Політичний конфлікт — це зіткнення, протиборство політичних суб'єктів, обумовлене протилежністю їх політичних інтересів, цінностей, цілей і поглядів. Це різновид і результат конфліктної взаємодії двох і більше сторін (груп, держав, індивідів), які сперечаються між собою щодо розподілу владних повноважень і ресурсів.
Поняття політичного конфлікту визначає боротьбу за вплив у системі політичних відносин, за доступ до прийняття загальнозначущих рішень, за монополію своїх інтересів і визнання їх суспільно необхідними, тобто за все те, що становить зміст влади і політичного панування.
Об'єктом політичного конфлікту є державна влада, предметом — боротьба за володіння нею, устрій владних інститутів; політичний статус соціальних груп; цінності і символи, які є базою політичної влади тощо. Часто йдеться не про матеріальні об'єкти, а про індивідів, групи людей, організації, які прагнуть стати носіями влади.
Політичний конфлікт, як і будь-яких соціальний, має об'єктивну і суб'єктивну сторони. Об'єктивна сторона — це суперечності між політичним суспільством як єдиною та цілісною системою і нерівністю індивідів і груп, що відображені в ієрархії політичних статусів. У цьому — джерело і основа політичного конфлікту.
Суб'єктивна сторона політичного конфлікту виявляється в такий спосіб:
як суб'єкти усвідомлюють об'єктивні суперечності в певній сфері життя, що є джерелом політичного конфлікту;
як оформлені та організовані конфліктуючі сторони, адже політичний конфлікт — це завжди організований, інституційний конфлікт;
чи має конфлікт нормативно-ціннісний вимір.
Типологія політичних конфліктів. У загальному вигляді в політології політичні конфлікти прийнято класифікувати таким чином.
1. З точки зору зон і галузей їх виявлення — на зовнішньо- і
внутрішньополітичні конфлікти.
Зовнішньополітичні конфлікти виявляють себе так:
а) «балансування на грані війни» (Д. Даллес), що відображує висунення однією державою вимог до іншої, з таємною надією, що супротивник скоріше відійде від боротьби, ніж вестиме її;
б) «виправдання ворожнечі», що характеризує провокаційну
діяльність держав проти потенційного супротивника для того, щоб
використати складну ситуацію для висунення йому неможливих вимог (напад Гітлера на радіостанцію в Глейвіці для виправдання
розв'язання війни проти Польщі).
Внутрішньополітичні конфлікти також поділяються на кризи, протистояння і зіткнення, які розкривають взаємодію різних об'єктів влади (правлячої та опозиційних еліт, конкуруючих партій і груп інтересів, центральної та місцевої влади та ін.).
2. Згідно з якісною характеристикою, яка відображує ступінь
радикалізації передбачених соціально-політичних змін, виділяють
обмежені і радикальні конфлікти.
Обмежені конфлікти передбачають часткові зміни у політиці владних структур та їх діях. У них беруть участь лише деякі інститути і групи, частки еліти, суперницькі партії, зацікавлені у вирішенні (чи не вирішенні) конкретних проблем. До обмежених локальних політичних конфліктів можна віднести зіткнення між окремими гілками влади, між окремими суб'єктами (політичними партіями, об'єднаннями), схильними до однакових загальних принципів і цінностей через політичні повноваження, прерогативи, привілеї, ресурси влади.
Радикальні конфлікти своїм джерелом мають суперечності між корінними політичними інтересами, потребами і цінностями великих соціальних верств. Вони поділяють суспільство на дві ворогуючі протилежні сили. Так, політичний конфлікт між радянською системою і антисоціалістичними силами, які орієнтували на реставрацію капіталізму в країні (серпень 1991 р.), є радикальним конфліктом, бо він ознаменував початок корінного перелому в усіх сферах життя суспільства.
3. Політичні конфлікти відрізняються один від одного ще за одним критерієм — на якому політичному полі вони виникають і розгортаються: на вищому рівні організації влади і управління чи на регіональному, місцевому; в центрі політичної системи чи на периферії. Часто конфлікти в центрі досить непомітно відбуваються в регіонах; крім того, на регіональному рівні нерідко засуджують конфлікти у верхах.
4. За часовими характеристиками вирізняють довготривалі та
короткострокові конфлікти. Виникнення та розв'язання окремого
політичного конфлікту можуть здійснюватися протягом короткого
часу (наприклад, відставка міністра у зв'язку з оприлюдненням його недозволених дій), але й можуть бути пов'язані з життям цілих
поколінь (наприклад, військово-політичний конфлікт між Ізраїлем і
Палестиною, протиборство дисидентів з комуністичним режимом).
5. За ознакою об'єктивності перебігу виділяють конфлікти:
а) дійсний, тобто такий, що спричинений об'єктивними суперечностями між інтересами і метою;
б) випадковий, умовний — існує до того часу, доки його учасники не усвідомлять незначний зміст суперечності;
в) змішаний, причини якого лише побічно пов'язані з об'єктивними;
г) невірно уявлений конфлікт, тобто конфліктуючі сторони зовсім
не ті, що перебувають у стані протиборства;
ґ) помилковий конфлікт, який не має реальних причин.
На етапі розвитку конфлікту, коли чітко проявляються сили, що підтримують або протистоять кожній із конфліктуючих сторін, стає очевидним, поширюється чи звужується сфера поширення політичного спору, яка ступінь його інтенсивності і т. ін. Особлива роль належить умінню ретельно відбирати достовірну інформацію і боротися з дезінформацією, бо спотворені відомості здатні спровокувати суб'єкта управління конфліктами на безрозсудні дії (французькі вчені Фюстьє і Аміраль). Крім того, влада уточнює позиції, схильність до компромісів, припускає можливості зміни цілей конфліктуючих сторін.
Посилення напруження в суспільстві примушує владу потурбуватися про недопущення крайніх, руйнівних форм, які можуть привести до порушення функцій основних органів державного управління. Для цього придатні всі дії, навіть передбачені законом заходи насильницького характеру проти найбільш агресивних і небезпечних для суспільства сил.
Непримиренність конфлікту виникає тоді, коли він розвивається за «замкненим колом».
Для врегулювання політичного конфлікту можна задіяти всі найбільш типові засоби та шляхи примирення сторін, наприклад: компроміс на підставі збереження позицій: згода, побудована на взаємних поступках; зменшення ресурсів однієї із сторін; розуміння прав та інтересів супротивника.
Обрані суб'єктом управління засоби врегулювання конфліктів повинні обов'язково збігатися з культурно-історичними особливостями політичного розвитку даної країни (чи регіону), враховувати обставини часу ведення спору, психічні риси діючих осіб.
Найбільш поширеним засобом досягнення примирення сторін у технологіях управління політичним конфліктом є переговори, в процесі яких виникають можливості зрозуміти аргументи опонента і звичайно, більш адекватно оцінити дійсне співвідношення сил та умови примирення.
Здатність влади вирішувати істотні завдання на кожному етапі політичного конфлікту дає їй змогу реалізувати свої цілі та інтереси.