Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Зовнішня політика держав: зміст та фактори впливу




Зовнішня політика – загальний курс держави в міжнародних справах, який регулює взаємовідносини з іншими державами та інститутами відповідно до потреб, принципів і цілей її внутрішньої політики. Дипломатія є основним засобом здійснення зовнішньої політики як у двосторонніх, так і багатосторонніх відносинах. Загальновизнаними нормами і принципами зовнішньої політики, які закріплені в Статуті ООН та підтвердженні в її резолюціях, Гельсінському Заключному акті, інших міжнародних документах, є принципи рівноправності, поваги прав людини, невтручання у внутрішні справи іншої держави, незастосування сили чи погрози силою, розв’язання спорів мирними засобами та ін.

Історія виробила низку різних засобів, форм і методів впливу держави на інші країни, а також систему міжнародних відносин загалом. Дипломатичні засоби забезпечують безпосередній інформаційний вплив на уряд іншої держави. Вплив може здійснюватись також засобами зовнішньополітичної пропаганди, економічними засобами, каналами зовнішньоторговельного обміну, економічно-фінансової допомоги, науково-технічного співробітництва. В арсеналі економічних засобів тиску – ембарго на торгівлю та економічна блокада, які здатні примусити уряд держави, до якої вони застосовуються, змінити свою позицію з того чи іншого зовнішньополітичного питання. Практика сучасної зовнішньополітичної діяльності кожної держави потребує ґрунтовного опрацювання комплексу теоретичних і прикладних проблем, які пов’язані з розвитком усієї системи міжнародних відносин, з метою найбільш повного використання міжнародного становища для досягнення своїх зовнішньополітичних цілей згідно з національними інтересами держави.

Кожна держава, проводячи зовнішню політику, дбає лише про свої інтереси. Категорія “національний (державний) інтерес” - головна в теорії міжнародних відносин, що визначає зовнішню політику держав. Національний інтерес охоплює проблеми збереження нації незалежної держави, безпеки від зовнішньої погрози, зростання добробуту населення держави, захисту її економічних і політичних позицій у відносинах з іншими державами, збереження й розширення її впливу у світовій політиці. Він реалізується в зовнішньополітичному курсі держави, у політиці її уряду, що визначає конкретні цілі щодо інших держав і шляхи їх досягнення.

Формування зовнішньополітичного курсу держави - складний, суперечливий процес. У боротьбі за владу в країні різні політичні сили демонструють своє бачення національного інтересу й зовнішньополітичного курсу, що не завжди відповідає внутрішнім і зовнішнім умовам його реалізації, не завжди адекватний національним інтересам. У своєму зовнішньополітичному курсі держава повинна враховувати своє геополітичне положення, спиратися на свій економічний, демографічний, військовий, науково-технічний і культурний потенціал. Цей потенціал обумовлює зовнішньополітичні можливості держави, визначає пріоритети в рішенні конкретних зовнішньополітичних проблем. Отже, зовнішня політика держав формується під впливом багатьох обставин, але найбільш суттєві з них пов’язані з внутрішнім розвитком держав. На проблему співвідношення внутрішньої та зовнішньої політики існують три різні погляди. Перший – сутність міжнародної політики ідентична внутрішній політиці і полягає у боротьбі за владу (Г.Моргентау). Другий – зовнішня політика визначає внутрішню (Л.Гумплович), оскільки головним фактором соціального життя є боротьба за існування. Л.Гумплович сформулював три закони міжнародної політики: 1) закон постійної боротьби між державами-сусідами через лінію кордону; 2) будь-яка держава має перешкоджати посиленню могутності сусіда, турбуватись про політичну рівновагу та прагнути до вигідних надбань; 3) внутрішня політика повинна бути підпорядкована цілям нарощування військової сили, за допомогою якої забезпечується виживання держави. Третій – зовнішня політика визначається внутрішньою і є відображенням і продовженням внутрішніх суспільних відносин.

Для реалізації зовнішньої політики держави повинні виконувати певні функції. А саме: охоронну, представницьку, інформаційну, переговорно-організаційну та ін. При цьому умовою збереження суверенної держави і примноження її матеріальних та духовних цінностей є забезпечення національної та всезагальної безпеки. Національна безпека – це стан захищеності життєво важливих інтересів особистості, суспільства та держави від внутрішніх і зовнішніх загроз, здатність останньої зберігати свій суверенітет і територіальну цілісність, виступати суб’єктом міжнародного права. Укріплювати свою безпеку держава може як за допомогою внутрішньополітичних дій, так і міжнародних, таких як: створювати власні потужні збройні сили та не зв’язувати себе союзами з іншими державами; приймати участь у союзах проти спільного ворога та підтримувати систему рівноваги сил; приймати участь у створені системи колективної безпеки та ін. Досягни всезагальної безпеки можна лише на принципах непорушності безпеки всіх національних держав. Міжнародні угоди орієнтують національні держави дотримуватись у своїй зовнішньополітичній діяльності ідей та принципів мирного співіснування, колективної безпеки, територіальної недоторканості та політичної незалежності всіх держав, відповідальності агресора, рівноправ’я та самовизначення народів та націй, поваги їх прав, а також прав і свобод людини і громадянина.

Взагалі, у науці, розрізняють чотири типи зовнішньої політики держав: активна зовнішня політика – характеризується інтенсивним пошуком державою балансу між внутрішньою і зовнішньою політикою та її успішною діяльністю щодо забезпечення інтересів країни й виконання міжнародних зобов’язань; п асивна – властива невеликим та слабким у політичному, економічному та військовому відношенні державам, які прагнуть пристосуватись до міжнародного середовища шляхом переведення своєї зовнішньої політики на позиції інших країн, що фактично означає відмову від власного суверенітету; консервативна – характерна для колишніх “великих” держав, які здійснюють енергійні дії щодо збереження свого впливу на міжнародній арені; агресивна – властива державам імперського типу і супроводжується їх втручанням у внутрішні і зовнішні справи інших країн.

Аналіз міжнародних відносин дозволив дослідникам виявити дві закономірності: 1) національні зовнішньополітичні інтереси набувають більшої значущості та масштабного характеру мірою зростання потенційної сили держави; 2) об’єктивно певні національні інтереси стимулюють процес нарощування державою своєї сили. Реальними компонентами, які формують силу держави є наступні: географічне положення держави, демографічні ресурси, природні ресурси, промисловий потенціал, кількісний і якісний склад збройних сил, національний фактор (етнонаціональний склад населення), національна мораль (рівень загальної та політичної культури громадян, менталітет, домінуючі правові і моральні принципи тощо), якість дипломатії, рівень державного управління, воля народу щодо реалізації визначеної зовнішньої політики держави, міжнародний імідж держави.

Організація і контроль за здійсненням зовнішньої політики покладені на спеціальні органи держави, які складаються з двох рівнів – центральні органи влади і управління держави, до яких належать органи загального політичного керівництва (глава держави, парламентські комітети з питань зовнішньої політики, міністерство закордонних справ (зовнішніх зв'язків)); закордонні органи зовнішньої політики держави (посольства, представництва в інших державах, наукові й культурні центри за кордоном, офіційні й напівофіційні місії і т.п.).

Сутність концепції та самої зовнішньої політики України викладені в “Основних напрямах зовнішньої політики України”, затверджених ВРУ в липні 1993р. Це – рівноправність, добровільність спілок, взаємоповага, невтручання у внутрішні справи інших країн, невикористання сили або погрози силою, дотримання прав людини. Україна прагне співробітництва, але уникає залежності від інших держав, забезпечує власну безпеку через безпеку інших, проголошує пріоритет права у зовнішні ній політиці та безумовне виконання міжнародних зобов’язань, засуджує “подвійні стандарти” в міжнародних відносинах, виступає проти розміщення іноземних військ на території інших держав і готова використати власні військові сили у випадку агресії проти неї. Найважливішими завданнями МЗС України бачить необхідність активізації та прагматизації зовнішньої політики, пристосування її до сьогодення, деідеологізації, сприяння інтеграції та дотримання єдиного курсу. Цей курс полягає в тому, щоб допомогти національній економіці забезпечити територіальну цілісність, захистити народ від зовнішнього вторгнення та сприяти зміцненню взаємовигідних відносин з іншими країнами. Пріоритетними у зовнішній політиці України є: Росія, країни Центральної та Східної Європи, сусідні регіони, а також “сімка” найбагатших країн світу.

Таким чином, зовнішня політика держави відіграє значну роль у здійсненні її інтересів на міжнародній арені.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 619 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Самообман может довести до саморазрушения. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2489 - | 2332 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.006 с.