Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Предмет, об'єкт, функції соціології молоді




Соціальний портрет молоді формується під впливом різноманітних суспільно-політичних і соціальних чин­ників, соціологія виявляє інтерес до того, яку роль віді­граватимуть для молоді певні соціальні цінності, норми моралі, традиції тощо. Для того щоб формування молоді відбувалося адекватно суспільним процесам, необхід­но визначити її роль і місце в суспільстві, з'ясувати її труднощі та проблеми. Серед них є традиційні — кохання, дружба, пошуки сенсу життя, створення сім'ї тощо. Вирішення багатьох проблем залежить від факторів со­ціального життя. Йдеться про вибір професії, життєвого шляху, самовизначення, професійну мобільність тощо. Не менш актуальними є здоров'я, освіта молоді, спілку­вання її з дорослими й однолітками.

У вивченні молодіжних проблем неможливо обходи­тися простим констатуванням позитивних чи тривож­них фактів життєдіяльності молодих людей. Потрібен глибокий системний аналіз буття молоді, чим і покли­кана займатися соціологія молоді.

Соціологія молоді — галузь соціології, яка досліджує молодь як соціально-демографічну спільність суспільства.

 

Теоретичне осмислення молоді почалося з погляду на неї як носія психофізичних якостей молодості. У концепціях, що репрезентують цей підхід, акцент ро­биться на молодості (юності) як періоді життя індивіда. Представниками його є Гренвіл-Стенлі Холл (1846— 1924) (описав амбівалентність, парадоксальність харак­теру підлітків, виокремив 12 протиріч, між якими коли­вається юність: надмірна активність змінюється занепа­дом сил, несамовита веселість — смутком, самовпевне­ність — соромливістю, спрямованість до високого — низькими пристрастями, товариськість — потребою в усамітненні тощо); австро-американський психолог Шарлотта Бюллер (обґрунтувала концепцію пубертату (дозрівання) для пояснення специфіки юнацького віку); 3. Фройд (описав стадії психосексуального розвитку ди­тини, досліджував особливості міжпоколінних взаємо­відносин); австро-американський психолог Вільгельм Райх (1897—1957) (досліджував роль сексуальності в суспільному розвитку, розглядав психосексуальну проблематику у соціально-класовому контексті).

 

Багато прихильників здобули теорії, за якими молодь є феноменом культури, тобто вона розглядається не як певна вікова фаза, а як суспільно-історичне явище, яко­му притаманні певні культурні якості і характеристики. Відповідно до культурно-психологічної концепції молоді Е. Шпрангера особистість молодої людини є проявом пев­ної культурної визначеності, «психічного портрету» епохи. Юнацький вік характеризують: відкриття власно­го «Я», життєве планування; інтеграція в соціальне життя і культуру. М. Мід виокремила постфігуративну (орієнтується на досвід старшого покоління), кон-фігуративну (визнання досвіду старшого покоління поєднується з орієнтацією на актуальне знання, про­дуковане молодшими поколіннями) і префігуративну (дорослі покоління вчаться у своїх дітей) культурні взаємодії поколінь. Ш. Ейзенштадт вважав молодь го­ловним чинником соціалізаційного процесу в сучас­них суспільствах.

 

Ще одним напрямом є дослідження молоді як об'єк­та і суб'єкта спадкоємності поколінь (акцентування на соціальній функції молоді). Одне з його відгалужень — марксистська соціологія молоді, розвинута у працях ро­сійських учених І. Кона, С. Іконнікової, В. Боряза та ін. К. Манхейм наголошував на значенні молоді як певного прихованого суспільного ресурсу, від мобілізації якого залежить його життєздатність. Динамічні суспільства за­цікавлені в активізації молодіжного потенціалу, тради­ційні — в його ігноруванні і навіть пригнобленні.

Особливість сучасного етапу розвитку соціології мо­лоді полягає в теоретичному осмисленні накопичених знань, формуванні сучасної методології, аналізі соці­альних процесів у молодіжному середовищі.

 

Соціологія молоді на початку 70-х років XX ст. була інституалізована у Світовому професійному співтова­ристві створенням у Міжнародній соціологічній асоціа­ції відповідного дослідницького комітету.

 

На сучасному етапі соціологічне вивчення молоді відбувається у руслі психоаналітичної, структурно-функціональної, культурологічної концепцій, а також теорії соціальної поведінки, соціального конфлікту, економічного детермінізму.

 

У західних країнах соціологічний інтерес до молоді­жної проблематики посилювався у періоди загострення молодіжних проблем: сплеску злочинності, наркоманії, кризових явищ у сфері праці (безробіття), освіти, про­явів політичного, національного екстремізму тощо. Від соціології суспільство жадало рекомендацій, соціальних технологій, які б могли допомогти йому у вирішенні цих проблем. Тому головна увага спрямовувалася передусім на практичне розв'язання проблеми, а теоретичний ас­пект здебільшого ігнорувався. Внаслідок цього у деяких західних країнах соціологія молоді більш пов'язана із соціальною практикою, ніж із теорією.

 

В Україні склалася подібна ситуація, хоча причини цього дещо інші: нехтування реальними молодіжними проблемами у колишньому Радянському Союзі, недоста­тня увага до них в сучасних умовах; «нормативний» під­хід до вивчення соціальних процесів у молодіжному се­редовищі, який панував у суспільних науках, коли певні прогресивні вияви, явища, притаманні окремим прошар­кам молоді, приписувались усій молоді країни; розгляд молоді винятково як об'єкта впливу з боку соціальних ін­ститутів. Це спричинило недорозвинутість теоретичних засад соціології молоді, особливості соціологічних дослі­джень молодіжних проблем на сучасному етапі.

 

Предмет соціології молоді охоплює такі аспекти:

— вироблення понятійно-категоріального апарату для визначення сутності молоді, специфіки її життєдія­льності в суспільстві;

— аналіз стану та динаміки ціннісних орієнтацій молоді;

— вивчення процесів формування політичних, мо­ральних, професійних та естетичних інтересів і позицій;

— вивчення чинників, які впливають на формуван­ня свідомості та реальної поведінки різних груп молоді;

— визначення поняття «молодь» та встановлення її вікових меж;

— вивчення механізму формування свідомості молоді, співвідношення біологічного та соціального, а також чин­ників, які впливають на свідомість і поведінку людини;

— дослідження взаємодії поколінь і визначення ролі вікових етапів у структурі життєвого циклу особи;

— вивчення механізмів соціалізації та виховання молодого покоління, набуття соціальної зрілості та ста­новлення молоді як суб'єкта історії.

 

Об'єктом її є молодь, тобто велика соціально-демо­графічна група, яку виділяють на підставі сукупності вікових характеристик, соціального стану, соціально-психологічних особливостей.

 

Функціями соціології молоді є:

а) методологічна — забезпечує розробку наукових засад для сучасної соціологічної молодіжної концепції та формування на цій основі сильної державної молоді­жної політики;

б) теоретико-пізнавальна — полягає у виробленні специфічного понятійно-категоріального апарату, дослідженні сутнісної характеристики молоді як особливої соціально-демографічної спільноти;

в) прогностична — виявляє себе у дослідженні акту­альних економічних, правових та соціальних проблем молоді, виробленні коротко- і довгострокових прогнозів їх розвитку;

г) практична — пов'язана з виробленням сучасних методик комплексного вивчення молодіжних проблем, встановленням ефективних механізмів, забезпеченням тісного зв'язку дослідницьких інститутів, лабораторій з державними і громадськими структурами, що працю­ють з молоддю;

ґ) управлінська — реалізується через науково об­ґрунтовані методи та форми діяльності державних, гро­мадських установ щодо регулювання соціальних проце­сів у молодіжному середовищі.

 

Вивчення молодіжних проблем відбувається за бага­тьма напрямами, у різноманітних сферах життєдіяльно­сті: праці, навчанні, сім'ї, неформальних організаціях, під час дозвілля, що передбачає активний обмін інфор­мацією з іншими зацікавленими науками. Наприклад, демографія виявляє тенденції кількісних змін молоді у структурі населення, рівень народжуваності, смертнос­ті, співвідношення кількості молодих чоловіків і жінок тощо. Разом із соціологією молоді вона досліджує проб­леми вікових меж, вікової дискримінації, зміни поко­лінь, специфіку соціального статусу молоді, що перебу­ває у перехідному стані, послідовність життєвих подій.

Психологія досліджує вікові особливості свідомості та поведінки молоді, вікові зміни у структурі особистос­ті, процес акселерації, динаміку інтелектуального, емо­ційного розвитку тощо. Соціальна психологія розкри­ває специфіку механізмів спілкування, формування контактних груп, зміни соціальних ролей. Педагогіка визначає можливості та засоби виховання і навчання молодої людини, засвоєння нею необхідної інформації, залучення молоді до різноманітних видів діяльності.

Молодіжні проблеми вивчають також соціологія пра­ці, соціологія освіти, соціологія шлюбу і сім'ї, соціоло­гія виховання, соціологія девіантної поведінки. Ці галу­зі соціологічного знання досліджують молодь в окремих сферах її життєдіяльності. їх дані допомагають скласти повнішу картину молодіжних проблем, процесів, явищ.

Соціологія молоді не тільки запозичує здобуті ними знання, а й інтегрує їх у цілісну систему, завдяки чому перебирає на себе функції цілісного системного аналізу моло­дого покоління у соціальній структурі, політичному, еко­номічному, соціальному й духовному житті суспільства.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1694 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Победа - это еще не все, все - это постоянное желание побеждать. © Винс Ломбарди
==> читать все изречения...

2240 - | 2072 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.