Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Функції й структура соціологічного знання




Різноманіття зв'язків соціології з життям суспільства, її суспіль­не призначення визначаються, у першу чергу, функціями, які вона виконує. Однією з найважливіших функцій соціології, як і будь-якої іншої науки, є пізнавальна. Соціологія на всіх рівнях і в усіх своїх структурних елементах забезпечує приріст нового знання про різні сфери соціального життя, розкриває закономірності й перспективи соціального розвитку суспільства. Цьому служать фундаментальні тео­ретичні дослідження, що виробляють методологічні принципи пізнання соціальних процесів і узагальнюють значний фактичний матеріал. При­росту знань сприяють і емпіричні дослідження, що надають конкретну інформацію про ті або інші сфери громадського життя.

Значна частина соціологічних досліджень орієнтована на вирішен­ня практичних проблем. У цьому плані на перше місце виступає при­кладна функція. Її суть у тому, що соціологічні дослідження надають конкретну інформацію для здійснення діючого соціального контролю над соціальними процесами. Без цієї інформації зростає можливість появи соціальної напруженості, соціальних криз і катаклізмів. У пе­реважній більшості країн органи виконавчої й представницької вла­ди, політичні партії й об'єднання широко використовують можливості соціології для проведення цілеспрямованої політики в усіх сферах громадського життя.

Прогностична функція соціології полягає в тому, що дана наука здатна виробити науково обґрунтовані прогнози про тенденції розвит­ку соціальних процесів у майбутньому. Особливо важливо мати такий прогноз у перехідні етапи розвитку суспільства.

Особливо варто сказати про ідеологічну функцію соціології. Ре­зультати досліджень можуть використовуватися в інтересах яких-не-будь соціальних груп для досягнення ними певних соціальних цілей. Соціологічне знання найчастіше служить засобом маніпулювання поведінкою людей, формування певних стереотипів поведінки, ство­рення системи цінностей і соціальних переваг.

Але поряд з ідеологічною, соціологія виконує й гуманіс­тичну функцію, оскільки вона може сприяти поліпшенню взаємин, взаєморозумінню між людьми формуванню в. них почуття близькості що зрештою приводить до вдосконалювання суспільних відносин.

 

Структура соціологічного знання характеризується багаторівневим характером і включає такі елементи -

— загальна соціологічна теорія;

— спеціальні соціологічні теорії;

— конкретно-соціологічні дослідження.

Загальна соціологічна теорія дає уявлення про суспільство як цілісний організм, розкриває місце й роль соціальних зв’язків у ньому, формулює основні принципи соціологічного пізнання основні мето­дологічні підходи до аналізу соціальних явищ.

Спеціальні соціологічні теорії — галузі соціального знання, що мають своїм предметом дослідження щодо самостійних. специфічних підсистем соціального цілого й соціальних процесів

Розрізняють три види спеціальних теорій:

1) теорії що вивчають закони розвитку окремих соціальних спіль­ностей: соціологія міста, села, молоді, родини тощо;

2) теорії, що розкривають закономірності и механізми функціо­нування спільностей у тих або інших сферах громадського життя: соціологія праці, економічна соціологія, соціологія освіти. соціологи спорту тощо.

3) теорії, що аналізують окремі елементи соціального механізму соціологія організацій, соціологія управління та ін.

Конкретно-соціологічні дослідження — це вимір конкретних соціальних процесів на основі тих підходів, принципів понять, показ­ників які дають загальна соціологічна й спеціальна теорії

 


Швець

ТЕМА 1. СОЦІОЛОГІЯ ЯК НАУКА ПРО СУСПІЛЬСТВО,

ІСТОРИЧНІ ЕТАПИ ТА ОСНОВНІ НАПРЯМКИ РОЗВИТКУ СОЦІОЛОГІЧНОЇ ДУМКИ.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 443 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Стремитесь не к успеху, а к ценностям, которые он дает © Альберт Эйнштейн
==> читать все изречения...

2214 - | 2163 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.