Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Трудовий колектив - соціальний інститут




У процесі трудової діяльності працівники, що разом реалізують мету виробництва матеріальних або духовних цінностей, об'єднуються в соціальну організацію з певними правилами і проце­дурами. Таке об'єднання працівників є трудовим колективом. З од­ного боку, трудовий колектив — соціальний інститут, тобто одна з форм спільної діяльності людей, а з іншого — соціальна спільність, яка виступає елементом соціальної структури, суспільства. Колектив (від лат. збірний) — специфічна організована спільність, що здій­снює суспільно корисну, цілеспрямовану діяльність на основі сус­пільної (загальної, спільної колективної або приватної) власності на засоби виробництва і загальних умов власної діяльності. Доповнюючи й розвиваючи визначення варто підкреслити, що трудовий колектив — «організаційно і юридично оформлене об'єднання робітників, які ра­зом працюють на підприємствах і в організаціях, кооперативах різних галузей виробничої і невиробничої сфери. Визначення трудового ко­лективу дозволяє виділити основні властиві йому ознаки: колектив формується там, де певна кількість індивідів об'єднана спільною ді­яльністю та взаємодією.

У системі соціології американський соціолог Питирим Сорокін схильний визнати, що спільна діяльність індивідів виступає основою колективу працівників, що для колективу характерною є постійність контактів індивідів, досить сувора організація і дисципліна. Але це лише зовнішні ознаки колективу. З психологічної точки зору зміс­товна, психологічно-оцінююча характеристика колективу починається з визначення специфічних внутрішньогрупових і зовнішніх зв'язків, стосунків. Поняття колективність фіксує не тільки спільність дій, а й таку їх узгодженість, що виражає згуртованість, свідому взаємодію, засновану на спільності інтересів і мети діяльності. Звідси й відмін­ність у змісті понять колектив і колективність. Якщо бувають різні колективи, що характеризуються типовими ознаками, то колектив­ність визначається ступеневими відмінностями. В залежності від об'єк­тивних і суб'єктивних умов у різних колективах колективність пере­буває на різних рівнях. Поняття колектив відрізняється від змісту близького йому поняття група. Відмінність понять полягає в тому, що група —тільки формальне об'єднання, абсолютно байдуже до будь-якого змісту. Колектив же —об'єднання людей із спільними метою і (інтересами, потребами, хоча й група — це теж об'єднання, але люди в колективі об'єднані для вирішення спільних проблем, мети, задово­лення потреб. Колективи формують особливий тип міжособистісних стосунків, що характеризуються різним ступенем згуртованості. Згур­тованість — усвідомлення членами колективу мети і готовності до її здійснення (реалізації), переконаність у значущості мети для колекти­ву і для кожного його члена, яка визначає місце мети в системі цінніс­них орієнтацій колективу, усвідомлення перспективи. Згуртованість виражає ступінь єдності колективу. її основа — реально існуючі та суб'єктивно значущі внутриколективні зв'язки, єдність поглядів (мо­рально-політична єдність), спільна точка зору на шляхи й засоби реа­лізації мети колективу, взаємодопомога членів колективу.

Процес формування колективу означає особливу стадію утворення груп, об'єднаних спільною соціально значущою діяльністю, і посту­пове переростання з групового об'єднання в колектив, що характе­ризується уже певною колективною згуртованістю, єдністю інтере­сів і мети. Групова (колективна) згуртованість — один з показників групової динаміки, що відображає ступінь прихильності до спільнос­ті ЇЇ членів. Показниками групової згуртованості виступають: рівень взаємної симпатії у міжособистісних стосунках (чим більше членів групи подобаються один одному, тим вища її згуртованість);. ступінь привабливості корисності групи для її членів (чим більше людей, за­доволених перебуванням у групі, тим вища сила її притягування, згуртованість). Групова (колективна) згуртованість — згуртованість, яка є результатом тих сил, що утримують людей у груповій спільнос­ті. Основними факторами згуртованості виступають: схожість (по­дібність) базових цінностей орієнтації членів групи; ясність і визна­ченість групової мети; демократичний стиль лідерства (керівництва); кооперативна взаємозалежність членів групи в процесі спільної діяльності; відносно невелика чисельність групи. Існують найрізно­манітніші колективи: трудові і нетрудові, малі, середні, великі і т. д. Але при всіх їхніх відмінностях трудові колективи мають спільні ри­си: формуються суспільством з метою задоволення його особливих потреб. Мета, заради якої створено трудовий колектив, його вклю­чення у певну систему, організаційна форма, кількісний склад, подані до моменту виникнення колективу, передують утворенню колективу і значною мірою обумовлюють його характер, соціальний зміст, роль.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 494 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Есть только один способ избежать критики: ничего не делайте, ничего не говорите и будьте никем. © Аристотель
==> читать все изречения...

2217 - | 2173 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.