Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Основні рівні мотивів трудової діяльності




З середини 80-х років у вітчизняній соціології розробляються складні концепції, пов'язані з великою кількістю мотиваційних факторів трудової діяльності. Зас­луговує на увагу концепція мотивів трудової діяльності, розроблена соціологом Андрієм Здравомисловим. Пропонується схема мотивації трудової діяльності людини.

 

І. Зміст праці II. Матеріальна зацікавленість III. Відносини в колективі IV. Сенс праці

 

Перший початковий (вихідний) рівень мотивів трудової діяльнос­ті — матеріальна зацікавленість людини в результатах праці. Саме у визначальній сфері людської діяльності — матеріальному виробниц­тві — розвиваються потреби й інтереси людини. У пошуках засобів задоволення потреб людина з необхідністю включається реальний про­цес праці (виробничу діяльність). Праця була і завжди залишається для людини засобом репродукування життя. Але тут виникає безліч проблем, пов'язаних з мотивами, що потребують певного уточнення. Так, спроби прямо пов'язати розмір заробітної плати з ефективністю праці робітників мало що дають. Заробіток по-справжньому стиму­люватиме працю, якщо відповідатиме індивідуальному трудовому внес­ку робітника. Практика господарювання показала, що зрівнялівка в оплаті праці привела до зниження не тільки інтересу особистості до праці, а й до штучного стимулювання її продуктивності. І хоча прого­лошувалось право суспільної власності, практично робітник не від­чував себе господарем на виробництві. Зростала байдужість, без­діяльність, знижувалась цінність вільного часу в межах робочого дня. Але мотиви трудової діяльності людини не вичерпуються тільки матеріальною зацікавленістю.

Фактором, що обумовлює ставлення до праці, виступають технологічні й функціональні особливості змісту конкрет­ного виду праці. Функціональний зміст праці — сукупність об'єктив них можливостей розвитку творчих здібностей особи у конкретному виді трудової діяльності. Саме тут реалізується творча функція праці, а її відсутність у трудових стимулах сильно знижує дієвість будь-яких систем заохочення. Мотиви трудової діяльності породжуються всією сукупністю взаємин у колективі, де працює людина: стосунки з керів­ником, колегами, елемент змагання у трудових відносинах і т. п. Та­кий рівень мотивів не відмінює інші, а ніби надбудовується над ними, надаючи їм колективної орієнтації. У трудових колективах народжу­ються початки суспільного прогресу. Існують у трудовому колективі й різноманітні системи солідарності, які стимулюють установлення спри­ятливого клімату в бригадах, цехах і т. п. (великого розмаху набула солідарність на підприємствах США, Франції, Англії, Японії та ін.). Здійснюються різні програми, засновані на теорії людських відносин (Елтона Майо, соціометрії Джекоба Морено). Вважаючи найбільш не­безпечною хворобою США «низьку згуртованість», Джекоб Морено говорить, що за допомогою соціометричних тестів, соціального кон­тролю за поведінкою малих груп, здійснення соціального регулюван­ня з урахуванням відносин потягу й огиди можна замінити соціальні революції «революціями співробітництва». Існують і мотиви усвідом­лення змісту праці, підготовлені всім розвитком інтересів людини. Та­кий рівень закінчує мотивацію трудової діяльності і випливає з особ­ливостей соціально зумовленої структури особи робітника (зміст та інтенсивність потреб і запитів, характер життєвих ідеалів і прагнень). Сукупна для всіх мотивів активність людини свідчить про те, що результативність праці, зростання її продуктивності залежать не тільки від рівня її технічного оснащення, професійної дієспроможності лю­дини — її знань, умінь і гідної матеріальної винагороди, а й від не завжди придатних для обліку показників соціального розвитку: мо­рального потенціалу особистості, форми людського спілкування, ат­мосфери у трудових колективах і т. п. Виникає соціально-психологіч­ний баланс, який зумовлює загальний стан задоволення чи незадоволення людини виконуваною нею роботою. Підвищення ефек­тивності праці все більше залежить від тих капіталовкладень суспіль­ства, які спрямовуються не тільки на науково-технічне переозброєння праці, а й у сферу соціального розвитку і забезпечення людей.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 324 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Чтобы получился студенческий борщ, его нужно варить также как и домашний, только без мяса и развести водой 1:10 © Неизвестно
==> читать все изречения...

2431 - | 2320 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.