Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Суть та структура політичної культури




Політична культура – це історично сформовані стійкі політичні уявлення, переконання, орієнтації, а також зумовлені ними моделі і норми політичної поведінки людей, стилі діяльності політичних інститутів, тобто – це сукупність позицій, цінностей і зразків поведінки суб’єктів політичного процесу.

Для з’ясування суті політичної культури того чи іншого суспільства важливими є такі аспекти суспільно-політичного життя:

а) міра знання і використання громадянами своїх прав;

б) глибина розуміння населенням політики держави;

в) ступінь включення громадян у політичне життя суспільства;

г) стан розвитку політичних інститутів і механізми участі у них мас;

д) наявність демократичних основ реалізації політики держави;

е) форми і методи функціонування політичних інститутів;

є) накопичений соціально-політичний досвід, існуючі політичні традиції і звичаї;

ж) стиль і методи комунікування суб’єктів політики у політичному процесі;

з) характер підготовки, прийняття і реалізації політичних рішень.

До структури політичної поведінки належать:

1) знання про політику;

2) оцінка політичних явищ;

3) політичні цінності;

4) політичні настрої;

5) усталені у даному суспільстві зразки політичної поведінки;

6) традиції і норми політичного життя, що регулюють політичні відносини.

Знання про політику це та сукупність фактажу, інформації про особливості як сучасного політичного життя даного суспільства, так і про політику як сферу суспільної життєдіяльності загалом, яка дозволяє людині виробляти для себе певну систему поглядів на світ і своє ставлення до цього світу, а також визначає характер взаємостосунків особи і влади. Рівень і характер політичних знань набувається через політичну освіту як спеціальну так і самостійну, через самоусвідомлення особи і через практичну політичну діяльність.

Оцінка політичних явищ. Якщо виходити з того, що особистісна форма політичної культури проявляється у розвитку людини як суб’єкта політичної діяльності у процесі її політичної активності, то слід сказати, що політична культура мас може проявлятися неоднозначно. Існують різні рівні політичних знань, переконань і дій. Щоб правильно оцінити політичне явище, уміло вибирати партнерів у політичній боротьбі, розуміти події у їх єдності і протиріччях, політична особистість повинна: бути здатною розуміти зумовленість протиріч між соціальними групами; мати стабільні політичні мотиви; навчитися поважати погляди і позиції інших суб’єктів політики; розуміти зв’язок між потребами, інтересами і соціальними можливостями; вміти орієнтуватися в правилах і механізмах політичного життя.

Політичні цінності. Передовсім слід сказати, що таке цінність узагалі? Цінність – це значимість предметів і явищ для людини, його діяльності, задоволення його потреб. Відповідно до системи цінностей у суб’єкта формуютьсяціннісні орієнтації. Політичні цінності – це надання соціальними суб’єктами переваги щодо значимості тих чи інших явищ, процесів і норм політичного життя, підкріплене їх соціальним досвідом (наприклад, цінності і підходи до розуміння суті влади, держави, форм правління тощо). Політичні цінності спрямовують і мобілізують політичну активність людей, викликають прагнення до їх впровадження у життя.

Політичні настрої це сукупність емоцій і почуттів, які викликають взаємостосунки громадян і влади. Сприйняття людьми тих чи інших політичних явищ і процесів завжди має емоційно забарвлений характер. Це забарвлення може бути як позитивним, так і негативним. Політичні настрої, незважаючи на їх мінливість, відіграють важливу роль як джерело політичної активності.

Традиції і норми політичного життя. Політичні традиції – це елементи політичної спадщини, виражені ідеями, нормами, установами, які переходять із покоління до покоління і включаються в реальні політичні процеси тими своїми сторонами, які відповідають новим умовам. Завдяки цьому у політичному житті існує тяглість і спадковість. Політичні норми – це система певних вимог до політичної діяльності особистості, покликана регулювати її соціальну поведінку. Вони встановлюють порядок і межі існування певних дій. Порушення норм тягне за собою застосування санкцій проти порушників. Норми і цінності політичного життя, як правило, закріплюються у Конституції держави.

Політичну культуру можна умовно поділити на три рівні: культура політичної свідомості, культура політичної поведінки та культура функціонування політичних інститутів.

Перший рівень політичної культури – культура політичної свідомості – включає:

а) політичні установки;

б) політичні уявлення і переконання;

в) політичні традиції і звичаї.

Другий рівень політичної культури – культура політичної поведінки – складається з:

а) культури політичної участі;

б) культури політичної діяльності;

І третій рівень політичної культури – культура функціонування політичних інститутів – становлять:

а) культура прийняття і реалізації політичних рішень;

б) культура електорального процесу;

в) культура сприйняття і регулювання соціально-політичних конфліктів.

Політична культура є вираженням суб’єктивної сторони політичного процесу. Американські політичні культурологи Г. Алмонд і Б. Пауел відзначають: «Політична культура слугує зразком індивідуальних позицій і орієнтацій стосовно політики, які проявляються серед членів політичної системи. Вона (культура) є суб’єктивною і становить основу політичних дій».





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 383 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Наглость – это ругаться с преподавателем по поводу четверки, хотя перед экзаменом уверен, что не знаешь даже на два. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2684 - | 2249 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.