а). Додати до 1 мл натрій сульфіду 1-2 краплини сульфатної кислоти і розчину натрій сульфіту до утворення вільної сірки у вигляді каламуті. Скласти рівняння реакції. Зробити висновок, які властивості – окисника або відновника має атом Сульфуру в натрій сульфіді та в натрій сульфіті.
б). У пробірку налити 1 мл розчину калій дихромату K2Cr2O7, 0,5 мл розчину сульфатної кислоти H2SO4 та додати декілька кристаликів натрій сульфіту Na2SO3 до зміни забарвлення (зелений колір іону Cr3+). Скласти рівняння реакції. Вказати, окисником чи відновником є іон SO32- в цьому процесі.
Дослід 3. Окисні та відновні властивості гідроген пероксиду
а) Окиснення калій йодиду в кислому середовищі
В пробірку внести 1 мл розчину КІ, прилити 0,5 мл 2 н H2SO4, а потім по краплях додати розчин Н2О2 до появи жовтого кольору. Утворення йоду добре буде видно, якщо додати кілька крапель бензолу. Написати рівняння реакції.
б) Відновлення калій перманганату у кислому середовищі
В пробірку внести 1 мл розчину калій перманганату KMnO4, потім додати 0,5 мл розчину сульфатної кислоти та 10%-й розчин Н2О2 до знебарвлення розчину. Написати рівняння реакції.
Контрольні питання:
1. Написати електронні формули атомів галогенів у нормальному і збудженому станах. Пояснити, чому хлор, бром і йод мають різні ступені окиснення (які?), а фтор тільки -1.
2. Визначити ступені окислення нітрогену та фосфору в таких сполуках:
НNО3, N2О5, NаNО2, NH3, NH4NO3, N2, H3РO4, Р2О5, РН3, Р, Р2О3, H4Р2O7.
3. Скласти електронний баланс, вказати окисник і відновник у рівняннях:
KIO3 + Na2SO3 + H2SO 4 = I2 + Na2SO4 + H2O
NaNO2 + PbO2 + H2SO4 = NaNO3 + PbSO4 + H2O
SnCl2 + FeCl3 = SnCl4 + FeCl2
4.Записати рівняння реакцій одержання діоксиду сульфуру SO2 трьома різними способами і взаємодії його з водою; з киснем; з розчином лугу.
5. З якими із наведених речовин (калій оксид, нітратна кислота, цинк, натрій гідроксид, карбон (ІІ) оксид) може взаємодіяти розбавлена сульфатна кислота. Напишіть рівняння можливих реакцій, складіть повні й скороченні іонні реакції.
Лабораторна робота №3
Загальні властивості металів.
Основні теоретичні питання. Електронна будова атомів металів, властивості найбільш поширених металів у відповідності з їх положенням у Періодичній таблиці.
Мета роботи: ознайомитись з типовими фізичними та хімічними властивостями металів.
Обладнання і реактиви: штатив з набором пробірок; зразки металів Nа, Са, Zn, Сu, Fе, Al, у вигляді порошку чи гранул; водні розчини лугів, кислот, солей.
Дослід 1. Горіння металів на повітрі.
Пластинку міді або стружку магнію внести в полум’я пальника. Записати спостереження. Скласти рівняння реакції окиснення металу.
Дослід 2. Забарвлення полум'я солями лужних та лужноземельних металів
Користуючись спеціальним металевим шпателем, внести в полум'я газового пальника по черзі солі літію, натрію, калію, кальцію, барію та стронцію. Відзначити колір полум’я пальника.
Дослід 3. Взаємодія металів з водою.
Приготувати маленький шматочок натрію або кальцію. У кристалізатор налити води і додати 1-2 краплини фенолфталеїну. На шматочок фільтрувального паперу, який плаває на поверхні води, покласти метал. Спостерігати утворення газу, який може спалахувати, та забарвлення фенолфталеїну у малиновий колір. Пояснити спостереження. Записати рівняння реакції металу з водою.
Дослід 4. Взаємодія металів з лугами
В одну пробірку помістити гранулу цинку, в другу - шматочок алюмінію. Додати в кожну з них 3-5 крапель розчину лугу (КОН або NaOH). Якщо реакції ідуть повільно – підігріти на водяній бані. Спостерігати виділення газу. Скласти рівняння реакцій.
Дослід 5. Взаємодія металів з розчинами солей.
У пробірку налити 2 мл розчину купрум (ІІ) сульфату і занурити залізний цвях. Через деякий час відмітити зміни, які відбуваються на поверхні металу. Скласти рівняння реакції. Пояснити хід досліду.