця невеличка республіка (площа 25 тис. м2 і населення 2 млн людина) мала XVII в. флот, що й за кількістю по тоннажу перевершував флот Європи. Всесильний кардинал Рішельє заздрив військово-морської мощі Голландії, що мала близько тисячі лише військових кораблів, а Франція — менш десяти. Усього флот Голландії налічував 15 тис. кораблів і 150 тис. моряків, що становило 75 % світового флоту. Тільки містах, Амстердамі та Зандаме, налічувалося близько 130 верфей. Будівництво кораблів обходилося у Голландії в 1,5—2 рази дешевше від, ніж у Англії, й у багаторазово дешевше, ніж в усіх країнах Європи. Тому голландці будували кораблі майже всіх країн Європи, зокрема для Англії, Росії, Речі Посполитій і ін. Канатні, вітрильні, паперові, скляні і деревообробні мануфактури, лісопилки існували майже кожному місті. На будівництві флоту працювали тисячі тесль, столярів та інших майстрів. У XVII в. Голландія була визнаним центром світового судостроения.

4. Крім зовнішньої торгівлі, рибальства, суднобудування значне розвиток у Голландії XVII в. отримала сукняна промисловість. Саме цій галузі народного господарства за Голландії вперше виникли мануфактури як розсіяного типу, так централізовані і змішані. Проте на відміну від Англії, де у XVII в. переважала розсіяна мануфактура, у Голландії найбільшого поширення отримали централізовані мануфактури. Голландські сукняні мануфактури виготовляли тонке сукно, відоме голландське полотно, парусину, плюш, оксамит, тканині з льону, шовку, і всі це безпідставно вважалося у Європі первосортным.

5. Капіталістичні форми активно укоренялися й у сільському ^господарстві Голландії, що вже знайшло себе у передовий для свого часу агротехніці, многопольнох сівозміни, травосеянии, товаризации сільськогосподарського виробництва, капіталістичної оренді, великих тваринницьких фермах, інтенсивному городництві і садівництві. З допомогою гребель, дамб і насипів у моря, и боліт були відвойовані тисячі гектарів міської землі, звані польдери, як на сільського господарства. Зовсім невипадково про голландців кажуть, що все земля — справа рук добродії Бог і погода лише Голландія — справа рук самих голландцев.

Отже, з погляду своєї епохи Голландія XVII в. була найрозвиненішої у сфері в промисловості й сільського господарства країною. Її столиця Амстердам була торговим і нашим фінансовим центром як Західної Європи, а й усього мира.

Однак у першій половині XVIII в. Голландія починає відставати в економічний розвиток від Англії й втрачає свою керівну роль світової торгівлі. Різко скоротилося голландське рибальство. І якщо серед XVII в. у морі щороку виходило 1500—2000 рибальських кораблів, то середині XVIII в. - трохи більше 200. Така істотна для народного господарства Голландії галузь, як суднобудування, також опинилася у занепаді. На найбільших верфях кількість закладених кораблів зменшилося за XVIII в. в 10—15 раз. Незабаром англійські флот і фабрики перевершили флот і мануфактури Голландії. Тільки завдяки широким торговим і нашим фінансовим зв'язкам голландська буржуазія змогла ще певний час утримувати свої торгові позиції. Навіть наприкінці XVIII в. більш 80 % зерна, значну частина лісу, які експортувалися Східної Європи, зокрема і з Білорусі, перевозили голландські кораблі. Однак у цілому голландський торговий капітал вже у XVIII в. був у великий залежність від англійського промислового капіталу. Причини відставання Голландії характерні на її економічної відчуття історії і зводяться переважно до следующему.

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 551 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Ваше время ограничено, не тратьте его, живя чужой жизнью © Стив Джобс
==> читать все изречения...

2205 - | 2154 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.