Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Дослід 3. Кількісне визначення вмісту йонів Феруму в природній воді




Дослід 2. Якісне визначення деяких сполук у природній воді

Сульфат-іони є одним з головних аніонів і присутні практично у всіх природних водах. Сульфати беруть участь у складному колообігу Сульфуру. При відсутності кисню під впливом сульфатредукуючих бактерій вони відновлюються до сірководню і сульфідів, які при появі у природній воді кисню знову окинюються до сульфатів. Підвищений вміст сульфатів погіршує органолептичні властивості води і має шкідливий фізіологічний вплив на організм людини. ГДК сульфатів – 100-150 мг/л.

Прилади та обладнання: штатив з пробірками, піпетка з дозатором, піпетка, стакан.

Реактиви: 10%-ний розчин барій хлориду.

Приблизний вміст сульфат-іонів може бути визначений візуально за кількістю осаду барій сульфату, що випадає при доливанні в пробірку з 5 мл проби води 3 крапель 10% розчину барій хлориду.

 

Вигляд реакційної суміші Концентрація SO42-, мг/л
Відсутність помутніння менше 5
Слабке помутніння, що з’являється через декілька хвилин 5-10
Слабке помутніння, що з’являється відразу 10-100
Сильне помутніння, що швидко осідає 100-500

 

Хлоридні йони належать до головних йонів хімічного складу природних вод. Концентрація хлоридів у природних водах схильна до сезонних коливань, які корелюють зі зміною мінералізації природних вод. Підвищений вміст хлоридів погіршує смакові якості води і робить їх малопридатними для питного водопостачання, обмежує її застосування для багатьох технічних і господарських цілей, а також для зрошення сільгоспугідь. ГДК хлоридів – 300 мг/л.

Прилади та обладнання: штатив з пробірками, піпетка з дозатором, піпетка.

Реактиви: 10%-ний розчин арґентум нітрату.

При порівняно невеликому вмісті хлорид-іонів про їх кількість можна орієнтовно дізнатися за візуальною оцінкою осаду арґентум хлориду, що випадає при доливанні до 5 мл проби води 3 крапель 10% розчину арґентум нітрату.

Вигляд реакційної суміші Концентрація Cl -, мг/л
Опалесценція, слабке помутніння 1-10
Сильне помутніння 10-50
Пластівці, що не відразу осаджуються 50-100
Білий об’ємний осад більше 100

 

Ферум майже завжди присутній в природних водах, так як він розсіяний в гірських породах. Найбільші концентрації Феруму (до декількох десятків і сотень мг/л) спостерігаються у підземних водах. Підвищений вміст Феруму спостерігається також у болотних водах. Вміст Феруму в поверхневих водах суші складає десяті частки мг/л, поблизу боліт – одиниці мг/л. Підвищений вміст Феруму (більше 1 мг/л) погіршує якість води і можливість її використання для питних і технічних цілей. ГДК для Феруму(II) складає 0,5 мг/л, для Феруму(III) – 0,05 мг/л.

Прилади та обладнання: штатив з пробірками, піпетка з дозатором, піпетка, стакан.

Реактиви: нітратна кислота (конц.), 5%-ний розчин гідроген пероксиду, 20%-ний розчин калій роданіду.

Дляприблизного визначення вмісту Феруму відміряють в пробірку 10 мл проби води, додають 1 краплю концентрованої нітратної кислоти, декілька крапель 5% розчину гідроген пероксиду та 0,5 мл 20% розчину калій роданіду. При вмісті Феруму в концентрації близько 0,1 мг/л з'являється рожеве забарвлення розчину, при вищому вмісті – червоне.

Органічні сполуки.

Прилади та обладнання: стаканчик, лійка, фільтрувальний папір, піпетка з дозатором, мірний пальчик.

Реактиви: 30%-ний розчин сульфатної кислоти, 0,01н розчин калій перманганату.

До 3-4 мл попередньо відфільтрованої води додають 0,5 мл 30% розчину сульфатної кислоти та 1 мл 0,01н розчину калій перманганату. Суміш перемішують, зміна кольору рідини буде свідчити про наявність органічних сполук у природній воді.

Дослід 3. Кількісне визначення вмісту йонів Феруму в природній воді

Прилади та обладнання: піпетка з дозатором, циліндр, піпетка, ФЕК, міліметровий папір, електроплитка, термостійка колба, мірна колба на 100 мл, фільтрувальний папір, лійка.

Реактиви:

1. Стандартні розчини ферумамонійних галунів (NH4)Fe(SO4)2∙12H2O: а) основний розчин – 0,100 мг Fe/л: 0,8634 г солі розчиняють в 2 мл концентрованої хлоридної кислоти і доводять дистильованою водою до 1 літра; б) робочий розчин – 0,010 мг Fe/л: 50 мл основного розчину розбавляють в колбі на 500 мл.

2. Розчин NH4Cl, 2 н: 107 г солі розчиняють в 1 літрі дистильованої води.

3. Розчин амоніаку NH4ОН, 1: 1.

4. Сульфосаліцилова кислота – 20%.

5. Нітратна кислота, концентрована.

До проби води об'ємом 100 мл додають 0,5 мл концентрованої нітратної кислоти і упарюють. Розчин фільтрують в мірну колбу на 100 мл. Фільтр промивають, а фільтрат розбавляють дистильованою водою. Загальний об’єм фільтрату і промивних вод не повинен перевищувати 90 мл. Потім додають 2 мл розчину амоній хлориду (2н), 2 мл 20%-го розчину сульфосаліцилової кислоти і 2 мл розчину амоніаку (1:1). Об'єм доводять до 100 мл, перемішують і через 5 хвилин вимірюють оптичну густину при довжині хвилі 400-430 нм і кюветі 2 см. За градуювальним графіком знаходять вміст Феруму.

Побудова градуювальної кривої: в ряд склянок наливають 0, 1, 2, 4, 10, 20, 40, 60, 80, 100 мл робочого стандартного розчину (0,01 мг Fe/л). Об’єми розчинів доводять дистильованою водою приблизно до 90 мл, що відповідає концентраціям 0; 0,01; 0,02; 0,04; 0,1, 0,2, 0,4, 0,6, 0,8, 1 мг Fe.

Концентрацію Феруму, мг/л (Сх), обчислють за формулою

Сх = , де

а – кількість Феруму, знайдена за градуювальним графіком, мг;

v – об’єм проби, мл.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 897 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Самообман может довести до саморазрушения. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2517 - | 2365 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.