Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Визначення й функції лідерства в групах




Лідерство — явище цілком внутрішньогрупове. Лідером називають людину, яка володіє найбільшим авторитетом і неформальним визнан­ням у малій групі Лідера не призначають, він висувається сам завдяки своїм особистим якостям.

Лідерство — відносини домінування й підпорядкування, впливу й наслідування в системі внутрішньогрупових відносин Саме по собі лідерство—- це прояв індивідом його здібностей особистісних якостей у поведінці, що відповідає ролі лідера. Виконання індивідом ролі лідера можливо в силу прояву ним індивідуальних якостей, які є видатними в порівнянні з якостями інших членів групи або в силу володіння ним високим формальним статусом

У всіх випадках висування в лідери обумовлене, в остаточному підсумку ефективністю внеску члена групи в рішення групових за­вдань Інакше кажучи, лідер з'являється в тому випадку, якщо члени групи визнають діяльність якого-небудь індивіда найбільш значущою, а його внесок у діяльність групи найціннішим При цьому мова йде тільки про користь для групи в цілому Іншими словами, індивід може мати виняткові особистісні якості, але не бути лідером, якщо його діяль­ність не приводить до істотного підвищення ефективності діяльності групи в цілому.

 

До основних функцій, які виконують лідери в групах, насамперед належать новаторська, комунікативна, організаторська координаційна, організаційна.

Новаторська функція означає, що лідер свідомо вносить нові, конструктивні ідеї функціонування й розвитку групи. Акумулюючи й генеруючи нові ідеї лідер формулює нові цілі й задачі, обґрунтовує пріоритети в розвитку групи, тактичні способи й методи їхнього досягення.

Комунікативна функція припускає відбиття всього спектра пот­реб і інтересів членів групи. Лідер — своєрідний акумулятор ідей і настроїв у групі, виразник інтересів і потреб групи, являє їх у взаєминах з іншими групами.

Організаторська функція логічно випливає з нова­торської й комунікативної функцій. Щоб направляти й ор­ганізовувати дії групи, лідер повинен мати організаторські якості, уміння завойовувати довіру членів групи, поєднувати їхні зусилля для досягнення певних цілей.

Координаційна функція є продовженням організаторської й спря­мована на координацію й узгодження дій всіх членів групи, а також практичних виконавських рішень

Інтегративна функція спрямована на підтримку цілісності й ста­більності групи.

 

Особливості виконання лідером названих функцій залежать від типу групи и характеру її діяльності. Так, у спортивній команді лідер, насамперед, організує й координує дії гравців, забезпечує «зарядженність» команди на перемогу; у науковому колективі лідер у першу чергу виконує новаторську функцію, будучи «генератором ідей» що визначають основні напрямки роботи

 

Типова для лідера манера поведінки називається стилем лідерства. Класична теорія стилів лідерства створена в 30-ті роки XX ст. К. Левіним. Він виділив три стилі:

— авторитарний — система твердих прийомів управління (впливу), припинення ініціативи підлеглих, одноосібне прийняття рішень і деталізований контроль за виконанням;

— демократичний — заохочення ініціативи підлеглих, спільне об контроль за виконанням, м'які прийоми управління,

— попускний {стиль потурання) — відмова від управління й втру­чання в дії підлеглих, повна передача їм ініціативи и відпові­дальності.

Авторитарний стиль необхідний при виконанні простих робіт, де можливості працівника виразити себе невеликі, у той же час робота повинна бути виконана обов'язково. Демократичний стиль викорис­товується там, де виникають дуже складні завдання, що потребують максимального використання потенціалу працівників. Багато хто вважають його єдино правильним.

 

 






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 478 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Так просто быть добрым - нужно только представить себя на месте другого человека прежде, чем начать его судить. © Марлен Дитрих
==> читать все изречения...

2463 - | 2219 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.