У пробірку наливають 1-2 мл 10%-ного розчину натрій гідроксиду і декілька крапель купрум (ІІ) сульфату (мідного купоросу). До одержаного осаду додають 2-3 краплі гліцерину і збовтують. Спостерігають розчинення осаду і появу темно-синього забарвлення, що вказує на утворення купрум гліцерату. Ця реакція є характерною для багатоатомних спиртів.
Наведіть рівняння відповідних реакцій.
Дослід 6. Реакція «срібного дзеркала» (якісна реакція на альдегіди)
У чисту пробірку наливають 2 мл аміачного розчину аргентум гідроксиду і додають 1 мл альдегіду. Суміш слабко нагрівають. Протягом декількох хвилин срібло відновлюється і осідає на поверхні пробірки у вигляді срібного дзеркала. Напишіть рівняння реакції.
Дослід 7. Гідроліз мила
У суху пробірку наливають біля 1 мл спиртового розчину мила і додають декілька крапель 1% розчину фенолфталеїну. До одержаної суміші поступово доливають дистильовану воду. З’являється характерне малинове забарвлення, що вказує на лужне середовище розчину. Наведіть рівняння реакції, що відбулась. Зробіть висновки.
Контрольні питання:
1. Чим обумовлена різноманітність органічних сполук?
2. У чому причина зміни фізичних властивостей вуглеводнів з однаковим складом молекул?
3. Які чинники впливають на властивості органічних сполук?
4. Який хімічний зв'язок утворюється між атомами елементів, електронегативність яких: а) однакова; б) не дуже відрізняється; в) різко відрізняється?
5. Напишіть рівняння реакцій, за допомогою яких можна здійснити такі перетворення:
а) Карбон метан хлорметан пропан бром пропан;
б) Метан ацетилен етилен етан хлоретан бутан;
в) Метан ацетилен бензол хлорбензол толуол трибромтолуол.
Практична робота №9
Загальні властивості та методи добування
Високомолекулярих сполук
Основні теоретичні питання. Класифікація та методи одержання високомолекулярних сполук. Відмінність у властивостях мономерів та полімерів. Залежність властивостей полімерів від їх будови. Загальні формули та властивості натуральних, штучних та синтетичних полімерів, що набули широкого застосування в техніці та різних галузях господарства.
Мета роботи: Ознайомитись з характерними змінами фізико-хімічних властивостей високомолекулярних сполук в агресивному середовищі (кислота, луг) та під впливом нагрівання і навчитись визначати природу полімеру.
Обладнання і реактиви: зразки полімерів.
Хід роботи.
Ознайомитись з властивостями полімерів, наведеними в таблиці. Зробити висновок щодо хімічної активності цих високомолекулярних сполук.