Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Контент-аналіз у дослідженнях масової комунікації




В емпіричних дослідженнях масової комунікації, на яких би концептуальних моделях вони не ґрунтувалися, використовуються майже всі методи: спостереження, опитування, аналіз документів і статистики, експеримент. Технології й конкретні методики різноманітні: від традиційних до авторських, чиї імена невідомі або ж фігурують у їхніх назвах. Якщо узагальнити практику вико­ристання методів, можна дійти такого висновку. Вивчення упо­добань аудиторії, реальної поведінки людей у світі інформації, громадської думки (а вона формується не без участі мас-медіа) найчастіше здійснюється за допомогою опитування згідно із за­гальними правилами методики (див. розд. 10), адаптованими для збирання специфічних даних. Зміст повідомлень, значення цінно­стей, які є предметом масової комунікації, досліджується звичайно за допомогою контент-аналізу. Контент-аналіз (англ. content — зміст) — це формалізований метод інтерпретації текстів. З'я­сування його особливостей, меж застосування, постулатів та при­пущень тощо потребує з'ясування методологічних основ, оскіль­ки саме вони є вирішальними у виборі методу дослідження. Спра­ва в тому, що способи прочитування текстів досить різні. Умовно їх можна диференціювати на якісні та кількісні.

Методологічна дилема "якісне — кількісне"

На методологічному рівні таке розрізнення пов'язане з існу­ванням двох принципово різних способів пізнання соціальної реальності. Один з них, розроблений позитивізмом, орієнтується на природничо-наукову модель дослідження і передбачає, що зби­рання інформації емпіричним шляхом спрямоване на підтвер­дження теорії, а методи збирання мають бути точними, еліміну­вати в ідеалі суб'єктивізм зовнішнього спостерігача, забезпечу­вати надійність та відтворюваність даних, обґрунтованість їх за незалежними критеріями, зіставлення з даними інших дослі­джень. Згідно з іншим способом окремі ознаки соціальної реаль­ності фіксуються за допомогою дослідницьких стратегій, розра­хованих на осягнення смислу соціальних взаємодій та глибин­них механізмів їх організації. Якісні методики на кшталт вклю­ченого спостереження, неформалізованого інтерв'ю тощо визна­ються найдоцільнішими. Питання надійності та верифікованості даних при цьому не артикулюються. Дослідник зовсім не праг­не надати своїм висновкам "законоприписний" характер, але задовольняється ідеографічним зображенням об'єкта, що ви­вчається, як унікального цілого.

"Якісні" та "кількісні" дослідження найчастіше розглядали­ся як такі, що конкурують, або як альтернативні установки пізнан­ня суспільства. Активна дискусія з цього приводу розгорнулася у 60-ті роки. В той час вплив феноменології вже був помітним, а придатність "наукових методів", що їх практикує позитивізм для дослідження реального життєвого світу людей, було поставлено під сумнів. Ця дилема, хоч і не така напружена, як у 60-ті роки, має місце і в сучасній соціологічній думці. Сьогодні спостеріга­ються і протистояння двох фундаментальних способів пізнання, і спроби можливої конвергенції їх, взаємних посилань, уточнень і доповнень.

Методи аналізу текстів також належать до цих двох арсена­лів пізнання. Так, якісні методики вивчення біографій, мемуарів, "життєвих історій", аналіз групових дискусій, повсякденних вербальних контактів використовуються тими дослідниками, хто йде за тезами феноменології, етнометодології, почасти символіч­ного інтеракціонізму і хто орієнтується на веберівське "розумін­ня". За допомогою цих методів реальність конструюється до­слідником з унікальних, але таких, що мають спільну природу, вербальних свічень та проявів. Кількісні, формалізовані методи, і насамперед контент-аналіз, відтворюють позитивістський ета­лон пізнання, який поширюється в цьому разі не стільки на спо­стереження за поведінкою людей, стабільністю чи змінністю соці­альних структур, скільки за символічною, втіленою в знаках ре­альністю.

Тим часом методи отримання інформації для аналітичних висновків характеризуються певним ступенем свободи від тео­ретичних і концептуальних установок. На вибір методу вплива­ють також особливості текстів, їхні види й жанри, обсяг, належ­ність до особливого типу літературної культури з конкретними правилами складання тексту, до визначеного часового контек­сту. Будь-який текст — це досить складна знакова конструкція. Осягаючи значення, що містяться в ньому, дослідникові не уник­нути ефекту "людського коефіцієнта", за висловом Ф. Знанецького. В інтерпретаціях символічних утворень неминуче наявний "суб'єктивний залишок", оскільки дослідник сам належить до світу культури та соціуму і як автор тексту є носієм значень, що беруть участь у його міркуваннях. Зчепленість і відчуження, притягання й відторгнення аналітика від тексту, що співіснують у його прагненні прочитати культурне послання, є чимось не­змірно більшим, визначальним, ніж якісні або кількісні атрибу­ти пізнання. Проблемою стає будь-який тип дослідження та аналіз текстів взагалі.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 496 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Сложнее всего начать действовать, все остальное зависит только от упорства. © Амелия Эрхарт
==> читать все изречения...

2188 - | 2073 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.