Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Поняття й характерні риси соціальної спільності. Види соціальних спільностей




Соціальна спільність — це реально існуюча, емпірично фіксована сукупність індивідів, що відрізняється відносною цілісністю й виступає самостійним суб'єктом соціальної дії, поведінки, варто підкреслити ряд моментів:

1) соціальні спільності не є умоглядними абстракціями або екс­периментальними штучними утвореннями, а існують реально, у самій дійсності. їхнє існування можна емпірично зафіксувати й перевірити,

2) соціальні спільності — це не сума індивідів, соціальних груп або інших соціальних утворень, а цілісність з випливаючими характеристиками цілісних систем,

3) соціальні спільності є об'єктами соціальної взаємодії. Це означає, що вони самі є джерелом свого розвитку, саморуху. Станов­лення й функціонування соціальної спільності відбувається на основі соціальних зв'язків, соціальної взаємодії й відносин

 

Соціальні спільності відрізняються величезною розмаїтістю конк­ретно-історичних і ситуативно обумовлених видів і форм.

Так, за кількісним складом вони варіюють від взаємодії двох людей до численних міжнародних економічних і політичних рухів.

За часом тривалості існування — від триваючих хвилини й години (аудиторія конкретного видовищного заходу) до етносів, народностей, націй, що живуть століття й тисячоліття.

За щільністю зв'язку між індивідами — від тісно згуртованих колективів і організацій до досить розпливчастих, аморфних утворень (уболівальники команди тощо)

 

Складна сукупність ознак дозволяє ділити всі спільності на два найбільш широкі підкласи, масові й групові спільності

Масові спільності характеризуються такими ознаками:

1) являють собою структурно нерозчленовані аморфні утворення з досить розсунутими межами, з невизначеним якісним і кількісним складом, не мають точно позначеного принципу входження у них.

2) для них характерний ситуативний спосіб існування, оскільки вони утворюються й функціонують на базі й у ме­жах тієї або іншої конкретної діяльності, неможливі поза нею, і тому виявляються нестійкими, мінливими час від часу утвореннями;

3) їм властива різнорідність складу, міжгрупова природа, тобто ці спіль­ності долають класові, групові, етнічні й інші межі;

4) внаслідок свого аморфного утворення вони не здатні виступати в складі більш широких спільностей у якості їхніх структурних одиниць.

 

Типовим зразком масових спільностей с учасники широких політичних або екологічних рухів {за мир, проти ядерної" загрози, проти забруднення навколиш­нього середовища тощо), шанувальники естрадних зірок, уболівальники спортивних команд, члени аматорських асоціацій за інтересами (філателісти й т п)

Істотним у класифікації соціальних спільностей є виділення тої або іншої базової системоутворюючої ознаки. Відповідно до таких ознак розрізняють територіальні, етнічні, демографічні, культурні й інші спільності.

Територіальні спільності розрізняються за соціальним складом населення, рівнем його освіти, загальної культури й професійної підготовленості. Більш розвинутий тип поселення висуває більші вимоги до соціального розвитку індивіда для придбання певного соціального статусу, ніж менш розвинутий. Розходження в розвиненості соціаль­ного середовища {за критерієм доступної розмаїтості сфер діяльності в праці й дозвіллі) призводять до розходжень у відтворенні соціальних відносин у зв'язку з розходженням в умовах поза виробничої діяльності.

Етнічні спільності — це історично сформовані на певній території стійкі сукупності людей, що володіють подібними рисами й стабільними особливостями культури й психологічного складу, а також свідомістю своєї єдності й відмінності від інших подібних утворень (самосвідомістю). Зовнішньою формою вираження етносу є етнонім — самоназва (росіяни, українці, естонці тощо).

 

 


Пшеничнюк





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 392 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Человек, которым вам суждено стать – это только тот человек, которым вы сами решите стать. © Ральф Уолдо Эмерсон
==> читать все изречения...

2279 - | 2133 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.